Author Topic: Yunanistandaki pomaklar  (Read 10668 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline belpomak

• Member
  • **
Yunanistandaki pomaklar
« on: October 22, 2008, 14:17 »
tercüme yapilacaksa bare dögru tercüme yapin .burada yunanca bilenlerde cok  :D ancak bunun yerinde pomak sarkisi olsaydi tercumeyede gerek kalmazdi. ben simdiye dek yunan medyasinda veya nette bir pomak sarkiya rastlamadim görmedim görmiyecem de bundan eminim .müzik evrensel olduguna göre burayada gelmishtir maalesef .yorum sizim pomak kardeslerim .yasom edin  BEL POMAK

Offline bogutevolu

• Charter member
Ynt: Yunanistandaki pomaklar
« Reply #1 on: October 22, 2008, 15:21 »
You are not allowed to view links. Register or Login
tercüme yapilacaksa bare dögru tercüme yapin .burada yunanca bilenlerde cok  :D ancak bunun yerinde pomak sarkisi olsaydi tercumeyede gerek kalmazdi. ben simdiye dek yunan medyasinda veya nette bir pomak sarkiya rastlamadim görmedim görmiyecem de bundan eminim .müzik evrensel olduguna göre burayada gelmishtir maalesef .yorum sizim pomak kardeslerim .yasom edin  BEL POMAK

1) Tercümede yanlış varsa, o halde sizden doğrusunu rica ediyoruz.
2) Pomakça olan şarkıları biz Türkiyede pomakçayı henüz öğrenmemiş kardeşlerimiz için türkçeye tercüme ediyoruz. Böylece Pomak şarkılarının içeriğini onlar da öğrenmiş oluyorlar.
3) Pomakların sadece bir ülkede yaşamadıkları gerçeğinin farkına varmalıyız.

Sonuç: Bir şeyi olumsuz biçimde eleştirmek kimseye fayda sağlamıyor. Olumlu bir şeyler üretmek gerek. O halde buyurunuz siz de bir şeyler üretin. Pomak alemi bundan bir yarar sağlasın.

Selam ve saygılar..

Offline belpomak

• Member
  • **
« Reply #2 on: October 22, 2008, 16:44 »
sayin önder bey ben daha yukarida yazdigim gibi yunan medyasi pomaklara ambargo uyguladigini yaziyorum biz bati trakyada ki pomaklar pomak sarki söyleyelim ve dans edelim türkiyeye geliyoruz orada serbest oldugu icin .simdi burada yonetici olan sensin tabi istedigin müzigi  koy bana da kizacak olursan yazdigimi da silebilirsin .  :D :D ye som edin BEL POMAK.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #3 on: October 22, 2008, 16:56 »
İşte cümlealem duysun ve bilsin sözde pomakları sahiplenen yunanın yaptıklarını ;) Estağfurullah ne demek silmek. Tercüme hususunda bana özel mesaj ile ulaşsaydınız daha sağlıklı olurdu. Zira ben yaşadığım yer olan türkiyenin özgürlüğü ile hareket ediyorum. Tepkimi mazur görün.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #4 on: October 22, 2008, 17:18 »
O yunan ki Pomaklara 40 sene bir açık hava hapishanesinde zulüm çektirdi. Şimdi de aynı yunan Pomakları Türkiye ve Bulgaristana karşı kurgulamaya kalkışıyor. Pomaklara düşman olduğu halde severmiş ve bizi tanırmış gibi davranıyor.

Pomakların içinde yaşadıkları ülkeler temel insan haklarını her vatandaşına eksiksiz uygulasın yeter. Pomaklar kimseden özel ve ayrıcalıklı muamele istemiyor.

Pomaklar kimseden ne bir karış toprak bekler. Ne de ayrı bir devlet hayalindedir. Biz insanca kendi kimliğimizle, kültür ve geleneklerimizle yaşayalım yeter.

Halbuki Yunan gözünü Filibeye dikmiş. Oraya kadar ele geçirmek hayalindedir. O nedenle şimdiden oranın halkını diğer kısımdan ayrıştırmak için Pomak meselesini ortaya atar. Bununla ayrıca Batı Trakyada müslüman ve Türk azınlığını bölmek ister. Halbuki aynı Yunan kendi içindeki Makedon azınlığı yok sayar. Hatta komşu Makedonya devletinin ismine ve bayrağına bile tahammül edemez.

Bir taşla iki kuş vurmak ister. Pomaklar bu maksatlı politikalara alet olmayacaktır. Pomaklar her hangi bir biçimde Türkiyenin iç ve dış politikalarına ters düşmeyecektir.

Offline belpomak

• Member
  • **
« Reply #5 on: October 23, 2008, 00:43 »
sayin önder battrakyada pomaklar ve türkler uydu antenle türkce  tv  türkiyeyi izler bu böyle 18 seneden beri bu sekilde türkce bilmeyen pomaklar onlarda ögrenmistir türkceyi .yunanistanda olup bitenleri pek haberimiz olmuyor cunki yunan medya yi izlemiyoruz coktan vazgecmishiz onlardan .

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #6 on: October 23, 2008, 09:45 »
bu delilik ya! ben yoruludum arkadaşlar vazgeçmelerden. "biz çoktan vazgeçtik onlardan!" deniyor hiç birşeyden vazgeçilmesin lütfen. pomaklar yüzünüzü o ülkeye bu ülkeye değil dünyaya dönünün artık ! her pomak yüzünü hep tek bir ülkeye dönmeye çalıştığı için durum bu bizim ihtiyacımız olan dünya vatandaşı olmak önce!......... bu saatten sonra bizi başka birşeyin kurtaracağını sanmıyorum üzgünüm ama kabul etsenizde etmesenizde BENCE böyle.

Offline istanbul

• Member
  • **
« Reply #7 on: October 23, 2008, 10:32 »
 :)

Offline belpomak

• Member
  • **
« Reply #8 on: October 23, 2008, 11:08 »
sayin önder bey brak da konushalim ashagida yunan sarkiyi tartisiyoruz konuyu kilitleme herkes görüslerini ortaya koysun bence en dogrusu bu .yesom edin bel pomak

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #9 on: October 23, 2008, 11:13 »
Konunun yeri ve başlığı değiştirilmiştir. İçeriği yunanistandaki pomakların durumu olarak ele alırsak daha sağlıklı olur.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #10 on: October 23, 2008, 12:25 »
Daylek bence çok önemli bir noktaya parmak basıyor. Sahi bizim en önemli sıkıntımız  bu: Her pomak yüzünü kendi bulunduğu ülkeye dönmüş. Bu nedenle dünyadaki gerçekleri ıskalıyoruz.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #11 on: October 23, 2008, 15:52 »
Daylek bence çok önemli bir noktaya parmak basıyor. Sahi bizim en önemli sıkıntımız  bu: Her pomak yüzünü kendi bulunduğu ülkeye dönmüş. Bu nedenle dünyadaki gerçekleri ıskalıyoruz.

Sizlere katiliyorum! Aynen öyle olmus sanirim.

Offline belpomak

• Member
  • **
« Reply #12 on: October 24, 2008, 11:17 »
bu tartishmayi bir yunan sarki nedeniyle ben bashlattim arkadaslar. görüldügü gibi yukarida sarki cikarilmis ve balkan muzikleri yerinde kilitli halde duruyor .orda yurum yapamazsiniz hic bir sey yazamazsiniz  :D ne güzel .lutfen önder bey acmayin o kilidi. orda yorum yapmayalim.konuyu baska yerede tashiyabirsin istersen silebilirsin de haddimi de bildirebilirsin dedigin gibi burda patron olan sensin .ben burdan gidiyorum baska sefer gelmemde gule gule bana .ben gururlu bir pomak im .

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #13 on: October 24, 2008, 11:28 »
Hoşçakalın yolunuz açık olsun. Ben patron değilim site kurallarını uygulamakla yükümlü bir insanım. Müzik bölümü tartışmaya açık değildir. Tartışmalar ilgili bölümde yapılır.

*Talebiniz sözkonusu olursa aynı ip üzerindeki üyeliklerinizide iptal edebilirim.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #14 on: October 28, 2008, 23:04 »
Karahasan: "Müftünün azınlık tarafından seçilmesi gerekir"  - 21.05.2006

Embros - İskeçe

17 Mayıs 2006

PASOK'un İskeçe - Kavala - Drama Genişletilmiş İller Başkanlığı adayı Gülbeyaz Karahasan'la yapılan mülakat

Soru: Yerel toplum bir kızın geleneksel kalıplardan çıkarak tahsil görmek istemesini nasıl karşıladı?

Gülbeyaz Karahsan: Okula gitmem, köy toplumu tarafından parmakla gösterilen bir kişi olmama neden oldu. Atina Hukuk Fakültesini kazanıp, Atina'ya gittiğim ilk yılı unutamıyorum. Dil sorunum vardı. Liseyi köyde bitirdim. Lisede haftada 3 - 4 saat Türkçe görüyorduk. Evde ise "Pomakça" konuşuyorduk. Okumaktan hoşlanıyordum, öğretmenlerim de dille ilgili pratik yapmam için beni teşvik ettiler.

Dili iyi konuşuyordum ve köyüm hakkında bilgiler veriyordum. Ancak Atina'da, Atina ve adalardan başka bir şeyi bilmiyorlar. Biz sanki başka bir dünyada yaşıyoruz.

Soru: Daha önce bahsetmiş olduğunuz çokdillilik azınlık çocuklarının eğitiminde bir "fren" etkisi yapıyor mu?

Gülbeyaz Karahsan: Bize ağır geliyor... Annem ve babam Türkçeyi de Yunancayı da iyi bilmiyorlar, sadece "Pomakça" konuşuyorlar. Arapça, ilkokul 4. sınıftan itibaren de İngilizce öğreniyoruz. Tabii bunun yanısıra Türkçe ve Yunanca da var.

Azınlık eğitiminde elbette bazı adımlar atılmıştır, ancak şüphesiz pek çok şey daha yapılmalıdır. PASOK hükümetleri sırasında önemli adımlar atılmıştır. Bariyerler indirilmiş ve Yunan üniversitelerinde okumamıza izin veren kontenjan getirilmiştir. Kanımca olması gereken ve gerçekleşmesi için çalışacağım konu, ikidilli 9 yıllık mecburi eğitimdir. Azınlık için mecburi eğitim olmadığından dolayı bazı konulada geri kalıyoruz.

Soru: Siz zincirleri kırdınız, ancak "Müslüman" kadın baskı altında ve hukuk tarafından korunmuyor. (tayinli) Müftünün Tanrının inayetiyle yargıladığı ve şeriatın (Batı) Trakya'da hakim olduğu doğru mu? Burada şunu belirtmekte de yarar var: Şeriat, kadını 12 yaşında bile, üstelik vekiller aracılığıyla evlenmeye zorladığı ve bunun da Türkiye'de değil de, sadece (Batı) Trakya'da uygulandığından dolayı, AB ile sorunlar yaşıyoruz.

Gülbeyaz Karahsan: Medeni kanun açısından tüm yetkiler (tayinli) Müftüdedir. (tayinli) Müftüye ya da medeni mahkemelere gitmeyi seçmek bizim elimizde değil. Dini nikahla evlendiğimizden dolayı (%99) nafaka ve velayet konularını düzenlemesi için (tayinli) Müftüye gitmek zorundayız. Esas sorun bunun ikinci derecesi olmamasıdır. Mahkemeler (tayinli) Müftünün kararlarını onamakla yetinmektedirler. Temyiz yoktur.

Bu konu hakkında partime bahsettim. Müftünün azınlık tarafından seçilmesi gerekir. Hükümet tarafından atanmasının bir çözüm olup olamayacağını bilemem. En azından seçilmiş olacak ve adaylar arasından bir seçme şansı olacak. Müftü gibi Tanrının inayetiyle yargılama hakkına sahip olan bir yargıcın, azınlığın kabulüne mazhar olması gerekir.

Bu konuda yazılı yasal bir çerçeve yok, Müftü bu konuda kendi düşüncesine göre karar vermektedir. (tayinli) Müftü hukuk eğitimi almamış ve gerekli hukuk bilgilerine sahip olmayan bir kişi, her seferinde Kuran'ı farklı şekilde yorumlayarak yargılayamaz. Bu konuda başka dereceden bir kontrol yok, sadece onama var.

Bunların yanısıra Müftünün mutlaka Yunanca bilmesi ve kendisine yardımcı olacak olan bir hukuk danışmanı olması gerekmektedir.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42