Author Topic: Bulgar dili grameri  (Read 258954 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline lapua

• Candidate member
  • *
Re: Bulgar dili grameri
« Reply #45 on: December 16, 2009, 15:10 »
Hocam seneye Bulgaristanda üniversite eğitimi alacak bir genç olarak, bana ne kadar büyük bir iilik yaptığınızı bilemezsiniz. İşaaallah bu bilgiler sayesinde, bulgarcayı tam manasıyla öğreneceğim ve muafiyet sınavından geçeceğim. Böylece 1 yıl dil eğitiminden kurtulacağım. Ömrümden 1 yıl boşa geçmiş olmayacak. Koskoca kitapçılar hanında bulamadığım bilgiyi bana verdiğniiz için tekrar tekrar teşekkürler.

Offline bogutevolu

• Charter member
Ynt: Bulgar dili grameri
« Reply #46 on: December 17, 2009, 09:29 »
Pomakça-Bulgarca-Rusça birbirine yakın diller olduğundan birini iyi bilen diğerlerini de kısa zamanda öğrenebilir. Türkiyedeki Pomakların 3. ve 4. kuşak nesilleri arasında Pomakça giderek erimektedir. Ben de aile içinde kulaktan duyduğu kadarıyla öğrendiği pomakça üzerinden günümüz Bulgarcasına geçiş yapmaya çalışıyorum. Türkiyede türkçe-bulgarca  iki dilli gramer ve dil kitapları yok denecek kadar azdır. Bir kaç tane günlük konuşma kalıpları içeren kitaplar var. Ancak dili temelinden başlayarak öğrenmeniz gerekiyor.

Yaklaşık bir yıldır internetten bulduğum kaynakları tercüme ederek ilerlemeye çalışıyorum. Bunları da dileyen arkadaşlarımız yararlansınlar diye sitemizde yayınladık.

Şu anda kalın ve eski bir Bulgarca-türkçe sözlükten kısa cümle kalıpları ve cümleleri çıkartıyorum. Daha sonra bunları özetleyip isteyen arkadaşlara bilabedel gönderebilirim. Bu çalışma biraz zaman alacak.  

Diğer yandan Kırcaali'den Pratik gramer kitabı getirttim. Kitap tamamen bulgarca.. Yukarıda belirttiğim sözlükten cümle ve kalıplar çalışmamamın ardından bu gramer kitabından özellikle zamanlar konusunda işe yarar bir çalışma yapacağım. Zaten Bulgarcanın en karmaşık yanı fiil çekimleri konusudur. Bunun özünü en kısa biçimde anlatan bir özet çıkarabilmeyi umuyorum.

Offline boabek

• Candidate member
  • *
« Reply #47 on: January 27, 2010, 01:56 »
merhaba!bulgar grameri ve dil ogrenmeye internet baslamis oluyoruz boylece ;emegi gecen arkadasa cok tesekurler

Offline Trakya22

• Candidate member
  • *
« Reply #48 on: February 06, 2010, 01:27 »
Hocam,Trakya Üniversitesi öğrencisiyim.
Bu bilgiler çok makbule geçti,çalışmalarınız için çok teşekkür ederim.
Cümle kurma ile ilgili bilgiler var mı elinizde?Yani düzenli bir cümleyi nasıl kurarız?
"Hangi öge önce gelir?" tarzında.Varsa paylaşabilir misiniz?

Offline kalipso22

• Candidate member
  • *
« Reply #49 on: November 02, 2010, 09:01 »
teşekkürler

Offline Angelina

• Candidate member
  • *
« Reply #50 on: January 29, 2011, 23:44 »
Paylaşımınız ve emeğiniz için çok çok teşekkürler.Bulgarca Grameri Türkçe anlatan yeterli kaynak bulamamıştım.Ben kitap da arıyorum ama malesef bulamıyorum.Eğer bilen varsa paylaşabilir mi acaba?

Teşekkürlerr :)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #51 on: January 30, 2011, 09:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Paylaşımınız ve emeğiniz için çok çok teşekkürler.Bulgarca Grameri Türkçe anlatan yeterli kaynak bulamamıştım.Ben kitap da arıyorum ama malesef bulamıyorum.Eğer bilen varsa paylaşabilir mi acaba?

Teşekkürlerr :)

Prof. dr. Hayriye MEMOĞLU SÜLEYMANOĞLU
Dr. Nergis SÜLEYMANOĞLU AKSOY
DR. Erhan SÜLEYMANOĞLU

Tarafından hazırlanan " Çağdaş Bulgarca " adlı kitap bahsettiğiniz şekilde türkçe anlatımlı güzel bir bulgarca gramer kaynağıdır. Ankara'da bulunuyorsanız kızılay'da karanfil sokaktaki kitapçılarda bulabilirsiniz. Eğer Ankara dışındaysanız internet üzerinden satışı yapılmaktadır ve adresinize kargo ile gönderilmektedir.

Offline Angelina

• Candidate member
  • *
« Reply #52 on: January 30, 2011, 18:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Prof. dr. Hayriye MEMOĞLU SÜLEYMANOĞLU
Dr. Nergis SÜLEYMANOĞLU AKSOY
DR. Erhan SÜLEYMANOĞLU

Tarafından hazırlanan " Çağdaş Bulgarca " adlı kitap bahsettiğiniz şekilde türkçe anlatımlı güzel bir bulgarca gramer kaynağıdır. Ankara'da bulunuyorsanız kızılay'da karanfil sokaktaki kitapçılarda bulabilirsiniz. Eğer Ankara dışındaysanız internet üzerinden satışı yapılmaktadır ve adresinize kargo ile gönderilmektedir.

Evet bu kitabı ben de duymuştum kitapçılarda da bulamadım zaten.Ankara dışındayım.İçeriğine bakmadan da internetten almak istemedim.Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

Bir de Elena Stoyanova tarafından yazılan "Bir Nefes Bulgarca" isimli kitap var.Bu kitabın içeriği hakkında bilgisi olan var mı?Sanırım bu kitap Bulgaristan'da satılıyor ve yine internetten sipariş ediliyor.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42