Author Topic: Наука !  (Read 103610 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

десс

  • Guest
Наука !
« on: December 26, 2009, 23:46 »
Черни и бели дупки, квазари - ходове на дървояди

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

десс

  • Guest
Ynt: наука
« Reply #1 on: December 27, 2009, 19:16 »
Тук е обяснено по достъпно.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #2 on: December 28, 2009, 11:44 »
Астрономи са наблюдавали троен квазер

Учени за пръв път успяха да наблюдават троен квазер. Това бе съобщено на срещата на Американското астрономическо общество в Сиатъл.

Квазерите са силни източници на енергия, които както се смята се захранват от свръхтежки черни дупки. Първоначално изследователите са смятали тройката за зрителна илюзия, следствие от разделянето на светлини лъчи. Специалисти от обсерваторията на хавайските острови са потвърдили: системата наистина се състои от три черни дупки.

You are not allowed to view links. Register or Login

десс

  • Guest
Ynt: наука
« Reply #3 on: December 28, 2009, 12:06 »
 You are not allowed to view links. Register or Login
Европейската космическа агенция (ЕКА) публикува изображение на новооткрит квазар, унищожаващ отдалечена галактика. Ако се окаже, че това е най-мощният квазар, открит досега, снимката ще представя най-голямата сила, наблюдавана във Вселената до този момент, съобщи в. "Индипендънт", който препечатва снимката на ЕКА.
-още по темата за квазарите- You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #4 on: December 28, 2009, 13:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Астрономи за първи път видяха взрив на свръхнова звезда
You are not allowed to view links. Register or Login

Избухване на свръхнова заплашва Земята
При избухване на свръхнова от такъв тип ядрото на звездата се преобразува в черна дупка
You are not allowed to view links. Register or Login

 СВРЪХНОВИТЕ ЗВЕЗДИ - ЗАПЛАХА ОТ ДАЛЕЧНИЯ КОСМОС?

Това, че космически обекти, намиращи се извън Слънчевата система
могат при определени условия да застрашат живота на
Земята е напълно възможно. Това обаче не може да стане по начина,
даден в спомената вече хипотеза на Румяна Асенова-Балард.
/Този очерк е включен в пълния вариант от 1994г./

Когато говорим за заплаха от този род, тя най-вече може да дойде
от избухване на т.нар. 'свръхнова звезда'. Така се нарича
явлението, при което звезди, превишаващи по маса от 2.5 до 8-10 пъти
Слънцето увеличават вдривооб- разно излъчването си до стойности
надвишаващи понякога милиарди пъти слънчевото.

В нашата звездна система (Млечния път) такива взривове са
ставали пет пъти през последните 1000 години - в 1006, 1054,
1572, 1604 и 1667 година. Особена роля за астрономията е
изиграла Свръхновата от 1054 година. В резултат от този взрив днес
на това място съществува знаменитата Ракообразна мъглявина.


десс

  • Guest
Ynt: наука
« Reply #5 on: December 28, 2009, 14:34 »
Isa чел ли си за струнната теория и нейното развитие м-теорията-тя обединява в себе си квантовата механика,теорията за електромагнетизма и т.н.
Според тази теория съществуват повече от едно измерение.Демек в зависимост от струните,на едно място може да съществуват няколко свята-пространствено-времеви континиуми-и,че нашия е само един от тях.
You are not allowed to view links. Register or Login
А за квазарите -според мен те са зараждащи се галактики-просто това струпване на маса и завихрянето и около един център-прескача образуването на звезда от такъв огромен мащаб(200 милиярда слънца)-и пропадането на материята става изведнъж-стигнели съсредоточаването на масата в центъра до критичната точка,като се прескочат стадиите протозвезда и звезда-чрез взрив-така центъра се превръща в огромна черна дупка,а от изхвърления материал след взривът се образуват в последствие звездите в гравитационните ръкави на галактиката.
Какти ти е добра известно ние виждаме само миналото(на светлината и трябва време да пристигне)-напр.гледайки слънцето ние  виждаме 8 минути назад в неговото минало.Гледайки един предмет до нас пак виждаме миналото-няколко милиони части от секундата-но е минало.
Както знаеш квазарите са най-отдалечените обекти-т.е. чрез тях ние виждаме миналото на вселената и то преди няколко милиярда години(над 12 милиарда) т.е. в миналото всички галактики са били квазари.
За свръх новата знам от отдавна-но да видим как ще протече взривът.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #6 on: December 28, 2009, 14:55 »
не съм чел за струнната теория,като ученик ми беше интересно за квазери,свръхнови,мъглявини,бермудски триъгалник.

десс

  • Guest
Ynt: наука
« Reply #7 on: December 28, 2009, 15:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login
не съм чел за струнната теория,като ученик ми беше интересно за квазери,свръхнови,мъглявини,бермудски триъгалник.
Бермутският триъгълник е суеверие-породено през втората световна война.

Гледаш ли фантастични филми-там се споменава често за други измерения-всичко това се базира върху струнната теория.
Аз освен с историята така се бях запалил по Физиката в 7 клас-тогава прочетох книгата на Айзък Азимов-"начала във физичните науки"-така,че след 8 клас знаех повече от учителите си по физика и в последствие по Астрономия-даже си водих записки за бисерите им(абе не бях им любимец с подигравките си по техен адрес),но в последствие историята надделя-тя бе първата ми любов.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #8 on: December 28, 2009, 15:25 »
Бермудският триъгълник не е единствен

Бермудският триъгълник е онази част от територията на планетата, която традиционно се смята за най-ужасното, най-страшното и загадъчно място, където са изчезнали безследно множество самолети и кораби - повечето от тях след 1945 г. Теориите за причините са хиляди. Появи се обаче една хипотеза, която търси връзка между загадъчното място и Морето на дявола край Япония.
---
Къде всъщност се намира тази страховита зона на Бермудите? "Триъгълник" е наречена акваторията на Атлантическия океан, заключена между Бермудските острови, полуостров Флорида и остров Порто Рико. Печалната си известност получава още през 1840 г., когато недалече от Насау - столица на Бермудските острови, бил открит френският платноходен кораб "Розали". Всичките му платна били опънати, оборудването било налице, но екипажът липсвал.

You are not allowed to view links. Register or Login


 Бермудският триъгълник е един от морските пътища с най-печална известност. Атмосферните условия за навигация там са ужасни, а пилотите на самолети и капитаните на кораби не са безгрешни. Има нещо ужасяващо във факта, че в едно относително малко водно пространство са изчезнали стотици кораби с екипажите си и десетки самолети.

  През юли 1963 г. в района на Бермудския триъгълник изчезва двадесетметров риболовен кораб, който плава при съвсем ясно време от Кингстън (Ямайка) за остров Педро-Кис. На него пътуват 40 човека. Корабът с екипажа изчезва безследно. Спасителни експедиции откриват отломки от плавателния съд и предмети, принадлежащи на членовете на екипажа.

     На 28 август 1963 г. от авиобазата “Хоумстед” във Флорида едновременно излитат два самолета тип КС-135. Маршрутът им минава над Атлантическия океан. КС-135 е военният вариант на Boeing-707. Самолетите от този тип се използват като летящи танкери за зареждане на гориво на други самолети във въздуха.
You are not allowed to view links. Register or Login

десс

  • Guest
Ynt: наука
« Reply #9 on: December 28, 2009, 23:03 »
чувал ли си за дяволското място в Родопите-там не никнала никаква трева -тоз който стъпел с единият си крак в него полудявал или умирал след няколко дни.Това ми го разказа един познат като се скитах из тях-лично не съм го намирал-но съм срещал различни хора които ми показват различни места за неговото местоположение .Запознат ли си нещо повече.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #10 on: December 29, 2009, 09:19 »
не не съм чувал децц,но тък ще е интересно някои ако знае да го сподели. :)

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #11 on: December 29, 2009, 09:42 »
Топ 10 открития за 2000-2010 г.

Кои са десетте най-големи научни открития, направени през първите десет години на третото хилядолетие? Отговор на този въпрос дава класацията, която направи в края на годината американският научнопопулярен тв канал "Дискавъри". В топ 10 влизат:

1. Скоростта, с която се топят ледовете. Тя се оказва по-висока, отколкото се предполагаше допреди няколко години. Учените, изследващи климатичните промени на Земята, установиха, че гигантските ледници на Гренландия и Антарктида се топят по-бързо. Прочутата снежна "шапка" на Килиманджаро, както и на други високи планини от ниските географски ширини, също са застрашени от тотално изчезване. Проучванията показват още, че дебелите ледове на Арктика бързо намаляват, а това означава, че през летния период Северният ледовит океан ще остане без ледове.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ynt: наука
« Reply #12 on: December 29, 2009, 15:41 »
You are not allowed to view links. Register or Login
чувал ли си за дяволското място в Родопите-там не никнала никаква трева -тоз който стъпел с единият си крак в него полудявал или умирал след няколко дни.Това ми го разказа един познат като се скитах из тях-лично не съм го намирал-но съм срещал различни хора които ми показват различни места за неговото местоположение .Запознат ли си нещо повече.
Десс ,аз съм бил на това място.Дяволска работа ,ти казвам. Не умрях,само малко полудях. Ако искаш може да те закарам,но отговорността си е твоя,трето положение няма.
Ето едно дяволско или адско красиво място в Родопите ,макар че по  правилно според мен е да се казва райски красиво ,а не както сме свикнали да казваме адски красиво.Между другото и там са снимани някои сцени от един адски филм.Познай кой е филма.
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: наука
« Reply #13 on: December 30, 2009, 09:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: наука
« Reply #14 on: December 30, 2009, 13:10 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ето едно дяволско или адско красиво място в Родопите ,макар че по  правилно според мен е да се казва райски красиво ,а не както сме свикнали да казваме адски красиво.Между другото и там са снимани някои сцени от един адски филм.Познай кой е филма.
You are not allowed to view links. Register or Login

Едно райско кътче, употребено с адски цели в един дяволски филм.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42