Author Topic: Турция по пътя към членство в ЕС  (Read 526007 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
Напредва ли Турция по пътя към членство в ЕС?
21.04.2009 / 06:07

Външните министри на Чехия и Турция се срещат в Прага
 
Европейският съюз и Турция ще се срещнат на министерско равнище в Прага, съобщи чешкото председателство на Европейския съюз. Делегацията на Европейския съюз ще бъде водена от министъра на външните работи на Чехия Карел Шварценберг. В нея ще участва и Карл Билд - външен министър на Швеция, следващата страна председателка на съюза.

Делегацията на Турция се оглавява от външния министър Али Бабаджан. В състава й е включен и турският главен преговарящ за членство  Европейския съюз Едеман Баджис.

Ще бъдат обсъдени отношенията между Европейския съюз и Турция, напредъка на страната по пътя й към членство в съюза, проблеми на енергийното сътрудничество, както и други теми като мирния процес в Близкия изток, обстановката в Южен Кавказ и отношенията с Пакистан и Индия.

You are not allowed to view links. Register or Login

Isyankar

  • Guest
Не мога да разбера защо хиляди политици от ЕС и Турция се подиграват с турския народ, който ясно и отчетливо (над 60% вече) е заявил, че не иска да бъде част от ЕС. Кой за какво и защо преговаря ? Впрочем и мнозинството от ЕС не желае Турция за член ... турския народ не желае .... Изобщо кой се опитва да ожени младите по стара средновековна традиция - без те да се искат изобщо....Или някой очаква като поживеят заедно да лумне любовта ли ?

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
Турция и без ЕС си е добре, а може би я ухажват по други причини, знае ли човек каква я мъдрат политиците.
  Добре ще е най вече за Българския бизнес.Турция  е един необятен пазар,а нашите стоки все още не са конкурентни на западна Европа.Няма смисъл да гоним дивото..........

PETER

  • Guest
Не е точно така Хавалар. Засега България би загубила (икономически) от едно евентуално присъединяване на Туция.
В Турция все още няма законови норми, съответстващи на българските и европейските норми за безопасност, екологичност, вредност и т.н.
Примерно случая с турският цимент с токсичен хром.
You are not allowed to view links. Register or Login
Това прави турските стоки по-конкурентни, но и по-опасни, защото не се правят инвестиции за покриване на европейските норми и затова българските стоки трудно ще пробият.
Обратно, турските стоки благодарение на по-ниските разходи ще ни залеят.

А положителното търговско салдо на България спрамо Турция днес се дължи предимно на износ на скраб, а и не се отчита куфарната търговия, която го неутрализира.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
Не е точно така Хавалар. Засега България би загубила (икономически) от едно евентуално присъединяване на Туция.
В Турция все още няма законови норми, съответстващи на българските и европейските норми за безопасност, екологичност, вредност и т.н.
Примерно случая с турският цимент с токсичен хром.
You are not allowed to view links. Register or Login
Това прави турските стоки по-конкурентни, но и по-опасни, защото не се правят инвестиции за покриване на европейските норми и затова българските стоки трудно ще пробият.
Обратно, турските стоки благодарение на по-ниските разходи ще ни залеят.

А положителното търговско салдо на България спрамо Турция днес се дължи предимно на износ на скраб, а и не се отчита куфарната търговия, която го неутрализира.

  Ако искаме да търсим под вола теле ,то новините са пълни с некачествени ХРАНИ-пълни с токсини от запада.Търговско салдо на България  ще се подобри още ако в крайна сметка куфарната търговия стане легален бизнес.Все пак България не е самотен остров в океана,има и съседи с които  е по-добре   да се подържат икономически връзки, не да се търсят такива в др. край на галактиката.

Isyankar

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
  Ако искаме да търсим под вола теле ,то новините са пълни с некачествени ХРАНИ-пълни с токсини от запада.

Аз като географ и някои други работи искам да те убедя, че по-токсични от турските зеленчуци НЯМА В СВЕТА :) Няма по-интензивно развито земеделие като турското....Там норми на химия и торене няма .... После се чудят някои как турския домат бил без пари ... Ами то и аз да ги отглеждам в една торба с амониева селитра - и моите ще са толкова евтини...

Ама от темата за Европейския съюз - паднахме до токсините в храните...Да не се отклоняваме ...

Offline Whitesnake

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 62
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз като географ и някои други работи искам да те убедя, че по-токсични от турските зеленчуци НЯМА В СВЕТА :) Няма по-интензивно развито земеделие като турското....Там норми на химия и торене няма .... После се чудят някои как турския домат бил без пари ... Ами то и аз да ги отглеждам в една торба с амониева селитра - и моите ще са толкова евтини...

Ама от темата за Европейския съюз - паднахме до токсините в храните...Да не се отклоняваме ...

Ama kvo sa ste razrevali za toksini v zelen4ucite, vzemete motikite i si poseite zelen4uci v gradinite i si gi otglejdaite ekologi4no.
Sq pak zelen4ucite na Turcia sa vi bili vinovni.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз като географ и някои други работи искам да те убедя, че по-токсични от турските зеленчуци НЯМА В СВЕТА :) Няма по-интензивно развито земеделие като турското....Там норми на химия и торене няма .... После се чудят някои как турския домат бил без пари ... Ами то и аз да ги отглеждам в една торба с амониева селитра - и моите ще са толкова евтини...

Ама от темата за Европейския съюз - паднахме до токсините в храните...Да не се отклоняваме ...
Затова  и аз като любител географ Ви препоръчвам да копувате български стоки ,като по този начин ще подпомогнете БГ земеделието.Помашките райони бяха производители на екологично чисти зеленчуци,но на някой му хрумна да затрие този отрасъл.Накой има интерес да сме икономически зависими и без поминък.Но това е др тема.И вие кото потребители с копуването на хр.стоки от др държави подпомагахте и поощтрявахте още производството на неекологично чисти  продукти. Затова не копувайте домати и картофи от турция ,а като патриот за какъвто се имате си купете картофи от родопите и домати от др наши райони.

Isyankar

  • Guest
Градината ми е пълна....Не ги и вкусвам турските, бъди спокоен :)

Целия помаклък в Родопите също копае градините си и вади картофите, ама турските торови мутанти - как да ги конкурира ? Накарай се хубаво на всички помаци ... Дано ти олекне !

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
И пак ще повторя България ще има още един плюс, ако се приеме Турция в ЕС.

Isyankar

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
И пак ще повторя България ще има още един плюс, ако се приеме Турция в ЕС.

Важни са плюсовете и минусите за страни като Франция, Германия, Испания, т.е. по-големите. България не е чак толкова важна. Но пък да не забравяме, че право на вето има всяка страна и не бива да се подценява ролята на който и да било...Но, ако се стигне до приемане и останат само "вето-тата" - веднага се сещам за една страна - Кипър - която никога не би гласувала със ЗА...Но не мисля, че процеса ще стигне чак до "вето" ... Даже не знам за къде е тръгнал - при положение, че дори няма консенсус на политическо ниво в ЕС, камо ли на гражданското, а парадоксалното е, че и в турското общество .... И какъв процес в крайна сметка тече ?

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
България не е чак толкова важна.
  Ако за теб не е ,за мен е.Защото ако ВГ даде този вот,ще е в нейна полза,за всеки ВГ граждани.

Isyankar

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
  Ако за теб не е ,за мен е.Защото ако ВГ даде този вот,ще е в нейна полза,за всеки ВГ граждани.

Ползите или обратното за България - те са си за нейна сметка. Ама България не определя дневния ред на евросъюза в крайна сметка и кой да се присъединява и кой не ... Да, тя участва в този процес, водят се дискусии, но нормално е думата на страни като Франция и Германия да е по-тежка. Но пък когато става въпрос за вето - видяхме в НАТО (случая БЮРМ - Гърция), че и малките страни понякога могат да имат много решаващ глас...Но, според мен, България няма да е страната, която ще спре Турция по пътя и към ЕС ....

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
You are not allowed to view links. Register or Login
Ползите или обратното за България - те са си за нейна сметка. Ама България не определя дневния ред на евросъюза в крайна сметка и кой да се присъединява и кой не ... Да, тя участва в този процес, водят се дискусии, но нормално е думата на страни като Франция и Германия да е по-тежка. Но пък когато става въпрос за вето - видяхме в НАТО (случая БЮРМ - Гърция), че и малките страни понякога могат да имат много решаващ глас...Но, според мен, България няма да е страната, която ще спре Турция по пътя и към ЕС ....
Бъдещето ще покаже.Живи и здрави до тогава.......

Isyankar

  • Guest
Турция по пътя към членство в ЕС
« Reply #14 on: April 21, 2009, 19:38 »
Прав си. То тези преговори са от 50 години, може и още 50 год да продължат и ние да не сме живи....:)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42