Author Topic: Отворете консулство в Измир (нов живот)  (Read 8750 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
You are not allowed to view links. Register or Login

нов живот - петък 20 юни 2008 г.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
kolaycılık yaptığımızı düşündüğünüzü biliyorum ama yinede söylemeden edemeyeceğim üzgünüm "ah birde anlayabilsek !"

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Çooooook haklısın daylek ;)

Offline TUFCA35

• Senior member
Arkadaşlar kısaca özetlemek istiyorum İzmir Sarnıç belediyesinin başkanı ve Bulgaristanın yeni hayat gazetein muhabiriyle yapılan soru-cevap yazının özetlemesini şöyle: Belediye Başkanı İsmail Acer büyük rol oyniyor Sarnıçın büyümesine 80 fabrika bulunuyor 10 000 kişi burda ekmeğni çıkariyor  ama en büyük problem işssizliktir diyor İsmail Acer  kendisi çok çaba sarfetmiş Sarnıçın vatandaşlarını ordaki fabrikalarda işe girmeleri.İkinci sorun İzmirde Bulgar konsolusluğu bulunmaması ve bu büyük kayıptır İzmir ve çevresi için Ege bölgesinde yaklışık 20 000 000 insan yaşiyor tabiki büyük bir bölümü de göçmen .Böylece konsolusluk açılırsa hem vatandaş için iyi bir kolaylık olur hem de turizm için de çok büyük fayda olur

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Çok teşekkürler tufça yardımlarının devamını bekliyoruz :)

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
 Zamanim olsa da Bello ve Daylek gibi entel ve daha fazlasinla olan aramizda pomak kardeslerim icin tercume yapmak isterim.Actigim konu olarak; Fransiz gazetesinde cikan  Midhat Pasa'nin Bulgaristanda  yasayan musluman "bulgarlar" hakinda gorusu,......bulgarca konusan forum uye tarafindan ilgi gordu.Malesev bu konuya Turkiye'de yasayan Pomak kardeslerimiz ve ilgilenmek isteyen uyelerimiz dil acisindan katilamiyorlar.Malesev diyorum cunku bu konu okadar onemli ki Turkiyede yasayan arkadaslarimizin da bilgilerine ihtiyacimiz var oldugunu biliyorum.Dusunce evrenseldir ve herkezin konuya katacak bir seyi olduguna inaniyorum.

Ama........ya bu isin amasi mamasi olur mu ve......soz veriyorum ileriye yonelik su anda bir konu hakkinda bir hazirliktayim.Yani konu ;Kuman ve Peceneg ve Pomak halkinin bir baglantisininin arayisinda olacak ve islamin Rila ve Pirin,Makedonya Bolgelerine Kuman ve Peceneg'lerle gelmesinden bahsedilecek(Osmanlinin bu yerlere en azi 200-250 sene gelmesinden once  islqmin yayilmasinda olan unsurlar ve Osmanlinin yonetimin altina gecen halklarin kendi dillerini korumakta olmasi hakkinda konusulacak bu konuda.Kuman-Pecenek birliginin dagilisindan sonra Kuman ve Peceneg halkida tum Awrupaya dailiyor ve kendi etnik ozelliklerini kaybederek asimile oluyorlar)............... ve soz veriyorum simdiden en onemli ve agir basan gorusleri size tercume edecegim.Evet isim zor,cunku benim yapilacak ve su anda yaptigim isim cok ve zamanim cok dar.....amasi mamasi sizi de aramiza katmaya hazirlaniyorum.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42