Author Topic: Помашки език - (Поматски език) - Pomak language - Pomakcha !  (Read 260466 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
You are not allowed to view links. Register or Login
И един съвет, говор с тях на поматски език!

Тука не ие месту ам незнам ама фаф турция и грция помаците койту са живeет фаф таму думат на помашки. 3аоти таму грците и турцте йимат инакво йезик уд славянскиeeт граматик! и нийе трева да се сетам инаквите мезду официални и източни йезици. Ама може аку да се навива ;)

EVROPOMAK

  • Guest
Па ия, засигья сая сабота, сметам да торна, пешачком от Чиликлии, през Селца до оня баир над Брезие - Кум  кидикья, да видя, дей бабаитиняь Петко, ией избегал и идвам ия отарвал опинцине и айманите си, от ей ная Помачката четъ през онуй Болканску времиье!

EVROPOMAK

  • Guest
Ynt: Поматски език!
« Reply #2 on: June 04, 2009, 20:22 »
Па, ощи адна-двие године пу напреш, адин друг Поматски вайвода - Мехмед Синап сей тарнувал за Чеченско по пътя Пашмаклъ - Байремери - Шабаница - Машергидик, по билоно нах горните планини.  8) Нах катад ден другиня ден дойдел нах варшет Машергидик (Хаджиосманското), дето ималу млогу смолено-рупските помаци ут се Кестенджик, Триграда и Алъкьой, дету стъкмявали мандрисе и готвяли общие предойски курбан.  :o
На ливадето околу казанисе, дету е вряло месо, сидели и са изтегали млогу помаце - чечлии, смолени и рупци. Куга овцене биле придуени и миясуто уврелу, кехаите на курбана приканили мусафирете да съ присорнът за иедене.  ;D
На пулената билу кладено мясо,урда, млеко, а леб и качъмак немало. Един от тех прудумал: „ Каните се и ежте, каквото Аллах е дал, а за хлеб и качамак не питайте. Саква саро е дошла, да правим курбан без трохъ леб. Мислем де можим дъ найдим и ут де можим да зьомим жито и брашно за качъмак, ала ни можим да намислим, затова ежте, пак и за хлеб мислите. “   :o
Пу идно вруми Санапя бил млогу замислен, и тамань са наранил, изтупал са отред врьют людесья и им продумал: „ Я, намислих ка да найдим жито, брашно и хлеб. “ Людесья, са зачудили и прудумали ка можило да стане тува, а Мехмедья отьворнал: „ Да се сбьерот на сува место бесюскиши силяхлие челеци. Секьи челек, да зьоме по иючь вретища и да дуведе по ики мулетъ. “   ::)
Они питали коф ше правет, а он им отворнал: „ Кату со сбьорат на сува место, челеците и мулетата, туга ше им кажя ков ше правим пой натам. “   >:(
След 5-10 денья от курбана и мандрите на Машергидик планина се събрали петстотин въоръжени помаци - рупци, смолени и неколцина чечлии, като всеки от тях водел по няколко коне, мулета или магарета.  :P Синап свъртял в кръг хората и конете, влязъл в средата на кръга, развял байрак от зелено-червен плат и гръмко извикал:  >:(  „На сози керван, керванжибашията сам я! Комуто требва жито и брашно, да варви след мене!“.  >:(
Въоръжените помаци извикали: „Да живеиш,Синап! Алал ти вера!“ и повели мулетата и конете след керванджибашията и на следващия ден привечер стигнали и се разположили на планината „Санджак“, северно от село Фотиново, между Батак, Пещера, Брацигово и Девин, от който връх се виждала голяма част от Тракийсканеа равнишка.  ;D  :D  ;)


crusader

  • Guest
Ynt: Поматски език!
« Reply #3 on: June 11, 2009, 12:57 »
Айдеее, и език си измислихте - защо ли не ме учудва. Ама трябва нещо по уникално да изобретите - това старобългарско "Я" не ви ходи. Седнете и си измислете нова азбука. Тя трябва да има графични елементи от арабски, латински и български. След това вече можете да кажете - ето имаме си език, азбука, ще се наложи една столица да ви измислим...

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
Ynt: Поматски език!
« Reply #4 on: June 11, 2009, 12:59 »
Споко бе Крузейдър, спокойно. Имаме си всичко, което ни е нужно.

crusader

  • Guest
Ynt: Поматски език!
« Reply #5 on: June 11, 2009, 13:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Споко бе Крузейдър, спокойно. Имаме си всичко, което ни е нужно.
Нужно за какво ... ?

EVROPOMAK

  • Guest
Ynt: Поматски език!
« Reply #6 on: June 11, 2009, 13:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Айдеее, и език си измислихте - защо ли не ме учудва. Ама трябва нещо по уникално да изобретите - това старобългарско "Я" не ви ходи. Седнете и си измислете нова азбука. Тя трябва да има графични елементи от арабски, латински и български. След това вече можете да кажете - ето имаме си език, азбука, ще се наложи една столица да ви измислим...
Ей, "Круейзи", ам ти незнаеш ли, че всичко това което го изброяваш, Помаците си го имат и то много отдавна!  ???
Даже и не е нужно, Ти да им измисляш столица, тя такава си има от доста отдавна - някогашното модерно градче Тъмръш - столицата на бившата Помашка Тъмръшка република, близо до над Филибето е, което през 12-та е опожарено!  :o  ;D
Но кат, знаеш то Помаците са бая работари и бачкането не ги плаши изобщо, като нищо може да я създат, възродят и изградят наново от пепелта, трябва им само да подкваска, малко повече "шовинисти-нацисти" , от онези които ги има в изобилие при другите етнически групи в страната, и ти сигурно познаваш такива и може да препоръчаш някои на помаците!  :D  ;D  ;)

user1

  • Guest
Re: Поматски език!
« Reply #7 on: July 31, 2009, 00:29 »
И кои са ни Кириля и Методия, дека е граматиката? Яс как гледам, село със село не можем да си преведем диалекта, но и Поматски език вече имало композиран. Лошо, лошо :)

Offline stefan

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
Re: Поматски език!
« Reply #8 on: August 19, 2009, 19:55 »
pomashkijat ezik sie balgarski  ezik navsiakde pomacite govoriat na balgarski dealekt  i v  balgarija iv makedonija iv garcija i v turcija i v kosovo dori sam 4uval i v albanija dae taka. balgarskie ezikat drug niama

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Поматски език!
« Reply #9 on: August 19, 2009, 20:14 »
You are not allowed to view links. Register or Login
pomashkijat ezik sie balgarski  ezik navsiakde pomacite govoriat na balgarski dealekt  i v  balgarija iv makedonija iv garcija i v turcija i v kosovo dori sam 4uval i v albanija dae taka. balgarskie ezikat drug niama

You are not allowed to view links. Register or Login
pomashkijat ezik sie balgarski  ezik navsiakde pomacite govoriat na balgarski dealekt  i v  balgarija iv makedonija iv garcija i v turcija i v kosovo dori sam 4uval i v albanija dae taka. balgarskie ezikat drug niama

You are not allowed to view links. Register or Login
pomashkijat ezik sie balgarski  ezik navsiakde pomacite govoriat na balgarski dealekt  i v  balgarija iv makedonija iv garcija i v turcija i v kosovo dori sam 4uval i v albanija dae taka. balgarskie ezikat drug niama

You are not allowed to view links. Register or Login
pomashkijat ezik sie balgarski  ezik navsiakde pomacite govoriat na balgarski dealekt  i v  balgarija iv makedonija iv garcija i v turcija i v kosovo dori sam 4uval i v albanija dae taka. balgarskie ezikat drug niama

You are not allowed to view links. Register or Login
pomashkijat ezik sie balgarski  ezik navsiakde pomacite govoriat na balgarski dealekt  i v  balgarija iv makedonija iv garcija i v turcija i v kosovo dori sam 4uval i v albanija dae taka. balgarskie ezikat drug niama


Aku bari ,razbraame. ;D

Offline taib

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
Re: Поматски език!
« Reply #10 on: August 31, 2009, 14:28 »
Mi oou metka razbrahme:)) Kak is Dq Medq izgubi se i ti nema te niakakv.Ne pomnq ot koga ne sam te vijdal.Mi beshe min g na Ramazan Bairama:))

Offline jemal

  • Historian
  • *****
  • Posts: 114
Re: Поматски език!
« Reply #11 on: September 01, 2009, 06:19 »
Бежещим през годините. Родопски сладкодумци
съст. Петко Величков, ред. Владимир Арденски
 


    8. Будала помак
     

    Бащата беше беден чилек—изметкерин, та и мене отрано напъди по чузди къщи. Даде ме овчерче в Доспат. Сетне аргатьовах тука, у Хаджиасановите. Най-сетне отидах войник. Когато изкарах аскерлика, един турчин в Драмско ме спре да му праша градините. Богат турчин бе, та имеше и други аргате.

    Един ден пак отидахме да копаем на полето и едно младо, йеко
  • турче, Кара Али го зовеха, ме пита: — Защо копаеш с една ръка?

     

    *. йек — здрав, силен

    28
     

    — Защо — кликам
  • — ще ся хабе силата, щом мога и с една ръка.


    — Щом — вика — си толкова силен, хайде да се поборим.

    Дотогава не бех се борил, та се почудих, ала то завтори:

    — Чит (излез) бе, будала помак! — И фърли мотиката.

    Като ми рече „будала помак”, мене ми шевна нещо, заигра ми кръвта. „Чекай — реках — да ти каже кой е будала помак!” И се награбихме. Другите турци и те се сбраха да гледат сеир. Ала доде рекот „Ха бакалъм”, йе заорах Кара Али в пръстта.

    — Вай! — същисаха се сеирджиете.

    Пък то каква била работата? Кара Али бил най-големият пехливанин в каазата и дотогава никой друг не бил го надвивал.

    — Хайде пак! — подкокоросаха ни сеирджиете на ново.

    Позеленел от гнев, Кара Али пак се нададе нах мене, стисна ме за кръста и а-ха да ме събори. Ала йе се извих, подфатих го между четала, метнах го и той се залепи по гръб на земята.

    —Битта (свърши), Кара Али! — изохкаха и другите турци.

    Брат му, който също бе там, заплака.

    До вечерта цялото село научи, че един помак е завалил Кара Али.

    В това село имаше двамина тютюневи търговци — Сюлейманаа и Фаридинаа. Порукаха ме и ми казват:

    — Утре нема да ходиш на работа. И ние искаме да видим верно ли е, че можеш да надвиеш Кара Али,

    И оставиха по една лира у кафеджията.

    — Ага ищете— кликам, — ще покажа и вам. Сутринта още в тъмно тъпаните залумкаха прам-пурурум, прам-пурурум, — дойдоха, подбраха ме и — на поляната. А там цело село се е изсипало — мъжко, женско, всичко.

    Кара Али ме гледа насреща с кръвесали очища, да може жив да ме изеде. Гледа ме и ми се заканва с главата. Демек
  • : „Сега ще те оправя!”

     

    *. кликам — викам
    демек — значи

    29
     

    Нейса, донесяха и кожените панталоне, намокнахме ги ние, че та ни полеха низ главите по едно шише зейтин. Даде се командата и ние чукнахме ръки. Ами сега като не можем да се фатим? Зейтина не дава.

    Хеле по едно Ереме Кара Али ми се хвърли в ногите, не се извартех, не може другаде да ме фати, ами ме закачи за пръста и йе паднах на двете колене. Че та пак се изправих. Въртехме се, правихме, сукахме, че та най-сетне пак клекнах на колено и като го вдигнах на рамо, попадих
  • го ей там...


    И толкова вейки би Кара Алиевиет пехливанлък.

    Йе спечелих пет лири — две от търговците, дето ги беха оставили у кафеджията, и три ми сбраха другите.

    След тока излезе още един пехливанин — турчин — попадих и него, излезе друг — и него, излезе трети — и него. . .

    Наскоро един турчин от драмските села, преселен в Стамбол, бе питал нашенци: „Имаше от Доспатлъка един страшен пехливанин, жив ли си е още?”

    „Жив си е, жив си е! — рекли му нашенци. — И още много има тя живее. . .”
     

    Разказал: Л. КЪНЕВ
    Записал: Вл. Арденски
     

    *. попадам — мятам, хвърлям

Remzi_Ch

  • Guest
Re: Поматски език!
« Reply #12 on: January 23, 2011, 12:38 »
Във връзка с помашкия език (вече има новини на помашки в Гърция)

предлагам на администрацията следното:

На страницата на сайта, където потребителите избират настройки на езика:

Настройки на език
Език:
 о Български
 о Английски (English)
 о Турски (Türkçe)
Да се сложи възможност о Помашки.

Също така в търсачката на сайта освен Bulgarian, English, Greek, Macedonian i Turkish - да има и възможност да се търси на Pomakish.

В чата също не сте дали възможност да се избира "Поматски". Моля, бързо коригирайте този пропуск.

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Поматски език!
« Reply #13 on: January 23, 2011, 21:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Тука не ие месту ам незнам ама фаф турция и грция помаците койту са живeет фаф таму думат на помашки. 3аоти таму грците и турцте йимат инакво йезик уд славянскиeeт граматик! и нийе трева да се сетам инаквите мезду официални и източни йезици. Ама може аку да се навива ;)

Тоска, млого убаво думаш по "гръцко-поматски", ама името ти май е кюрдско, а? Гледах оная вечер по Арте един документален ирландски филм за кюрдите в Ирак, имаше поне 3-ма, чиято фамилия беше " Тоска", та се сетих за тебе.
Филмът разказваше как Саддам Хюсеин е обгазвал кюрдите, също като в Турция...
Откъде идва тая помашка фамилия, я кажи?

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Поматски език!
« Reply #14 on: January 23, 2011, 21:44 »
A aku i6ta6 da nau4i6 to mi pokaji 4e imam albanski proizhod pa tvoyu mantalitet ! Zaoti tosk i gegi sa svarzan sas albanskiq lyude. Pa vreme osmanskiq imperia faf rodopite imah nekolko sela kojto migrali ut albaniq.  Ha kikit da mi pupitai, idite na g. haskovo i trosite "toskovite" :)     

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42