Author Topic: Akrabalarımı arıyorum  (Read 25369 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline merkur

• Senior member
Akrabalarımı arıyorum
« on: October 08, 2009, 19:58 »
slm arkadaslar ben b.mandıradaki akrabalarımı sizlerin yardımıyla bulmak istiyorum bana yardımcı olmanız dileklerimle.Akrabalarımın lakapları babiçini yada babaçi ni eskiden sıhiye cilik yaparmış akrabamız,babamdan edindiğim bilgi bu kadar bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın belki büyük ler vefat etmiştir ama cocukları yada torunları vardır şimdiden teşekkür ederim szdrave na siçkite .. ( aaa unutmadan ben malkara prafçalıyım )..

Offline pomak BG

• Historian
  • Да си помак звучи гордо.
Re: Akrabalarımı arıyorum
« Reply #1 on: October 09, 2009, 19:37 »
Arkads Bulgaristanda bir temiz pomak koy var Babinci denilir. Mandra Luleburgazdami bulunuyor? Oradaise bu koyden orada 1878 g. gocedilen pomaklar vardir. Ayni zamanda orada Pomaska Lesnicada pomak var yani simdi bu koy Kircevodur. Orada Ibrahin Gavazoglunu mezaridir. O sultan Abul Hamid I baspelivaniymis.   

Offline merkur

• Senior member
« Reply #2 on: October 09, 2009, 20:37 »
pomak bg blogodaryam tebe brate.
benım atalarımda bg den 1877/1878 yıllarında bg den tr ye göç etmiş trkyanın her bir tarafına dağılmış,Büyük mandıra babaeskiye baglı bir kasabaydı şimdi ilçe olmuştur belkide,göç zamanında akrabalarımızın bir kısmı orda kalmış ama ben yeni öğrendim o yüzden dagılan akrabalarıma ulasmak istiyorum gerek bg de gerekse tr yede mnogu mersi brate zsdrave..

Offline akif aliev

• Avarage member
« Reply #3 on: October 09, 2009, 22:47 »
Sayin ''merkur''Bulgaristan'da Bati Rodoplar'da pomak memleketlerinden birine Babek diyorlar,yani simdi 20-30 koy ve  Karasu(Mesta) nehrinin dogu tarafinda bulunuyorlar.Hepsi Babek koyunden kokenli ve oradan bu bolgeye Babek ve insanlarinada Babeceni diyorlar-bende onlardanim.Ama tam kimlerdensiniz diye bunu soyleyemem.Zaten tum pomaklarin Turkiyede akrabalari var ama unutulmustur.Bence boyledir ve soyunuzun lakabini soylerseniz daha iyi arastiririz.

Offline merkur

• Senior member
« Reply #4 on: October 09, 2009, 23:05 »
slm akif aliev bey, sülale Lakabımız;
1-rankufsi yada ramkufsi
2-grazdufsi
birinci derece lakaplarımız öyle büyük ninemin lakabı pa4ana diyorlardı,
zsdrave blogodaryam tebe brate....

Offline akif aliev

• Avarage member
« Reply #5 on: October 09, 2009, 23:49 »
anladidigima gore pomakcayi baya biliyorsunuz.Turkiyede nerede oturuyorsunuz ve pomakcayi nasil kaybetmiyorsunuz,her halde buyuk topluluksunuz.     
Tabii ''rankufsi ve grazdufsi icin sorarim,ama biz o soylardan degiliz.Insallah akraba cikar,umudu kirmayin.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #6 on: October 10, 2009, 11:56 »
 Tarih: 26/Ra/1324 (Hicrî) Dosya No:127 Gömlek No:12657 Fon Kodu: TFR.I..KV.. 
Preşova jandarma bölük emini Mahmud'un, Ranatofça köyü hududunda meçhul şahıslar tarafında cerholunduğuna ve Tokufça köyünden Ruhan b. Said'in, biraderi Mahmud tarafından katledildiğine dair Gilan Kaymakamlığı'nın telgrafı.
not: Gilan kosovada bulunmakta.

rankufsi  -   Ranatofça   olabilir mi.
Osmanlı arşivlerde bulunan bir belge.

veya bu ipuçların olabilir
Osmanlı arşivlerde çok belge var maalesef osmanlıca bilmiyoruz.

Tarih: 01/C /1321 (Hicrî) Dosya No:15 Gömlek No:57 Fon Kodu: Y..PRK.MK.. 
Tikveş kazasına bağlı Bulgar ahalisi ile meskun Rana karyesine eşkiyanın taarruzda bulunduğu.

Tarih: 05/C /1278 (Hicrî) Dosya No:523 Gömlek No:1 Fon Kodu: A.}MKT.UM.. 
Sadr-ı esbak Silahdar Ali Paşa merhumun zevcesi Hatice Rana Hanım'ın Tunca Nehri üzerinde bulunan değirmenin müzayede ile satılması.

Tarih: 29/Z /1283 (Hicrî) Dosya No:8 Gömlek No:657 Fon Kodu: DH.SAİDd...           
Mehmed Rana Efendi; 1283 İstanbul doğumlu, Tarikat-ı Nakşiye Meşayihinden Hüseyin Kudsi Efendi'nin oğlu          

Tarih: 29/Z /1287 (Hicrî) Dosya No:49 Gömlek No:411 Fon Kodu: DH.SAİDd...           
Osman Nuri Efendi; 1287 İstanbul doğumlu, Defter-i Hakani Tapu Kalemi Katibi Hüseyin Hüsnü Rana Efendi'nin oğlu          

Rana  - osmanlıca; pür ve revnak olan anlamında, çok hoş bir kadın ismi.      

Tarih: 30/Ra/1316 (Hicrî)   Dosya No:2092   Gömlek No:106   Fon Kodu: DH.MKT.
Hayrabolu Kazası Çerkes Müsellim karyesi ahalisinden olup asker firarisi olarak Bulgaristan'ın Gradeşnice karyesinde bulunan Hüseyin oğlu Hasan'ın zevcesi Fatma'nın yanına gitmekten imtina ile mezbureyi tatlik etmiş olduğu.         

Şimdi Bulgaristanda bulunan Simitli kasabası ve çevresi  Osmanlı zamanında tamamen müsülmanlar yaşarmış. Bu kasabadan Babek'e (Yakoruda ,Razlık) doğru giderken vadide Bulgaristanın en uzun köyu Gradevo isimli köy vardır.           

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #7 on: October 10, 2009, 12:02 »
Tarih: 15/Ş /1325 (Hicrî) Dosya No:140 Gömlek No:13968 Fon Kodu: TFR.I..MN..  
Grazdan köyünden Yunus bin İslam'ın Peruçan-ı Zir köyünden Şerif bin Talib tarafından katledildiğine dair Gzameş Kaymakamlığı'nın telgrafı

Offline pomak BG

• Historian
  • Да си помак звучи гордо.
« Reply #8 on: October 10, 2009, 12:45 »
Arkadas eger senin akrabalarin Lovca koyleriden olursalar, cunku burada bir temiz pomak koy ver Babinci, sorabilirim. Onlar 1877 gocetmisler. Eger Rodoplardan olursalar, yani Babieten, oradan da arkadaslar var. Ama oradan 1877 g. goc edilen pomaklar yok.

Offline merkur

• Senior member
« Reply #9 on: October 10, 2009, 23:13 »
kor nisa ne kadar güzel araştırmalar yapmışsınız benım için cok teşekkür ederim.
verdiğiniz bilgiler beni daha cok ümitlendirdi,arayısıma ara vermeden sizlerinde yardımıyla devam edicem teşekkür edrim.( blogodaryam tebe kor nisa dasi jiv i zdrav )..

akif aliev ,brate asam pomak na6uto selo si4kitesa pomasi i se prikazvat to ezik uv na6utu selo ima 1050 pomasi bre a mi ka da naiznayame znayema brate nema da zaburaveme zsdrave :)

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #10 on: October 11, 2009, 13:51 »
    Sultan İkinci Mahmud tahta geçtiği zaman Osmanlılar Ruslarla savaş halindeydi. İngiltere ile 1809'da yapılan antlaşma sonucu Ruslarla savaşa devam kararı alındı. Rusların Fransa ile olan sorunları, Osmanlı Devleti ordularının yıllarca süren savaştan yorgun düşmesi yüzünden iki devlet de barış imzalamaya mecbur kaldılar.

Bu barış antlaşmasından sonra Rusiya ve İngiltere arası düzelir . 1820 yılarda bu devletler kuzeyi Yunanistan, Bosna ve Sırbistan’da bulunan müslüman nüfusu azaltması için onlara baskı uygulanmakta.Büyük mubadelede bunun sonucudur. Sonuç olarak oradan Osmanlı topraklara doğru bir göç oluşmakta, bir kısım doğru Asiyadaki topraklara yerleşmiş diğeri ise Balkanlar yüzerinde İstanbula doğru.
  Bu uzun yollarda tabi ki bir yerlere konaklamışlardır,  bazılar da hedefe ulaşmadan orada kalmışlar. Bu yöredeki sülale soyadları bunu kanıtlamakta. Örnek: Boşnak, Arnavut , … ve geldikleri memleketler anımsamakta.

Buna göre lakapları babiçini yada babaçi  Akif Aliev bahsetti gibi Bulgaristanda bulunan Yakoruda kasabasındaki çevre köyleri Babek(Babeç)’e ulaşmış. Fakat ‘’1-rankufsi yada ramkufsi 2-grazdufsi’’  Kosova yada Yannya bölgesinde bulunmakta tahmin ediyorum.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #11 on: October 11, 2009, 16:58 »
 Grashevo(Graşevo) Babyak'e yakın You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline akif aliev

• Avarage member
« Reply #12 on: October 12, 2009, 22:45 »
Sayin "kor_nisa"  Bulgaristani guzel taniyorsunuz ve bence "merkur" arkadasimizin koku tam Babek bolgesinden geliyor.Ama koyde onun atalarindan baska pomaklarda varmis ve onlari "BABECENI" gibi bilirmisler.Bu lakab oradan geliyor.O bolgede "rankufsi'ye yakin "drenkufsi" var.Aceba oyle olamazmi? Bizim "Babek'"ten Trakiya'da cok insan kalmis.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #13 on: October 13, 2009, 08:48 »
Rankufski yada Ramkufski: Ramkovski yani Ramadanoğulları olabilir. Ramko yani Ramadan'ın pomakçalaşmış söylenişi. Diğer yandan eğer Renkufski eğer Drayanovo köylüsü demek ise Bulgaristanda bir kaç yerde Dryanovo yerleşimi var. En meşhuru Karlovo şehrine yakın Dryanovo burası Pomak yerleşimi değildir.Orta Bulgaristanda Balkan dağlarındadır. Halbuki eğer Pomaklardan söz ediyorsak büyük ihtimalle Rodoplardan bahsediyoruz demektir. Rodoplarda benim bildiğim iki yerde Dryavovo var. Birisi benim kimi akrabalarımın geldiği Orta Rodoplardaki Laki yakınındaki Dryanovo-Drenovo yada Pomakça şive ile Drenvu.. Ben arkadaşımın bahsettiği Drenkufski sülalesinin gelmiş olabileceğini tahmin ettiğim en yakın ihtimalin Nevrokop - Gotse Delçev karşısında bulunan Dolno Dryanovo olabileceğini düşünüyorum.

Offline merkur

• Senior member
« Reply #14 on: October 13, 2009, 20:43 »
arkadaslar sizler sayesinde inş olumlu bir sonuca ulasıcam hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim zsdrave :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42