Author Topic: Брак между християнин и мюсюлманка - що е то?  (Read 31114 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Аз съм християнин, женен съм за мюсюлманка и откривам тази тема, за да разбера защо мюсюлманите у нас трудно приемат такива бракове.
Веднага уточнявам, че жена ми не от "нашите мюсюлмани", а е от Казахстан. Запознанството и историята ни са достойни за филмов сценарий, но няма защо да занимавам форумниците с това. Отначало дори жена ми не разбра, че се запознава с българин и християнин, защото за казахите християни са най-вече руснаците и украинците, а името ми не се среща при тях. Външният ми вид никак не е славянски, а и българският език е с много по-твърдо произношение от руския и когато българин говори руски - акцентът наподобява кавказкия. Жена ми в началото ме помисли за чеченец, дагестанец или кумик. Както и да е.
Бях в Казахстан, запознах се с много хора: почти всички - мюсюлмани. Абсолютно никой обаче не намери нищо укорително или ненормално в това християнин и мюсюлманка да създадат семейство. Напротив - всичките й роднини ме приеха едва ли не като син. Даже и местния мулла (между другото - получил религиозно образование именно в Турция) не само не каза нищо напреки, но и ни пожела много щастие, много любов и всичко най-най-хубаво. Да уточня, че това - последното - стана тъкмо на Курбан Айт (Курбан Байрям).
Идваме в България, заживяваме си - и всичко си е в ред. В един момент жена ми иска да отиде на джамия. Отидохме.
... и започва една, дето не е разправяне.
Ходжата заявява, че жена ми била неподходящо облечена. Не можело с ръкави до лактите. Отговарям му, че ако иска - мога да му покажа снимки от джамии в Истамбул, Бурса, Анталия, Алмати, Караганда и Оскемен, където жена ми е в рокли изобщо без ръкави.
Ама не - бил съм длъжен да напътсвам жена си в исляма. Казвам му, че не съм - защото съм християнин.
Огън и жупел! Било неморално, било недопустимо, било голям грях...
Стига, бе: разходил съм се из Казахстан, Таджикистан, Узбекистан и Киргизия - навсякъде традиционната религия е сунитския ислям, но никъде в такива бракове никой не вижда никакъв проблем!
По каква причина обаче тук има проблем?
След като там няма.

Offline Hasan Ismail

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 79
  • Gender: Male
  • И въпреки всичко,аз съм помак.
          Pri4inata  spored men e, 4e ne ste popadnali na istinski HODJA.

Offline havaika

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 880
  • "Изчистването на мюсюлманите по икономически причи
    • http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=229&aid=5676
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
За браковете между мюсюлманин и християнка знаем. Но я, покажете ми такъв клип за християнин и мюсюлманка.
Може и да не сме попаднали на истински ходжа - не знам. Случката се разигра във Варна и отврати съпругата ми от отношението на българските мюсюлмани. Тя успя да се помоли на спокойствие само в Томбул джамия в Шумен, но тя беше в ремонт и ходжата го нямаше - пусна ни един младеж от настоятелството.

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Жена ви, като мюсюлманка би трябвало да знае,че в действаща джамия не се влиза по къс ръкав и къса пола. За туристическите обекти /джамии/ е различно. Те се посещават от всякакви хора, облечени ,както си искат. А и за да се помоли не е нужно да се ходи в джамия,може да го направи и в къщи.

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Има някои обичаи, които я задължават да отиде в джамия. Например когато сънува покоен роднина, тя изпържва едни малки хлебчета (казват се баурсаки), раздава ги на съседите и след това задължително трябва да се помоли в джамия.
В Казахстан единствените условия за жените в джамии са да не са с къси поли и да си покрият косите. За полите - ясно. За покриване на косата там хиджабът изобщо не е задължителен - стига и обикновена кърпа за глава или даже шапка. Узбечките даже носят специални женски тюбетейки. Може би това е така, защото никога - през цялата история на исляма в Казахстан - казашките не са си криели лицата. В Узбекистан и Киргизия също е така.
Но ограничение за дължината на ръкавите няма - и се счита за напълно нормално една казашка да влезе в джамията, облечена в рокля. До под коленете, разбира се.
Както и да е: щом у нас има такива изисквания - за жена ми не е никакъв проблем да ги спази.
Но въпросът е другаде: защо варненският ходжа се отнесе така ужасно към нас?

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Ивайло,радвам се че уважаваш рилигиозните чувства на жена си.Навярно не си попаднал на подходящ "ходжа" но всеки мюсюлманин се радва когато хора искрено и добронамерено посещават джамиите ни .По тоношение на начина по който жената трябва да се облече когато прави намаз има определени правила в свещенната ни книга,описано е кое е  СЕТРИАВРЕТ за жената т.е. частите от тялото и които трябва да са покрити.Впрочем във всяка религия има изисквания по отношение на облеклото и начина на поведение в храмовете.Бяхме на екскурзия до Рилски манастир и там не позволиха на момче  с къси панталони да влезне в църквата и понеже ние я разглеждахме като туристи един от групата зяпаше и се разхождаше с ръце в джобовете за което получи мъмрене от смещеника.За тези действия аз обаче не упреквам свещеника а нашите момчета които се държат като в дискотека.Така че и ти недей да вадиш заключения за българските мюсюлмани единствено от действията на варненския ходжа./Заради наш Илия не намразвай СВ. Илия/.Има и друго важно нещо според исляма-мюсюлманите трябва да раждат и възпитават мюсюлманчета и понеже нещата се предават помъжка линия се продполага че една мюсюлманка омъжена за християнин ще създаде поколиние християни.Поради тази причина исляма е против брака на жени мюсюлманки с друговерци.А когато мъж мюсюлманин се ожени за християнка тя може да не приеме религията на мъжа но децата се възпитават като мюсюлмани./Обеснявам ти как са нещата от поцзициите на исляма и ако идваш в нашите помашки райони обади се да те заведа в джамия и да видиш че няма чак каква голама разрлика  по тоношение на вярата между нас и казахите/

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Благодаря за отговора, Хадж! :)
Жена ми също го прочете.
Естествено, че уважам религиозните й чувства - ами че аз обичам жена си! :)
С риск да засегна моите сънароднички и единоверки - рядко съм срещал толкова възпитани, честни и отдадени на семейството си жени у нас.
Тя също иска да попита нещо: защо джамиите у нас - дори новите - в архитектурно отношение не се различават много от средновековния стил.
Поствам снимки на няколко джамии от централна Азия.
Оскемен (Уст-Каменогорск), Казахстан:

Между другото - тази джамия е доста стара, строена е преди Октомврийската революция.

Алмати, Казахстан:


Астана, Казахстан:


Павлодар, Казахстан:


Тараз, Казахстан:


Уфа, Башкортостан:


Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Браво Ивайло за невероятно красивите джамии които си качил.Има тема за джамиите по света и ако имаш още можеш да качваш там.
   На въпроса на съпругата ти:
   Наистина  в архитектурно отношение  строителството и на новите ни джамии се придържа към традиционната стара архитектура. Особено минаретата  навсякъде са островърхи тип "ТУРСКИ".Аз си мисля че архитектите които  проектират новите джамии  в повечото от случаите са немюсюлмани/рабира се няма нищо лошо,напротив благодарни сме на хората/ та може би се страхуват да не бъдат обвинени че нарушават традиции.Но заповядайте в нашия край и ще видите наистина  нови и красиви джамии например:в Мадан,Рудозем,Чепинци,Старцево,Тарън,Смолян,Триград,Досрат и др.

Offline Hasan Ismail

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 79
  • Gender: Male
  • И въпреки всичко,аз съм помак.
            Хадж,защо се хващаш на въдицата?

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Хасан Исмаил, няма въдици. Влизам с профила си от Фейсбук, защото браковете като моя не са чести в България - а в профила ми там това може да се провери.
Хадж, ние с жена ми наистина ще направим екскурзия в Родопите, защото и двамата обичаме планините, но след около година - че спокойно да можем да вземем и сина ни. :)
И със сигурност ще преминем през помашките краища. :)

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
            Хадж,защо се хващаш на въдицата?
Аз мисля, че не е толкова от значение истинността на тази история и отговорите на Хадж не са "кълвене". Дискусията е информативна, а и нещо ново в религиозната тематика в този форум. Ако някой лъже или подхожда подигравателно в такъв тип теми - низостта остава за него, ние не можем да отсъждаме.
"...По плодовете им ще ги познаете."

Поздрав, Хасан Исмаил!

Offline VOGEB

  • Member
  • **
  • Posts: 20
 Брак между християнин и мюсюлманка - що е то? Повечето хора биха казали :"Проблеми".Проблими съпътстват всички смесени бракове,независимо дали са от различни раси,вероизповедания или етноси. От вас зависи дали бракът ви ще е успешен. Ако се обичате и уважавате всички искренно вярващи ще оценят това. Когато сте създавали семейство не може да не сте си давали сметка,че ще има негативни реакции и от едната и от другата страна (религия) Пожелавам ви много щастие,разбирателство и търпение. Колкото до облеклото,всички религии имат предписания и изисквания как да посещаваме даден храм. От нас зависи,от нашето възпитание,дали ще ги спазваме и до каква степен. Моето лично мнение обаче е че много повече хора ще посещават храмовете ако свещенниците(имами,попове,равини и т.н. ) проявяват повече разбиране в някои отношения.Когато са създадени тези изисквания,традиционните ежедневни и празнични облекла са били съвсем други.Но ние живеем  в 21 век все пак нали? 

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
You are not allowed to view links. Register or Login
Брак между християнин и мюсюлманка - що е то? Повечето хора биха казали :"Проблеми".Проблими съпътстват всички смесени бракове,независимо дали са от различни раси,вероизповедания или етноси.   
Да-а-а-а... май пропуснах една част от историята.
Както вече споменах, в Казахстан не сме имали проблеми - никога, никакви и от никого.
Проблемите се появиха тук - в България. Още първият ни контакт с духовно лице от ислямско вероизповедание, се оказа конфликт. Но като чета отговорите - най-вероятно просто не ни е провървяло.
От друга страна - нито един свещеник не ни е упрекнал в каквото и да било.
От трета страна обаче... не се намери нито един мой близък роднина, който да е пропуснал да осъди избора ми. Поне в началото. Всичките. Вкупом. И наистина първите две години бяха невероятно трудни - ама невероятно.

You are not allowed to view links. Register or Login
Пожелавам ви много щастие,разбирателство и търпение.   
Благодаря! :)

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Уважаеми съфорумци!Моля,не разваляйте хубавата тема с нечисти коментари,които нямат нищо общо с нея!За да не се налага да минавам пак с лопатата и да почиствам.И да няма сърдити.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42