Author Topic: Стремеж към съвършенство - правилен българ�ски език  (Read 45729 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

musov

  • Guest
Той си е задал въпроса към теб. Не ставай нагъл сега, ако обичаш!

Shumarov

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
"Този език", ако визираш българския, ни е майчин и никой не ни го  е налагал насила!

Насила са ни налагали други неща...

Ако си помак се съмнявам майка ти да ти е говорила така литературно и да имаш тази калиграфска виртуозност от помашките среди, nezir_9! В никакъв случай не подценявам правописа и правоговора, като достойнство на ерудити, но майчин.....ми се струва, че не ми е! Не искам да изпадаме в безсмислени спорове дали помашкият е диалект на българския език! Просто не споделям мнението ти, че българският ми е майчин език.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
You are not allowed to view links. Register or Login
Затвотретя я тая тема. Безсмислена е. На никой не му пука дали се пише на кирилица или правилно граматически. Това е форум, а не литтературно произведение. Някой си че завършил някаква специалност с български език и сега може да пише по-равилно - ами добре. Ама останалите защо да се връщат назад в началното училище за да запълват пропуските си. Тоя език ни е наложен насила, сега пак ще ни призоваваш на всичкото отгоре да го пишем правилно. Я стига. Затворете темата!

e писал Мусов днес. Преди два месеца пък е пуснал

Quote
Все се каня да напиша тоя пост. Днес четях някакви теми и видях, че много хора, при това живеещи в България, пишат на латиница. На всичкото отгоре всеки си има своя интерпретация. По едно време получих леко главоболие и я зарязах темата. Замислих се, че не струва много усилия да се пише, но четенето струва доста! Не е задължително да се пише по стандарт БДС! Хората са измислили така нареченият "bulgarian phonetic", като на всяка буква от латиницата съответства буква от кирилицата, или казано по-просто, вие си пишете на латиница, но то ще излезне на кирилица. Като изключение правят няколко букви, които се свикват за час-два. Така че оправданието технически не ми е възможно, не мисля че е основателно. Нека си помогнем взаимно и започнем да пишем на кирилица!


Къде е истината? Стремежа и правото да бъдем неграмотни ми е непонятно като идеал. В тази тема виждам как се крещи : Искаме да сме неграмотни! по простата причина, че някой каза, че грамотността е бонус. Непрекъснато обаче се пее песен за неграмотността, за едно изречение от 5 думи, 6 правописни и 3 смислови грешки. Помак бг така и не се научи, че не се пише шувенист и поредица от думи. Друг се сърди, че са му казали, че пише неграмотно.

Накъде вървим?

Offline gulizar

  • Member
  • **
  • Posts: 11
  • Gender: Female
  • Аз съм като роза-красива, но бодлива!
You are not allowed to view links. Register or Login
e писал Мусов днес. Преди два месеца пък е пуснал


Къде е истината? Стремежа и правото да бъдем неграмотни ми е непонятно като идеал. В тази тема виждам как се крещи : Искаме да сме неграмотни! по простата причина, че някой каза, че грамотността е бонус. Непрекъснато обаче се пее песен за неграмотността, за едно изречение от 5 думи, 6 правописни и 3 смислови грешки. Помак бг така и не се научи, че не се пише шувенист и поредица от думи. Друг се сърди, че са му казали, че пише неграмотно.

Накъде вървим?

Не намирам връзка между двата цита. В първият се коментира едно, във вторият друго. Къде е уловката в случая, нова съм и не схващам.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Връзката е, че в първия зове за ред, а във втория за безредие. Но си нова ;)

musov

  • Guest
Стар вол не се учи да оре!

musov

  • Guest
АБВ, когато коментираш, научи се най-накрая да четеш подред темите. Виж преди това какво съм писал днес:

Quote
На кой му пука дали пишем правилно или не. Това е като темата ми "Да пишем на кирилица", която беше заключена.

От тук следва, че и тази трябва да бъде заключена. Темита са подобни. Щом не им пука да пишат на кирилица, за какво да им пука да пишат на правилен език. Тука не е училище по български език и смятам, че темата е за заключване!

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
ага си са при нашенце я ми са иска да си вазетисвам кат при наше уора, яце ни миса диризми та сака та инака, сгя банош трява да са вазетисва на убав болгарски ма няиде другьде вие викате ся за нашея майчен език ми та бель на мен къо си мислите приказвалу ми со е на сакоф език ут бирвакът я с исуоя език са управявам в сйело  та да ниьо удума артек куой знае куой та да му са диризмиьо пу сричка пу сричка на башболгарски и нали туф саита ни е за пумаците демиек си сме у дума па удума си приказваме на туоя дието маика но е изучила. Ага са в касабота ше гу измисле и ишелах да са управим пу тяхнему ама ся ше вазетисвам исака кату в кощи и кату навон пу сукаците и сгя куолко сарйе изписаф бугидже и дали кимсе някуи мое разбрал че миса пише на нашенску
 кажите ми само кач заман трява да му са мислим зада сфатим каква е рабутота.
нимуо кату абдале да са чудим  че артек заман йок па и вакъте ни чака ми си варви
      сва бя за  нашенцете артек ше ви пише на пуоболгарски да са разбираме пуоубава
берекят че ма ислушехте чок селям и да знаите че ако ни со фатим в роки ше станим за джюнбюш ... :D

Offline gulizar

  • Member
  • **
  • Posts: 11
  • Gender: Female
  • Аз съм като роза-красива, но бодлива!
You are not allowed to view links. Register or Login
Връзката е, че в първия зове за ред, а във втория за безредие. Но си нова ;)

Тук изглежда е нормално да се вадят цитати извън контекст и да се размахват като доказателства. Нямам думи!

Offline rcn

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 195
По горе предложих тук да се качват само материали и линкове за граматика - лично оставих такива плюс един еталон за литературно българско произношение. Според мен втъкването за правогор и правопис е много обидно - случвало ми се е да ми се подиграват(шегуват) не само заради български или турски. Както казва един известен руски полиглот и педагог - езикът е просто един инструмент и като всеки един инструмент трябва да е изправен. Разбира се, всеки инструмент би трябвало да е в перфектно състояние, но колко от нас си купуват винаги нови коли? Както мнозина не се набутват за нова кола, по същия начин малцина се стараят езика им да е перфектен. Много ми е приятно да си чета тритомника на БАН за българската граматика (срамота че го намерих сканиран в руски сайт!), но определено в контактите ми с останалите хора не държа да споделят моето хоби и да ми говорят правилно или да пишат със запетайки и на кирилица

Все пак - единни в многообразието!

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
e писал Мусов днес. Преди два месеца пък е пуснал


...Стремежа и правото да бъдем неграмотни ми е непонятно като идеал. В тази тема виждам как се крещи : Искаме да сме неграмотни!

Накъде вървим?

abc, ти като брат няма да ми се разсърдиш  ;D Пълният член ти куца  8)
И да те запитам, накъде си тръгнал па ти, нали си гост-лектор тук  ;D

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
ага си са при нашенце я ми са иска да си вазетисвам кат при наше уора, яце ни миса диризми та сака та инака, сгя банош трява да са вазетисва на убав болгарски ма няиде другьде вие викате ся за нашея майчен език ми та бель на мен къо си мислите приказвалу ми со е на сакоф език ут бирвакът я с исуоя език са управявам в сйело  та да ниьо удума артек куой знае куой та да му са диризмиьо пу сричка пу сричка на башболгарски и нали туф саита ни е за пумаците демиек си сме у дума па удума си приказваме на туоя дието маика но е изучила. Ага са в касабота ше гу измисле и ишелах да са управим пу тяхнему ама ся ше вазетисвам исака кату в кощи и кату навон пу сукаците и сгя куолко сарйе изписаф бугидже и дали кимсе някуи мое разбрал че миса пише на нашенску
 кажите ми само кач заман трява да му са мислим зада сфатим каква е рабутота.
нимуо кату абдале да са чудим  че артек заман йок па и вакъте ни чака ми си варви
      сва бя за  нашенцете артек ше ви пише на пуоболгарски да са разбираме пуоубава
берекят че ма ислушехте чок селям и да знаите че ако ни со фатим в роки ше станим за джюнбюш ... :D

Super Dialekt!
Mislq 4e si dostoen konkurent na EVROPOMAK !
Bravo Suleman94!
Samo taka i iskame oshte ishallah!

Shumarov

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Тук изглежда е нормално да се вадят цитати извън контекст и да се размахват като доказателства. Нямам думи!

Спокойно, gulizar!
Ще свикнеш! Всички сме наши хора! И българоговорящи помаци има, и турскиговорящи помаци има, и македоноговорящи помаци има....пъстро и шарено, като Родопски халища!  :)

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Мусов, що бе аджеба се се държиш като собственик на форума. Това така, онова онака... Да се заключи, да се отключи. Всеки пише както може. Който може да пише по граматиката пише, а който не може - крещи, че му нарушават правата на самоопределение на правописа който ще ползва. А научи се да броиш до колкото можеш, пък тогава да пишеш. Или искаш правила или не искаш. А не според угодата. Никой не е виновен на друг, че не е внимавал в часовете по български. Пусна се една тема и зор та зор - оставете ни да сме си ....


Шаляля, няма лошо да бараш под кръста. Не е честно, но зависи кой го прави :P

musov

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Мусов, що бе аджеба се се държиш като собственик на форума. Това така, онова онака... Да се заключи, да се отключи. Всеки пише както може. Който може да пише по граматиката пише, а който не може - крещи, че му нарушават правата на самоопределение на правописа който ще ползва. А научи се да броиш до колкото можеш, пък тогава да пишеш. Или искаш правила или не искаш. А не според угодата. Никой не е виновен на друг, че не е внимавал в часовете по български. Пусна се една тема и зор та зор - оставете ни да сме си ....


Шаляля, няма лошо да бараш под кръста. Не е честно, но зависи кой го прави :P

АБВ, предупреждавам те да понижиш тона към мен. От доста време те наблюдавам  и съм забелязал, че си мислиш , че ти е позволено да употребяваш срещу мен обидни думи. Както гледам, ти допускаш много повече грешки от мен. И освен това, постоянно  вадиш нещата от контекста с цел да се заяждаш с мен. Приканвам администраторите да предупредят АБВ да се придържа към правилата на форума и да не прибягва до лични нападки. Ако искаш разправии сме, можеш да го направиш лично при мен – заповядай.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42