Author Topic: Неизследваният произход на помаците.  (Read 78568 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Прав си. Истина е, че за помаците почти не се говори, прав си и че добронамереността на историците понякога е спорна. Но пък ние бихме могли да си подбираме източниците.

Offline meriam

  • Member
  • **
  • Posts: 16
Кои източници...? Смяташ ли за достоверни източниците и изследванията на българската наука - когато те са подчинени на демагогията и в услуга на поредната политическа кампания срещу малцинствата - особено, когато става дума за помаците. Източници - създавани, фабрикувани и представяни като достоверни исторически извори. Истинските извори са унищожавани години наред още след Балканските войни - масово са унищожени културни, религиозни паметници и мюсюлмански гробища. И се оказва, че истинската и неподправена история се съдържа в османските документи, но цитирайки ги отново става дума за интерпретация и се чуват нападки за обслужване на чужди интереси. Ето за това е трудно да се изгради точна, смислена и неподправена история.

А иначе за помаците се говори - тогава, когато трябва да се покаже поредния цирк от простотия и невежество. Или когато трябва някой да се позабавлява или да си запълни ефирно време - показвайки какви са мизерници и нещастници, защитавайки тезата, че да те са добри хорица, но я по-добре да си стоят в селата и да нямат никакви претенции.  

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Разбира се, че смятам много от източниците на български учени за достоверни, както и османските архиви. И ти ли си от българофобите :) Не всичко българско е лошо ;)

Offline meriam

  • Member
  • **
  • Posts: 16
Не съм от българофобите разбира се - аз съм гражданин на тази страна. Просто  съм се сблъсквала с много малко реални неща по отношение на историята и това са изследванията на някой смели съвременни историци, които се осмелиха да покажат един нов прочит на историята и машинациите и фалшификациите, на които е била подложена.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
abc ти мен за българофоб ли ме мислиш? Аз се възхищавам на българите. Били са славен народ, славни ханове са имали тези хора. И се възхищавам на тяхната смела постъпка, да се заселят на територията на една велика империя и там да изградят своята държава. Друг е въпроса обаче вие дали сте от тях.

Колкото до историята на помаците, аз избягвам споровете с типове като теб и твоята компания, защото не мисля че вие сте хората с които мога да обсъждам историята на помаците, поради простата приочина, че вие не сте специалисти в това направлание. Но не бих се отдръпнал, ако се свормира екип от специалисти и в него съм поканен и аз.

Колкото онова което ти и твоите причтелчета, коментират постоянно за мен, че ви мразя и пр., ще си повторя отново думите, аз мразя шувенистите, ултранационалистиите или тези дето с една дума са излезли от рамките на патриощината. Знаеш ли общо колко сте вие в Бг такивата? Около 250 души. А колкото до отношенията ми с останалата част от т. нар. българи, може да прочетеш тук You are not allowed to view links. Register or Login С тези хора винаги сме живяли в разбирателство. Подържали сме се при нужда. на погребенията ни често съм виждал такива, тъй като са близки с покойника, на свадбите ни, на съборите ни и пр. както и на тяхните. Ти и компанията ти може би неможете да си преставиш таков чудо, но при човека от народа ежедневието е такова.

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
десс, ти кога изследва езиците на българите. та нали те се бяха отказали от своя език и бяха преминали на славянски? аз забравих, че те непрекъснато си менят езика според величието.сега е наред да се изкарат американци, за да са потомци на англо-саксонците. ти друже ми покажи собствените си изследвания, или речник, за да има тема за дикусия.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
pomak BG в неравни позиции сме. Ти пишеш и ти остават постовете, аз пиша и ме трият. Няма смисъл. Така тезата ти със запушване на устата на опонента придобива фалшиво самочуствие.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Нямам намерение да ти запуша устата abc, а да ти променя мирогледа за мен. Аз не мразя никой, мразя само онези които си засложава човек да ги мрази.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ти не мразиш никого, а само тези дето заслужават да бъдат мразени ;) Е, това е позиция. Не мога да имам мироглед за теб. Милоглед има към света. За теб мога да имам мнение, а то не е толкова отрицателно колкото си мислиш. Но триенето във форума прави така, че... Статистиката знае.

десс

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Това, че Помаците са личности и индивиди които умеят много бързо да се приспособяват към околната враждебна среда и да се интегрират, едва ли ги прави друг народ, различен от самите тях като Помаци! Те не са, нито като етно-турците, нито като етноциганите да се приспособяват толко трудно към заобикалящати ги среда!  :o
В БГ-то, Помаците могат да говорят идеален български, В Гърция да говорят идеален гръцки, В Туркията - турски, в испания - испански, а в Америката - англоамерикански и т.н., но освен това за радост все още си знаят и своят Помашки език, за някои диалект или както и да го наричат там разни другарчета!  :o
Въпроса е, че Помаклъка може с този говор да се разбере с почти всички свои комшии където граничат с неговите дворчета, ниви, ливади, баирчета и междудържавни плетени огради!  ;D ;)
я,я та то и българите са така-имам приятели дето говорят гръцки не по различно от гръг-английски без акцент,френски без акцент-за разлика от другите етноси.

десс

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
десс, ти кога изследва езиците на българите. та нали те се бяха отказали от своя език и бяха преминали на славянски? аз забравих, че те непрекъснато си менят езика според величието.сега е наред да се изкарат американци, за да са потомци на англо-саксонците. ти друже ми покажи собствените си изследвания, или речник, за да има тема за дикусия.
ти англите и саксите не ги бъркай-те са немски племена-а не виждам сегашните американци да говорят на техния език-Съвремения английски се формира на базата освен на немския,а и на френския и на латинския-типичен хибриден език.
Ако познаваш хубаво съвремения български език ще видиш,че се различава доста от останалите славянски езици и,че езика също ни е хибриден-освен славянски думи имаме и много сарматски(ирански),а за граматиката да не говорим.Пример за това са и много останали имена-Деси(търсещ и намиращ от алано-сарматски).Запознай се малко с новите исторически прочит на доста стабилни личности в историческата наука: You are not allowed to view links. Register or Login.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
я,я та то и българите са така-имам приятели дето говорят гръцки не по различно от гръг-английски без акцент,френски без акцент-за разлика от другите етноси.

Аз искам да кажа, че диалектът при помаците не се среща при диалектите на българите, та дори и да живеят в близост едни на други. Отделни групи помаци говорят диалекти на българи, но българи никога не говорят помашкия диалект. Причината за  говоренето на бг диалекти от помаци е в резултат на изолираноста им от местата с помашко мнозинство.
 Доказателство на това е фактът, че в най-близкото село до моето, кадето  има българи и помаци, говорите на българите се различават тотално от помашките (как да кажа, можеби ние помаците използваме повече турцизми или...), затова при разговор между българи и помаци се чуват изрази от "книжовния" бг език за да се разберат по-точно и по-бързо.

десс

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз искам да кажа, че диалектът при помаците не се среща при диалектите на българите, та дори и да живеят в близост едни на други. Отделни групи помаци говорят диалекти на българи, но българи никога не говорят помашкия диалект. Причината за  говоренето на бг диалекти от помаци е в резултат на изолираноста им от местата с помашко мнозинство.
 Доказателство на това е фактът, че в най-близкото село до моето, кадето  има българи и помаци, говорите на българите се различават тотално от помашките (как да кажа, можеби ние помаците използваме повече турцизми или...), затова при разговор между българи и помаци се чуват изрази от "книжовния" бг език за да се разберат по-точно и по-бързо.
Зависи от селата-В много от селата или помаците или българите са придошли,та затова иначе езика на кореняците дефакто не се различава.За турцизмите си прав-в много от селските говори са останали,къде повече,къде по малко.В миналото след 1878г българите са се старали повече да се освободят от тях,докато при помаците не е така-но значението си се знае и от двете страни.Язе например немам проблеми с повечето говори било в част от родопите,било в тетевенско и ловешко-е има и места в родопите дека малко трябва да помислим,но пак се разбираме.

Но пак искам да вметна,че по места говорите и диалектите се различават-както при българите,така и при помаците.Демек езикът на тетевенските/ловешките се различава от родопските и,че не е различен от съседите християни-където селата са отколее смесени.

Offline proba

  • Historian
  • *****
  • Posts: 27
Пгледнете тази книга. Наистина може да е интересна на някой помак от Родопите и Пирин.


You are not allowed to view links. Register or Login

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Проба , без да отварем линка,само като виде Никола Гигов ,искаш ли да ти кажа за ко иде реч. Начи мое ти ти кажа ,тва са врагущини.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42