Author Topic: Изследователски въпрос  (Read 13943 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kaletto

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Изследователски въпрос
« on: May 11, 2012, 10:34 »
Здравейте, аз се казвам Калина Петкова и се занимавам с изследване на жените от малцинствата в България. Имах възможност да направя интевюта с различни жени от основните малцинствени общности у нас. За съжаление не мога да стигна до представителки на помашката общност. Дали мога в този форум да намеря някоя, която е склонна да ми отговори на няколко въпроса? Интересува ме как самата общност определя разликата между себе си и българските турци, както и някои въпроси относно ролята на жената. Ако има някоя, която е склонна да ми отговори, нека да ми пише на лично съобщение, може и с фалшиво име, ако така би било по-комфортно. Инетересува ме само отговорите да са достоверни, не името....  ;D
Поздрваи, Калина

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Изследователски въпрос
« Reply #1 on: May 11, 2012, 12:25 »
Quote

......се занимавам с изследване на жените от малцинствата в България. Имах възможност да направя интевюта с различни жени от основните малцинствени общности у нас. За съжаление не мога да стигна до представителки на помашката общност.

Интересува ме как самата общност определя разликата между себе си и българските турци, ....
[/color]

Vaprosat e malo provokira6t i na dali nqkoi 6te ti dade otgovor na tova.
Interesno mi e kak otgovarqt na tozi vapros българските турkини. :) ;) :D ;D :D ;) :)

Offline kaletto

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Ynt: Изследователски въпрос
« Reply #2 on: May 11, 2012, 12:49 »
танто за танто...ако изплюеш нещо, което ми върши работа, ще ти кажа  ::) ;D
ако не намеря респондентка жена и мъж е някакъв вариант, но трябва да си помак, а не просто гост...

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Изследователски въпрос
« Reply #3 on: May 11, 2012, 12:53 »
Quote
но трябва да си помак, а не просто гост...

Ami ne badi ve4e гост nali znae6 4e mejdu nas pomacite ima balgari, turci, makedonci, albanci, polqci, cigani i kakvi li ne no dobri hora sa se integrirali mejdu nas.                                                                                                                                                                             Ako si ot tqh zapovqdai ne badi                                                                                                                                                                              gostenka badi edna ot nas.                                                                                                                                     Ta togava  6te si otgovori6 sama na vaprosa koito zadava6 no tozi pat  kato pomakinq.
 Haide neka da ni e 4estito tvoeto integrirane mejdu nas.

Offline kaletto

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Re: Изследователски въпрос
« Reply #4 on: May 11, 2012, 14:14 »
 ;D ;D ;D
под гост имах предивд да не си някой като мене, дето само пита, а да имаш информацията от 1-во лице.
Ето ти турското мнение:
Мислиш че хората у нас могат да различат турците от помаците в България?Не. Много трудно. Ако не са специално запознати.
А според теб има ли разлика?Да. Турската общност има майчин език турски, религия по default ислям. Докато помаците по-скоро не владеят турски, обединени сме само от религията. Обичаите ни са различни.
Според теб съществува ли помашки етнос?Да. Има много гъсто населени региони, при които не можем вече да говорим просто за...
Аз съм останала с впечатление, че част от помаците имат турски имена....Турско име, ислям като религия и бългаски език. Има още една група, която са с български имена, християнска религия и владеят турски език. просто не мога да се сетя как се казва тази група. Дядо ми ми е разказвал, че едно време, когато България е падала под Османско иго е имало такива хора, които казват „ще си запазим имената за сметка на религията” и такива, които празвят обратното „няма да си дадем религията, тоест християнството”
Тоест запазват нещо и дават нещо?Да

В допълнение в това и в още интервюта има мнения, че общността е по-затоврена, че трудно ще намеря кой да ми разкаже, при положение, че не се познаваме лично и т.н.

Сега да питам ли и тебе  ;D?

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Изследователски въпрос
« Reply #5 on: May 11, 2012, 14:41 »
Quote
под гост имах предивд да не си някой като мене, дето само пита, а да имаш информацията от 1-во лице.

Kato te gledam ne si ot tezi deto samo gledat ima6 si i gotovi otgovori.
Kato na tozi koito be zadala predi malko taka 4e ne se opitvai da me dopitva6 nqma smisal.

Quote
Мислиш че хората у нас могат да различат турците от помаците в България?

a posle kazva6.

Quote
Тоест запазват нещо и дават нещо

Za6to ?

Offline kaletto

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Re: Изследователски въпрос
« Reply #6 on: May 11, 2012, 15:55 »
Грешиш нямам отговор...  ??? като цяло няколко човека вече отказват да говорят, явно питам неща, които се схващат от хората като деликатни или такива, по които не е уместно да се говори. Ето виждаш респондентката ми туркиня какво е казала на конкретни и безпристрастни въпроси. Реших да не е танто за танто - да направя аз първата крачка и да ти кажа. Ти питаш турците какво казват, аз ти дават буквалните отговори. Ако не искаш да пишеш във форума, винаги можеш да ми метнеш отговора на тези въпроси така, както го виждаш ти, на лично съобщение. Ти как би формулирал разликите между общностите? Мислиш ли, че помашката общност има свой собствен групов живот и мислиш ли, че участва в обществения живот на България? Кой трябва да има водещата роля в семейството - мъжът или жената? Възможни ли са смесените бракове, независимо между кои точно етноси: между помаци и българи, между помаци и турци, дори ако имаш мнение за браковете между турци и българи....

Разбира се, ако искаш. Ако не желаеш, няма какво да направя  ;D

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Re: Изследователски въпрос
« Reply #7 on: May 11, 2012, 16:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравейте, аз се казвам Калина Петкова и се занимавам с изследване на жените от малцинствата в България. Имах възможност да направя интевюта с различни жени от основните малцинствени общности у нас. За съжаление не мога да стигна до представителки на помашката общност. Дали мога в този форум да намеря някоя, която е склонна да ми отговори на няколко въпроса? Интересува ме как самата общност определя разликата между себе си и българските турци, както и някои въпроси относно ролята на жената. Ако има някоя, която е склонна да ми отговори, нека да ми пише на лично съобщение, може и с фалшиво име, ако така би било по-комфортно. Инетересува ме само отговорите да са достоверни, не името....  ;D
Поздрваи, Калина
Здрастииииии ,Калина е хубаво и актуално  име. Добре ,че задаваш такива хубави въпроси, само да те питам Калинке имаш ли диплома и за какво. Ако е медицинска ,аз съм насрещу,ще те уредя .

Offline kaletto

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Re: Изследователски въпрос
« Reply #8 on: May 11, 2012, 19:55 »
Честно не разбирам това на сериозно ли е казано, като по-мек или като по-груб майтап.... но никой не ми пише на лично, значи серизоно никой не желае да говори.  :-X и явно пришълците с "актуални" имена не са добре дошли...все пак за протокола: да имам диплома, но е по философия, не по медицина, явно няма да ме уреждаш  ;D

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Изследователски въпрос
« Reply #9 on: May 12, 2012, 00:15 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Честно не разбирам това на сериозно ли е казано, като по-мек или като по-груб майтап.... но никой не ми пише на лично, значи серизоно никой не желае да говори.  :-X и явно пришълците с "актуални" имена не са добре дошли...все пак за протокола: да имам диплома, но е по философия, не по медицина, явно няма да ме уреждаш  ;D
Нема, що да береш ядове за нищо изречени слова!  ::)
Все ще се намерят некои люде да отговорет на въпросите, но със сигурност има различия между едните и другите, и то доста големи различия, както и между болгарите , ама най-добре да земать да отговорят повече ора!  ???
Иначе, отстрани погледнато, май, че помакините си държат повече на думата от туркините, като да бъдат по-верни на изречената дума, но всеки си има различно менние и сомнение.  :) ;)

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Re: Изследователски въпрос
« Reply #10 on: May 12, 2012, 02:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравейте, аз се казвам Калина Петкова .............................. За съжаление не мога да стигна до представителки на помашката общност. Дали мога в .............................да намеря някоя, която е склонна да ми отговори .........................? Интересува ме как самата общност определя разликата между себе си и българските турци,  лично съобщение, може и с фалшиво име, ако така би било по-комфортно. Инетересува ме само отговорите да са достоверни, не името....  ;D
Поздрваи, Калина

Мине се не мине време и някои извънземен „ изследовател” ,  се стовари със своята летяща чиния тук , на  „ Планетата на Помаците” и още със слизането си от летящият  апарат ,и  започва да задава своите неразбираеми въпроси  на очудените и  изненадани  помаци  и наи вече към  нежните им половинки.А те горките загрижени повече за своето  и семеиното си оцеляване, дори и да бяха разбрали  нещо от въпросите  едва ли щяха да  одговорят.По - скоро щяха да  поканят  извънземеният пришълец на гости в къщата си и да го   нагостят със един хубав „ клин” и,барканица,едно хубаво сладко което умят перфектно да правят  а  може и „ лангир” или компот от дрянки .Щяха да ти покажат хубавите ,терлици и чорапи които плетът,и после щяха с удоволствие да ти покажат чейза които приготвят на своите деца: -красиви китеници ,черги,финно избродирани карета. И какволи ти не, още ще ти покажат стига да си дошла с мир и да си дружелубно настроена.Уверявам те веднага ще  усетят  какви са ти помислите, чисти или черни.И когато си тръгнеш към своята планета ще те изпратят  със много дарове и лакумства за да има за теб и за твоите близки  планетяни.А ти със сигорност цял живот след това, ще си спомняш за ,тяхната философия за живота,и ще разказваш на своите деца и внуци само хубави спомени останали ти от посещението ти на шарената:-„ Планета на Помаците” :) ;) :-*

Offline kaletto

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Re: Изследователски въпрос
« Reply #11 on: May 12, 2012, 11:55 »
благодаря на добронамерените отговори. за съжаление сега, когато имам този интерес, не мога да си позволя да пътувам насам-натам така, както съм го правила преди. имам много лични впечатления от райони с различно етническо население и предимно добри впечатления, но сега имам малко дете и това поставя някои ограничения. прави ми впечатление обаче, че каквито и да са коментарите, идват само от мъже... като стане дума за жените и хоп! веднага мъжете скачат да взимат междупланетни мерки...  ;D

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Re: Изследователски въпрос
« Reply #12 on: May 12, 2012, 12:42 »
Драга ми Калинке ,защо не направиш публична презентация на въпросите се . След като публично искаш информация и я искаш на лични, то е редно публично да представиш въпросите си за да ти отговорят на лични.
Тоест, редно е да следваш подхода ,в противен случай поставяш съмнение сериозноста на изследването и собствената си сериозност и и компетентност за такова изследване.Ето ,аз например се съмнявам вече в тебе ,как така една философка ,ще се занимава с етносоциологията на помакините.Моля ти се направи така ,че да спечелиш доверието на помакините , след това спокойно можеш да спечелиш доверието и на помаците. :P

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: Изследователски въпрос
« Reply #13 on: May 12, 2012, 13:31 »
Ami da otkade da sme sigorni 4e Калина ne e Калин nali, mnogo 6te si 4aka6 nqkoq da ti pi64 na li4na.  :) ;) :D

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Изследователски въпрос
« Reply #14 on: May 12, 2012, 22:37 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ami da otkade da sme sigorni 4e Калина ne e Калин nali, mnogo 6te si 4aka6 nqkoq da ti pi64 na li4na.  :) ;) :D

   Не е Калин:)
Добре дошла в нашия форум,Калина!Наистина засега няма отзовали се помакини,но пък ти имай малко търпение.Все ще изскочи заек от някоя трънка  :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42