Author Topic: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine  (Read 107324 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kumaner

• Member
  • **
Re: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine
« Reply #45 on: May 12, 2010, 18:47 »
Sevgili AlperenKırım
Öncelikle Savlukman diyeyim ki zarfın içine mesajı koymuş olayım.Heralde anlıycan.  Ama o arada şu espiri sözü diyeyim :. Benim bir kadeşim 30 yıldır Amerikada. 4 tane çocugu var.Tek bildikleri türkçe kelimeler ,amca, anne, v.s. gibi.yani  konustuklarının %10'u ancak Türkçe. Keratalar ÜDS sınavına girseler, () 100 alıp da geçerler, hem  de ana kapıdan. Ama işte Türkçeleri de berbat yok gibi. Dile kolay 30 yıl geçmiş. Şimdi yani Alperen sence onlar Türk değil de,  yabancı mı oldu yani (   );?
Ama onlar seneye gelcekler artık.Yabancı,Türk olmayanlar mı gelmiş olcak anayurduna? (Espiri ile biraz gerçek demiş olyom.). (Sen bunu bir de topluluk için düşün.,).
Savlukman
not: (Siz Qırımdan Rıza Fazıl abiyi bilir misiniz?)

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #46 on: May 12, 2010, 22:24 »
Kumaner

Ben de Bulgaristan'da doğdum ve Bulgar devletinde Bulgarların arasında yaşadım ve Almanya'yı da bilirim.

Sizin yiğenler dillerini kaybetmişler ise gönüllü asimile yoluna girmişler demektir, onlar değil ama 2-3 kuşak sonrasında Türklük namına hiç bir şey kalmayabilir.

Örnek

Almanya da gurbetçilerin 40-50 yıllık mazileri var , ben şimdiki gençler ile Türkçe olarak anlaşamıyorum. Yabancılarla evlilik zirvede , erkekleri bırak Türk kızları dahi artık Almanlarla evlenebiliyor. Erkeklerden hiç söz etmiyeyim.

Evet bir kaç kuşak sonrası Türkçe bilmeyen , Türk kültüründe yaşamayan , anası yada babası Alman yada Rus yada Polon yada Çingene olan tipi tip insanlar olucaklar.

Evet bunlar olsa olsa çakma Türkler olur. Hele 4-5 kuşak sonrasına Türklük tamamen biter :) Asimile denen bir olay var ya duymuşunuzdur eminim.

Savluqman demek 'Sağlık ile' demek genelde 'Savluqman qal' formunda kullanılır vedalaşırken.

Offline kumaner

• Member
  • **
« Reply #47 on: May 12, 2010, 22:30 »
sevgili AlperenQırım
Bizde zaten asimile olmasınlar diye anlatmaya çalışıyoruz. Anlamak/kabul etmek istemiyorlarsa/biz asimile olcaz diyorlarsa, elmizden bir şey gelmez. Çünkü herkes kendi yolunu kendi seçecektir deyip ben noktalıyorum.
herkese sevgiler saygılar

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #48 on: May 12, 2010, 22:40 »
İşte Pomakların durumu da belli.

Konu başlığına dönersek , Pomaklar ki 'kesin bir veri yok' Türki kökenli olmuş olsalar da bugün artık değiller, çünkü hiç bir iz yok. İşte Bulgar ne kadar Türk ise Pomaklar da o kadar Türk (Eğer kökenleri Türk ise).

Eğer kökenleri Türk değil ise Sırpar Boşnaklar ne kadar Türkse Pomaklar da o kadar.

Offline kumaner

• Member
  • **
Ynt: Pomaklar Türktür tezi üzerine
« Reply #49 on: May 12, 2010, 23:12 »
Yok ben onu diyemem. Çünkü Türklüğünü bilen o kadar çok Pomak var ki. Haaa, tabii ki ben öyle değil, böyleyim  diyen de var. Hepsine saygı duyarım. O yuzden,ben herkes kendisi ne istiyosa, odur diyorum.. (Üç nokta) Sevgiler saygılar

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Re: Pomaklar Türktür tezi üzerine
« Reply #50 on: May 13, 2010, 00:33 »
  Ben pomaklığımı biliyorum ve hala devam ediyorum. Zürriyetimde pomak olarak devam edecek gerisi benim için boş. Dediğiniz gibi herkes kendisi ne istiyorsa ama önce tarih bilimine saygı! Pomak toplumu olarak tarihte yaşamış olduğumuz psikolojik travmalarımızdan nemalanarak sahte tarih yazmak - yazdırtmak değil, yok olmamıza meyil ettirmek yerine onları (bizi) biz olarak kazanmak olmalıydı. Gerçek tarih olmalıydı.  Ama nafile biz ne söylesek boş. Siz itina ile türk yapın bakın ispanyol türkleri var sırada sonra pigme türkleri var haaa bu arada orada uzak bir diyarda yeni zellanda türkleri var. Lakin bunları türk ilan ederken 5901 sayılı kanunun 11. maddesinde yer alan "Yeteri kadar Türkçe konuşabilmek" şartını koyup 89 ve sonrasında türkiyeye göç etmek zorunda kalan pomak kardeşlerimize yapılan gibi onları kabul etmemek veya vatandaşlık vermede zorluk çıkartarak değil.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #51 on: May 13, 2010, 01:03 »
Bende insanların seçimine karışmam , lakin Türk olmayan biri kendine Türküm dese de benim için Türk değildir. Pomaklar benim için Türk değildir. Pomaklar benim için Pomaktır. Slav kültüründe müslüman bir halk. Genel tanım da bu zaten Dünya'da.

Elbette bilimsel verilere açığım. ama fantaziler kalsın. Çakma kuman kıpçaklara gerçekleri gösterilebilir.

Qıpçaq mında!

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #52 on: May 13, 2010, 09:56 »
"Türklüğünü bilen pomaklar" ancak Türkiyede kendilerinin türk oldukları yönünde -bilgilendirilen- pomaklar açısından söz konusudur. Bir de Batı Trakyadaki -nazik ortam- nedeniyle kendini türk olarak tanımlamayı daha uygun bulanlar için söz konusudur.

Diğer taraftan Pomak dili açısından Turçin-Türk tabiri de Osmanlı millet sistemi içinde "müslümanlık" demektir. Yoksa soy ve kan açısından Türklüğü ifade etmez. Bunlar hep birbirine karışıyor. Sonuçta giderek örnek ve izlerini her yerde okuduğumuz Balkanlı türkçe konuşmayan müslüman halklara tarihi eşeleyip, ayıklayıp biraz parlatarak türk kökenler icad etmeye çabaları görünüyor. Bu biraz tuhaf kaçıyor.

İşte Pomaklara Kuman (mı, yoksa Peçenek mi), Arnavutlara "Alban" Türkleri, Boşnaklara "Besenyö" kelimesinden Peçenek kökenler icad olunuyor.  Bunun Balkan politikası oluşturmada bir altlık olarak düzenlenmekte ve geliştirilmekte olduğunun farkındayız. Ama bizim niyetimiz devletimizin politikalarına aykırı gitmek değil. Sadece ciddi manada çarpık manipülasyonlarla, yönlendirilmiş verilerle oluşturulacak hatalı önerme ve tezlerin sonunda devletimize zarar vereceğini düşünüyoruz.

Devletimiz galiba bize demek istiyor ki: Biz sizi çok seviyoruz. Şimdi siz her ne kadar türkçe konuşmayan ve kültürü az çok farklı bir toplum iseniz de bundan 1000 yıl önce siz Türk kökenden geliyordunuz der. Türk kökenden geliyorsak yada kanımızda şu veya bu oranda Türk kanı taşıyorsak bundan gurur duyarız ama, diyelim ki pek muteber olmayan kan da çıkarsa o zaman biz düşük kaliteli insan mı sayılacağız. Bu üstün ırk düşüncesi değil midir?

Onun için Türkiyenin Balkanlardaki türkçe konuşmayan ama Osmanlı döneminden kalan mirası paylaşan kardeş halklarını üzmeden, küstürmeden, en başta onları olduğu gibi kabul ederek politikalarını kurması daha akıllıca olacaktır. Derdimiz kimseye akıl vermek değil, ama bir pomak nasıl düşünüyor dersiniz durum budur deriz. Yine de bizim için kendimizden daha çok devletimizin ve içinde bulunduğumuz milletin bekası herşeyden önemlidir. O yüzden hep kendimizi unuttuk ve Türk milletini düşündük.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #53 on: May 13, 2010, 15:11 »
27 Temmuz 1989 Tarihinde Milliyet gazetesinde yayınlanan bir makale.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #54 on: May 13, 2010, 15:25 »
"Bu arada Pomak kelimesinin türkçe çomak adıyla ilgisi de araştırılmıştır."

Ben en çok buradaki akademik duyarlığa ve araştırma şevkine hayran kaldım.
Bu örnek kimi akademisyenlerin Pomak tanımına olan yaklaşımlarının ciddiyetini ortaya koymaktadır.
Çocukken mahalledeki başka çocukların Pomak ve çomak kelimelerini kullanarak yaptıkları ilginç bir aşağılama cümlesi vardı ya neyse burası uygun değil.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #55 on: May 13, 2010, 15:32 »
Haber kupüründeki olayı ben gayet iyi hatırlıyorum. Zamanın Devlet Bakanı Ercüment Konukman'ın beyanatıyla basına yansıyan haberlerde Pomaklar aynen Çingeneler gibi "gayrı-türk unsur" oldukları ve türkçe konuşamadıkları gerekçelerle sınırdan geri çevrilmişti.

Ben ilk defa devletin Pomaklara karşı olan tutumundan dolayı soğuk bir duş yemişdim. Şimdi bile 1989 yılından sonra kaçak olarak Türkiye'ye gelen Pomaklar 7-8 yıla varan uzun bekleme süreleri sonunda ancak vatandaşlığa alınabiliyorlar.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #56 on: May 13, 2010, 16:00 »
Hadi Uluengin'e ait konu ile dolaylı olan ilgili makalesinden bir alıntı

Sırp intikamcılığının eski şarkısı aynen şöyle der: ‘Ey güzeller güzeli Türk kızı / Keşiş vaftiz edecek birazdan seni / Ey vadi içinde Bosna Sarayı / Ordumuz kuşatacak yakında seni’.     

Karadziç canileri, yukarıdaki şarkıyı dört beş yıl önce yeniden repertuvara almış ve Srebrenika ahalisini katlederken hep bir ağızdan bunu ulumuşlardı. Miloseviç milislerinin Kosova'da daaynı nakaratı söyleyip söylemediklerini bilemiyorum ama her iki durumda da öz itibariyle bir şey değişmez. Değişmez, çünkü Sırp milliyetçiliğinin derin bilinçaltında Türk düşmanlığı vardır. Modern ulus sürecinde hiç emsali görülmemiş şekilde, Osmanlı önündeki 1398 yenilgisini efsaneye dönüştürecek kadar irrasyonel olan bu milliyetçilik, Boşnak, Arnavut, Pomak, Çigan, Balkan'da İslamlaşmış her halkı ‘Türk’ addeder.   

Onları ya sevgili Rumeli'mizden sürmeyi ya da şarkının buyurduğu gibi, papaz salibiyle vaftiz etmeyi amaçlar. Kırk katır ve kırk satır dayatır. Dolayısıyla, Sırplardaki ‘Türk’ imgesi, Slovakya ve Karpatlar'dan itibaren Merkezi ve Doğu Avrupalı kadınların yaramaz çocuklarını korkutmak için bugün hala telaffuz ettikleri ‘Türk geliyor’ cümlesinden çok farklıdır.        Bu ikincisi, tıpkı bizim ‘gavur eziyeti’ ifademizdeki gibi, artık somut hedef göstermez. Kışkırtıcı yönü yoktur. İntikamcı bir hafızayı deşmez. Fakat birincisindeki ‘Türk’ kavramı ‘öteki’yle özdeşledir. Sırpların kendilerini tanımlamak için mutlaka ihtiyaç duyduğu ve ‘stimulus’ niteliği taşıyan uyarıcı ‘öteki’dir. O da Türktür ! ‘Ey güzeller güzeli Türk kızı / Kesiş vaftiz edecek birazdan seni...’    

...

Asla unutmayalım, Çetnik katillerin şimdi de söylediği Sırp şarkısı ‘Ey güzeller güzeli Türk kızı / Keşiş vaftiz edecek birazdan seni’ demektedir. Ve yine asla unutmayalım, ‘güzeller güzeli Türk kızı’nın namusu da, imanı da herkesten ve herkesten önce bize emanettir.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #57 on: May 13, 2010, 17:45 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Haber kupüründeki olayı ben gayet iyi hatırlıyorum. Zamanın Devlet Bakanı Ercüment Konukman'ın beyanatıyla basına yansıyan haberlerde Pomaklar aynen Çingeneler gibi "gayrı-türk unsur" oldukları ve türkçe konuşamadıkları gerekçelerle sınırdan geri çevrilmişti.

Ben ilk defa devletin Pomaklara karşı olan tutumundan dolayı soğuk bir duş yemişdim. Şimdi bile 1989 yılından sonra kaçak olarak Türkiye'ye gelen Pomaklar 7-8 yıla varan uzun bekleme süreleri sonunda ancak vatandaşlığa alınabiliyorlar.

Bu tür durumlar Türkler içinde söz konusudur. Türkiye'de halan Bulgaristan Türklerine Bulgar diyen kesim var , cahili de alimi de. 1989 da vize alamayan çok Türk var.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #58 on: May 13, 2010, 23:02 »
Yine aynı tarihlerde Altan Öymen'in ilgili yazısı - 27 ağustos 1989

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #59 on: May 13, 2010, 23:08 »

Pomakların Türk (kökenli) olduğu önermesi eksenindeki bu  tartışmaya sunulan (resmi) siyasi yaklaşım örnekleri üzerinde durmak istiyorum biraz.

Siyasal eylemler taktik ve stratejik gerekler üzerinde biçimlenir. Bu nedenle  anlamlarını  doğru olarak analiz etmeden görünen mesajlarını esas almak yanıltıcı olabilir. Verilen örnekler ilk bakışta Türk devletinin Pomakları "Türk" olarak kabul etmediği için iskandan kaçındığı izlenimi yaratıyor. Resmi bakışın bu yönde olduğunu sanmıyorum ben.

1920 ler Türkiye'sinde devletin kendine bir ulus yaratma ihtiyacı vardı. Osmanlıdan devralınan Anadolu nüfusu buna elverişli değildi. Müslüman kesimlerin bir potada eritileceği bir uluslaşma süreci verili koşullarda en uygun çözüm olarak görüldü. 1850 sonrasında Balkanlar ve Kafkasya'dan gelen Türk ve Müslüman (Pomak, Boşnak, Arnavut, Patriyot, Çerkez vs..) nüfus yanında mübadelenin sağladığı saflaşma ile uygun ortam biçimlendirildi. Bu dönemde Türk olmayan Müslüman toplulukların celbi elzemdi. Mübadele Protokolü bu ihtiyaca cevap vermek üzere Türk siyasetinin arzuları ekseninde şekillenmişti bu yüzden... Yani devlet  Türk olmayan Müslüman nüfusa uluslaşma sürecinde Türkleştirmek üzere talip olmuştu.  Bunu yaparken Karamanlılar gibi Müslüman olmayan hayli kalabalık bir Türk nüfusu tereddüt etmeksizin gözden çıkarabildi. (Karamanlı/Peçenek bağlantıları üzerinde ayrıca durmak gerekir.)

Pomaklara ilişkin resmi bakışı belirleyen paradigma budur ve yukarıda verilen siyasal örneklemelere rağmen hala da geçerlidir. Pomak/Çomak muhabbetinde bizim Mustafa'nın gözüne batan o hükümet kuşlarının yoluk kanat tüyleri bu nedenle uçuşup duruyor üzerimizde...

Günümüz koşullarında; ulus yaratmak önemini yitirirken, siyasal etkinliğin arttırılmasına yönelik arka bahçe (periferi) yaratma ihtiyacı öne çıkmıştır. Bu nedenle çevre ülke sınırlarında yaşayan Türk ya da Türk Kabul Edilen Nüfus'un; Türkiye'ye gelmesinden çok oralardaki varlığına ihtiyaç vardır. Örnekler bu eksende gelişin zorlaştırılmasına yönelik uygulamalardır sadece. Yunanistan ve Bulgaristan'daki Pomakların ise "Türk" tanımı ekseninde harmanlanabilmesi, etkinliğin düzeyi açısından önemini korumaktadır. Türkiye'de değil, bulundukları ülke sınırları içinde "Pomaklar Türktür" söylemi önemli bir parametredir hala... Yanız Pomaklar değil,  oralardaki Türkler için de gelişi zorlaştırıcı bu yaklaşımlar geçerlidir. Batı Trakya'lı bir Türk'ün de mesela, Türk vatandaşlığını almasına kapılar sonuna kadar kapalıdır bu yüzden... 

Yukarıdaki örnekleri değerlendirirken bu husuların gözden ırak tutulmaması gerektiğini düşünüyorum kısacası..

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42