Author Topic: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine  (Read 107114 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline kumaner

• Member
  • **
Re: Pomaklar Türk ırkındandırlar tezi üzerine
« Reply #15 on: May 10, 2010, 20:56 »
o arada şu an forumu okurken, çok keyifli ve kaliteli bir forum olduğunu görüyorum.Katılmakla mutluyum.Herkese saygılar

Offline kumaner

• Member
  • **
« Reply #16 on: May 10, 2010, 21:10 »
şimdi şu var:Sevgili Recep bey, dediğiniz şu söze katılamıyoum: "Dil ve diğer ırksal özellikler (beyaz ten, sarı/kumral saç/mavi göz) Slavik bir yapıyı gözümüzün içine sokuyor.".En basitinden iskeceli arkadaşımıza bakıyorum resmine ya da balıkesirli ya da etrafıma...Hiç de sizin dediğiniz gibi değil. Sarı ve mavi göz meselesi öyle böyle uluslarda bir farklılaşma içindedir.Ve hiç be pomagkarda slav sarışınlığı yoktur.İsterseniz gelin buna gagauz/yörük sarışınlığı diyelim. Dil konusuna gelince,tarihte hanlık kurmuş ve neo-etnegenezde nüfus olarak hiç de azımsanmayacak olan bulgar türkleri ve dolayısıyla bulgarca nasıl slavlaştı ise neden pomagca da slavcalaşmasın. (Yanılıyor muyum?). Öte taraftan karışım elbette vardır, peki siz Pomagları şu an neye dayanarak,  slavlık içinde görüyorsunuz? (O zaman başkasının da size göre  Bulgarlar Türktür demesi dogru mu?!)
saygılar

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #17 on: May 10, 2010, 21:37 »

İddiayı ortaya atan sizdiniz. Şimdi durduğunuz yerden sorular sorarak ezberinizin yıkılmasını önlemeye çalışıyorsunuz sadece. Sizin ezberinizin muhafazası ya da yıkılması beni ilgilendirmiyor.Bunu yaparken Yörük Sarışınlığı gibi nev zuhur algılar icat edişiniz bir çaresizlik sadece...  Bu sizin sorununuz . Sorduğunuz soruları aslında yeterince açıkladım sanıyorum. Tekrara girmeyeceğim anlayamadıysanız yeniden ve yeniden okuyun. Şimdi ben duruyorum. Hadi siz Pomakların Nasıl Türk olduğunuzu gösterin bakalım bize.. "Pomaklar Türktür" biçimindeki kuru slogandan başkan bir şey söyleyemediniz bize hala...

Eğer veri koyamayacaksanız öncelikle iddianızı çekin derim geriye... Pomaklar şudur ya da budur diye peşin bir yargı ortaya koymadan dürüstçe "Pomakları merak ediyorum"la başlayan soruları yanıtlamaktan asla hicap duymam. Ama cebinize nasıl girdiği bilinmeyen (ya da çok iyi bilinen de demek mümkün) bir ön yargıyla sorular sorarak yürütülen tartışmaları samimi görmüyorum.  Samimiyetsiz yaklaşımlarla işim de olmaz, bu kesin.

Offline kumaner

• Member
  • **
Re: Pomaklar Türktür tezi üzerine
« Reply #18 on: May 10, 2010, 21:56 »
O zaman sorum şu ,recep bey, size dediğiniz gibi, sormak istiyorum.Samimiyetim ile: "Pomakları merak ediyorum" antropolojik,sosyolojik ve tarihsel verileri/kaynakları ile.. Bilgilendirirseniz sevinirim.
saygılarımla

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #19 on: May 10, 2010, 23:11 »

Bu, tartışmanın bittiği anlamına geliyor öncelikle sanırım.  Pomaklar Türktür demekten vazgeçiyorsunuz yani. Bu konu kapanmıştır o vakit...

Şimdi site sayfalarında geniş zamanlı okumalar yapmanızı öneririm size. Her fırsatta Pomaklara ilişkin bilgi ve düşüncelerini paylaşıyor insanlar zaten bu sitede. Ben de öyle..  Devam da edecek bu...  Herkes gibi siz de izleyerek göreceksiniz.

Sevgi ve saygılarımla...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #20 on: May 10, 2010, 23:28 »
Bir örnek verdim ve altına devam edeceğim diyerek paraf attım. Gayem üslup hakkında bir nevi misal olmasıydı. Tartışmalarda tıkanıp kalmamak için iddia sahibi kişilerin kendi görüşleri istikametinde elde edebildikleri dökümanları ve belgeleri burada paylaşması elbette kaliteyi artıracaktır. 

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #21 on: May 10, 2010, 23:46 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Aynı bana benziyor bu...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #22 on: May 10, 2010, 23:58 »
Alperen, bildiğim kadarıyla senin türki diller hususunda bir uzmanlığın var. Özellikle kuman ve nogay lehçeleri hakkında bilgi birikimininde olması gerek. Sence pomaklar arasında ve rodop dağlarında konuşulan slavik ağızlarda ne derecede türkçe etkisi var ?

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #23 on: May 11, 2010, 09:48 »
Sayın Kumaner'in Bulgarcadaki Türkçe oranı ve etkinliğine ilişkin kaynak istemine karşılık işe önce proto-bulgar dili üzerinden başlamak istiyorum. Buradaki linkler Asparuh ve Kubrat Han zamanındaki dile ilişkin kaynaklardır.

Proto-Bulgarların Türki asıllı mı yoksa İrani-Aryan asıllı mı olduklarına dair tartışmalar bulunmaktadır.
Parantez içinde ben dahi bir ara Pomakçadaki bir çok kelimenin neden Pers-Fars dilinin aynı yada benzeri olduklarını düşünürdüm. Sonra bu kaynaklarda inceleyince durum kısmen açıklğa kavuştu.

Bu duruma göre Proto-bulgarlar ya Pamir kökenli Aryan bir kavimdir ki göç boyunca türkleştiler yada dillerine türkçe kelimeler aldılar. Yada Bulgarlar zaten türki bir halk idi. Ancak bana sorarsanız Proto-bulgarların Pamir kökenli olması bu halkın Türklere olan yakınlığı dolayısıyla türkleşmiş olduğu kanısındayım. Bende baskın çıkan kanaat bu. 

Bulgarcadaki diğer Türkçe (Türkçe-arapça-farsça) kökenli kelimeler ise büyük çoğunluğu itibariyle Osmanlı dönemine ilişkindir. Bunun linkini de bulup vereceğim.

1) The language of the Asparukh and Kuber Bulgars, Vocabulary and grammar
A phonetic model of the language of the Asparukh and Kuber Bulgars

2) The language of the Asparukh and Kuber Bulgars, Vocabulary and grammar
Old Bulgar words preserved in the modern Bulgarian language: A – B – V  ve diğer harfler

3) The language of the Asparukh and Kuber Bulgars,Vocabulary and grammar
by Peter Dobrev

1.
Words, preserved in the historical and archaeological monuments from the VI-X cc. AD
   Characteristic features of the Bulgar grammar
   Features of the old Bulgar language, preserved in the modern Bulgarian language
   A phonetic model of the language of the Asparukh and Kuber Bulgars
   A list of the old Bulgar words preserved in the modern Bulgarian language: * (with contributions from You are not allowed to view links. Register or Login) [/font]

You are not allowed to view links. Register or Login  You are not allowed to view links. Register or Login   You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login   You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login  You are not allowed to view links. Register or LoginYou are not allowed to view links. Register or Login  You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #24 on: May 11, 2010, 09:58 »
İlk olarak türkçenin etimolojisini inceleyelim derim ben. Zira günümüzde kullanılan türkçe'de yer alan kelimelerin yarısından fazlası arapça, farsça ve latince kaynaklı. Aşağıdaki linkten inceleyebilirsiniz.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #25 on: May 11, 2010, 10:06 »
Proto-bulgarlar hakkında bir site.
Vasil Karlukovski's page

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #26 on: May 11, 2010, 10:21 »
Bu arada Pomakça içindeki eski Trak kökenli kelimelerin izini sürmek isteyenler için bir kaynak:

The Language of the Thracians,

[[  Thracian  language  ]]          [[  Thracian culture  ]]

The Language of the Thracians,
by Ivan Duridanov
1. Introduction
2. The Thracian language and the Indo-European family of languages
3I. The Thracian words
4. The Thracian onomastics
    Geographical names - Personal names - Tribal names - Names of deities
5. The Thracian vocabulary
6. The Thracian inscriptions
7. Comparative phonetics of the Thracian language
7. Comparative phonetics of the Thracian language 
Full translation from the 1985 German edition of Duridanov's book                                                                             
(kindly provided by Jordan Tchorbadzhijski; in Unicode/Palatino Linotype font)
8. The Thracian, Dacian and Paeonian languages
9. The place of the Thracian among the Indo-European languages
     Common phonetical features - Common lexical features
  Selected bibliography

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #27 on: May 11, 2010, 11:14 »

Sitemizde yer alan bir bölüm:
 You are not allowed to view links. Register or Login   Bulgar dilindeki Osmanlıca kelimeler - sene 1850

Maalesef kril harfleri ile...

Çeşitli kaynaklarda Bulgarcadaki Osmanlıca-türkçe kelimelerin sayısının onbine yakın olduğunu okumuştum. Ancak buradaki verilen bile ne kadar yaygın olduğunu göstermeye kafidir.

Bugün elimde 1960 yılında basılmış 50 000 kelimelik bir Bulgarca Türkçe sözlüğün her sayfasında 5-6 adet türkçe kelime bulunmaktadır. En yeni modern sözlüklerde bile bolca türkçe kelimeye rastlanır. Dahası bu kelimeleri hiç de antika niyetine sözlüklerde değil, günlük hayatın içinde kullanılan kelimelerdir.

Bizim derlemekte olduğumuz ve genellikle Rodop Pomaklarının şivesini içeren sözlükte de Osmanlı döneminden miras türkçe kelime sayısının yüzde on civarında olduğunu gözlemliyorum. Sözlük aşağı yukarı tamamlandığında bizim Pomakçamızdaki türkçe (osmanlıca=türkçe, arapça, farsça), rumca ve slav kelimeleri bir sayacağım bakalım. Nasıl bir durum ortaya çıkacak. Ancak şu durumda benim kanaatim. Yaklaşık yüzde 10 civarı osmanlıca, yüzde 5 eski rumca, bir kısmı eski trak kökenli ve kalanı slav kelimelerdir.

Bulgarca biraz tuhaf kaçıyor. Bulgarların sadece adı kalmış ama kendileri slavlaşmış bir millet. Bulgar milletinin de alt bileşenleri: Eski Trak halkı üzerine (onların bile homojen bir kütle olmadığını peşinen kabul edelim)       MS 6.Yüzyılda Proto-bulgarlar ile slavlar geldi. İki asır içinde iki etki ortaya çıktı.

Uluslaşma süreci: Devleti yöneten egemen azınlık olan proto-bulgarlar; yönetilen çoğunluk slavlar içinde asimile oldular. Adı bulgar ama dil ve kültürü slav bir ulus ortaya çıktı.

Din değişim sürecinde ise eski Tangra inancı yayılan hristiyanlık karşısında terk edildi. Tabi devletin resmi dininin hristiyanlıkla değişimi buna direnç gösteren 55 Bulgar soylusunun idamı ile gerçekleşebildi. Demekki Bulgarlar kılıç zoruyla hristiyan olmuş oluyor. Onun yüzünden biz Pomakların Osmanlı tarafından zorla müslümanlaştırıldığını iddia ediyorlar. 

Daha sonra ülkeye gelen Kumanları ve Vlahları hatta diğer bir çok küçük grupları da Bulgar uluslaşma sürecine katmak lazım. İkinci Bulgar kırallığı hanedanlarının Kuman kökenli olduğunu biliyoruz. Sonuçta köken öyle olsa da bulgarlaşmış oluyorlar.

Onun için benim tezim Türkleşme, Bulgarlaşma ve Pomaklaşma üzerinedir. Pomaklar dahi tek bir etnik kökene indirgenemez. Genetik açıdan da bunun böyle olmadığını biliyoruz. Mesele genetik kırıntılar olarak kalmış ancak kültürel kimlikte hemen hiç göze batmayan elementleri ayıklayıp ön plana çıkarmak anlamsız süblimasyonlara yol açıyor.

Kumanlık, Peçeneklik var mı ? Varsa bile ancak genetik kalıntılar halindedir her halde. O dahi isbata muhtaç. Mesela Pomaklar içinde genetik açıdan arap kökeni kalıntıları da mevcuttur. Bu nedenle kimileri Pomakları Arap kökenli yapmaktadırlar. Şimdi Pomakların araplarla ne alakası var. Varsa bile genetik yüzdeler bindeler halinde kalmış. Dominant kültürel ve dil etkisi kalmamış.

Ancak ben halen Osmanlı dönemi Türk-Yörük ve Pomak ilişkileri üzerinde derinleşmek isterim. İskanların yerleri ve etkisi üzerinde ortaya çıkarılması gereken çok şey var.  Buna göre 16 yüzyılda Rodoplar hem Meriç ovasından hem de Batı Trakyadan yörük oymaklarıyla sarılmış. Haritalar ve kaynaklar böyle diyor. Ancak Rodoplara o asırda henüz Yörükler çıkmamış.

Sonraki 400 yıl boyunca yörüklerin konar-göçer hareketleri nedeniyle karşılılı etkileşim olmaması imkansız. Çünkü heryede hristiyan tebadan birçokları müslüman olmuş ve bir kısmı da askeri gösrevlere girmiş. Al sana Pomak bu işte. Pomaklaşma böyle başlamış.

Ancak Rodoplardaki köylerin sülale isimleri üzerinde yapılan araştırmalarda Boşnak, Arnavut, Yörük, Tatar ve daha başka sülale isimleri gösteriyor ki; yöre halkı kaynaşarak ortaya 400 yıllık süreçte Pomaklık etnosunu ortaya çıkarmış. Biz kendimize bakınca böyle görüyoruz. Hadi ben böyle  görüyorum diyeyim. Onun için Pomak eşittir şu yada bu denilmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Çünkü biz Pomak'ız. Dilimizin adı da Pomakça'dır.

Ancak şu bir gerçek ki, 100 yıldan fazladır yaşanmış olan göçler nedeniyle Türkiyedeki Pomakların dil ve kültürlerinde ciddi erozyon olmuştur. Ayrıca buradaki resmi bilgiler nedeniyle Pomakların büyük çoğunluğunun kendi kökenini Türk olarak düşündüğü bir gerçektir. Ancak bizim kendi psiko-sosyal hafızamızda Türk kelimesi müslümanlık ile eşdeğerdir. Zira Balkanlarda müslüman olan bir  kimse Türk olmuş demektir.

Bu açıdan bizim Türk milleti ile kader birliği etmiş bir halk olarak Türk olarak anılmaktan ve Türk olarak değerlendirilmekten bir gocunmamız söz konusu değildir. Bizi rahatsız eden şey Türklük kavramına ilerleyen zaman içinde neredeyse ırk temelli bir tanım getirilmesi ve bu nedenle Türkiyedeki Pomaklar için bir üst kültür çatısı anlamına gelen Türk milleti ve Türklüğün kan ve soy birliği yönünde vurgulanmasır ki; bu hem gerçek değildir, hem de Türk milletinin bütünlüğünü dağıtacak bir ırk reaksiyonunu başlatacaktır. Biz de bir Pomak olarak bizi koruyan bu Türk Milleti çatısının üzerimize yıkılmasından son derece rahatsız oluruz. Çünkü buraya aidiz.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #28 on: May 11, 2010, 12:36 »
Ami kakvo moga da ti kaja bogutevolu? A da, şapka da svalyam   . Zaştoto sme sreştu na rasizm. Ama niye sme si pumatsi i eytva şa bude atolka samo sme iştame da pukajime nas i naşiya lyude. Pupitam, Kotriy da ni spri ? Nikuy     hayde sas zdrave   

Амь какво мога да ти кажа богутеволу ? А, Да. Шапка да свалям. Защото сме срещу на расизм ама ние сме си пумаци и ейтва ша буде атолка. Само сме ищаме да пукажиме нас и нашия люде. Пупитам, Кутрий да ни спри ? Никуй. Хайде със здраве.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #29 on: May 11, 2010, 13:13 »
Bu arada Pomaklar hakkında sarı-kumral saç ve mavi-yeşil göz genellemesinin tablonun tümü açısından tam doğru olmadığını belirteyim. Evet Pomakların genel karakteristiği budur. Ama Özellikle Smolyan ve civarı Pomakların fizyonomisine dikkat edenler esmer-vaklo tipleri de gözlemleyeceklerdir.

Mesela Benim baba tarafım uzun ve kemikli bir vücut, siyah saç ve beyaz tenlidirler. Anne tarafım slavik sarışın uzun boyludurlar. Genel yapıda karışımlar yani baskın kumral tipler yaygındır.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42