Author Topic: Pomakların Etnik Kompozisyonu  (Read 54664 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ziyaretçi

• Guest
Ynt: Pomakların Etnik Kompozisyonu
« Reply #30 on: August 08, 2008, 22:35 »
  Şu siralarda İngilizce derslerinde Türkçe konuşana para cezası da var sınıflarda...( bende öğretmenim İngilizce öğretmeni arkadaşlarımın uygulamalarıdır bunlar )Türkiye de yaşayacak bu insanların ana dili Pomakça asla unutmazlar ama Türkçe ye hakim olup günlük hayatlarını rahatça sürdürmeleri adapte olmaları için yapilmiş bu uygulamayi kültüre karşı bir operasyon olarak algılamış olamayacağınızı konu için ilk gönderdiğiniz yaziniza bakınca anlamak mümkün...kültüre karşı yapilan ne var Pomaklar için bir kültürel aktivite düzenlediniz engellendi mi ? Pomakça konuştunuz sokakta para cezası mı kesildi..Bir kere bu toplum POMAK tabirini bilmiyor ki size karsı önyargılı olsun...Bakın Yunanistan da ''Türküm'' demek yasak..Türk adı geçen dernekler yasak ( Bati Trakya Türk Dernegi isminde Türk ibaresi geçtiğinden kapatıldı ) işte bir panayir bile düzenleyemiyolar devlet eli ile izin verilmiyor gelip Bursada B.Trakya Panayiri düzenleniyor...işte varsa böyle somut örnekler konuşalım...öyle ben istedim ben gördüm o zaman öyle mantığı ile genel yargılara ulaşamayız.Bu gun Bulgaristan da Pomaklara devlet eli ile yapilan muamelelere bile orda yaşayan pomaklar çok ölçülü yaklaşiyor. Neden? orda yaşiyor hayatlarını sürdürüyorlar.Kaldi ki Bulgar-Yunan zulmünden kaçtiğimizda umarsızca bizleri peşin peşin bildiği halde  kabul eden , bağrını açan bu devlet için konuşurken kantarın topuzunu kaçırmamaliyiz vesafızlık hayırsızlık olur.Ha hiç mi sorun yaşamamış Pomaklar ? mümkün mü ? elbette yaşamışlardir Farklı bir coğrafyadan gelmişsin kolay kabul görmemen doğal, bunla ilgili sıkıntılarda olmuştur.Ama yinede kültüre karşı bir saldırı olmadı.Dersen ki neden unuttuk o zaman kültürümüzü ? işte onun hesabını sen dedene ben dedeme o da dedesine sorsun...girdiği yeni Türk toplumunda farklı olmaktan korkmuş saklamış ise bunun suçlusunu aramak yersiz..Ama ben şahsen onuda kabul etmiyorum..Adalar meselesi nüfüs mübadelesinden sonra çözülmüş olduğundan Rodos Türkleri nüfüs mübadelesi içerisinde yer almadılar..onlarda Batı Trakya Türkleri gibi haklara hukuklara sahip oldular Rodos Türkiye ye o kadar yakın olmasina rağmen isteseler Türk kimliğine ve kültürünü kaybetmeme* durumları varken bu gun Yunanlaşmiş olmalari ve Türkçeyi çok az konuşuyor olmaları hatta gençlerinin hiç bilmemesi sanırım Yunan devletinin sorunu değil bizzat ordaki Türklerin kendi tercihi olmuştur..şimdi ''ordaki Türklere kültürlerini yaşatmayan Yunan devletidir ''diyemezsiniz.
    Ben söylenenleri tekrar etmemek adına ve formun bu güzel bölümünü daha fazla meşkul etmemek adına bu konuyla ilgili daha fazla yazmayı kendime uygun bulmuyorum.Verilen mesajlar anlaşıldı.Burdan sizin değerli fikirlerinizi yine takip edicem.Formun bu kısmını açtiğınız içinde teşekkür ederim kanımca yararlı oldu..Sürç-i Lisan etmişizdir muhakkak.. Affola..

Offline astrea

• Candidate member
  • *
« Reply #31 on: August 10, 2008, 03:31 »
Merhaba arkadaşlar, hemşerilerimle karşılaşmak beni mutlu etti..
Fakat sizden rica ediyorum bu konuyla cidden ilgileniyorsanız Prof.Dr. Hüseyin Memişoğlu'nun Balkanlarda Pomak Türkleri adlı kitabını okuyun.. Gerçekte pomak diye bir şey olmadığını (sarısın, renkli gözlü)Kıpçak-Kumanlar'ın devamı olduğunu anlayın..
Ayrıca önereceğim kitaplar var Türkler'in Kültür Kökenleri ve Atatürk'ün zamanında araştırmaya başladığı Mu kıtası,Batık Kıta Mu'nun Çocuklarını  araştırın ve okuyun...
saygılarımla

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #32 on: August 10, 2008, 05:27 »
 merhaba arkadaslar pomaklarin etnik kimligini tartismaya gerek yok zaten bizim kimligimiz var oda adimiz pomak bukadar basit yani  ancak bizim kardeslerimiz  saydigimiz bizim akrabalrimiz saydigimz goran  torbes ve torlak bunlarin  ücü ve pomak dili ile aynidir bunlara bu isim nerden cikti madem biz bir milletiz öyleyizde gercekten niye bizi dört parcaya ayirmak istiyorlar bize güc kaybettirmekmi

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #33 on: August 11, 2008, 09:06 »
@ Değerli astrea

"Siz bizdensiniz ama siz ve diliniz yoktur" politikasını bu kadar nazik bir biçimde özetlediğiniz için teşekkürler.
Ama biz anamızdan doğduğumuzdan itibaren bu yaşımıza kadar hep Pomak bilincini taşıdık. Şimdiye kadar hem bulgarlar tarafından hem de Türkler tarafından Pomak olarak tanımlandık. Ama şimdilerde ne olduysa hem Bulgar tarafı Pomak diye bir şey yok yok. Siz Bulgar Muhammedansınız diyor. Hem de Türk tarafı Pomak diye bir şey yok. Siz Kuman Türküsünüz diyorlar.

Önerdiğniz kitaplar yanında biz de size Osmanlı tahrir defterlerini okumanızı tavsiye ediyoruz.  Ayrıca Mu ve batık kıta hakkındaki kitapların Pomaklar ile ilgisini çözemedik.

Selam ve saygılarımızla.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #34 on: August 11, 2008, 11:48 »
bogutevolu! sadece bilmediğim için soruyorum; 'şimden sonra demişsiniz' şimden sonraya gelene kadar pomak tanımlaması yapılıyormuydu?

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #35 on: August 11, 2008, 12:36 »
1) Türk resmi kaynaklarında 1965 nüfus sayımı sonuçları Pomakça konuşanların varlığını kanıtlamaktadır.
2) Bulgar kaynakları hakkında Önder'in yayınladığı bir takım istatistikleri baz alırsak onlar da kabul etmektedirler.
3) Özellikle Pomak tanımının ben kilise ve yandaşlarınca üretildiği kanısındayım.
4) 1830 tarihli Ami Beau'nun tarihe kayıt düştüğü Pomak terimi de bu kavramın halk arasında kullanıldığının reddedilmez bir kanıtıdır.
5) Ve en en sona biz ne diye kendimize Pomak diyoruz ki...

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #36 on: August 11, 2008, 16:32 »
 :)harikasın abi bütün maddeler yeterince açık ve net. hatta benim için sadece beşinci madde bile yeterli. ;) geri kalanı zaten değişen ve dönüşen dünya çıkarlarında yok olma yolunda ilerliyo yada ilerletiliyo.   >:( :(

Offline bukovo45

• Member
  • **
« Reply #37 on: October 06, 2008, 12:22 »
pomakça diye bir dil varmı ???

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #38 on: October 06, 2008, 12:34 »
Var.

Offline bukovo45

• Member
  • **
« Reply #39 on: October 06, 2008, 12:39 »
nerde konuşuluyor pomakça dili yanlış anlamayın ben duymadım o yuzden sordum

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #40 on: October 06, 2008, 13:12 »
Türkiyede, Bulgaristanda, Yunanistanda, Makedonyada, Arnavutlukta ve Kosovada Pomaklar tarafından kullanılan bir yerel dildir.

Bizim evimizde anne, baba ve akrabalarımız arasında konuşulan dil Pomakça idi. Hepimiz o dile Bulgarca değil Pomakça diyorduk.

Bu dil halen Pomak köylerinde günlük iletişim dili olarak kullanılmaya devam etmektedir. Ancak Pomakça konuşanların azaldığı da yadsınamaz bir gerçektir.

Ben kişisel olarak bu dili Bulgarcanın bir alt şivesi olarak değerlendirmiyorum.

Offline bukovo45

• Member
  • **
« Reply #41 on: October 06, 2008, 13:24 »
benim bildiğim kadar bu şiveli bulgarca dilidir sadece pomk olduğumuz için yerli halk pomakça diyor başka pomakça dil ben duymadım şimdiye kadar ama varsa duymak isterim  :)

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #42 on: October 06, 2008, 13:33 »
benim bildiğim kadar...

Sana hak veriyorum.. Ben de 45 yaşıma kadar Pomakçanın Türkçenin bir alt şivesi olduğuna dair yazıların etkisindeydim. Tabi Türkiyede okuduğum kitapların vermek istediği imaj ile kendi ana dilimin slav karakteri arasında bir çelişkiyi görüyordum. Yani koskocaman yalanları kitap diliyle bize anlatıyorlardı. Benzer şeyleri de ötekiler diyorlar. Sonuçta Pomaklar üzerinde oynanan oyun hep aynı: Siz bizdensiniz. Ama siz ve diliniz yoktur derler.. Hepsinin söylediği budur.. 

Offline bukovo45

• Member
  • **
« Reply #43 on: October 06, 2008, 13:35 »
ben bulgaristanda şiveli bulgarca dili konuşuyordum türkiyede türkçe konuşuyorum şivem yok burda ama pomakça hiç konuşmadım ve duymadım bana bir kaç tane pomakça kelime soylermisin bilmek istiyorum

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #44 on: October 06, 2008, 13:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Burada karınca kararınca kendi köyüm beşpınar Pomak şivesiyle derlenmiş bir sürü materyal mevcuttur.
Çoğunu annemden derledim. (Benim annemin dili bulgarca değil, Pomakçadır. Anneme Bulgarca konuşuyorsun dersen epey kızabilir.)

Ufak bir düzeltme: Dilimize "Pumaski izik" deriz. Pomakça kelimesi türklerin bizim dilimize verdiği addır.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42