Author Topic: Türkiye'nin Yüzde Kaçı Türk?  (Read 40265 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
Türkiye'nin Yüzde Kaçı Türk?
« on: January 02, 2009, 17:12 »
Türkiye'nin Yüzde Kaçı Türk?

Türkiye nüfusunu oluşturanların yüzde 71'i Türk olduğu ifade ederken, Kürtlerin sayısı ise 15 milyon civarında...

02 Ocak 2009 / 15:32Türkiye'de yaşayan Kürt kökenlilerin sayısı ve diğer etnik grupların nüfusa oranı hakkındaki tartışmalar devam ederken, bir araştırma da dünya genelinde etnik köken, dil ve din araştırmaları yapan Amerikan merkezli USCWM isimli vakıftan geldi.

Vakfın Aralık 2008 verilerine dayandırdığı araştırmasında, Türkiye'nin nüfusunun 74 milyon 398 bin 700 olduğu kaydedildi. Araştırmada, nüfusun yüzde 71'ini oluşturan 52 milyon 826 bin kişinin Türk olduğu ifade edilirken, Zazalar ile birlikte Kürtlerin sayısının 15 milyon 426 bin olduğu belirtildi. Araştırmada Türkiye'de 1 milyon 313 bin Zaza'nın yaşadığı, Kürtlerin 5 milyon 902 bininin ise Türkçe konuştuğu kaydedildi.

Türkiye'de 1.8 milyon Arap, 910 bin Çerkez, 620 bin Fars, 540 bin Azeri yaşadığının belirlendiği araştırmada, Türkiye'de 76 bin Ermeni, 28 bin Süryani, 14 bin Rum ve 13 bin Musevi bulunduğu vurgulandı.

Türkiye'nin nüfusunun etnik köken dağılımı şöyle:

- Türkler 52 milyon 826 bin
- Kürtler 15 milyon 426 bin
- Araplar 1 milyon 839 bin
- Çerkezler 910 bin
- Farslar 620 bin
- Azeriler 542 bin
- Gagavuzlar 410 bin
- Pomaklar 331 bin
- Bulgarlar 328 bin
- Lazlar 151 bin
- Gürcüler 150 bin
- Tatarlar 126 bin
- Boşnaklar 101 bin
- Ermeniler 76 bin
- Karakalpaklar 74 bin
- Arnavutlar 66 bin
- Romanlar 66 bin
- Abhazlar 43 bin
- Osetler 37 bin
- Süryaniler 28 bin
- Rumlar 14 bin
- Museviler 13 bin
- Keldaniler 300

Offline Rahmie

• Charter member
Ynt: Türkiye'nin Yüzde Kaçı Türk?
« Reply #1 on: January 02, 2009, 17:20 »
Pomaklar 331 bin baya buyuk bir rakam...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #2 on: January 02, 2009, 17:34 »
Hocam sanırım verilerde bir yanlışlık veya tanımlama hatası var zira 328 bin bulgar (hristiyan) çok büyük bir rakam benim bildiğim türkiyede 3 bin civarında olduklarıdır. Eğer bu istatistikler etnik gurupların konuştukları dillere göre hazırlanmışsa türkiyede 331 bin kişi bulgarca/pomakça konuşuyorsa 331.000-328.000= 3.000 hristiyan bulgar mantıklı bir varsayımdır. Acaba bu bulgarlar bulgaristan türkleri olmasın? eğer böyleyse bu grubu niçin türkler harici etnik gurup olarak tasnif ediyorlar?

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
« Reply #3 on: January 02, 2009, 20:51 »
Herkese Mutlu Yıllar Dilerim,

Merhaba Önder,

Haçlı zihniyetini yaymaya amaç edinen USCWM gibi bir kuruluşun yaydığı güya istatistiklrerin özellikle ayrılıkçı kürtleri sevindirdiği görünmektedir.
Bogutevolyu arkadaşımızın eminim ki bilmeyerek bir propagandaya alet olmuştur. Kaynak araştırılmadan kullanılması bazen hayalkırıklığı yaratabileceği aşıkardır.

USCWM'nin amacı şöyle tanımlanmıştır; ...obey God (as revelated in the Lord Jesus Crist)... motivate and equip Christ's body to join him in His Biblical purpose ... to evangelize and disciple each people group... Yani bunlar hristiyan misyonerlerdir.

Milliyet gazetesinde bu habere verilen bir yorumu aktarıyorum: Beyler, ben bu ülkede etnik kökenim ne olursa olsun Türküm diyenlerdenim. Atatürkün kurduğu bu Cumhuriyete sahip çıkanlardanım, ne fark eder ki -babası kürt anası kafkasyalı olan benim gibilerini saymanız, siz gidin kim istiyorsa onları koyun gibi sayın ama bu ülkeyi bölemezsiniz. ( s.k. bu arkadaşımız amacı iyi kavramış belli)

Bogutevolyu'nun iyi niyetinden şüphe etmiyorum ve daha çok dikkat diyorum. Selamlar

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #4 on: January 02, 2009, 23:20 »
Bu haber bugünkü bir çok haber sitesinde yayınlandı. Benim açımdan bu haberin yegane önemi içinde pomak nüfusuna ilişkin bir veri taşımasıdır. Elbette Pomakların hemen altında geçen Bulgarlar ibaresi ilgimi çekmiştir.  Bulgarların neden bu kadar çok gösterilmiş olduğuna şaşırdım. Belki Bulgarların neredeyse bütün dünyaya yayılmaya başlaması nedeniyle ülkemizde de bir kısım bulgarların bulunabileceğini düşündüm. Bulgarlar ile ilgili rakamın bir gerçeği mi yansıttığı yoksa yönlendirilmiş bir amaca mı hizmet ettiği konusunda şimdilik peşin bir fikir öne sürmeyeceğim. Ancak buna benzer bir çok etnik köken yada dil oranlarında bulgarlara dair bir sayıya rastlamadım. Fakat Türkiyede konuşulan diller olarak bundan önce 300 000 kişinin bulgarca konuştuğunu belirten bir veri hatırlıyorum. Dolayısıyla bu iki verinin birbiriyle örtüştüğünü düşünüyorum. Bu durumda bu sayının büyük bir ihtimalle Türkiyede Bulgarca konuşabilen Bulgaristan göçmenlerinin kast edilmiş olduğu en güçlü ihtimaldir.

Subigikurt arkadaşımızın bu araştırmayı yapan kuruluşun misyoner kökenine vurgu yaparak beni ayrılıkçı kürtleri sevindiren bu kuruluşun propagandasına alet olduğumu belirtmiştir. Tekraren bu araştırma haberi bugün bir çok haber sitesinde yayınlandığı için ben bunu sadece bizi ilgilendiren yönü itibariyle buraya almış buluyorum. Elbette burada konunun çeşitli yönleri tartışılmalı ve irdelenmelidir.

Türkiyede yaşayan ve bu devletin vatandaşı olan biz Pomakların mensubu olduğumuz devletin bütünlüğü açısından tavrımız her zaman açık ve net bir biçimde ortaya koymuş bulunuyoruz. Bunlar bizim olmazsa olmaz temel dayanak noktamızdır. Kimden gelirse gelsin bu ülkenin birlik ve bütünlüğüne yönelik her türlü ayrılıkçı yönelimden biz uzak durmaktayız. Ama bir şartla ki biz şu anda devletimizin bu ülkenin zenginliği olarak nitelediği ve bu milletin hamurunda yer alan kültürel çeşitliliğin korunması konusundaki beklenti ve talebimiz de gayet açıktır. Bu konuda lafı evirip çevrimeden ve devletimizin bizim için özel bir düzenleme yapmasını da beklemeden biz kendimiz kendi dil, kimlik ve kültürümüzü kendi imkanlarımızla koruma yolunda tamamen sivil çaba ve insiyatifimiz kullanmak istiyoruz.

Bu konuda sadece engellenmememiz bizim için yeter ve artar bile. Pomaklar olarak biz bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıyız. Asla bir azınlık değiliz ve azınlık olmak istemiyoruz. Türk milletinin bir kısmını teşkil ediyoruz. Kendi özel niteliğimiz olarak anne ve babalarımızdan tevarüs eden dil, kimlik ve kültürümüzü korumak ve bunu gelecek nesillerimize tamamen kültürel bir zenginliğimiz olarak nakletmek istiyoruz. Bunun dışında hiç bir niyet ve amacımız olamaz.

Bu ve buna benzer pek çok yanlı yansız kuruluşça yapılan araştırmalar aşağı yukarı birbirine yakın oranlarda veriler yayınlamaktadır. Dünyada hiç bir devlet etnik açıdan ve konuşulan diller açısından saf değildir. Resmi dil uygulaması her devletin kendi doğal ve yasal hakkıdır.  Buna kimsenin itirazı olamaz. Türkiyede gerek yerli ve gerekse göçmen nitelikli olmak üzere türkçeden farklı olan diller konuşan insanları yok saymak politikasının bu ülkeye yarar getirmediği ortadadır. Aksine insanların yasaklanmış konulara daha çok yapıştığı ortamda yapılması gereken bu ülkenin vatandaşları olarak birbirimize düşman gözüyle bakmanın doğru olmadığıdır.

Benim Türk Millleti tanımım şudur. Türk milleti etnik soy olarak türklerin yanında kökeni başka olsada eski kökeni ile ilgisi kalmamış ve türkleşmiş olanlardan oluşmaktadır. Türk milleti: Türkler ve türkleşmiş olanlardan oluşmaktadır. Bunu da Atatürk "Ne mutlu türküm diyene " vecizesi ile ifade etmiştir. Anadolu son 150 yılda gerek Kafkasyadan ve gerekse Balkanlardan bir çok türk asıllı olan ve olmayan müslüman unsurların sığınağı olmuştur. Bu göçmen unsurlar büyük ölçüde Anadoludaki türk dili ve kültürü ile harmanlanarak büyük ölçüde türkleşmiştir. Etnik kökeni türk olmayan unsurlar da bu vatanda birleşmiş ve bütünleşmişlerdir. Pek çokları kendi kökeninin arnavut, boşnak, pomak, çerkez vesaire olarak tanımlasa da neticede kendini Türk Milletinin evladı ve bağlısı sayar. Fakat türkçü bir yaklaşımla bizim kendi baba ve annelerimizin konuştuğu dili yok sayıcı yaklaşım elbette bizi üzer.

Evet biz Pomakız ama Türk milletinin evladıyız. Bundan daha başka iyiniyet nasıl ifade edilebilir ?

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #5 on: January 02, 2009, 23:44 »
Laz, Arnavut, Gürcü, Boşnak, Abhaz  ve bu etnik grupların hepsinden fazla Pomakların rakamı tahmin edemeyeceğim bir sonuçtu bu !!!!! Bununla birlikte Pomak ve Türk ve Bulgar ayrımının yapılmış olması ayrıca güzel bir sonuç benim baktığım pencereden. Yine bununla beraben Bulgarlar diye belirtilen büyük ihtimalle bulgaristandan yakın zamanda özellikle seksenlerden sonra alınan göçlerden kaynaklı çıkan sonuç ve bogutevolu nun da dediği gibi bu liste bu durumda konuşulan dillere göre yapılan bir liste gibi gözüküyor çünkü ben kendim şahidim Trakya'da son dönem bulgaristan'dan alınan göçlerden sonra bulgarca çok yaygın konuşuluyordu özellikle bakınız Tekirdağ'ın Çorlu ilçesini örnek verebilirim son gelen göçmenlerin çük büyük çoğunluğu Türkçe konuşmamaktadır etnik kökenleri gerçekte ne olursa olsun.   

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #6 on: January 03, 2009, 07:34 »
o Amerika nin  vakfi nasil arastima yapar okadar uzaktan . burda devletler kendi kendi nufusunu saymaya zorluk cekerken hem yunan olsun bulgar veya türkiye olsun hic biri pek dogru nufus sayamamistir simdiye kadar tahminen yaklasim rakamlari veriyorlar .o amerika nin vakfi nasil pomaklari hedef almis görulüyor onlarin nufusunu azaltmak icin ikiye bölmüs kürtleri arttirmis din azinliklari ilave etmis böylece o vakif kendisi bayram yapiyor bence o öyle devam etsin .sayin bogutevolu size tesekkür ederiz bizi bilgilendirdigin icin ben bizim siteden ögrendim bu haberi .ve sayin subigikurt aciklamaniz dogrudur ayni fikirdeyim

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #7 on: January 03, 2009, 12:04 »
Benim düşüncem 1989 yılı ve sonrası bulgaristandan gelenlerin  hepsi bulgar olarak gösterilmiş
bu durum doğru veri değil. çünkü gelenlerin içinde bir çok pomak ve türk var  bulgar yok..

Offline daylek

• Adviser
« Reply #8 on: January 03, 2009, 12:29 »
İşte abicim Bulgar yok ama çifte vatandaş var hemde çok çok fazla tekraralamak istiyorum; Tarakya'ya 1980 lerde çok fazla göç eden oldu Bulgaristan'dan bunların büyük çoğunluğu Türk vatan daşı olduğu gibi aynı zamanda Bulgar vatandaşı ve sayısı emin olun çok çok fazla. Bulgaristandan gelen göçmenler ilk zamanlar sınır dışı edilmişkin ve sadece TC vatandaşı iken sonradan Bulgaristan'ın yaptığı bi takım değişiklikler ve tanıdığı haklarla bu görmenler Bulgaristan'da kalan birikimlerini geri alabilmek adına ya tekrar Bulgar vatandaşlığına geçti yada her iki vatandışlığıda aldı ve bu rakamın bu kadar yüksek çıkması bununlada ilgili olabilir ama daha öncede söylediğim gibi, yeni göçmenlerin vatandaşlık durumları böyle olmasa bile sadece konuşulan dillere göre bile hesaplansa bu rakamlar yinede normal bir sonuç bana göre çünkü yeni gelenler Türkçe bilmiyorlar ve Trakya nın pekçok yerinde şuanda bulgarca konuşma oranı had safhada.... :) yani Bulgaristan ilginç bir şekilde amaçlarına yaklaşıyor gibi görünüyor sevimsiz bir durum bence ama maalesef böyle.

Offline teo

• Advanced member
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
« Reply #9 on: January 03, 2009, 13:20 »
Dorusunu size soylemek istiyorum ki,
ben bu vakifa hic ama hic inanmadim... inanmam'da.
1.Pomaklarin sayisi daha yuksek.... hemde 500 000- 600 000 civarlarinda
2.Herkezin merak ettigi Kurtlerin sayisi ve konusuldugu rakam 20 000 000 veya 30 000 000 o da tahminlerde.Evet tam Iran,Irak,Surye,Turkiye icin bahsedersek.
3.Yillardir bir takim insanlar ve "vakiflar" o da hep yabanci...gidip Kurt meselesini kabartirlar
4.Benim sorum nasil bir amerikadan bir vakif ,hemen rahatlikla bu rakamlari cikariverdi?Amerika,Almanya,Fransa,veyA benim yasadigim Quebec(Canada) tam net bir sayi veremeyip....hemen Turkiyenin uzerine gidip,Turkiyeyi kendi planlarina alet etmek istiyorlar.
5.Turkiye, Bulgaristan dediginiz Avrupa Ulkesinden daha demokratiktir.....bazen konularda belkide ciddicesine bir daha bir ilerleme istenilse bile.Cunku iki ulkede de de yasadim ve cok iyi bilirim.Propaganda ve Panturkisim yapmiyorum.Cunku ben kendimi Turk hissetigim icin gonlumden konusuyorum.MeselA  bir secim olsa nerede yasarsiniz diye ve neresi daha yasam icin bir uygun yer derseniz ,ben Turkiyeyi secerim.Nekadar Turkiye insaninin benim yasam anlayislarima bir farkli bir bakisi olsa da......Turk  Polisin daha bir insanci olmasina ben kendim gormustum.Ondan sonra Bulgaristanda bir yasam guvencesi hemen hemen "sinirdadir".Nedemek "sinir",yani iyi dedigin yasam stili bir an icinde yikilir.Cunku guvence yoktur.Hirsizlar daha ozgur ve istedigini yapar.Bir de Turkiyede sen varlikli olsan da ,her aksam nasil senin parani calalim diye ...bu tarzda bir seyler olmaz.Mesela Bulgaristanda benim kovumde veya esimin kovunde,yanliz yasli emekli kadinlar evlerinde tecavuza ugrar.Kucucuk te olsa emekli maslarini calmak icin her bir seyi yaparlar.Hirsizlar her bir yerde.Polis uniformunla seni tutuklayip tum paranizi alirlar.Yani hic bir guvence yoktur.Mesela ben Canadada emekli olup Bulgaristana donsem bir aksam beni ve evimi basarlar ....cunku dusundukleri benim Canada emeklilik masimin daha yuksek olmasi
6.AB TOPLUMU her zaman hristiyan oldugu Bulgaristanin problemlerine goz yumar ve Turkiyenin uzerine yoneldir kendisini.Aynikisi baska ulkelerde Turkiyenin uzerine "istedigi" numaralari yaparlar.Ama bir gercek var ki zor zamanda hep Turkiye'nin yuzunde bir gercek bir dost bulurlar.
7.Amac nedir?Bu geostrategik yerde veya "meydanda" Guclu bir Turkiye kimse istemez.Yine de bunu size soylemek istiyorum Turkiye cok dogru bir yolda dir ve ilerlemesi, tam bir haraket icindedir.
Elbette Turkiyede yapilacak cok isler var ve AB tarafindan istenilen hususlara iyimser bakip,Turkiyenin daha bir guzel bir yasam yeri olacagina inaniyorum.
8.Arkadaslar Turkiyenin buyuk bir problemlerinden birisi egitimsizlik.Turkiyede kutup anelerin sayisi daha dusuk ...nekadar cay hanelerin sayisi....hani ses bes oynanir.
9.Herkez Turkiyenin problemlerinle oynar.....a ise bizim insanimiz sas bes oynamakta meskuldur ve inanin bana degil ermeni konusu onlara Batak meselesini sor bilmezler.Ben bunu burada Montrealda yasamisimdir.Hemde bir Turk Profesoru ve unlu McGill Universitesinde calisan bir OGRETMEN."Batak icin ne bilirsiniz dedikten sonra.........Batak iste bir batakliktir dedi.Yani Turkiyenin problemi yine egitim.
10.Gelelim Bulgaristana.....senelerdir niye boyle bir arastirma yapilmiyor da hemen Turkiyenin uzerine gidiliyor.Amaclar baska ve anlayimli...yani yine Turkiyeye bir baski
11.Bulgaristanda biz kendimiz bildigimiz 1 500 000 musluman yasamakta.Yani 1 000 000  Turk, 500 000 Pomak, 1 500 000 veya  2 000 000 cingene.Geri kalani bulgar diyelim.Belkide cok azinlik olarak ermeni ,romen(ulaga)...diyelim
12.Hic bir zaman Bulgaristanda gercek rakamlar ortaya cikmamistir bu soylediklerim bir tahmindir.
13.Demek istedigim bu vakifin nasil bir arastirma yapmis ve Kurtlerin rakamlarini nasil cikarmis .....
14.Cunku Edirneye gelin ...orada bile kurt vardir yasamakta.Hane hane gezip bu rakamlari cikarmak...iste gercek oyunu gormemiz gerek.
15.Ustelik bulgarlarin rakami 300 000 yukari.Bu dogru degil.Benim bildigim rakam 3 000 gecmez.
16.Eger Kurtlerin sayisi dedikleri gibi olaydi "Kurt  Partisi"nin rakamlari daha yuksek olup....hemen hemen ikinci parti yerine gelirlerdi.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #10 on: January 03, 2009, 13:31 »
bulgaristandan turkiyeye goc eden turklere bulgar demek cok sacmadır, cift vatandas olasalar dahi kendilerine asla bulgar demezler ve turkce konusurlar orta yas uzerının bır kısmı sadece dili bilir asla ana dili olarak gostermezler. hem bugun bulgaristanda yasayan bulgaristan turkleri de turkce bilir evet buyuk sehirlerde yasayan genclerin bir kısmı bulgarca konusmayı tercih etse de bu devede kulaktır.

trakyada bugun bulgarca konusanlar bulgaristan turkleri degildir, pomaklar, bosnaklar ve bulgarlardır!

o şablondaki rakamda ki kadar bulgar olamaz turkiye de. ayrıca bulgaristan da turkler resmi olarak tanınmaktadır etnik olarak! yani bulgaristan vatandaşı herkez bulgar olmayabiliyor!

Offline daylek

• Adviser
« Reply #11 on: January 03, 2009, 13:52 »
 :) :) :)Ya bu hakikaten ilginç hani anlaşılması çok kolay olan bir yanıtlama dahi gerçekten garip noktalara gelebiliyor.
Arkadaşlar!!!!!!!!!! Burda kimse Türkiye'ye gelen göçmenlerin hepsinin Bulgar olduğunu yada kendilerini Bulgar gibi hissettiklerini yada öyle tanımladıklarını söylemedi ki! Bogutevolu'nun buraya eklediği araştırma sonuçlarında Bulgarlar'ın Türkiye'de ki belirtilen rakamları konusunda bir gariplik var ve bu liste Türkiye'de kapı kapı gezilip nüfus sayımı yada araştırma yapılmadığına göre neden bu rakamlar böyle gösterilmiş konusu üzerine tahminler yürütüldü ve herkes bildiklerini birbir sıraladı durum bundan ibarettir.

Bununla birlikte;Sevgili Teo! Bu araştırma ABD kaynaklıdır ve Kürtlerin sayısının bu kadar fazla gösterilmeside normaldir. Türkiye' de Kürtlerin yaptıklarını yada yapmak istediklerini kimin desteklediği apaçık ortadadır. Oyüzden bu verilen rakamların verildiği yer itibari ile bu şekilde çıkması normaldir ve ben bu Kürt meselesine hiç girmek istemiyorum zira bu Türkiye'nin hassas noktalarından biridir ve dahası bu site bununla ilgili değildir sanırım. Ha evet benimde bununla ilgili söylicek sözlerim varmıdır çoooooooooooooooooooooooooook! iki yıl Kürtlerin göbeğinde yaşamış biri olarak evet vardır ama yeter yani. Beni bu araştırmada tek ilgilendiren şey Pomak ve Bulgar larla ilgili kısımdır bu sitede!....

Saygılar.

Offline AlperenKIRIM

• Advanced member
« Reply #12 on: January 03, 2009, 14:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
bulgaristandan turkiyeye goc eden turklere bulgar demek cok sacmadır, cift vatandas olasalar dahi kendilerine asla bulgar demezler ve turkce konusurlar orta yas uzerının bır kısmı sadece dili bilir asla ana dili olarak gostermezler. hem bugun bulgaristanda yasayan bulgaristan turkleri de turkce bilir evet buyuk sehirlerde yasayan genclerin bir kısmı bulgarca konusmayı tercih etse de bu devede kulaktır.

trakyada bugun bulgarca konusanlar bulgaristan turkleri degildir, pomaklar, bosnaklar ve bulgarlardır!

o şablondaki rakamda ki kadar bulgar olamaz turkiye de. ayrıca bulgaristan da turkler resmi olarak tanınmaktadır etnik olarak! yani bulgaristan vatandaşı herkez bulgar olmayabiliyor!

burda bir duzeltme bosnaklar bulgarca konusmaz fakat dilleri oldukca yakindir

Offline Subeyi Kurt

• Forum fan
« Reply #13 on: January 03, 2009, 16:15 »
Arkadaşlar, haçlı zihniyetinin oyununa gelmeyiniz. Bu rakamların uydurma olduğu herşeyi ile besbelli. Dışişleri Bakanlığının TBMM'ne sunduğu raporda ermeniler 60 000; museviler-25 000; rumlar -3000   Amerikan misyonerlerine göre ise çok farklı - neden??? Gagauzlar 410 000 imiş. Düşünebilenler için sadece bu istatistik niyetlerinin ne olduğunu ortaya koyuyor. Rakamlar yalan sölemez, söyletilir. Gerçekle ilgisi olmayan yorumlar yapılıyor. Yok bulgarca konuşanlar çokmuş, yok çifte vatandaşlıklar dikkate alınmış vs gibi ipe sapa gelmeyen düşünceler.Pomaklara bulgar dendiğinde oluşan tepkileri bazı arkadaşlarımız biliyor. Göçmenlere bulgar demek ise hakaretin en büyüğü sayılır. Bu gerçeği hala anlamak istemeyenler olduğunu görmek çok üzücüdür. Aralarında bulgarca konuşuyorlar demek yine onlara hakaret sayılır.  Bu misyonerlere sormak lazım; hangi gagauzlar, hangi bulgarlar, nerede kaldı oğuzlar, kayılar, karamanoğulları vs. Bu raporun maksatlı olduğu apaçık iken gaflete ne gerek var anlamadım. Gazetelerdeki yorumlara baktığımızda Türklerin tepkisini, kürtlerin ise şaşkınlığını göreceksiniz. Herkesin biraz daha sağduyulu olmasını temenni ederim.

Offline daylek

• Adviser
« Reply #14 on: January 03, 2009, 16:24 »
Arkadaşlar, haçlı zihniyetinin oyununa gelmeyiniz. Bu rakamların uydurma olduğu herşeyi ile besbelli. Dışişleri Bakanlığının TBMM'ne sunduğu raporda ermeniler 60 000; museviler-25 000; rumlar -3000   Amerikan misyonerlerine göre ise çok farklı - neden??? Gagauzlar 410 000 imiş. Düşünebilenler için sadece bu istatistik niyetlerinin ne olduğunu ortaya koyuyor. Rakamlar yalan sölemez, söyletilir. Gerçekle ilgisi olmayan yorumlar yapılıyor. Yok bulgarca konuşanlar çokmuş, yok çifte vatandaşlıklar dikkate alınmış vs gibi ipe sapa gelmeyen düşünceler.Pomaklara bulgar dendiğinde oluşan tepkileri bazı arkadaşlarımız biliyor. Göçmenlere bulgar demek ise hakaretin en büyüğü sayılır. Bu gerçeği hala anlamak istemeyenler olduğunu görmek çok üzücüdür. Aralarında bulgarca konuşuyorlar demek yine onlara hakaret sayılır.  Bu misyonerlere sormak lazım; hangi gagauzlar, hangi bulgarlar, nerede kaldı oğuzlar, kayılar, karamanoğulları vs. Bu raporun maksatlı olduğu apaçık iken gaflete ne gerek var anlamadım. Gazetelerdeki yorumlara baktığımızda Türklerin tepkisini, kürtlerin ise şaşkınlığını göreceksiniz. Herkesin biraz daha sağduyulu olmasını temenni ederim.

çok ilginç gerçekten çok ilginç!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:) :) :)Ya bu hakikaten ilginç hani anlaşılması çok kolay olan bir yanıtlama dahi gerçekten garip noktalara gelebiliyor.
Arkadaşlar!!!!!!!!!! Burda kimse Türkiye'ye gelen göçmenlerin hepsinin Bulgar olduğunu yada kendilerini Bulgar gibi hissettiklerini yada öyle tanımladıklarını söylemedi ki! Bogutevolu'nun buraya eklediği araştırma sonuçlarında Bulgarlar'ın Türkiye'de ki belirtilen rakamları konusunda bir gariplik var ve bu liste Türkiye'de kapı kapı gezilip nüfus sayımı yada araştırma yapılmadığına göre neden bu rakamlar böyle gösterilmiş konusu üzerine tahminler yürütüldü ve herkes bildiklerini birbir sıraladı durum bundan ibarettir.

Bununla birlikte;Sevgili Teo! Bu araştırma ABD kaynaklıdır ve Kürtlerin sayısının bu kadar fazla gösterilmeside normaldir. Türkiye' de Kürtlerin yaptıklarını yada yapmak istediklerini kimin desteklediği apaçık ortadadır. Oyüzden bu verilen rakamların verildiği yer itibari ile bu şekilde çıkması normaldir ve ben bu Kürt meselesine hiç girmek istemiyorum zira bu Türkiye'nin hassas noktalarından biridir ve dahası bu site bununla ilgili değildir sanırım. Ha evet benimde bununla ilgili söylicek sözlerim varmıdır çoooooooooooooooooooooooooook! iki yıl Kürtlerin göbeğinde yaşamış biri olarak evet vardır ama yeter yani. Beni bu araştırmada tek ilgilendiren şey Pomak ve Bulgar larla ilgili kısımdır bu sitede!....

Saygılar.

Ne söylendiği konusunda gerçekten okudunuzmu merak ediyorum.  Nazarınızda İpe sapa gelmeyen düşncelerin sahibi olark sayın subigi kurt !!!!!! burda Trakya doğumlu ve orda yaşamış ve akrabalarımında hepsi orda olan bir insan olarak buraya gözlemlerimi ve karşılaştıklarımı aktardım. Yok yalan söylüyosun derseniz o başka tabi söylediklerim kadar bende yalanımdır. Lütfen yazdıklarımı tekrar okuyun ve kimseye Bulgar yada Türk demediğimi göreceğinizi tahmin ediyorum....

Saygılar Beyfendi....

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42