Author Topic: Николай Хайтов- певец на Родопа или крадец от Родопа?  (Read 70765 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Tralala, аз визирам онзи период от живота на Никлай Хайтов които е неизвестен за средностатисическия български читател.
Ние много добре знем мисийте на писателя академик по наша край.
А за книгата "Диви разкази", аз лично се чуствам много объркан.Но и за това ще пиша един ден.
Защото в село Брезница до преди около пет години живееше прочутия Караахмед, човекът които се смяташе за един от прототипите  в разказа -" Мъжки времена". От този човек знам че Николай Хайтов е идвал в Брезница и преди 1960 година.Караахмед рааметлията бе известен в целия регион и прочут "крадец"на моми.Ако взема да пиша неговите спомени ще стане цяла книга.Сигурен съм че ще стане бестелър, но и за това се изисква време и воля.
Освен това не забравяй къде е сниман филма - по наша край.Тука има членове на форума чийто родители са снимани в този филм.

Потресен съм от разказа на журналистката от "Всеки ден" Велислава Дърева , която разказва как е била пребита, за това че се е възпротивила и оспорила версията Хайтова за гроба на Левски.Това се е случило преди 1989 г.

А пък Мустафа е абсолютно прав.
Във фима "Козия рог" има нагла гавра  особено в онази част където е показано мюсюлманко погребение.Тралала,изгледай оше един път този филм ивиж как е показано погренбението във филма, после отиди в любимото ти село Слащен и се поинтересувай как там погребват близките си.

Ама като те гледам , три си върла фенка на предаването пи телевизия "Скат" - "Кольо .. това е....."


Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Аз мисля че човека Хайтов ,писателя Хайтов, е допринесъл много за популяризирането на помаците, особено в Диви разкази, пак казвам ,според мен той изгражда една представа положителна показвайки на читателя че помака не е по различен от другите със своите радости неволи житие и битие ,та дори само за това не мога да се съглася с негативизма за него и творчеството му.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Из ОТВОРЕНО ПИСМО ДО БЪЛГАРСКАТА ОБЩЕСТВЕНОСТ, публикувано на 5 март 1990 г. във в. "Комсомолска искра": Настояваме да се разкрие пред българския народ кой е истинският Николай Хайтов: легионерската му дейност в миналото; "подвизите" му в горско стопанство "Персенк" и осъждането му за злоупотреби (виж в. Работническо дело от 18.ХІІ.1950 г.); по-късно машинациите му с писателския блок и работилницата за мебели в Асеновград - деяния, потулени с помощта на органите на тоталитаризма при свалянето на Хайтов от председателство на фонда на Съюза на българските писатели след неговите "славни" два мандата; опитите за литературни кражби, преследването, саморазправите и бруталното потискане на хора като Анастас Примовски, Свилен Капсъзов, Екатерина Томова, Владимир Арденски, Станимир Топуков, Евтим Танчев, Велислава Дърева, Иван Мартинов, Кирил Василев, Николай Генчев... - списъкът е дълъг за изброяване тук; да се разбули тайната около оригиналите на трилогията "Балкани" на Яна Язова, в чийто дом прониква Хайтов с юрисконсулта Аянов след смъртта й; да се сложи край на монополизма му и се разкрият пълно деянията му в дискусията с историците около спора за гроба на Васил Левски, който Хайтов превърна в личен бизнес и търгашество." Писмото е подписано от 85 интелектуалци, между които са: Александър Геров, Марий Ягодов, Христо Калчев, Виктор Пасков,
Свинтила, Радой Ралин, Румен Стоянов, Екатерина Бончева, Иван Мартинов, Стефан Тафров, Иван Цанев, Николай Кънчев и т.н.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male

Това е една стара публикация във вестник 24 часа, свързана с  филма "Козия рог", старата версия.


You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Filma koziyat rog e proizvedenie na vızroditelite-faşisti i imaşe za cel da uniji musulmanite v BG. Dobre si spomnyam kak ni se podigrafaha hristiyanite za pogrebenieto vıv filma koeto beşe vırha na unijenieto. Nikolay Haytov bil scenarist, nikoga nyama da mu prostya tazi prostotiya i opit za unijenie i podigravka s musulmanskoto naselenie v BG. Neka tova da se znae i da ne se zabravya za da ne se povtarya poveçe.

Tralala

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
...
Ама като те гледам , три си върла фенка на предаването пи телевизия "Скат" - "Кольо .. това е....."



Къде и кога си ме видял?

И кое е това предаване...явно фенът на Скат си ти!

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
На Николай Хайтов приживе му е било безразлично дали ще му простиш, а от Дивите разкази помня, че хората вътре бяха хора и ми бяха симпатични.

Филмът "Козият рог" е класика, независимо дали ти харесва или не... Добре е да се отчете, че филмът е премиерен 1972. 94 години след 500 години в рамките на мрачна и изостанала империя. 94 години в историята са миг. Преди тези 94 години са били 500 пълни с толерантност към християните, нали? Аман от професори...

Специална награда на журито                    Карлови Вари '72
Награда за женска роля на Катя Паскалева Панама '72
Награда "Фемина" на Катя Паскалева           Брюксел '73
Втора награда "Сребърен Хюго"                   Чикаго '73
Трета награда                                           Коломбо '73
Голяма Сребърна купа                                Сантарен '74

така, че твоето мнение е толкова прозаично и конвенционално за случая...


Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
На Николай Хайтов приживе му е било безразлично дали ще му простиш, а от Дивите разкази помня, че хората вътре бяха хора и ми бяха симпатични.

Филмът "Козият рог" е класика, независимо дали ти харесва или не... Добре е да се отчете, че филмът е премиерен 1972. 94 години след 500 години в рамките на мрачна и изостанала империя. 94 години в историята са миг. Преди тези 94 години са били 500 пълни с толерантност към християните, нали? Аман от професори...

Специална награда на журито                    Карлови Вари '72
Награда за женска роля на Катя Паскалева Панама '72
Награда "Фемина" на Катя Паскалева           Брюксел '73
Втора награда "Сребърен Хюго"                   Чикаго '73
Трета награда                                           Коломбо '73
Голяма Сребърна купа                                Сантарен '74

така, че твоето мнение е толкова прозаично и конвенционално за случая...


İ Bush beşe podkrepen v İrak ot dosta dırjavi vklyuçitelno i BG no tova ne go izkarva prav.
Neka da bıdem obektivni pone na tema uvajenie kım vyarata i tradiciite na drugite. Rituala s pogrebenieto v tozi film previşava vsyakakva norma na uvajenie i e gavra s naşite tradicii. Jalko çe ne iskate da go razberete.

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
Някой може ли да каже, коя е тази журналистка  Велислава Дърева от "Всеки ден"?Тази безгласна буквица вообще не съм я чувал, нико път вестникът "Всеки ден" или катвото е там.Самият Хайтов се бори за да докаже, че там именно е гробът на Левски чак да праща да бият и пребиват айде моля ви се, Вие нещо се изхвърлихте вече.Вместо да се преклоним пред този човек, който е посветил целия си живот на нашата планина........  Издал е филми, но и много книги от които се черпи безценна информация.Кажете ако го нямаше Хайтов щеше ли да вообще да се спомене в някой филм за помаците.И не прави чест на някои от Вас, защото този човек според мен е обичал помаците и се е възхищавал на широките им сърца и начина им на живот и дори в такива комунистически времена си е позволил да прави филми за тях ..... я се засрамете малко....   :-\

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Хайдутино, според мене ти се страхуваш от истината.
Велислава Дърева , макар че е ангажирана политически, съществува в реалния свят.
Можеш да и пишеш тука - You are not allowed to view links. Register or Login
Освен това тя е не по малко българка от тебе.И е известна.Ти кой си всъщност?

И ето нещо за тебе:

"Истината ще ви направи свободни" (Ев.Йоан 8:32)

Пилат зададе въпрос на Христа; „Що е истина?“ Ето един дълбок философски въпрос. Истината в себе си е нещо конкретно, реално, неизменяемо – вечна светлина, вечна мъдрост, вечна любов, вечна правда, вечен живот.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Някой може ли да каже, коя е тази журналистка  Велислава Дърева от "Всеки ден"?Тази безгласна буквица вообще не съм я чувал, нико път вестникът "Всеки ден" или катвото е там.Самият Хайтов се бори за да докаже, че там именно е гробът на Левски чак да праща да бият и пребиват айде моля ви се, Вие нещо се изхвърлихте вече.Вместо да се преклоним пред този човек, който е посветил целия си живот на нашата планина........  Издал е филми, но и много книги от които се черпи безценна информация.Кажете ако го нямаше Хайтов щеше ли да вообще да се спомене в някой филм за помаците.И не прави чест на някои от Вас, защото този човек според мен е обичал помаците и се е възхищавал на широките им сърца и начина им на живот и дори в такива комунистически времена си е позволил да прави филми за тях ..... я се засрамете малко....   :-\
Zatova li haytov ni predstavya po filmite çe hvırlyame v groba po nay dolen naçin naşite pokoynici.
Tazi gavra e potresavaşta. Zasramete se ako se imate pone malko za sıvremenen 

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
rodopskihaidyti, че какво клевети Дърева в случая, тя си казва, че отишла при "съавтора" на Хайтов и човечецът казал, че Хайтов му съсипал живота. Дотук с теорията за "полиграфичната грешка". В Момчиловци може да научите историята с ръкописите на Дивите разкази (кой е авторът и как са взети). Приказки има много за него и все недостойни. Всеки знае в Родопите как е живял Хайтов като горски. "Беше алчен и стиснат човек"(Така казват хората,който са живяли с него).
Толкова "талантливият" писател Николай Хайтов - на върха на славата си, е извършил литературно самоубийство с кражбата на книгата: доказателство - двете й издания. За такова нещо в културните страни осъждат, а в страни като България дават Димитровска награда, Мадарски конник и те правят академик с лесничейското ти образование и третокласната ти диплома от асеновградската гимназия.




Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
You are not allowed to view links. Register or Login
Хайдутино, според мене ти се страхуваш от истината.
Велислава Дърева , макар че е ангажирана политически, съществува в реалния свят.
Можеш да и пишеш тука - You are not allowed to view links. Register or Login
Освен това тя е не по малко българка от тебе.И е известна.Ти кой си всъщност?

И ето нещо за тебе:

"Истината ще ви направи свободни" (Ев.Йоан 8:32)

Пилат зададе въпрос на Христа; „Що е истина?“ Ето един дълбок философски въпрос. Истината в себе си е нещо конкретно, реално, неизменяемо – вечна светлина, вечна мъдрост, вечна любов, вечна правда, вечен живот.
 Известен човек може да с тане по два начина с труд и с ето такива нападки към известни хора.Не може един човек да каже нещо и всички да му вярват.Ако Хайтов наистина ,беше такъв такъвто го изкарахте повярвайте, не само госпожа Дърева щеше да пише за него.За това се чудя. ???

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
You are not allowed to view links. Register or Login
rodopskihaidyti, че какво клевети Дърева в случая, тя си казва, че отишла при "съавтора" на Хайтов и човечецът казал, че Хайтов му съсипал живота. Дотук с теорията за "полиграфичната грешка". В Момчиловци може да научите историята с ръкописите на Дивите разкази (кой е авторът и как са взети). Приказки има много за него и все недостойни. Всеки знае в Родопите как е живял Хайтов като горски. "Беше алчен и стиснат човек"(Така казват хората,който са живяли с него).
Толкова "талантливият" писател Николай Хайтов - на върха на славата си, е извършил литературно самоубийство с кражбата на книгата: доказателство - двете й издания. За такова нещо в културните страни осъждат, а в страни като България дават Димитровска награда, Мадарски конник и те правят академик с лесничейското ти образование и третокласната ти диплома от асеновградската гимназия.




  Това за Момциловзи ще го проверя въпреки, че се съмнявам аз съм от Устово и такова нещо никога не съм чувал..

Offline Родопчанин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 332
  • ==
You are not allowed to view links. Register or Login
Zatova li haytov ni predstavya po filmite çe hvırlyame v groba po nay dolen naçin naşite pokoynici.
Tazi gavra e potresavaşta. Zasramete se ako se imate pone malko za sıvremenen 
Моите извинения приятелю, но да не спорим по тази тема, защото всяко село по различен начин са го правили.Тези, които са се турчеели са ги хвърляли.За какво Хайтов да лъже, какъв смисъл има???

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42