Author Topic: Филм за Родопа и нейните чешми.  (Read 21753 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
"Седем глътки жива вода"


1/3
You are not allowed to view links. Register or Login

2/3
You are not allowed to view links. Register or Login

3/3
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #1 on: January 02, 2009, 23:45 »
You are not allowed to view links. Register or Login
"Седем глътки жива вода"

1/3
You are not allowed to view links. Register or Login

2/3
You are not allowed to view links. Register or Login

3/3
You are not allowed to view links. Register or Login


                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Nqmam dumi,vseki koito ot nas tuk e bil ili izrastnal v Rodopite znae tova,edna golqma istina za tezi horica deto cql jivot se trudqt i stroqt za da ima neshto sled nas.Blagodarq mnogo Boqn Dobrev :),gledah nqkolko pyti i trite videoklipa.Spomeni v men izpluvaha da vidq tozi film,da se vidi ot sveta kak edni izskreni i chestni hora ot Rodopite deto ne gi interesuva politika ili drugo,dori i ne iskat da im se izpishe imeto shtoto ot dusha go pravi i syrce,deto vika ago Asan Zeinilov  част3/3   ot s.Satovcha(rahmetliq) kazva taka..." za sevap go pravq,da ima i sled nas da se znaem".Prez celiq si jivot bai Asan Zeinilov s kirka i lopata pravi cheshmici,postroil e sam nad 70 spomenati v razkaza na I.Vlahov ot Satovcha.Kakva krasota,kakva gordost az sym izpitval kogato pytuvajki za moeto rodno selo Tuhovishte ot Kazanlak-Plovdiv-Batak-Dospat-Satovcha-Tuhovishte sym izpitval po pytq osobeno predi Dospat i sled nego.Za men e gordost tova deto se stroi samo i samo za da se zapazim kato pomaci,da zapazim pomashkoto v nas,nashite dushi sa izkreni.Neka spomenem i za stoticite drugi cheshmi deto sa postroeni,po danni oficialno 1150 cheshmi dobrovolno,tova e unikalno! Da se naslajdavash na krasotata na cheshmite v s.Kovachevica,v s.Dolen deto oficialno nad 150 kushti sa reg kato zapazeni pametnici za pred sveta,za cheshmite pokrai  Sarnica,Devinsko.

Tuka s gordost shte spomena pak edna takava izgradena cheshma dobrovolno s trud i finansirana ot semeistvo KASAPOVI ot selo Tuhovishte obshtina Satovcha. Cheshmata tam e izvestna pod imeto" Dolnata voda" i e v centyra na seloto!

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Cheshmata tam e nai-starata otkakto se pomni horata tam,sega e edin simvol za horata tam,edno bogatstvo za stari i mladi,edna pridobivka i spomen za pokoleniqta sled nas.Tova e edin humanen fakt,zashtoto horata koito vyzstanoviha tova mojeha v imeto na parite da se napravi zavedenie s alkohol ( vpredvit che "Dolnata voda-cheshmata " e na centura v seloto i mladi i stari ot tam trugva i zavyrshva denq im) i da se pecheli,vmesto tova se izbra tishinata,spomena na Chinara-dyrvoto  deto ne si znae godinite do cheshmata,kakto i mestoto kyt za  mladi i stari,za mladojenci da se snimat tam......

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Za takiva si struva chovek da jivee, za onezi hilqdi cheshmi pokazvashti nas kato unikalen narod s kultura ot vsekidnevieto ni.

P.P. Shte se opitam da pokaja i tazi cheshma deto spomenah po gore,kato chast ot vsichki napraveni za pokoleniqta.


You are not allowed to view links. Register or Login

Snimkite vzeti ot:
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #2 on: January 03, 2009, 16:33 »
    Nai-iskreno iskam da Blagodarq na Rahmie za pomoshta koqto pomogna da se kachat snimkite tuk. Mnogo e priqtno kogato si pomagame,napisanoto ostava!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #3 on: January 03, 2009, 21:52 »
Parvo da kaja edno mersi na Boyan, chuden material.

Kato slusham vse edno slusham prikazka, a vav sashtoto vreme e deistvitelnost.

Posle razkazat na Nazmi, ne sam se zamislyala po rano nad tova za cheshmite i tyahnoto stroene po pat i nad pat. Ponmya patyat kam Breznitsa ot Kazanlak i obratno. Kato se kachim gore na Yundula sashto ima edna cheshma. Tryabva da se porovya, sigurno ima nyakade nyakoya snimka ot tam i da ya postavya po kasno tuka.

Namerih edna...

You are not allowed to view links. Register or Login

Do chesmata na Yundola 2004

Tam si spirame poraztapchem se pa sednem da si pohapnem i piynem ot bistrata voda, krai cheshmata. Ama e tolkova sladko i makar da ima samo domati i sirene deto se kazva, kato slushash i shurteneto na chuchura na cheshmata... Naistina ima nyakakvo valshebstvo, prikazka i ti stavash chats ot tazi prikazka...

Taka kato se seshtam sega nashiyat priyatel Dunyata beshe publikuval edno kratko razkazche za cheshma oshte lyatoto,koeto me beshe razvalnuvako i sega shte go spodelya tuka...

Vzeto ot:
You are not allowed to view links. Register or Login

13 Май 2008

Една самодивска чешмичка

В преходния живот много хора таят надежда... да оставят след себе си нещо, което ще съществува, дори когато тях ги няма. Повечето го правят безкористно, без егоистичния гъдел да бъдат тачени и прочути. Правят го от чувство за приемственост и от желание да предадат на поколенията потомци завета, който са наследили от предците си. Родопските българи садят дървета и градят чешми.
Тази наша традиция повелява да сториш добро на странника, да напоиш жадния и да нахраниш гладния. Навярно затова в целия този край е пълно с чешми и вризове...

You are not allowed to view links. Register or Login

нимката, която виждате, ми беше изпратена от Стефан Димов Стоянов от Кърджали. Чешмата е построена от баща му Димо, който е потъмък на стария черничевски род Толоеви и днес също живее в Кърджали.
"Тя е на едно място, което се нарича Басамаклията - разказва Стефан Стоянов, - на около час и половина пеша от селото, надолу по реката. На това място баща ми се бил зарекъл много отдавна да направи чешма и накрая успя. Мястото наистина е прекрасно, а чешмичката е каменна, след това тя обрасна с мъх и прилича на неръкотворна."
Чешмата на рода Толоеви е изградена през 1988г. Ако някой ден посетите Черничево, слезте по Бяла река и я потърсете. Чешмичката като че ли е излязла от вълшебна приказка! Наведете се, отпийте от рукналата струя и благословете непознатия строител!



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #4 on: January 05, 2009, 03:17 »
Dnes kato bqh zaspal :) me sybidiha blizki ot moeto selo,sybrali se horicata v edna staichka,vodi se zala-internet s nqkolko kompa,ta cheli za cheshmite  v Rodopite i im e drago.Vseki koito e jivql v Rodopite znae che kato se stroi kyshta,cheshma,se sybirat horata i ot syrce go pravqt pomagat  i se radvat.I drugi shte e interesno da razkajat- naprimer  sema_rohleva za cheshmi iz Rodopite,adi_bg syshto mi spomena za nqkakyv chovek  ot Breznica deto cql jivot e gradil cheshmi v imeto na lubovta kym edna jena :)

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #5 on: January 06, 2009, 12:05 »
Iskam na parvo myasto da blagodarya na boyandobrev ce postavi nacalo na tazi tema - tema za jivota i vecnostta.

Az za sajalenie ne moga da publikuvam snimki na cesmi , zastoto nyamam takiva vse oste , a ne iskam da pravya copy-paste ....ne moga da vi razkaja i legenda - zastoto  vse oste ne znam takava, a ako kato studentka sam ucila nesto po bg folklor to prosto sam go zabravila.

No moga da spodelya s vas kakvo msilya az za tezi  glatki jiva voda.

Cesmi sa se pravili i ste se pravyat ....Cesmi ima ne samo v Rodopa , a na vskyade v Bulgaria ....Cesmi sa se pravili i se pravyat ot balgari , turci , pomaci .....Te sa cast ot nasiya duhoven svyat ot nasata narodopisoholgiya ot vekove.Simvol na jivota i vecnostta - voda i kamak ...Nacin da ostavim nesto sled sebe si , no ne samo nesto , a izvor na jivot - 7 glatki jiva voda ..

Spomnete si kolko pati ste se spirali na takiva cesmi patuvayki zanyakade i ste otpivali ey taka s sepi studena i cista voda .....Ne ste li se cuvstavali precisteni , oblekceni ? Syakash tazi voda vi dava jivot....

Spomnete si kolko pati ste syadali kray cesmata vav vaseto selo i spomnyayki si za tozi koyto ya e sagradil ste se vpuskali v razgovori - kakiv dobar covek bese toy ......A ako sprete kray bezimenna cesma ste kazvali helal da mu e na maystora ......zastoto vi e dal jivotvorna voda ....

Eto tova  zatova tryabva da se pravyat cesmi , za da ostane nesto sled nas i da pravim dobro na horata ....
A nakraya ne legenda , a istinska istoria - Predi okolo 20 godini dyado mi postroi cesma v pamet na Midjo mi Metka , koyto e pocinal na 23 godini i do sega kato ida na selo se otbivam tam ... otpivam 7 glatki jiva voda i go spomenavam s dobro ......

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #6 on: January 06, 2009, 16:37 »
В Смоленско като направиш чешма и мост се заравяли жълтици .Като след  някъква причина е възникнало разрушение на създаденото съоражение,с тези жълтици да се въстанови.
  За зла участ тази информация имали и иманяри(Балиевата вода -открадната бронзува скулптора от иманяри.Тази вода се посещава от хиляди мюсулмани и християни на гергьов ден.
   Римския мост-до каньона на водопадите е разрушен за да се измъкне златото в основите му.Въстановен е от съвестни помаци от кв.Средок-гр.Смолян)
 Заповядайте на гегьов ден на балиевата вода в Челенгирска махала-тя е с неповторим вкус.
  Други чешми с добър вкус и "голяма опашка" са:
        Мехмедовата вода в м-ла Станевска
        мечката-в Пампорово
        Каровата чишма в д.Райково

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #7 on: January 11, 2009, 15:53 »
здравейте всички, аз съм Ерол Исметов, и с гордост се представям като жител от село Туховища/е и с гордост качвам снимки на моето родно село. Това лято си бях от ново там, и се опитах да заснема всичките чешми които познавам и ми са разкавали че има там. Ходих от барчина на барчина, в 40  градосови жеги, само и само да си направя снимки на тези чешми. и се радвам сега да видя че има хора както Назми и Рамие които се чели и разгледали снимките които съм качвал в албум.бг и всичко което съм писал в Уикипедия и други страници.
И като жители на това село, бих помолил всеки които прочете тозо пост, моля да ми изпраща всякакви снимки и информация за село Туховища, възможно стари, черно-бели снимки най-много ме радват. а информация също. Актуалното всеки си го знае, но старото почти никои не го помни, за това ви моля за помощ, дори и да е някоя много кратка информация, пак ще ми доиде добре да попълвам историята на село Туховиша You are not allowed to view links. Register or Login (отоваря се с Internet Explorer)

също така разбрах че в Благоевград имало архиви за село Туховища от както е било създадено (от преди повече от 700 години) но за съжаление аз не съм си в българия и нищо не мога да направя да получа тези архиви. но, когато си отида от ново, другото лято, ще направя всичко което е в мое раце да ги имам тези архиви в рацете си.

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #8 on: January 11, 2009, 20:10 »
Zdravey Erol.Dobre doshal sred nas ... Nadyavam se dati dopadne nasiyat forum i zaedno da postignem povece za razvitieto mu , a  kakto i za istoriyata na tvoeto selo ....Dokolkoto znam Nazmi e ot s.Tuhovica , ako se ne barkam ... Toy moje da ti pomogne , kakto i viscki nie  :)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #9 on: January 12, 2009, 05:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
здравейте всички, аз съм Ерол Исметов, и с гордост се представям като жител от село Туховища/е и с гордост качвам снимки на моето родно село. Това лято си бях от ново там, и се опитах да заснема всичките чешми които познавам и ми са разкавали че има там. Ходих от барчина на барчина, в 40  градосови жеги, само и само да си направя снимки на тези чешми. и се радвам сега да видя че има хора както Назми и Рамие които се чели и разгледали снимките които съм качвал в албум.бг и всичко което съм писал в Уикипедия и други страници.
И като жители на това село, бих помолил всеки които прочете тозо пост, моля да ми изпраща всякакви снимки и информация за село Туховища, възможно стари, черно-бели снимки най-много ме радват. а информация също. Актуалното всеки си го знае, но старото почти никои не го помни, за това ви моля за помощ, дори и да е някоя много кратка информация, пак ще ми доиде добре да попълвам историята на село Туховиша You are not allowed to view links. Register or Login (отоваря се с Internet Explorer)

също така разбрах че в Благоевград имало архиви за село Туховища от както е било създадено (от преди повече от 700 години) но за съжаление аз не съм си в българия и нищо не мога да направя да получа тези архиви. но, когато си отида от ново, другото лято, ще направя всичко което е в мое раце да ги имам тези архиви в рацете си.
                  Zdrasti Erol -selski,iskam da ti blagodarq za ogromniq trud deto pravish za kulturnoto razvitie i istoriqta na edno pomashko selo.V tova chislo isakam da spomena   i rabotata i truda na Rahmie,koqto si e 50% tuhovishtenka :) i napisa razkaza za edno krasivo selo pomashko-Tuhovishte! Sema e prava az sym ot tam Erol,poznavam bashta ti Ismet  ot deca,znam che ste v Ispaniq i kato si idvash na gosti snimash,znam che ima i tvoi nad 1500 snimki tuk v Neta.....Neka ima takiva hora kato teb,tova koeto se pishe i snima ostava v istoriqta,pisah ti predi malko,che i filma" Otkradnati ochi" zapochva s kadri ot s.Tuhovishta -obshtina Satovcha- Gocedelchevsko.Hubavo e tuk vseki ako ima spomeni za rodniq krai da se znaem,vseko  edno selce pomashko si ima svoite tradicii  koito sa nezamenimi.!!!i

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #10 on: January 13, 2009, 23:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
                  Zdrasti Erol -selski,iskam da ti blagodarq za ogromniq trud deto pravish za kulturnoto razvitie i istoriqta na edno pomashko selo.V tova chislo isakam da spomena   i rabotata i truda na Rahmie,koqto si e 50% tuhovishtenka :) i napisa razkaza za edno krasivo selo pomashko-Tuhovishte! Sema e prava az sym ot tam Erol,poznavam bashta ti Ismet  ot deca,znam che ste v Ispaniq i kato si idvash na gosti snimash,znam che ima i tvoi nad 1500 snimki tuk v Neta.....Neka ima takiva hora kato teb,tova koeto se pishe i snima ostava v istoriqta,pisah ti predi malko,che i filma" Otkradnati ochi" zapochva s kadri ot s.Tuhovishta -obshtina Satovcha- Gocedelchevsko.Hubavo e tuk vseki ako ima spomeni za rodniq krai da se znaem,vseko  edno selce pomashko si ima svoite tradicii  koito sa nezamenimi.!!!i
не знаех че се познавате с баща ми. аз в същност теб не те познавам, но не помня да съм те виждал.
Разказа за село Туховища, Рамие го намери в Уикипедия, част от инфроамцията я е писала едно момче от Въклиново (за това за това село, и селата окраи него имат повече информация от нащо) а останалата част съм я писал аз.
Поздрави от Испания!

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #11 on: January 13, 2009, 23:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Поздравления за труда ти!!!
разбира се, ще му предам.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #12 on: January 13, 2009, 23:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
разбира се, ще му предам. ако Мехмед Касапов ти е даичо, значи даичети е бил този които спонсорира реставрирането на Долната Вода, така ли?
Da taka e :)!

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #13 on: May 06, 2009, 11:16 »
Огромен наплив от хора се наблюдава по лечебните извори в община Смолян
06 май 2009 | 09:11 | радио "Фокус" - Смолян
Смолян. Над 15 хил. души се очакват да посетят днес известната „Балиева вода” в смолянския квартал Средок, предаде репортер на радио „Фокус” – Смолян. От незапомнени времена хора от всички краища на страната посещават извора, с надеждата за изцеление. Хората се измиват на една от трите чешми, пълнят вода за вкъщи и берат здравец по склоновете над чешмите, който поставят над вратите си. Обичаят се спазва от всички етноси и религии в Родопите. При пълненето на водата, хората мятат стотинки за здраве около чешмата, а други оставят част от дрехи, по дърветата с надеждата, че оставят болестта от която страдат. Заради огромният поток от хора, е затруднено движението по пътя Смолян – кв. Средок – село Мугла, като множество паркирани автомобили има по пътното платно в района до входа за извора. Мюсюлмани и християни от смолянските села Могилица и Буката ще отбележат заедно празника на извора „Лъджата”, край село Буката. Жителите и гостите на Моглилица, организират шествие до Буката, което е на около 3км. Там, на специално изградени беседки ще бъде организиран пикник и с кратка програма ще бъде отбелязан празникът. Голям приток от хора се очаква и на минералния извор „Банята”, край смолянското село Влахово, по пътя за Мадан. По традиция жителите на кв. Устово и съседните села се събират при чешмата, където се къпят и мият за здраве. Други популярни извори в община Смолян са „Дупката”, край село Смилян, „Аязмото” в махала „Гудевица” в смолянското село Арда, „Аязмото” до параклиса „Св. Илия” в село Гела, изворът в село Стойките, Момчиловското аязмо и др. Смята се, че всички води днес имат лечебна и магична сила. Традициите за Гергьовден в Родопите включват още, миене с роса и люлеене на дрян и др.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ

You are not allowed to view links. Register or Login
Има предание че името Балиева вода идва от помак открил извора и носи фамилия Бобали /днес живее в турция/
Изворна вода в околностите на Смолян има свойствата да подквасва кисело мляко на Гергьовден
06 май 2009 | 11:45 | радио "Фокус" - Смолян
Смолян. Изворна вода в околностите на Смолян има свойствата да подквасва кисело мляко на Гергьовден, предаде радио „Фокус” – Смолян. Изворът, който е каптиран и превърнат в чешма преди много години е наречен от местните хора „Лявата вода”, заради не характерното завъртане на водата на ляво при падане от чучура и се намира над смолянското езеро „Милушевия гьол”. Жителите от съседният квартал „Каптажа”, разказват, че точно на 6 май, ако се вземе вода от извора и се подкваси мляко с нея се получава качествено кисело мляко, досущ като от магазин. Хората обясниха, че за 5 литра прясно мляко са необходими 5-6 лъжици вода, за да се получи ферментацията. Десетки са жителите от квартала, които твърдят, че са правили опита и се е получавало вкусно кисело мляко. Същите свойства има и „Балиевата вода”, от която също може да се подкваси мляко в празника на свети Георги. Според директорът на Регионалният исторически музей Таня Марева до днешен хората твърдят, че на Гергьовден с гергьовска роса без проблеми също се подквасва мляко, преди всичко овче, но може и краве. Обяснението на феномена, историкът свързва с това, че росата е една от най-чистите води, а и тревите в Родопите са екологично чисти, затова е нормално да протичат киселини процеси в млякото и да се получи уникалният млечен продукт, с който са известни Родопите.

Offline havallar

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 308
Ynt: Филм за Родопа и нейните чешми.
« Reply #14 on: May 06, 2009, 19:01 »
От балиевата вода нощес 06.05.09г







 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42