Author Topic: Повечето родопски селища получават български имена пр  (Read 6877 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline AlperenKIRIM

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 358
"Повечето родопски селища получават български имена през 1934 г.", каза историкът Андрей Печилков. Той допълни, че старото наименование на смолянската околия е Ахъчелеби. Чепеларе няма старо име, но в по-старите документи се нарича Чепели. От 1934 г. село Дерекъой е вече Соколовци, а Горно дерекъой е Момчиловци. Същата година село Карлуково става Славейно. В старите документи село Бостина е описано, като Босотиня. Село Левочево се е срещало, като Левоочево. Неделино се е наричал Узундере. Аламидере е днешното село Серафимово. През 1934 г. в държавен вестник е обнародвано да се нарича Ябълково, но жителите на селото не се подчиняват на министерското решение. През 1932 г. селото чества годишнина от Балканската война в присъствието на полк. Владимир Серафимов. Тогава Общинският съвет на село Аламидере решева селото да носи името на полк. Серафимов. До 1973 г. жителите на с. Ачар, или сегашното село Свежен, не са знаели, че родопският герой е роден там. Селото се намира в Карловско. Впоследствие двете селища се побратимяват, а в село Свежен построяват паметник на полк. Серафимов. Село Габрица навремето се е наричало Габрово. Фатово няма друго име, но има поверие, че в този район са били хванати българи, които бягали от турците, за да не ги помохамеданчат, оттам идва и името на селото. Село Пещера от 1951 г. е преименувано на Монаско. Село Могилица, преди се е наричало Тозборун. Печилков добави, че село Чокманово открай време се е казвало така, като името идва от турската дума "чок иман", което означава "човек с корава вяра". Когато е трябвало селото да бъде помохамеданчено, жителите на селото не са позволили това да се случи. В старите документи село Смилян се среща, като Исмилиян, а българското име на селото е Смолян, навремето то е било център на духовната структура начело с Висарион Смолянски.

You are not allowed to view links. Register or Login

Пламен Пасков

  • Guest
AlperenKIRIM, това не е съвсем вярно.
Не е, защото визира само един фрагмент от времето, а именно - връщане на старите имена и даване на нови на селища след Освобождението.
Но Тео, с който толкова много спорим, в друг форум беше дал османски документи за преименуването на селищната система на България след завладяването и, при което се виждаше османизиране на населените пунктове: от българските им имена към турко-арабски.
Така че, описаният от вас процес е втори, може би трети етап, а не първи, на преименуване.
За съжаление, постингите си в другия форум Тео поради конфликт с ръководството изтри напълно (няколко стотин), затова сега не мога да го цитирам с линк.
Но се надявам той да го потвърди.

Offline AlperenKIRIM

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 358
ima i sela , koito se sazdali ot turci nali taka? naprimer v severna balgariya ima mnogo sela, sazdateli sa turci...

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
You are not allowed to view links. Register or Login
ima i sela , koito se sazdali ot turci nali taka? naprimer v severna balgariya ima mnogo sela, sazdateli sa turci...

Е, и...?

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Аз се чудя защо вярвате натакива като Пичилков,защото и той вижда през призмата на БКП и активисти на възродителния процес.Преди да коментирате питайте първо помаци от смоленско,а не поръчкови историци.Според такива като Пичилков няма и помаци,а ние сме живото доказателство. ???

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42