Author Topic: TÜRK-BULGAR SEVGİ KÖPRÜSÜ MANİSA HATIRASI  (Read 5211 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
TÜRK-BULGAR SEVGİ KÖPRÜSÜ MANİSA HATIRASI
« on: August 29, 2009, 16:26 »
TÜRK-BULGAR SEVGİ KÖPRÜSÜ MANİSA HATIRASI

Zekayi ŞAHİN
Manisa Hür Işık Gazetesi

23 Temmuz 2009

İzmir Avrasya Türkleri Derneği ve Rodos Kültür Etnik Teatisi Derneği’nin girişimleri, Manisa Valiliği ve Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkılarıyla 15 günlük bir ziyaret kapsamında “SEVGİ KÖPRÜSÜ” kurmak üzere Şehzadeler Şehri Manisa’mıza misafir olan Bulgaristan ekibi muhteşem veda gecesinin ardından bugün şehrimizden ayrılıyor.

Bizler de; geride hoş bir sâda bırakarak kardeşlik, barış ve sevgi ile sarmalanmış nice unutulmaz hatıralara imza atan “Sevgi Köprüsü” erlerini gönülden sevgilerle kutluyor ve yeniden görüşmek dileklerimizle uğurluyoruz.

9 Temmuz 2009 günü Manisa’ya teşrif eden 105 öğrenci, 10 öğretmen ve sağlık ekibi; iki hafta boyunca şehrimizin güzide okullarından olan Akşemseddin YİBO’nun pansiyonunda konakladı ve misafir edildi.

Manisa Milli Eğitim Şube Müdürü İsa Kara Bey’in önderliğinde mihmandarlık yapan öğretmenler ve görevliler, Akşemseddin YİBO Müdür Yardımcısı Nadir Teke ve bu sevgi köprüsünde beraber yürüyen diğer gönül erleri komşu ülke Bulgaristan’dan gelen ekibi en güzel şekilde ağırladı.

İlginç etkinliklere imza atılan sevgi köprüsü günlerinde bilhassa; Belediye Çocuk Kütüphanesi Sorumlusu ve Karikatürist İbrahim Atabey’in karikatür ziyafeti görülmeye değerdi. O kadar ki; misafir öğretmenler bile karikatür dersinin cazibesinden kurtulamayarak soluğu karikatür sınıfında aldılar.

Manisa merkez, ilçeler ve Spil gezileri ile şehrimizi tanıyan Türk kökenli (Kırcaali yöresinden), Pomak ve Bulgar öğrenci ve öğretmenler 2 hafta boyunca doyasıya eğlendiler ve Manisa’mız ile kaynaştılar.

Valilik, Milli Eğitim ve Karaağaçlı Belediyesi ziyaretleri, havuz keyfi, Türkçe, Tarih, Halk Oyunu, Satranç ve Karikatür dersleri sıkı bir tempoyla “Sevgi Köprüsü”nün her gününü dolu dolu yaşattı. Yaşları 10-15 arası olan öğrencilerin; ilk kez geldikleri Türkiye ve Manisa’dan son derece memnun kalarak ayrıldıkları gözlendi. Herhalde Mesir Macunu’nun tadını asla unutamayacaklardır. Bizim, Osmanlı’dan miras kalan soydaşlarımızı, dostlarımızı asla unutamadığımız gibi…

SEVGİ KÖPRÜSÜ SATRANÇ TURNUVASI

Sevgi Köprüsü günlerinde Satranç aktiviteleri de dikkat çekiciydi. Eski okulumda misafir öğrencilere temel Satranç kuralları, açılışlar, taktikler,  tuzaklar, klasik oyunlar ve çeşitli mat kombinezonları konusunda yardımcı olmaya çalıştım. 19 Temmuz 2009 Pazar günü de 18 kişinin katımlıyla süper bir heyecan fırtınasına sahne olan “Sevgi Köprüsü Satranç Turnuvası”nı gerçekleştirdik.

2007 Dünya Satranç Şampiyonu Bulgar Veselin Topalav’un hemşerileri kıyasıya yarıştı. Son tur ilginçti 2 Pomak kardeş finalde birbiriyle mücadele etti ve büyük kardeş şampiyonluğu göğüsledi.

Şampiyon Ervin Durev olurken, ikinci kardeşi Deyvid Durev ve üçüncü de İsein Trampov oldu.

Pansiyonda son gece yapılan “Sevgi Köprüsü” Simultane Maçları” da ilgiyle takip edildi. Böylelikle, Şah ve Mat yolculuğuna devam etti…

DOBRE VEDA GECESİ

Salı günü akşam İsmet İnönü Kız Meslek Lisesi bahçesinde yapılan görkemli DOBRE (İYİ) veda gecesi dostlukların iyice pekişmesine vesile oldu. Halk oyunları, slayt gösterileri, Bulgar misafirlerden Türk ve Bulgar türküleri, Bayrak gösterisi, şiirler, karşılıklı hediyeleşmeler, Satranç ödül töreni, teşekkür ve veda konuşmaları geceye renk kattı. Satranç Turnuvası’na Manisa’nın tanınmış iş adamlarından İbrahim Akdoğan Bey ve Ayakkabıcılar Sitesi Başkanı Osman Ergün Bey sponsor olarak büyük bir jest yaptı. İlk 3’e ödülleri Milli Eğitim Müdürümüz Aziz Ersoy Bey takdim etti.

İzmir Avrasya Türkleri Derneği Başkanı Mehmet Serbest Bey’in tarihi konuşması her şeyi özetledi ve büyük alkış aldı.

Güzel şehrimizde 15 gün misafir olan; kalpleri sevgi, kardeşlik ve barış ile dolu olan Bulgar ekibini gönülden sevgi demeti ile uğurluyoruz. Hoşça ve sevgi ile kalınız..

You are not allowed to view links. Register or Login

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42