Author Topic: Притчи и житейски мъдрости!  (Read 94834 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #75 on: September 28, 2010, 22:21 »
Желание: "Животът не изисква от нас да сме най-добрите, а само да даваме най-доброто от себе си."
Хорас Джаксън Браун.

"Искам" е основа на избор, който води до действие. "Би трябвало" е основа за решение, което води до жертва.

Причинност: "На всяко действие съответства равно противодействие." Сър Исак Нютон;

Търпение: "Бъди търпелив. Когато времето дойде, ще знаеш, че трябва да се пробудиш и да поемеш напред."
Рам Дас.

Отстъпчивост: "Отстъпчивостта не отслабва силата, а я увеличава." Мариан Уилямсън.

Единственото, което трябва да направиш, е да отстъпиш пред реалната действителност, вместо да се напъваш да правиш това, което според някого "би трябвало да бъда".

Себеотдаване: "Най-голямата ни слабост е, че се предаваме. Най-сигурният начин да успеем е винаги да опитаме поне още веднъж." Томас Алва Едисон.

Скромност: "И когато изкачиш върха на планината, едва тогава започваш истински да се изкачваш."
Халил Джубран.

Вселената не толерира арогантността и прекалената самоувереност и лесно сваля прекалено раздутото Его обратно на земята. Целта й е не да те накаже, а да поддържа баланса в самия теб.

Гъвкавост: "Да се усъвършенстваш, означава да се променяш. Да си съвършен, значи да се променяш често." Уинстън Чърчил.


Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #76 on: October 02, 2010, 16:17 »
КИТАЙСКИ НАРОДНИ МЪДРОСТИ

1) Умният човек може смело да поправи своите грешки, глупавият не смее дори да признае своите недостатъци. Орелът може да кълве отровната змия, враната не смее дори да обиди змийчето.

2) Преди да се разсърдиш - преброй до сто, преди да удариш, преброй до хиляда.

3) Съди себе си така, както съдиш другите; прощавай на другите така, както прощаваш на себе си.

4) Преди да се надсмееш над другия, помисли за себе си.

5) Уважаваш ли другите, и теб ще те уважават, презираш ли ги - и тебе ще те презират.

6) Който не е преживял щастие и страдания, той не познава мъка и радост.

7) Голямата радост крие печал, в прекомерните желания се спотайват беди.

8 ) Честният човек, сблъсквайки се с трудностите, няма да жертва най-добрите черти на своя характер. Самородното злато, дори да го претопиш, не губи своя предишен цвят.

9) С малка брадва може да се повали голямо дърво.

10) По-добре да си жив бедняк, отколкото мъртъв император.

11) Не питай гостенина дали иска да му заколиш кокошка.

12) Дори императорът има бедни роднини.

13) Магарето се хвали, че баща му е конят.

14) Езикът на тълпата може да разклати и планината. Дружното ято врабци може да надмогне и елена.

15) Понякога и неизречената дума прилича на грохот от гръма.

16) Дългият език е стълба, по която нещастията влизат вкъщи.

17) Знаеш ли - говори, каквото знаеш; не знаеш ли - казвай, че не знаеш. В това се състои истинското знание.

18)От откраднат ориз вкусна храна няма да свариш.


Offline @xmet

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 215
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #77 on: October 02, 2010, 17:26 »
ИНДИАНСКИ МЪДРОСТИ
Добрият човек вижда добри знаци.
***
За да можеш да чуеш себе си, са нужни мълчаливи дни.
***
За да можеш да разбереш себе си, общувай с камъните в планината.
***
Ако забележиш, че яздиш умрял кон, слез!
***
Когато Великият Дух дава нов ден, той го праща на всички.
***
Животът e като светлина на светулка в нощта, дъх на бизон през зимата, сянка в тревата, топяща се на залез.
***
Има много начини да миришеш на скункс.
***
"Трябва" важи единствено за смъртта.
***
Родина е там, където ти е добре.
***
Първо погледни следите от своите мокасини, преди да съдиш недостатъците на другите.
***
Детето е гост в твоя дом - нахрани го, изучи го и го пусни.
***
В душата няма да има дъга, ако в очите не е имало сълзи.
***
Задай въпрос от сърце и ще чуеш отговор от сърце.
***
Човек трябва сам да направи стрелите си.
***
Белият човек има прекалено много началници.
***
Тия, които лягат с кучетата, стават с бълхи.
***
Преди да обичаш, научи се да ходиш по снега без да оставяш следи.
***
Ако говориш със совите и змиите, и те ще говорят с теб, и ще се познаете един - друг. Ако не говориш с тях, няма да ги познаеш, а от това, което не познаваш, ще се страхуваш. Човек разрушава онова, от което се бои.
***
Жабата не изпива блатото, в което живее.
***
Даже мълчанието ти може да бъде част от молитва.
***
Не можеш да разбудиш човек, който се преструва, че спи.
***
Знание е скрито в произволна вещ. Някога светът е бил библиотека.
***
Когато умира легенда или пропада мечта, в света не остава величие.
***
Едно "вземи" е по-добре от две "ще дам".
***
Когато си се родил, ти си плакал, а светът се е смял. Живей така, че когато умираш, ти да се смееш, а светът да плаче.
***
Няма нищо по-красноречиво от опашката на гърмяща змия.

Offline ficinka

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 567
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #78 on: October 16, 2010, 00:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login  Полза или обич?
Материалните неща са за да се ползват.
Хората са, за да се обичат.

Докато един мъж полирал новата си кола, неговия 4 годишен син взел камък и надраскал няколко линии от едната страна на колата.

В гнева си, мъжът взел ръката на детето и я удрял толкова много пъти...даже не осъзнавал, че удря с гаечен ключ.

В болницата детето губи всичките си пръсти заради множеството фрактури.

Когато момченцето вижда баща си с изпълнени с болка очи го пита:
Татко,кога пръстчетата ми ще порастнат отново?'

Мъжът останал ужасно наранен и безмълвен, върнал се при колата си и я удрял много, много пъти.

Поразен от действията си...стоял пред колата и гледал драскотините;
детето било написало 'ТАТИ ОБИЧАМ ТЕ'.
На следващия ден бащата извършил самоубийство...

Яростта и любовта нямат граници,избери второто, за да имаш добър и красив живот и си спомняй това:

Материалните неща са, за да се използват а хората са, за да се обичат.

Поблема в днешния свят е,че хората са използвани, а материалните неща са обичани.

Нека опитаме винаги да си спомняме следното:

Материалните неща са за да се използват.
Хората са за да се обичат.

Внимавайте с мислите си; те стават думи.
Внимавайте с думите си; те стават действия.
Внимавайте с действията си; те стават навици.
Внимавайте с навиците си; те стават вашия характер;
Внимавайте с характера си; той става ваша съдба.

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #79 on: December 02, 2010, 22:03 »
Шестте грешки на човека:
1. Заблудата, че личният напредък се постига чрез потъпкване на другите.
2. Склонността да се тревожим за неща, които не могат да бъдат променени или поправени.
3. Твърдението, че нещо е невъзможно, защото ние не сме способни да го направим.
4. Отказът да оставим настрана дребнавите си предпочитания.
5. Пренебрежението към развитието и усъвършенстването на духа и липсата на навика да четем и да учим.
6. Опитите да натрапваме на другите своите убеждения и своя начин на живот.

Марк Тулий

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #80 on: December 13, 2010, 16:49 »
Първото стъпало
(индийска притча)

Един човек отишъл при свещения Рамануджа и казал:
— Искам да намеря пътя към Бога. Помогни ми!
Рамануджа внимателно го погледнал и попитал:
— Кажи ми най-напред, ти обичал ли си някого?
Мъжът му отвърнал:
— Аз не се интересувам от светски работи, любов и прочие. Аз искам да стигна до Бога!
— Моля те, помисли още веднъж. В своя живот обичал ли си жена, дете или който и да е друг?
— Аз вече ти казах, че не съм обикновен мирянин. Аз съм човек, който иска да познае Бога. Всичко останало не ме интересува. Не съм обичал никого.
Очите на Рамануджа се изпълнили с дълбока тъга и той отговорил:
 — Тогава това е невъзможно. Отначало ти трябва да научиш какво е това да обичаш някого истински.Това ще бъде първото стъпало към Бога. Питаш ме за последното стъпало, а ти самият още не си стъпил на първото. Иди и обикни някого!

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #81 on: December 14, 2010, 13:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #82 on: December 18, 2010, 21:17 »
ПРИТЧА ЗА АБСОЛЮТНО НЕЗАВИСИМАТА ЖЕНА

Живеела Абсолютно Независима Жена. Преди около година станала тя такава - абсолютно независима. С което ужасно се гордеела.

Тя ставала веднага щом звъннел будилника и никога не се излежавала в леглото. Не пиела кафе или чай: тя дълго преодолявала зависимостта си от кофеина. И успяла, като заедно с това изключила от менюто си и всичко сладко, калорично и безполезно. Затова тя сутрин пиела вода и ядяла неподсладена и безсолна овесена каша. Тя се разделила и с приятелките си, защото не искала да бъде зависима от тях. Отнасяла се абсолютно равнодушно към шопинга и никой не можел да я обвини в това, че е способна да загуби ума си заради някакъв лъскав парцал. Да, какъв ти шопинг! Тя и по мъжете не си губела ума. От както прогонила любимия си (за малко да изпадне в зависимост от него) минали много месеци. Казано на кратко, Абсолютно Независимата Жена чувствала, че още съвсем малко и... скоро ще дтане Идеалната Жена.

В събота сутринта от към вратата се чул шум. Отворила. Зашеметена от умора, на прага стояла Котка. Жената ахнала, като я видяла:
- Ти?! Но... Как така? Триста и четиридесет километра?!
- Вървях в продължение на година – Котката влязла вкъщи и уморено се облегнала до крака на стола.
- Защо?
- Липсваше ми! – вдигнала очи Котката. – Не мога да живея нито без теб, нито без нашия дом, нито без нашия мъж. Между другото, къде е той?
- Но нали те изоставих при леля на село... Ти не се ли обиди?
- В началото да, - въздъхнала котката. – Но после ти простих. Разбирам те: ти толкова искаше да станеш независима...

- И станах! – гласът на Жената предателски потрепнал.
- Е, поздравления, - прошепнала Котката. – Какво да се прави. Ще си почина ден-два и ще си тръгна обратно.
През нощта Жената изплашено отворила очи – тя винаги се събуждала от някакво непонятно чувство за мъчителна и тъжна празнота в гърдите. Около сързето й било хладно – сякаш някой бил включил вентилатор вътре в нея. По навик тя протегнала ръка за успокоение – и се натъкнала на топла козинка. Котката леко се размърдала под одеалото, наместила се под ръката и замъркала. Скоро хладният вентилатор в гърдите й изчезнал.

...Минали три дни. Жената се събудила и половин час се излежавала в леглото, след което се запътила към кухнята, предвкусвайки силното кафе с тъмен шоколад. После протегнала ръка към мобилния и задала на своя любим мъж най-важния въпрос: “Къде си?” – и това било поне за стотен път от вчера насам. След това си уговорила среща на кафе с приятелка. И изведнъж видяла Котката, седяща до вратата.
- Пусни ме, моля! – рекла тя.
- Отиваш ли си? – в очите на Жената заблестели сълзи. – Но сега аз не мога без теб!
- Успокой се, - рекла Котката. – Аз просто излизам да се поразходя, скоро ще се върна. Не затваряй вратата, моля те. Независимостта не е отсъствие на зависимост, както ти си мислеше. Това е да знаеш, че вратата е отворена. А също независимостта – това е щастие. От това, че си имаш някой, заради когото си готов да изминеш 347 километра пеша.
И Котката прекрачила прага, ободрително усмихвайки се на Абсолютно Нормалната Жена...
 

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #83 on: January 13, 2011, 09:32 »
Проверка с трите сита
Сократ бил един от най-големите мъдреци на Древна Гърция. Веднъж един човек отишъл при великия философ и му казал:
- Знаеш ли какво научих току-що за един твой приятел!
- Чакай малко- спрял го Сократ- Преди да ми го разкажеш, иска ми се да направя проверката с трите сита.
- Ами да- казал Сократ- Преди да ми разказваш разни неща зад гърба на другите, хубаво е да отделиш малко време, за да помислиш какво точно се готвиш да кажеш. Това наричам „проверка с трите сита. Първото сито на Истината. Проверил ли си дали това, което искаш д ами кажеш, е вярно?
- Не, просто чух другите да говорят...
- Добре. Значи не знаеш дали е вярно. Дай сега да пробваме с второто сито, то е сито на Добротата. Това, което ще ми кажеш за приятеля ми, нещо хубаво ли е?
- Ами, не! Напротив!
- Значи- продължи Сократ-искаш да ми разказваш лоши неща за мой приятел, без дори да знаеш дали са верни. Но може би все пак ще успееш да минеш успешно проверката, защото остава последното сито – на Ползата. Ще ми бъде ли от полза да ми разкажеш това, което си научил за приятеля ми?
- Хм...всъщност- не особено
- Тогава- заключил Сократ- ако това, което имаш да ми казваш не е нито вярно, нито хубаво, нито полезно, защо въобще ще ми го разказваш?



Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #84 on: January 13, 2011, 10:41 »
Ne sporia s teb praznodumeco, vladeesh recta vijda se .No misalta ti e primaglena ot manipolaciata na nacionalistite .

                                                                                                                                                                  Sevkrat   :) ;)

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #85 on: January 18, 2011, 20:36 »
Аз не ви заповядвам да се сражавате, аз ви заповядвам да умрете.

Мустафа Кемал Ататюрк

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #86 on: January 27, 2011, 08:23 »
Някога, много, много отдавна, Бог сътворил Човека и му казал:
"Имаш тяло, за да чувстваш;
сърце, за да обичаш;
разум, за да знаеш;
душа, за да вярваш;
ръце, за да работиш;
крака, за да ходиш;
очи, за да виждаш;
уши, за да слушаш;
нос, за да дишаш;
устни, за да целуваш;
език, за да говориш.
Ти си абсолютното съвършенство!
И имаш стопроцентовата възможност да бъдеш Творец на своя живот! Всичко е в твоите
ръце! Живей и бъди щастлив! И не забравяй, ти си Творец!"

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #87 on: January 28, 2011, 10:00 »
Децата научават онова, което са изпитали

Ако децата получават несправедливи упреци,
те се научават да презират.
Ако децата са заобиколени с враждебност,
те се научават да се бият.
Ако децата растат в страх,
те се научават да се тревожат.
Ако изпитвате към децата съжаление,
те се научават да се самосъжаляват.
Ако към децата се отнасяте с присмех,
те се научават да се срамуват.
Ако децата се измъчват от ревност,
те научават какво е завист.
Ако децата живеят с чувство за срам,
те се научават да се чувстват виновни.
Ако проявявате към децата толерантност,
те се научават да бъдат търпеливи.
Ако вдъхвате на децата кураж,
те се научават да бъдат уверени.
Ако децата получават похвала,
те научават какво е благодарност.
Ако децата срещат одобрение,
те се научават да харесват себе си.
Ако се отнасяте към децата с благосклонност,
те се научават да търсят любовта в света.
Ако децата получават признание,
те се научават да следват целта си.
Ако обграждате децата с разбиране,
те се научават да бъдат щедри.
Ако децата живеят сред честност и почтеност,
те научават какво е истина и справедливост.
Ако децата живеят в сигурност,
те се научават да вярват в себе си и в хората.
Ако децата опознаят приятелството,
те научават, че светът е хубаво място за живеене.
Ако децата живеят в спокойствие,
те постигат хармония на духа.

Дороти А. Нолт

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Re: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #88 on: February 12, 2011, 12:35 »
"Никога не спирай да вярваш, никога не се отказвай!

Никога не се опитвай да разбереш всичко - някой неща не са от значение...

Никога не прикривай чувствата си: когато си щастлив - отдай им се, когато не си - преживей ги!

Никога не се страхувай да опиташ да направиш нещата по добри - ще се изненадаш от резултатите...

Никога не се страхувай от бъдещето - живей за деня!

Никога не се чувствай виновен за миналото - каквото и да е станало - е станало...

Учи се от всички грешки, които си направил!

Никога не се чувствай сам - винаги има някой, който ще ти подаде ръка!

Никога не забравяй, че можеш да постигнеш много от нещата, за които си мечтал...

Никога не спирай да мечтаеш - нищо не е толкова трудно, колкото изглежда!

Никога не спирай да обичаш!
Никога не спирай да вярваш!
Никога не спирай да следваш мечтите си!
...и никога не се отказвай! "

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ynt: Притчи и житейски мъдрости!
« Reply #89 on: March 25, 2011, 14:17 »
ПРИЛЕПИ И ДЕПУТАТИ

Някога птиците били във война с мишките.Веднъж побеждавали те, а друг път побеждавали мишките.

Един хитър прилеп следял отдалеко войната и когато побеждавали птиците той отивал при тях и викал:

–Ура-а-а! Победихме мишките.

А когато побеждавали мишките – се присъединявал към тях и неистово крещял:

– Ура-а-а! Победихме птиците, здравата им го върнахме.

Когато обаче войната завършила и противниците сключили мир, те открили лицемерието на прилепа, изправили го пред съда, осъдили го и го изгонили от гората.

От този ден насетне прилепът живее сам, изоставен от всички, и излиза само нощно време, за да не го вижда никой.

Дали тази притча не подхожда за някои български депутати с хамелеонски навици, защото все пак ще дойде Прилеповден, сиреч Видовден. Известно е как те гласове събират, а после в Парламента тихичко се прегрупират и прилепа успешно имитират…

You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42