Author Topic: Гърция - в предучилищното образование Помашки език!  (Read 25046 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Гърция- в предучилищното образование помашки език

"Гръцката държава, в страната където живеят помаците в предучилищните заведения официално ще се преподава помашки език"

You are not allowed to view links. Register or Login



Дружеството на помаците в област Ксанти до министър-председателя и министърката на образованието в Гърция, в което се обявяват против задължителното изучаване на турски език в малцинствените училища




Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Супер новина.Дано и в Бьлгария прумеят,че от помаците могат да се очакват само чудеса ако им се даде свобода.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Аз предлагам да се открие предучилищна в България на еленски, шопски, хасковски, добруджански и тем подобни езици и етноси, за да има мир и справедливост като в стожера на международната демокрация и обществен ред Гърция- една страна в която всико е наред, няма стачки и протести, а народа блаженно си почива под парещите лъчи на слънцето, отпийвайки си узo и мислейки с любов за всичките си съседи!

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
You are not allowed to view links. Register or Login
.... да се открие предучилищна в България на еленски, шопски, хасковски, добруджански и тем подобни езици и етноси, за да има мир и справедливост като в стожера на международната демокрация и обществен ред ..........
Смело, интересно и добро предложение, което като начинание е хубаво да се подкрепи от министера на образованието, младежта и науката, а и да се насърчи и приеме от мнозинството в парламента, като най-милеещите днес за държавата ни!  ::)  :)
Какво по-хубаво от това езиково разнообразие и богатство на България, и на Балкана, и на Света!  8) :)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Смело, интересно и добро предложение, което като начинание е хубаво да се подкрепи от министера на образованието, младежта и науката, а и да се насърчи и приеме от мнозинството в парламента, като най-милеещите днес за държавата ни!  ::)  :)
Какво по-хубаво от това езиково разнообразие и богатство на България, и на Балкана, и на Света!  8) :)
:D :D ;D ;D ;D ;D

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Мнението на Балканджия е много демократични ;).  Но това на практика е невъзможно, но помислете си - българският език се говори от общности в няколко съседни държави, та дори и такива, които не са съседни, всеки знае, че езикът на който говори е български, и може да се разбира с него на всякаде, където живеят българи и българоговорящи общности, но паралелно с това изучава и майчиният си език - тъй нареченият (български, славянски или на който както му допада) диалект на предците му!
 Според мен ще е страхотно! :)

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Това е едно филмче за гръцките помаци .На някои места ще чуете запазен  автентичен помашки говор които дори мен ме затруднява  въпреки  че съм израснал в Чеч.Затова напълно подкрепям идеята в България също да се изучава помашки език защото той е  едно богатство за света. Мисля че сега новото европейско мислене се движи в тази  посока ,а именно  светът да бъде шарен ,с много раси,националности,етноси, култури, различни езици,различни традиций,фолклор и т.н

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Браво за клипа!
 Лидйете  ясну си вазесуоват. Нийе сме поматски. имаме си и китапе и населйе, биринджйе, драгуоваме нашту думанйе, и ниниое срам оти ешкеле сме пумаци, артекь векйе нема да се срамувамье :).
 
Прави ми впечетлене, че говорът има леко гръцки акцент
Мисля също, че говорът там си е същия, който се е говорил и в нашият район - Чеча, вероятно и в другите области в родопите, но ние сме тези които сме се променили, и за това сега има малки разлики в изговора на някои думи.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Мнението на Балканджия е много демократични ;).  Но това на практика е невъзможно, но помислете си - българският език се говори от общности в няколко съседни държави, та дори и такива, които не са съседни, всеки знае, че езикът на който говори е български, и може да се разбира с него на всякаде, където живеят българи и българоговорящи общности, но паралелно с това изучава и майчиният си език - тъй нареченият (български, славянски или на който както му допада) диалект на предците му!
 Според мен ще е страхотно! :)
Аз да ти кая ич биля моя си диалект от даскали и даскалици нисам го учил ам на село, под сенката на лаф моабетя. Там го научоих и ич нисам го заборавил :) Ам то идин диалект , идно чудо, ум да ти зайди, кон да ти умре. Га печеме ракия на казаня и слагаме ма дън'то папратя и печем на жара малко соджучец и пражолки най са сладко учи родния дилект;) Сам' да не й' ракията кумбалкова чи ич ни аресвам да ти кая, най си е хубава сливовата ;)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Браво за клипа!
 Лидйете  ясну си вазесуоват. Нийе сме поматски. имаме си и китапе и населйе, биринджйе, драгуоваме нашту думанйе, и ниниое срам оти ешкеле сме пумаци, артекь векйе нема да се срамувамье :).
 
Прави ми впечетлене, че говорът има леко гръцки акцент
Мисля също, че говорът там си е същия, който се е говорил и в нашият район - Чеча, вероятно и в другите области в родопите, но ние сме тези които сме се променили, и за това сега има малки разлики в изговора на някои думи.
В грешка си, чечкия и смолянския диалект са твърде различни. Чечкия по скоро спада към групата на македонските говори, въпреки че съчетава в себе си и източни черти. А диалекта на който ти писах по-горе е източно еленски или наречен още бебровски :)

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Много хубаво щеше да бьде този клип да се види от Петер,Пасков и другите от тяхната националистическа дружина.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
You are not allowed to view links. Register or Login
Това е едно филмче за гръцките помаци .На някои места ще чуете запазен  автентичен помашки говор които дори мен ме затруднява  въпреки  че съм израснал в Чеч.Затова напълно подкрепям идеята в България също да се изучава помашки език защото той е  едно богатство за света. Мисля че сега новото европейско мислене се движи в тази  посока ,а именно  светът да бъде шарен ,с много раси,националности,етноси, култури, различни езици,различни традиций,фолклор и т.н
Севим аз лично за помашки език не съм чувал. Айде кажи ми прилича ли си говора на смолянските, чечките и тетевенските помаци? А какво да правим християните в Смолянско които говорят на 100% същия диалект като помаците, и те ли говорят помашки език? Ами в тетевенско дето помаците и християните говорят еднакво, пак ли християните говорят помашки? Ако обичаш не се излагай, че става вече смешно. По твоята логика трябва да има три помашки езика- Смоленски, Тетевенски и Чечки, щото пак по твоята логика разликите между тях не могат да ги направят диалекти на един език. Или пък другия вариант е да обявим християните по места за покръстени помаци и готова работата- ей ти помашки език. Ама остава една незначителна наглед подробност- Оти помашкия толкоз много прилича на българския, че чак се разбират хората като си говорят. Че и характерните им особеноности дето ги отграничават от другите славянски езици пак са еднакви. Гледай ти парадокси... Ама кво ни пука, обяваваме си ние езика за помашки- напълно отделен език, пък нека учените глави мислят оти е еднакъв с българския, нас това не ни интересува. Евала Севиме, машалла дето се вика.

Свободен чове

  • Guest
Quote
в България също да се изучава помашки език защото той е  едно богатство за света

Помак, кой от всички помашки езици ще изучаваме? Демек, кой ще е книжовният помашки? Смолянският помашки, Ксантийският помашки, Неврокопският помашки, Тетевенският помашки???
Плямпате андан, ама честно.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Ами в Турция ще почват ли скоро да учат помашки език  ;)

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Ами в Турция ще почват ли скоро да учат помашки език  ;)

 И как ще звучи?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42