Author Topic: Брак между християнин и мюсюлманка - що е то?  (Read 31160 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
В брак между двама практикуващи различни религии, не се ли създава объркване у децата или се взима решение те да бъдат възпитавани в едната?

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Много хубава история!
Е, предназначена е за мюсюлмани - християнинът моментално ще забележи че показаната църква е православна (а българинът - че това е именно църквата "Св. Стефан" в Истамбул), но свещеникът се прекръства по католически. :)
Но важното е, че показва, че във всяка вяра има красота и тъкмо тя събира хората.
Жалко, че няма такива клипове, предназначени за християни - и обикновено се налага сами да откриваме красивото във вярата на другия. Свещениците често помагат, но обществото почти винаги пречи. 

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
You are not allowed to view links. Register or Login
...
Жалко, че няма такива клипове, предназначени за християни...
Радостно е, че няма такива манипулативни клипчета, нито проповеди, нито условна любов.

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Защо?
Аз пък си мисля, че ако ги е имало преди век и половина - Желязната църква, показана в клипа, нямаше да бъде желязна. ;)
Всеки има право да търси път към Бога. За мен пътят е Христос. Но нито един християнин не можем никого да съди - дори и неговият път да е различен. За да не бъде осъден. Разбира се - не бих спрял жена си, ако реши да се кръсти в православната християнска вяра. И бих бил много щастлив, ако тя реши да го направи. Но никога и в никакъв случай не бих го изискал от нея.
Мисля, че колкото повече хората знаят и усещат вярата на другите - толкова по-малко предразсъдъци би имало.
Макар, че ислямът в Казахстан може да се стори доста фриволен на много мюсюлмани-традиционалисти - и жена ми беше пълна с предразсъдъци. Беше убедена, например, че християните имаме много богове (някой й казал, че иконите избразяват божества), че се храним основно със свинско  и че помежду си нямаме друга тема за разговор, освен да обиждаме исляма. Това се преодоля с много обич и търпение.
Хубаво е да се търси това, което събира хората, а не онова, което ги разделя.
 

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
You are not allowed to view links. Register or Login
Радостно е, че няма такива манипулативни клипчета, нито проповеди, нито условна любов.
Прекалено пристрастна констатация!!!

Offline Hasan Ismail

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 79
  • Gender: Male
  • И въпреки всичко,аз съм помак.
         Всичко казано дотук е вятър работа.Ако искате правилен отговор на поставеният въпрос питайте съфорумника ни С.Стефанов.Той тия работи ги преживя като баща много тежко.Той си знае.Питайте го за причината,следствието и последствията.Любовта е временно  опиянение и след като изтрезнееш,горко ти.

Offline IvayloIvanov

  • Member
  • **
  • Posts: 33
Засега като съпруг съм щастлив!
И като зет съм щастлив - все пак, тъща ми живее на 6000 км. ;D

You are not allowed to view links. Register or Login
Любовта е временно  опиянение и след като изтрезнееш,горко ти.
Един ученик на Сократ го попитал:
- Учителю, да се оженя ли?
- По този въпрос не мога нищо да те посъветвам - отвърнал Сократ - но както и да постъпиш, след 10 години ще съжаляваш, че не си избрал другото.
- А какво ще се промени, ако се оженя - продължил ученикът.
- Ако жена ти се случи добра - казал Сократ - ще бъдеш много щастлив. А ако се случи проклета - ще станеш велик филосиф, като мен. :)

Offline maktub

  • Member
  • **
  • Posts: 15
  • "По-добре седни върху сърцето на лъв, но никога не
Нека започна от там.,, брак на християнин с мюсюлманка..ДА..ако има любов. Вижте, ако чувствата са истински вярата,етноса,религията и всичко останало нямат значение,защото от момента, в който двама (истински) влюбени се съберат, тези различия се претопяват и се сътворява нещо ново и прекрасно,освен връзката, се създава една любов,в която двамата потъват и тя поставя началото на нови начала и нови градежи само на хубави неща.

Offline tupak

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
Да попитам. Да кажем 2-ма души мъж християнин и жена мюсюлманка искат да са заедно, но семейството на жената не позволява заради религията на мъжа. Ако той приеме исляма, ще има ли проблеми от страна на нейното семейство?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Да попитам. Да кажем 2-ма души мъж християнин и жена мюсюлманка искат да са заедно, но семейството на жената не позволява заради религията на мъжа. Ако той приеме исляма, ще има ли проблеми от страна на нейното семейство?

Дали ще има проблеми зависи от конкретното семейство. Според Исляма такъв брак е възможен след като мъжът приеме ислямското вероизповедание. Има такива примери със световни звезди като футболистът на Байерн Франк Рибери:

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Адель

  • Member
  • **
  • Posts: 49
 Здравейте, IvayloIvanov
Темата, която предлагате за дискусия, е интересна. Дали е възможен такъв брак между партньори с различна религия, е въпрос до каква степен са се научили да толерират различие. Различието може да бъде пречка и повод за конфликти, от друга страна възможност за учене и обогатяване. Като различие може да се използват всевъзможни  категории: религия, етнос, език, култура, образователен ценз, дали някой е израсъл на село или пък в столицата и т.н.  Това което ми се струва важно е да се подходи към другия с уважение и любопитство, за да се разбере неговия свят. Семейството е изложено на кризи, които го съпътстват през живота му и те са нормативни през определени периоди като: период на младото семейство; семейство с малко дете; семейство с юноша и т.н. Когато се случват например такъв тип кризи е важно да си даваме сметка, че са от такова ниво, а да не си обясняваме конфликтите и трудностите в семейството ни с „лошотията” на другия породена от това, че е различен от самия мен. Вторите  са „бързи” обяснения, които човек намира в кризисни ситуации, но не са подходящи за справяне с трудностите и преживяване на кризисните периоди. Познавам двойка, където различията пораждаха конфликти, които не бяха свързани с религията, единият християнин, а другият мюсюлманин, а бяха по-скоро от различия породени от начина на живот в малкото село, където единият бе израсъл  противопоставен на живота в мегаполиса, където другият бе израсъл. Те си бяха изградили подход за справяне с трудности, които биха се появили вследствие на техните различия. Подходът беше свързан с поделяне сферите на експертност в семейството, за единият светското образованието заемаше водеща роля в неговата ценностна система, докато религиозното бе на второ място, за другия бе обратно. Така за децата решаваше първият за това, къде да учат децата, какво образование, чужди езици и др. За другия партньор съответно религиозното обучение бе водещо в неговата ценностна система и той отговаряше за тази област на експертност в семейството. Избягваха противопоставянето и акцентираха върху това, което ги държи заедно.
Поздрави

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42