Author Topic: Ben kimim?  (Read 10106 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline alidemirci

• Candidate member
  • *
Ben kimim?
« on: July 16, 2008, 00:28 »
DUMUR...

30 YAŞINDAYIM.POMAKMIŞIM ...BUGÜN ÖĞRENDİM..ŞOKTAYIM....

HELE BİRDE RAHİME ARKADAŞIN ARAMIZDA BULGARLAR KADAR TÜRKLER İDE GÖRMEK GÜZEL SÖZÜ BENİ DAHA  DA BİR DUMUR ETTİ..

YA BEN TÜRK DEĞİL MİYİM..?

BOŞUNA MI ÜLKEYİ KURTARIYORUM HERGÜN AKPLİ ARKADAŞLARLA TARTIŞIRKEN ?

HEM TÜRK HEM DOĞRU HEM ÇALIŞKAN DEĞİLMİYİM ?..YASAM KÜÇÜKLERİMİ KORUMAK DEĞİL Mİ?

DAHİLİ VE HARİCİ BEDDAHTLARDAN BANANE Mİ ŞİMDİ?

BOŞUNA MI SEVİNDİM SEMİH'İN GOLLERİNE? BOŞUNA MI KÜFRETTİM FATİH TERİM'E?

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE DEKİ MESAJ SADECE KÜRTLERE DEĞİL AYNI ZAMANDA POMAKLARADA MI?

BİR DE LOFÇA TÜRKLERİNİN OSMANLI TARİHİ BELGELERİNDEKİ VELEDİ ABDULLARINI GÖRDÜM YA..?VELEDİ ABDULLAH MIYIM YOKSA VELEDİ JİRKOV MU?

BEN Kİ TARİHİM BOYUNCA  KAFATASÇILARA KARŞI DURMUŞUMDUR...ONLARIN SAVUNDUĞU KUMAN TÜRKLERİ TEZİNE SARILSAM KAFATASÇI MI OLURUM?ÇOK MU İKİYÜZLÜYÜM ?

DUMUR BUDUR..

BEN KAFAYI YEMEDEN ÇABUK KARAR VERİN BULGARMIYIM TÜRKMÜYÜM YUNANMIYIM..YOKSA TARİHİ BİRBİRİYLE SAVAŞARAK GEÇMİŞ BU 3 FARKLI  TOPLUMUN ORTAK BİR ÜRÜNÜMÜYÜM? EĞER ÖYLEYSEM PSİKİYATRİSTE BÜYÜCÜYE NASAYA İŞTE KİM YAPIYORSA ONA GİDİP BUGÜNÜ SİLDİRİCEM ..MUTLUYDUM BEN TÜRKLÜĞÜMLE...ÇOK ASİMİLE GÖRDÜM KENDİMİ..

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Ben kimim?
« Reply #1 on: July 16, 2008, 00:43 »
Serzenişinle "Ne mutlu türküm diyene" sözünü etnik kökene bağlayan herkesi memnun etmiş olursun @alidemirci. Evet biz burada doğduk, burada yetiştik ve kendimizi türk olarak bildik ve kimsede bunu değiştiremez ama sözümüz bunun aksini iddia eden kafatasçı zihniyetedir. İşte o kafatasçı zihniyet eninde sonunda ektiğini biçecektir. Boşver sen onlardan daha türksün ve doğrusun bundan şüphen olmasın...

Ziyaretçi

• Guest
Ben kimim?
« Reply #2 on: July 16, 2008, 02:28 »
 Ali kardeşim bence çok asimile olmuş görme kendini :)
   Burada kimse ne antropolog nede bilim adamı sıfatı ile yazılar yaziyor.Kendine göre doğru gördüklerini bulduklarını ( kimi zaman belgelerle ) ortaya koymaya çalışıyor.Sitenin tamamındaki fikirleri okursan aksi istikamette fikirleride bulabilirsin.Ataturk'ün ''ne mutlu Türküm diyene'' sözü çok önemli bir söz. Düşünülmesi gereken ,öyle geçiştirmeden uzun uzadıya tartışılması gereken bir söz.Sizin sitedeki yazıların birkaçını okuyup veryansin etmenizi endişelenmenizi bir bakıma anlayabilirim.Kimse sizi belli kalıplar içine '' sen şusun veya sen busun '' sıkıştıramaz .. merak etmeyin, bunu bilim bile yapamaz.Farzı mahal bir görüştür..Bulgar müslümani ( ben tam aksini düşünüyorum ya ) olsun Pomaklar? ne değişicek bünyeniz alıcak mi Bulgar Müslümanlığını? Bulgaristandaki Pomaklar bile çığlık çığlığa bunu redederken siz sahiplenmeye mi kalkacaksınız..Mirim sakin ol :) adi ne olursa olsun Pomak Türkü veya Pomak veya herneyse...içindeki sesi dinlemen yeter sana ,gerisi tefferruat..Dünya olmuş sana bir kazan. O kazan içinde yemek olmuş olan bir sürü malzeme var..Patlıcan, soğan, biber, salça, yağ,baharat,tuz....sonuçta bir yemek olmuş :) işte o yemek Pomaklar! işte o malzeme içersinde benim çok önem verdiğim ısrarla altını çizdiğim Balkanlara Karadenizin Kuzeyinden Göç eden Orta Asya Türkleri var ( Kuman Kıpçak,Peçenek )...kaldi ki bu milletler Balkanlarda Buhar olmadi ya ????Bu yemeğin içindeki diğer malzemeler mi ? Bulgarlar,Arnavutlar,Makedonlar...Al sana yemek..
   Şimdi soruyorum dostuma ? Bu yemeğin sadece tek bir çeşit malzemeden oluştuğunu kim iddia edebilir ?
   Rahat ol dostum sen ne isen osun..ne hissediyosan osun.. varsın asimile desinler varsin kültürel uyum varsın özümseme...Şu saatten sonra bazı kavramlara takılı kalmak ( bunu içtenlikle ifade ediyorum ) psikolojinizi dahi bozabilir..
  Burada olan şey ne mi ? Bir Pomak kimliği var..Bu kimliğin evveliyatında bir kültürü var..Bi yaşam tarzı bir ruhu var...bu ruha sahip Makedonya , Türkiye, Bulgaristan ,Yunanistan da bir çok insan var..işte o insanları ortak bir kültür bağı çercevesinde uyandırmak bilgilendirmek..Bu yüzden fikir telakkisi içerisinde herkes bildiklerini yazmaya gayret ediyor.Bunun içersinde ( yine daha sırası olmadiğini düşündügümden karşı çıktığım ) etnisite olayıda var ki çok özel bir konu bilgi azligi ve konunun bakirliği göz önüne alinirsa net bişey söylemeye kimsenin vakıf olmadığı bir olay..
 Vel hasıl Problem yok :) 
                                                                                                          Surç-i Lisan edilen bir cümle varsa Affola..Saygılarımla

Offline bogutevolu

• Charter member
Ynt: Ben kimim?
« Reply #3 on: July 16, 2008, 08:44 »
@alidemirci

Geçer geçer.. Bunlarda geçer.. O travmayı bugün bir çok kişi yaşadı ve yaşıyor. Sonradan pomak olduğunu öğrenenlerin yaşadığı travma yanında; 40 yıllık hayatında kendini pomak bilenlerin bile pomak tanımının kendisine belletildiğinden farklı olduğunu öğrendiği gün o travmayı yaşamıştır.

Bu sitede tek bir fikrin yada tek bir pomak anlayışının angajesi yapılmıyor. Biz bu sitede pomak gerçeğinin erişebildiğimiz tüm belge ve kanıtlarını araştırıyoruz ve ne olursa olsun onu yayınlıyoruz. Çünkü onu okuyup kararını verecek olan sizsiniz. Biz sizin adınıza karar vermiyoruz.

Ancak yine de Pomak gerçeği o kadar kolay aydınlatılabilir bir olgu değildir. Bir yada bir kaç belgeye bakıp gerçeğin tümü buymuş demek dahi yanıltıcı erken sonuçlara vardırabilir. Aksi takdirde kimliğimizi araştırırken bir kaç kere tökezlemek zorunda kalırız. 

O yüzden ben pomak kimliğinin bulunduğu bölgeye göre az çok birbirinden farklı olduğu kanısındayım. Bu birbirinden farklı kökler  belli bir tarihsel sürecin sonunda şimdi yine bölgesel nüanslara sahip bir pomak kültür formunu oluşturmuştur.  Pomak eşittir şu yada bu dediğimiz zaman aslında pomaklığı oluşturan kültürel köklerden yalnız birisine vurgu yapmış oluruz. Gerçek ise ondan ibaret değil, ama ondan hariç de değildir.  Gerçek ise bütündedir. Mesela bir Lofça pomakının gerçeği ile benim gibi orta Rodop pomağının gerçeği birbirinin tam aynısı değildir. Ama tarihsel süreç belli bir aşamada tüm pomakların kaderini birleştirmiştir. Problem ise bundan sonra Pomak kültür yapısının ayrıştırılmaktan ve bir yerlere eklemlenerek yok olmaktan korumaktır.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #4 on: July 16, 2008, 09:03 »
Veledi Abdullah gerçeği sadece Balkanlarda değil belki Osmanlı imparatorluğunun bir çok yerinde karşılaşılan bir olgudur. Mesela akademisyen Feridun Emecen 16 YY Manisa şehrinin kayıtlarını araştırmış ve  o yüzyılda Manisa nüfusunun % 8 oranında veledi abdullah olduğunu sonucunu ortaya koymuştur. Demekki islamlaşma süreci sadece Balkanlara has bir durum değildir. Anadolu'da dahi müslümanlarla içiçe yaşayan gayri müslim unsurlar arasında ciddi oranda islamlaşma yaşanmıştır. Burada Türk milletinin niteliğini dil ve kültür birliğinden çok ırksal birliğe dayandırmaya teşebbüs edenlerin asıl Türk milletine verdiği zararı vurgulamak istiyorum. Atatürk'ün "Ne mutlu Türküm diyene " özdeyişi bu gerçeği belirtmektedir. Türkiyede yüzyıldan fazladır yaşamakta olan pomaklar Türk milletinin duygu ve düşünce birliği içindedir. Bu bizim aynı zamanda pomak olduğumuz gerçeğini değiştirmez.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
« Reply #5 on: July 16, 2008, 12:03 »
alidemirci!
bende ne zaman benden daha çok isyan edecek biri gelecek diye bekliyodum:) haklısın bunları düşünmekte sonuna kadar haklısın.
bende bu siteyi ilk bulduğumda aynı duygular içindeydim. 27 yıl sonra kendime ben kimim sorusunu yönelttikten sonra burda buldum kendimi bende bir pomağım. karman çorman olmuş bir pomak.
bogutevolu'nun ve pekçok arkadaşımında söylediği gibi pomakların etnik kökeni konusunda tarihin karanlık sayfalarında kaybolmuş çok bilgi var ancak bunlara ulaşılması nerdeyse imkansız bana göre, arkadaşlarımın yapmaya çalıştığı bu bilgilere, ip uçlarına ulaşarak bunları birleştirmeye ve pomak kültürünü yaşatmaya çalışmak.
"Ne Mutlu Türküm Diyene" sorgusuna döndüğümde de evet arkadaşım ben bir pomağım ama Ne Mutlu Türküm Diyene ! diyorum. Şöyle düşünelim bide; Türkeye de kaç tane ırk var ama saf ama karışık hiç düşündükmü Türkiye de sadece Orta Asya kökenli Türklermi var hayır arkadaşım hayır Abazalar, Çerkezler, Gürcüler, Lazlar, Kürtler, Muhacırlar, Pomaklar, Gacallar... ve aklıma gelmeyen pekçok ırk, soy, kök, köken adı herne ise artık Türkiye bütün bunların hepsi ve bunların etkileşimiyle, senteziyle oluşan bir Türk kültürü var. Pomaklar içinde aynı şey söz konusu bence farklı ırkların sentezinden oluşan bir kültür Pomak tanımı bir ırka verilmiş bir tanım değil zaten bir kültüre nerdeyse yok olmaya yüz tutmuş bir kültüre verilen addır bence böyledir. Yanılıyormuyum? belkide ama şu an için bence böyle. Beklemek ve görmek lazım karar vermeden önce bana göre karar ve kesin yargılar için daha çok erken.

Saygılarımla :)

Offline alidemirci

• Candidate member
  • *
« Reply #6 on: July 16, 2008, 13:24 »
Sevgili Önder,Bursa ve BOGUTEVOLU ve DAYLEK  arkadaşlar öncelikle hepinize teşekkürler,hem cevaplar hem de takip edebildiğim kadarıyla seviyeli araştırma ve sorgulamalarınız için..

Anladığım kadarıyla herkes hayatının bir evresinde bu travmayı veya dumuru yaşamış ya da yaşamış olması gerekir..İlk yazının 5000 yıl önce bulunduğu ilk medeniyetlerin 10000 yıl öncelerine dayandığı BURSA arkadaşın dediği gibi çorba olmuş ,uygarlıklar yatağı bir coğrafyanın son 1000 yılında yaşamış sayıları azımsanamayacak kadar çok olan bir toplumun mutlaka biryerlerde yazılı bir tarihleri olması gerekir diye düşünüyorum.Ümmetçiliğin hakim olduğu Osmanlı hükümdarlığındaki bölgede etnik kökenin ne kadar önemsiz olduğunu anlasam da, bu insanlar sürekli beraber yaşamış, elbet bu insanlardan edebiyatçısı tarihçisi müderrisi muhtarı imamı ya da en azından okuma yazma bilen birilerinin biz buyuz diye merak edip birşeyler yazmış olması gerekir, ya da  Bulgar ve Osmanlı kayıtları dışında bu bölge insanları hakkında yazılmış daha eski tarihlere dayanan bağımsız tarihçilerce ya da devlet arşivlerinde belki de birşeyler olması gerekmez mi?

Çok mu önemli?Aslında evet önemli ..Nasıl önemli olmaz ki..İnsanlık tarih boyunca kendi köklerini içgüdüsel olarak merak etmiş ve bunun peşinde koşmuş,bütün siyasi ve tarihi akımlar insanlık tarihini etnik kimlikleri ve devletleri araştırıp yorumlayarak politik bilimi oluşturmuşlardır.Bu içgüdüsel bir arayıştıR VE DOĞALDIR.RAKI BİZİM DÖNER BİZİM diyenlere bile tahammül edemez insanlık, bu da doğaldır.Ne mutlu TÜRKÜM diyene sözü tabiyki etnik ayrımcığıa karşı söylenmiş bir söz olsada Türkler etnik ve ortak özelliklere sahip bir ırktır.Bu açıdan bakınca etnik ayrımcığın 1920 li yıllardaki  bağımsızlık kışkırtmalarına  karşı NE MUTLU TÜRKÜM DİYENER Ssöznünün bütünleştiriciği ,asimilasyona da girer kömünal bütünleştiriciliğe de ..Bu da zaten ATATÜRK'ün dehasıdır.Oyüzden hem kafatasçılar hem de sosyalistlelr bu sözü kendilerince yorumlamışlardır.Ben kendi açımdan tabiyki komünal bütünleştiriciğinin ön plana çıkarılmasından yanayım ki öyledir..

Bursa arkadaşım tabiyki ben Bulgar Müslümanlığını kabul edemem , bulgarlarn eski bir türk boyu olduklarını kabul etmediği gibi..Ama 30 yaşına gelmiş bir insanın kendi köyünün internet sitesinden Atalarının  LOFÇA OGARÇİN'Den geldiklerini ,ve bu yörenin müslümanlarının tamamen pomak olduğunu başka sitelerden öğrenince babasını arayıp hesap sormasını annesini arayıp tüm baba atalarının pomakça konuştuğunu türkçeyi türkiyede öğrendiklerini öğrenmesi adamı dumur ediyor sonra kendine de küfür ediyor niye bu kadar uzak kalmış  köyüne kültürüne diye..Doğru iz üstündesindir umarım BURSA arkadaş..İnan kafatasçı değilim ama galiba özüme işlemiş bir TÜRKLÜK var.

sONUÇ oalrak ÇORBAYIZ AMA TARHANA YADA TÜRLÜ YADA AŞURE GİBİ BİRŞEYİZ herhalde düşüncesi de benim gibi bir dünya insanı için bulunmaz bir minnet gibi gözüksede "Lanet olsun içimdeki TÜRKLÜK sevdasına" büyük düşünür MURO'nun dediği gibi..
AşARIM HERHALDE bu aptal ırkçı zihniyeti en kısa zamanda..olay daha çok sıcak..

DAYLEK arkadaşım sanki hepiniz doğru söylüyorsunuz gibi geliyor bana..fakat kendini kızılderi ve çin kırması sanan NİHAL ATSIZCILARIN forumlarında pomaklar için yazılan slav dönmesi türk düşmanı potansiyel tehlike gibi sözleri okudukça eminim ki POMAKların kimlik ve kültür arayışı zaman içinde sömürülmeye ve doğal olarak politikleştirlmeye çalışılacaktır hem pomaklar hem türkler hem bulgarlar hem yunanlar zamanı gelince de emparyalist güçlerce..sonuç itibariyle tüm bu arayış kanımca biran önce bir birlik ve bütünlük içinde çok dikkatlice yapılmalıdır.Anzavur ayaklanması da unutulmamalı RODop direnişide 93 göçündeki şehitlerde..Olay önemlidir ister 500.000 ister 2.000.000 olsun bir kimlik ve bir toplumdan bahsediyorsak sömürülmeye hazır olmalı ve net amacın ne olduğunu tüm pomakların kabul edebileceği bir metinle belkide kamuoyuna duyurulmalıdır.Daha taze bir POMAK olarak dışarıdan bakabilme yetisine sahip biri olarak ilk belkde gereksiz önerim bu olacak..konunu önemini bölge coğrafyası açısından düşünerek ele almak istedim sadece..haddim değil tabiyki ..

Offline daylek

• Adviser
« Reply #7 on: July 16, 2008, 13:56 »
haklısın arkadaşım haklısın pomakları rahatlatacaktır belki kendini tanımlayan bir metin. ancak bi düşünsenize günümüz dünyasında, hele birde farklı toplulukların ulusçuluk anlayışları yavaş yavaş tavan yapmaya çalışırken, bu metin ne kadar safiyane kalabilirki? siyaset dediğimiz hadise çamura bulaşmış ve kullananların çıkarlarını korurken herkez bu metnin bir ucundan çekeleyip yırtmazmı sonunda. Ah pomaklar! daha öncede söylemiştim ne çektiyse, bedenleri hangi acıları yaşadıysa ırkçılık ve çıkarlara hizmet eden siyasi yalanlar yüzünden çekti. Yazık diyorum bize, yazık diyorum atalarıma, yazık diyorum insanlıktan çıkmış ademoğluna! bence erken deyişimin nedeni bu dur. Hazmetmektedir asıl mesele siyahıda hazmetmek, beyazıda hazmetmek zordur her zaman hele birde siyahla beyaz birbirine karışmışsa!

Saygılarımla   

Offline daylek

• Adviser
« Reply #8 on: July 16, 2008, 14:07 »
birşey daha! bütün bunlarla birlikte bu çamurun içinde kahretsinki pomaklarında aynı çakallıkla düşünmesi gerekiyor gibi görünüyo nedenmi? "Benim derim siyah , sen derin beyaz" demekle "Benim bronzlaşmaya ihtiyacım yok" arasında fark var sanırım umarım yanılmıyorumdur! 

Offline icalayir

• Member
  • **
« Reply #9 on: September 30, 2008, 00:32 »
sevgili alidemirci
ben pomak olduğumu adımı bildiğim tarihten beri biliyorum dolayısıyla senin şu anda hissettiklerini tam olarak anlayamaz isem kusura bakma ne olur. öncelikle bu günün tarihini sildirmek yerine bir yerlere kaydet zira özünü bulduğun gündür.
doğru olmak çalışkan olmak türklere mahsus özellikler değildir şimdiye kadar kafatascılıkla ırkçılıkla zihnimin zekamın yettiği kadar hep savaş halindeyim

karıştırmayalım milliyetcilikle ırkçılık farklı şeylerdir 70 milyonluk Türkiye Cumhuriyetinde kaç tane safkan türk vardır sence unutulmamalıdır ki günümüzde Türk bir ırkın adı değil bir milletin adıdır kandini türk hissetme ile ilgili bir durumdur yani....
kafatasçı zihniyete gelince onların taptıkları osmanlının ilk 3-4 padişahından sonrasındakilerinin kaç tanesinin annesi türktü katerina lar nadyalar hürrem oldu mihrimah oldu oğulları da osmanlıya padişah oldu mevzu bu kadar basit

Offline Nutyalı

• Candidate member
  • *
« Reply #10 on: January 27, 2009, 13:21 »
Atatürk'ün dediği gibi Kendisini Türk eden herkes Türk'tür.Bize düşen iş ise bu ülkeyi yükseltmek ve yüceltmektir.Cinsiyetimiz,ırkımız,rengimiz ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin evladıyız...

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
« Reply #11 on: January 27, 2009, 13:50 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Atatürk'ün dediği gibi Kendisini Türk eden herkes Türk'tür.Bize düşen iş ise bu ülkeyi yükseltmek ve yüceltmektir.Cinsiyetimiz,ırkımız,rengimiz ne olursa olsun hepimiz bu ülkenin evladıyız...

Dediklerin doğrudur, bu konuda itirazı olan yoktur. burada amaç pomak kültürümüzü tanımak tanıtmak ve yaşatmaktır.

Greenman

• Guest
« Reply #12 on: January 27, 2009, 14:01 »
Arkadaşlar ...

Ben Trak-ım Traklıktan sonra Pomak Pomaklık içinde Türk...

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42