Author Topic: Pomakların Etnik Kompozisyonu  (Read 54629 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline çaparovski

• Member
  • **
Ynt: Pomakların Etnik Kompozisyonu
« Reply #60 on: April 14, 2009, 18:24 »
Bir kişi yanlış anlamış olmalı ki bu yazımı başka bir sitede alıntı şeklinde yayınladı.
Yazımı yanlış anlayanlar için şunu belirtmek istiyorum pomaklar makedon kökenlidir diye bir yaklaşımım ve görüşüm olamaz, buna pomaklar karar verir ve bunu ancak pomaklar söyleyebilir.
Ben pomak kelimesinin anlamını anlamaya çalışıyordum, bazı çevrelerce bize pomak denmesinin nedenlerini merak ettiğim için ve de iskeceli arkadaşımızın yazısından yola çıkarak aklıma takılan soru işaretlerini paylaşmak istedim...
Saygılar.

Offline yabanci17

• ferdi
  • Member
  • **
Re: Pomakların Etnik Kompozisyonu
« Reply #61 on: October 10, 2009, 08:20 »
arkadaşlar neden kendimizi bukadar yıpratıyoruz bulgarmış yunanmış makedonmuş hristiyanmış müslümanmış biz pomakız tabiki içimizde hiristiyan; müslüman,bulgar  yunan  türk hissedenler olacak farlılıklar zenginliğimiz olmalı amacımız ne olursa olsun pomak kimliğimizden ve kültürümüzden kopmamak   çünkü aynı ırk ve soydan geliyoruz.

Offline Karacaovalı Pomak

• Avarage member
Ynt: Pomakların Etnik Kompozisyonu
« Reply #62 on: June 20, 2010, 13:22 »
Biz Selanik-Karacaova'dan 1924 yılında Türkiye'ye göçen Pomaklardanız.Dilimiz makedoncaya çok benzer.Bir torbeş tanıdığım bizim Torbeş olduğumuzu söyledi.İlk defa duymuştum böle bi kelime.Tabiki reddettim.Biz pomakız dedim.Benim ninem dedem ne olduğunu bilmeyecek kadar aptal değildi.Pomak ve torbeş deyimi coğrafi bence.Bulgaristan,batı trakya ve ege makedonyasında slavca konuşan müslümanlara Pomak denmiş.Vardar makedonyasında torbeş.Sırbistan ve bosnada boşnak.
Ki bzim yaşlılarımız karacova'da bulgarlarla beraber yaşıyorduk demişlerdi.O zamanın bulgarları şimdinin makedonları olmuş =) Makedonların eski büyük iskenderin makedonlarıyla ne dil ne din ne ırk ne de kültür olarak alakaları yoktur.Sadece millet adı aynıdır.Bu da makedonya bulgarlarının millileşme sürecinde ortaya atılmıştır.Bu günün makedoncası has bulgarca bugünün makedonları ise has bulgardır.Dilleri bile bulgaristan bulgarcasından daha slaviktir.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42