Author Topic: malkara/cınaraltı köyü( prafça)  (Read 16383 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline merkur

• Senior member
malkara/cınaraltı köyü( prafça)
« on: August 31, 2008, 13:53 »
KÖYÜMÜZÜN ATALARI 1877 YILINDA ( 93) HARBİ DİYE BİLİNEN OSMANLI RUS HARBİ SIRASINDA BULGARİSTAN RAZGRAT İLİ BRESTOVEN KÖYÜNDEN GÖÇ ETMİŞTİR .
İLK OLARAK KÖY SUHAN KURULU YERLEŞİM YERİNDEN  1 KM GERİDE ŞİMDİ LERİDE ESKİ PRAFCA OLARAK ANILAN YERE KURULMUŞTUR FAKAT YASANAN OLUMSUZLUKLAR NEDENIYLE ,ŞİMDİKİ YELEŞİM YERİNE GELİP ORAYA YERLEŞMİŞLERDİR KÖYÜN TAMAMI POMAK OLUP KÖYDE HALA POMAKCA KONUSULMAKTADIR,SON YAPILAN SAYIMLARA GÖRE KÖY NÜFUSU 1007 KİŞİDİR ESKİ YERLEŞİM YERİNDE HARABE BİR KİLİSE MEZAR KALINTILARI VARDIR ,HER ŞEY BURAYA KADAR NORMAL AMA YENİ NESİL POMAKCA BİLMİYOR ÖGRETİLMEMEK TE DİLİMİZ UNUTULMAYA YÜZ TUTMAKTATIR VESSELAM..

You are not allowed to view links. Register or Login

Malkara ilçesinin doğusunda, Hayrabolu İlçe sınırına yakın bir yerde kurulmuştur. Malkara îlçesinin en uzak köylerinden biridir, îlçeye 25 km. uzaklıkta bulunur. 1997 nüfus sayımına göre nüfusu 703 kişidir.

Köy, iki ufak tepenin arasında kalmaktadır. Evler çukurdan tepelere doğru dağılmaktadır. Kış soğutlarına ve yağışlara karşı muhafazalıdır. Köyün kuzey, kuzey batış ve kuzey doğusunda kendine has ovası vardır. Arazi genellikle engebelidir. Köyün içinden küçük bir dere geçmektedir. Bu dere anadere Ue birleşerek, köyün doğusundaki Karacağür deresine akmaktadır. Köyün batısında l km. uzaklıkta orman vardır.

Bugün Çınaraltı köyünde yaşayan köylülerin ataları, (1877 - 1878) 93 harbi adı ile anılan savaş sırasında Bulgarsitan'dan göç ederek, bugün Çınaraltı koyunun bulunduğu yere yerleşmişlerdir. Bulgaristan dan gelen bu insanlar, yerleştikleri bu köye Pravca adım vermişlerdir. Pravca bulgarca bir isimdir. Türkçe " Doğru söyleyen" anlamına gelir. Halen burada yaşayan halk Bulgarca (pomakça) konuşmaktadır. Pomak'm anlamıda yardımcıdır. Osmanlı - Rus savaşında Türk ordusuna en çok yardım eden bu kişilerdir.

Köyün ilk yerleşim yeri şimdiki yerinden 1.000 m. kadar kuzeyinde kurulmuş olup, şimdiki yerine daha sonradan yerleşilmiştir. İlk yerleşim yerinde bugün, eski bir mezarlık ve harabe halinde bir klişe kalıntısı bulunmaktadır. Bugün buraya "eski pravca" denilmektedir. Kuruluş verinin kuzeyinde daha önce Çınar ağacı varmış. Köy adım oradan kalmıştır.

Köy halkı geçimim tarım ve hayvancılıktan karşılamaktadır. Tarımla uğraşanlar genellikle hububat türü olan buğday, arpa, süpürge ekerler. Bunun yarımda sanayi bitkisi olan ayçiçeği, şeker pancarı ve kabak eker. bahçecilik fazla yapılmaz. Kendi ihtiyacım karşılayacak kadar nohut, mercimek, fasulye, soğan ekerler. Köyde hayvancılık önemli bir yer tutar. Süt inekçiliği ve besi hayvancılığı gelişmiştir. Günde 3 ton süt üretilmektedir.

Köyün okuma yazma oranı diğer köylere göre oldukça düşüktür. % 85'dir.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline yener

• Candidate member
  • *
Ynt: malkara/cınaraltı köyü( prafça)
« Reply #1 on: January 16, 2009, 06:09 »
süper olmuş bi düğün cd si koyalım da diğerleri görsünler düğün nasıl olur

Offline pomakkan

• Avarage member
« Reply #2 on: January 16, 2009, 09:27 »
çok şirin bir köy

Offline mehmet şen

• Candidate member
  • *
« Reply #3 on: January 25, 2009, 17:11 »
Daha önce bi kaç kere gittim harika bi yer biçok dostum oldu gönlümü kaptırdığımda oldu amakismet olmadı tanıdıklarm arasında çetinler ve aydemirler var karagözler veakarlar bunların arasında

Offline cadı

• Candidate member
  • *
« Reply #4 on: March 20, 2009, 16:22 »
güzel bi köy babamın akrabaları orda babannem çınaraltından şalgama gelin geldi bende gittim işhallah bu yaz düğün var yine gitcez  ;)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42