Author Topic: Ayvacık köyü - Manisa  (Read 32350 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
Ayvacık köyü - Manisa
« on: May 26, 2008, 10:10 »
Ayvacık Köyü - Manisa - Türkiye

АЙВАДЖЪК  - МАНИCА - ТУРЦИЯ

24 mayıs 2008 cumartesi

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline bogutevolu

• Charter member
Ynt: Ayvacık köyü - Manisa
« Reply #1 on: May 26, 2008, 11:44 »
Ayvacık köyü

Offline pomak69

• Candidate member
  • *
« Reply #2 on: May 28, 2008, 19:36 »
da mi si jif i zdraf ago yasa ot manisa pot baira.

Offline ref

• Candidate member
  • *
Re: Ayvacık köyü - Manisa
« Reply #3 on: August 28, 2009, 16:59 »
Merhaba. Doğa ile iç içe hiç hasta olunmaz burada. 1-2 dönüm ben de bulsam da yerleşsem. Eşimle hep aklımızda araştırıyoruz.

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #4 on: August 28, 2009, 20:19 »
Manisanin nerelerde bu Ayvacilik köy, cok guzel bir doga görunuyor...

Pomak köyu mu...?

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #5 on: August 29, 2009, 16:05 »
iyi bir yer görünüyor rakim mi pek yüksek degil kisin cok kar tutmaz bizim köye benziyor osla olsa 600 metre yukseklikte dir  yolu ve elektrigi da var cok iyi bir yer dönümün fiyati kaca gidiyor acaba ?

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #6 on: August 29, 2009, 16:16 »
Ayvacık Köyü Türkiye Manisa iline bağlıdır. Benim babamın Manisaya yerleşmeden önce yaşadığı köydür. Aynı zamanda Toskanında akrabalarının köyüdür. Köy Manisaya yakın ancak yol toprak olduğundan kışın zaman zaman kar ve çamurdan ulaşım zorlaşmaktadır. Buraya ölmek üzere gelen hastalar halen uzun yıllardan beri yaşamaya devam etmektedirler. Köyün denizden yüksekliği köyün en altındaki ev için 970 metre köyün en üstündeki ev için 1017 metredir.

Not: Maalesef bu köy benim babamın köyü olmasına rağmen köyde tek metrekare yerimiz dahi yoktur. Onun için fiyatlar konusunda fikrim yoktur. Hala buradan bir yer alıp küçük bir köy evi yaptırma hayalini kurmaktayım.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #7 on: August 29, 2009, 20:20 »
Bogutevolununda yazdığı gibi ayvacık köyü spilde yer alan 3 eski pomak köyünden biridir. Köy tahminen 1900 yılında maşkaleski adı verilen aile tarafından kurulmuştur. Köy sakinleri ağırlıklı olarak smolyana bağlı bogutevo köyünden göç eden pomaklardandır. Köyde şu anda ise bir kaç hane haricinde pomak yoktur. Küçükbaş hayvan besiciliği (keçi) ve tarım başlıca geçim kaynağı olmuştur. Ortalama rakım 1000 m 'dir.Tam anlamıyla keşfedilmemiş bir doğa harikasıdır. Kışları çok soğuktur neredeyse kar hiç eksik olmaz. Köyün yamaçlarından spilin zirvesine (demirkazık = 1517m) yürüyüş yaklaşık yarım saat sürmektedir.  

(**Dağcı arkadaşlar için tırmanış parkurunda yer alır. Hambalkırından çıkışta dinlenmek için birebirdir. Poyraza direkt açık olduğu için karlı havalarda tipi olasılığına dikkat etmek gerekir.)

Ayvacık köyü ve yakın çevresinden bazı resimler.

Ayvacık -1

Ayvacık - 2

Ayvacık - 3 (Loçkanın giriş kısmı)

Atalan

Atalan 2

Toska tepeden Ayvacık köyü

Sülüklü göl

Sülüklü göl - Bahar

Çınarlar

Ayvacık Evler

Ayvacık Beşpınar yolu arası

Karaçamlar

Offline Rahmie

• Charter member
« Reply #8 on: August 29, 2009, 20:39 »
Gercekten cok guzel doagsi Cennet gibi...

Oraya nasil gidilebilir, dolmuslar kalkiyor mu Manisadan..? Shimdi cok merak ettim, kismet önumuzdeki yaza mutlaka görmek isterim, Insallah...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #9 on: August 29, 2009, 20:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Gercekten cok guzel doagsi Cennet gibi...

Orasya nasil gidilebilir, dolmuslar kalkiyor mu Manisadan..? Shimdi cok merak ettim, kismet önumuzdeki yaza mutlaka görmek isterim, Insallah...

Tamam ablacım söz önümüzdeki yaz beraber gideriz ;)

iyi bir yer görünüyor rakim mi pek yüksek degil kisin cok kar tutmaz bizim köye benziyor osla olsa 600 metre yukseklikte dir  yolu ve elektrigi da var cok iyi bir yer dönümün fiyati kaca gidiyor acaba ?

İskeceli fiyatları tam olarak bilmiyorum kısmen pahalı olsa gerek çünkü ev yapmaya elverişli alan az ve bir kısmı milli park sınırları içerisinde kalıyor. İstersen soruşturabilirim.

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #10 on: August 30, 2009, 01:09 »
srusturabilirsen cok sevinirim sadece ben degil baska arkadaslarimizin da ilgisini cekmistir .cok iyi bir yer görünüyor
o yuzden de milli park olmus bir kismi .

Offline YavuzaLp

• Member
  • **
« Reply #11 on: August 30, 2009, 01:12 »
way way way!! harika yer.oksijenden bogulur insan orda.benımde canakkaledeki ilçemin adı ayvacık, ilgimi cekti baktım buraya. ama arasında daglar kadar fark var. orda yaşayanlar sanırm cok sanslı

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #12 on: August 30, 2009, 14:34 »
İskeçeli ben Ayvacık köyüne Mayıs ayında gitmiştim. Köyde yazın bile yorgansız yatmak mümkün değildir. Toskanın kış manzaraları ise kışın durum hakkında sana yeterli bilgi vermektedir umarım. Köyden bakıldığında aşağıda 5 kilometre ötede Manisa ovası görünmektedir. Hamalınkırı mevkiinden yol açılmış olsa Manisanın dibinde olacaktır. Ama şimdilik galiba 30-35 kilometre mesafededir. Ama yol dağ eteğindeki köylere kadar asfalt olsa da Sancaklı Uzunçınar köyünden itibaren dik ve toprak yollar vardır. Arabanın altı yüksek olmalıdır.
Bu arada köyde arsa fiyatları ben sorduğum vakit epey yüksek idi. Rahmienin köye dolmuş var mı sorusu gözlerimi yaşarttı. Zira köyde sürekli yaşayan 5-10 hane ya var ya yok. Ama inşaallah yazın geldiğinizde Spil dağındaki efsanevi üç Pomak köyünü kapsayan bir gezi yapabiliriz.  Ha bu arada Spil dağına çıkarken her zaman yanından geçtiğim yolun bir kaç Km ötesinde yer alan Toskanın diğer köyü Turgutalp köyünü de henüz görmediğimi itiraf edeyim. Ki orada benimde akrabalarım vardı.  Organizasyon Toska'dan.. Katkı ve katılım bizlerden...

Offline iskeceli

• iskeceli
  • Adviser
« Reply #13 on: August 30, 2009, 16:06 »
evet cok güzel yer orasi en cok karlari özledim agaclarin üstünde kar durduguna göre rüzgar yoktur sakin bir yerdir
bizim köyü benziyo bizim köy 800 metrede dir hemen ayni .biz dagda büyümüsüz o yuzden gözümüz hep yukari bakar.
daglara dogru bana göre orasi yazin icin cok iyi herkes icin  hafta sonlari vazgecilmezdir benim köyde iskecede  biraz yerim var .ama türkiyede yok  de ondan sordum.bigileriniz icin tesekkürler sayin bogutevolu ve toska sag olun var olun

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #14 on: April 18, 2011, 20:35 »
Pomak köyü Ayvacık ulusal medyada yer buldu.

Tıbbın 6 ay ömür biçtiği kanser hastası Nursel Şimşek, Manisa Ayvacık Köyü'ne yerleşti. Şimşek, doğasıyla şifa dağıtan köyde 17. yılını doldurdu.

Doktorların 6 aydan uzun yaşamayacağını söylemesi üzerine Manisa'nın Ayvacık köyüne yerleşen Nursel Karaosmanoğlu Şimşek, '17. yaşam yılım' dediği 65. yaşını kutladı. Manisa Valisi Celalettin Güvenç'in Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında geldiği Spil Dağı'nın zirvesinde, bin 255 metrede kurulu Ayvacık Köyü sakinlerinden Şimşek, Celal Bayar Üniversitesinde (CBÜ) Modern Dans Jimnastik ve Bale alanında öğretim görevlisiydi. Karaciğer kanseri teşhisi konulan Şimşek, emekli olarak köye yerleşti.
Tedavi ve kemoterapi sürecinde düzenli aralıklarla köye geldiğini, anlatan Şimşek, yükseklik nedeniyle insan vücudunda beyin, omurilik ve karaciğerin oksijen üretmek için zorunlu olarak çalıştığını belirtti. Şimşek, "Ben de bu şekilde kan yapıp, 2,5 yıl kadar kemoterapiye devam etme şansı buldum. Doktorlar bana, tıbben en uzun 6 aya kadar yaşayabileceğimi söylemişlerdi. Ama ben burada 17 yılı bitirdim. Herhalde bir 50-60 yıl daha yaşayacağım" diye konuştu.

MUHTAR DA FELCİ BURADA ATLATTI!
Köyün Muhtarı Berrin Akduman ise 11 yıl önce bel fıtığı ameliyatı olduktan sonra yatağa bağlandı. Doktorlar, anneannesinin köyü Ayvacık'a yerleşen Akduman'a, 'Bir daha yürüyemezsin' demişti. Ancak Berrin Akduman azmetti: "Köyde yeniden doğmuş bir bebek gibi önce oturmayı, ardından emeklemeyi öğrendim. Bir süre tekerlekli sandalye ile gezdim, ardından yürümeye başladım. Her gün yaklaşık 9 kilometre yürüyüş yapıyorum. Toprakla uğraşmak, dağın temiz havası ve oksijenin fazlalığı bana çok iyi geldi."

KANSERİ YENEN EKOLOJİK DENGE
AYVACIK'ta köylülerle buluşan Manisa Valisi Celalettin Güvenç; "Burada ekolojik denge, dünyanın yenemediği kanser hastalığına karşı, tedavi sürecinde önemli rol oynuyor. Buranın havasının, kansere savaş açan ve kanseri yenen bir hava olduğunu biliyoruz. Nursel Hanım'ın mutluluğunu burada birlikte paylaşıyoruz" dedi.

Sabah gazetesi.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42