Author Topic: SELANİK KARACAOVA  (Read 121780 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline bello

• Adviser
  • Göçler, göçler, göçler...
Ynt: SELANİK KARACAOVA
« Reply #45 on: June 09, 2009, 14:38 »
You are not allowed to view links. Register or Login
benim dedelerim selanik karacaova fuşdiniden gelmişler kütahyaya bilgisi olan varmı

Bahsettiğiniz yer fuştan veya fuştani olabilirmi?

Offline FUŞDİNİ murat

• Candidate member
  • *
« Reply #46 on: June 10, 2009, 11:32 »
tamam ya fuştani  teşekkürler işte oradan göçmüşler
ama çok çile çekmişlerya

Offline FUŞDİNİ murat

• Candidate member
  • *
« Reply #47 on: June 10, 2009, 11:39 »
tamam ya mustafa altıparmak bizim akrabamız olur
vefat etti
bursada da hacı hakkı vardır
bilirseniz bizim tanıdık

Offline FUŞDİNİ murat

• Candidate member
  • *
« Reply #48 on: June 10, 2009, 11:45 »
benim dedem kasap mehmet şişko mustafa altıparmak ve tahsin altıparmakın dedeleri ve benim dedemin babaları kardeştir

Offline bello

• Adviser
Re: SELANİK KARACAOVA
« Reply #49 on: July 01, 2009, 12:23 »
GAZİ MUSTAFA KEMAL PAŞA'NIN İSLAM DÜNYASINI MÜBADELE GÖÇMENLERİ İÇİN YARDIMA ÇAĞIRDAN BEYANNAMESİ (*)

Doç. Dr. Kemal ARI

AŞAĞIDAKİ belgede, Reisicumhur Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın, mübadele göçmenlerinin sorunlarının çözümünde gereksinimi duyulan ayni ve nakdî yardımlar için İslam dünyasına yayınladığı bir çağrısı yer almaktadır. Kurtuluş Savaşı günlerinde, Hint ve Afgan Müslümanları Türkiye'ye para yardımında bulunmuştu. Savaş sonrasında karşılaşılan en büyük güçlüklerin başında yer alan mübadele uygulaması nedeniyle, Mustafa Kemal Paşa İslam âlemine bir çağrıda bulunarak yardım istemiş; bu çağrının ardından, Türkiye Büyük Millet Meclisi bir heyet oluşturarak Hindistan ve Mısır'a yardım toplamak üzere göndermiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa'nın İslam âlemini mübadele göçmenlerine yardıma çağıran beyannamesinin metnini yeni yazıya çevirerek olduğu gibi sunuyoruz:
"Türk milleti Allah'ın inayetine güvenerek, hayatını kurtarmaya, yaşamak hakkına malik olduğunu dünyaya göstermeye azmettiği gün biliyorsunuz ki bütün vesaitten mahrum, yalnız iman ve aşk-ı istiklâl kuvvetine malikti. Türkler; bu sayede istihsal ettikleri zaferle mücadelelerini tenvîc ederlerken, âlem-i İslam'ın pek ulvi bir alaka ile mütehassis olduklarını şükranla görmüş ve bunu daima minnetle yâd etmekte bulunmuştur.
İşte bu alakaya istinaden şimdi de din kardeşlerimizden yine kendi kardeşleri için şefkat ve merhamet rica ve tavassutta bulunuyorum.
Türk milleti zafere kavuştu; fakat elyevm muazzam bir iş karşısındadır. Yunan idaresi altındaki dindaşlarımızın mübadelesi ve Türk toprağında iskânları. Bu kardeşlerimiz bugün Yunan zulmü altında inliyor. Bütün gün muhtelif mahallerden gelen feryadnameler, her Müslüman kalbini refte getirecek, her Müslümanı ağlatacak derecede acıklıdır. Bunların bir an evvel kurtarılmaları artık her şeyden evvel bir vecibe-i dinîye olmuştur.
Bizler gibi birer yuva sahibi olan ve yekûnu altı yüz bini geçen kardeşleri Türk toprağına kavuşturmak, ıstıraplarına, sefaletlerine hitame vermek pek büyük bir iştir.
Kardeşler.
Türk milleti ne kadar vesaite malik olursa olsun, bu vesait yine kâfi değildir. Harp esnasında Yunanlıların ayak bastıkları Anadolu mamureleri bugün birer virane olmuştur; Yunan hırs-ı cinayetine kurban giden kardeşlerin toprakları da harabeye dönmüştür.
İşte dindaşlar; bu yerleri imar etmeye, duçar oldukları mahrumiyet ve sefaletten bir an evvel halas edilmeleri lazım gelen Yunan idaresindeki Müslümanları buralarda iskâna, altı yüz bin kişiye ekmek vermeye, meva bulmaya çalışan Türkler, kardeşlerinin sefaletten telef olmamaları için âlem-i İslam'ın mürüvvetine müracaat ediyor.
Dindaşlık rabıta-i kudsiyesinin feyyaz tecelliyatına ümidvar ve muntazır bu zavallı kardeşlerimiz için müşterek bir hayır ve şefkat müessesi olan Hilal-i Ahmer'in vaki olacak teşebbüsatına bütün âlem-i İslam'ın seve seve ve kemal-i memnuniyetle zahir olacağından şüphem yoktur. Hilâl-i Ahmer, bu dinî vazifesinde de muvaffak olması için âlem-i İslam'ın lütuf ve muavenetine arz-ı ihtiyaç ediyor. Yapacağınız en ufak bir muavenetin bir kaç Müslüman ailesinin hayatını kurtaracağını düşününüz. Doğrudan doğruya aynen ve nakden gönderilecek ianet de şükranla kabul edilecektir.
Bugün ezici bir harman içinde bulunan ve yarın iskân ve iaşe edilmek için bin müşkilatla pençeleşecek olan Rumeli Müslümanlarının yegâne istinadgâhları imanları ve yegâne ümitleri din kardeşlerinin ulviyet ve necabetidir.
Cenab-ı kebira cümlemizin yardımcısı olsun.
Gazi Mustafa Kemal."
........
(*) You are not allowed to view links. Register or Login.T sitesinden alınmıştır.

Offline bello

• Adviser
« Reply #50 on: July 07, 2009, 23:52 »
Karacaova  :)

Offline gallipolli

• Candidate member
  • *
« Reply #51 on: July 15, 2009, 00:38 »
arkadaşlar bende karacaovalıyım gelibolu da yaşamaktayım

Offline alibekar22

• Candidate member
  • *
« Reply #52 on: July 15, 2009, 01:48 »
Merhaba karacaovalı kardeşlerim, anne tarafım karacaovalı benim de, dedem bizuva diyor köyümüzün adı için googleearthte o kadar aradım bulamadım, megaloplatanos olmuş adı, resim belge bilgi ne olursa mail adresime yollarsanız sevinirim, bilecikte akrabalarımız olduğunu biliyorum ama kimdir tanımıyorum, büyük dedemin adı hasan, dedemler 4 kardeş osman, hüseyin, fatma, havva...

Offline bello

• Adviser
« Reply #53 on: July 15, 2009, 12:52 »
Hoş geldin Alibekar sanırım Edirne'lisin  :) Buluruz Akarbalarını merak etme sen.

Offline bello

• Adviser
« Reply #54 on: August 09, 2009, 21:01 »
80. YILINDA TÜRK-YUNAN NÜFUS MÜBADELESİ SEMPOZYUMU (İstanbul, 7-8 Kasım 2003)
Kemal ARI*    You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

• Adviser
« Reply #55 on: October 29, 2009, 19:59 »
KARACOVA
YUNANİSTANIN MEKODANYA BÖLGESİ VODİNA ( EDESSA ) KENTİNİN BULUNDUĞU YÜKSELTİLER İLE KAYMAKÇALAN DAĞLARI ARASINDA KALAN OVALIK BÖLGEYE VERİLEN AD.
OSMANLI ZAMANINDA SELANİK SANCAĞINA BAĞLI MÜSLÜMAN TÜRKLERİN OTURDUĞU YERLEŞİM YERİ.
1923 YILINDA YAPILAN MÜBADELEDE LOZAN ANTLAŞMASI GEREĞİ BURDAKİ 10.000 MÜSLÜMAN TÜRK - TÜRKİYEYE YERLEŞTİ.
TÜRKİYEDENDE HİRİSTİYAN RUMLAR BU BÖLGEYE YERLEŞTİRİLDİ.
1323 YILINDA VODİNA KARACAOVA VE YENİCEİ VARDAR NAHİYELERİN BİRLEŞTİRİLMESİYLE KARACAABAD KAZASI KURULDU
.İKİ YIL SONRA AYRILIP TEKRAR ESKİ ADLARINI ALDI.
KARACAOVAYA BAĞLI 40 KÖY BULUNMAKTADIR
.GUSTULÜP - KOSTANTİA
FUŞTAN - FUOSTANİ
SPUTKA - ARİEDA
KUZUŞAN - FLOİTA
PREBİDİŞTA - SOSANDRA
SLATİNA - CHRIYSA
ŞTURUPİNO - LYKOSTOMO
POJAR - LOUTRAKİ
KIRLAT - MİLİA
KAPİTYANİ - EXAPLATANOS
VODİNA DOĞUMLU ÜNLÜLER
ZÜBEYDE HANIM----1857---ATATÜRKÜN ANNESİ
AHMET KADİRİ------OSMANLI ŞAİRİ---DOGUM TARİHİ BİLİNMİYOR
HAKKI YETEN-------BABA HAKKI ---1910--- BEŞİKTAŞLI FUTBOLCU
MUHARREM HÜRREM ERMAN ----1913---ERMAN FİLİMCİLİK TÜRK SİNEMASI
MÜBADELE KENTLERİ
SELANİK
KARACAOVA (GUSTULÜP-FUŞTAN-SPUTKA-KUZUŞAN-KIRLAT-KAPİYANİ-SLATİNA-POJAR)
VODİNA
YENİCEİ VARDAR
KAYALAR
DRAMA
FLORİNİ -GREVANA -GİRİT -KOZANA -LANGADES -MİDİLLİ -PREVEZE -HANİA -IRAKLİO -KASTORİA -KATARİNİ -KAVALA -YANYA-KILKIŞ -SEREZ -VERİA -RETHİMNO
***********************************************************************************
KARACAOVA VE KASTORYA MÜSLÜMAN TÜRK HALKI OSMANLI ZAMANINDA YEREL DİL OLAN MAKEDONCAYI KONUŞMAKTADIR. BÜGÜNKÜ MAKEDONCADAN FARKLIDIR
.NOTYALILAR LATİN KÖKENLİ DİL OLAN ROMANYA LEHÇESİNİ KONUŞMAKTA.
DRAMANIN KUZEYİNDEN DAĞLIK BÖLGEDEN GELENLER POMAKÇA KONUŞMAKTADIR. BULGARCADAN FARKLIDIR.
GERABENE BÖLGESİNDEN OLANLAR PATRİYOTÇA KONUŞMAKTA
GİRİTTEN GELENLER KIRİTİKA KONUŞMA RUMCADAN FARKLI
NÜFUS MÜBADELESİNDE DİN KRİTERLERİ TEMEL ALINDIĞINDAN YUNANİSTAN MÜSLÜMAN TÜRK MÜBADİLLERİ GÜNLÜK YAŞAMLARINDA TÜRKÇE DISINDA MAKEDONCA ,RUMCA, POMAKÇA, ULAHÇA, GİBİ FARKLI DİLLERİDE KONUŞUYORLARDI.

Offline muhacir1965

• Candidate member
  • *
« Reply #56 on: October 30, 2009, 21:06 »
benimde dedelerim karacaovadan gelmiş bende bir şey bilmiyorum.annemler odili kullanıyor hala

Offline bello

• Adviser
« Reply #57 on: October 30, 2009, 21:14 »
benimde dedelerim karacaovadan gelmiş bende bir şey bilmiyorum.annemler odili kullanıyor hala

Karacaova'nın hangi köyünden gelmişler?

Offline bello

• Adviser
« Reply #58 on: November 18, 2009, 23:19 »

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #59 on: November 18, 2009, 23:33 »
Balkanlarda etnik aidiyeti belirleyen en önemli unsur "dil" dir. Osmanlı zamanında hristiyan nüfusun yaygın olduğu ve karakol mahiyetinde olan yerlerde iskan ettirilen türkler yerel halkın (pomakların) ihtida olmasında (din değiştirmeleri) muhakkak suret ile rol oynamışlardır.

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42