Author Topic: Етнос и Религия- дали разбираме разликата  (Read 136668 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
радвам се че има този форум. поставям тази тема за разглеждане и коментар защото считам че е много важна за нас. ние трябва да правим разлика между религия и етнос  нашия произход за мен като споциалист историк е ясен ние сме потомци на населението от преди османското нашествие- на месното население а не на някакво друго измислено(както твърди някой си дорсунски(тези мои твърдения са плод на много проучвания по темата -религията е спомогнала за образуването на общноста но само като част от българският народ. потомците на българите на волга приемат исляма много по рано от тюркските народи но това не ги прави по малко българи от българите християни столицата им велики булгар е считана за северната Мека българите мюсюлмани са дали на света много- както и българите християни.
 

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Kogato uchek istoriya v BG ne se spomenavashe za tezi Volga Bulgarları, dobre che se setihte makar i mnogovekovno kısnichko. Tezi bulgari sega jiveyat v turskata dırjava Tataristan, aaa sega se setih che v istoriyata za prabulgarite se spomenavashe che te bili ot tyurksko tatarski proizhod.
Edin predstavitel na tezi bulgari beshe izpratil priziv kım dırjavata Turciya v koyto priziv te iskaha ot TR da im pomognat v mejdunarodnite otnosheniya zashtoto bili ugneteni i im bilo zabraneno da se narichat bulgari. Tam se iztıkvashe che te imat ednakvo s turcite ogursko( oguzko)poteklo i ednakav ezik (turski).
 Vchera dırjavniya glava na TR opovesti che sa zapochnali sıvmesten proekt s Tataristan za proizvodstvo na voenni helikopteri.
Tatarite i bulgarite imali golyam opit v taya oblast. Tova sıtrudnichesvo im prilyaga zashtoto bratstvoto e za takiva momenti.
Takiva sa i otnosheniyata i mejdu TR i dırjavata Gagauz Yeri. Tova che te sa hristiyani na nikoy ne mu pravi vpechatlenie i nyama razlika zashtoto i te se chuvstvat oguzi kakto i Volga Bulgarları . Mejdu drugoto Seldjucite i Osmanliite sa Oguzi. Nakrace krıvta voda ne stava ta dori i edni da sa musulmani a drugi hristiyani. Jilkata i chergata sa ot golyamo znachenie razbira se.
Sled goreiztıknatoto ne moga bez da si zadam vaprosa '' Zashto Pomacite, Bılgarite i Ciganite v BG nymat ustnata tradiciya da kazvat che sa bratya.
Ako nyakoy ni svetne po vıprosa shte mu bıda blagodaren
Ps: Volga Bulgarları = originalnoto türksko ime na Voljskite bılgari

Пламен Пасков

  • Guest
ПП,иди спори с руснаците 4е са те определили от туркски происход.Тук саита е помашки .Снаке

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Не че има кой знае какво значение за мен кога се е появило понятието "помак , но тук забелязвам една неточност, поради което вземам отношение :

You are not allowed to view links. Register or Login

А понятието помаци е само от 1880 година насам. Затова и е трудно, даже, направо казано, невъзможно, да се намерят устни предания и песни, които да възпяват братството между българи и помаци преди тази година.
Все едно да търсите песни за братството между добруджанци и шопи.
Откъде сте сигурен, че е оригиналното?
Къде и кога го прочетохте, и кой го е написал това твърдение?



Но You are not allowed to view links. Register or Login пише друго :

Quote
В 19 век Бачево е смесено християнско и мюсюлманско селище в Неврокопска каза на Османската империя. В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873 година, Бачево (Batchevo) е посочено като селище със 167 домакинства, 380 жители българи-християни и 320 жители помаци.[1] Съгласно статистиката на Васил Кънчов („Македония. Етнография и статистика“) към 1900 година Бачево е смесено българо-християнско и българо-мохамеданско селище. В него живеят 650 българи-християни, 570 българи-мохамедани, 60 власи и 65 цигани[2].

Въпросът ми е - как така в рамките на 27 години мюсюлманското население от "помаци" се трансформира в "българо-мохамедани"?






Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Скъпа гелино не си права че се отклоняваме от темата а Пасков е прав зощото българите на волга които са иранци па произход  отдавна са претопени от кипчаките-тюрки както казва световно известния тюрколог Менгес -праБългорите не са собствено тюркски народ-
естествено в българската кръв има и тюркски примеси-печенеги - кумани - узи но наистина да не се отклоняваме от темата  българите на волга(от преди монголското нашествие създават одна от най бляскавите ислямски цивилизации а българите на дунав една от най бляскавите християнски цивилизации и според мен независимо от религията си Българина трябва да си остане Българин не бива да смесваме религия и етнос няма нужда

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Мустафа виж историята на Албанците и ще си отговориш лесно на въпроса си помаци  са именувани само българоговорящите мюсюлмани в ловечко по късно това понятие разширява съдържанието си.А как е станало така 4е има и гръцкоговорящи помаци.Можеш ли да ни обясниш.Дали и те неса разбирали български как мислиш.Снаке

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Quote
етнос и религия- дали разбираме разликата

Религията е по-универсално понятие от етноса. В рамките на Ислямската религия не съществуват етноси. Аз съм мюсюлманин, което ме сближава с всички мюсюлмани по света. Майчиният ми език е български, което ме сближава с всички българи. Родината ми също!

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
You are not allowed to view links. Register or Login
Мустафа виж историята на Албанците и ще си отговориш лесно на въпроса си помаци  са именувани само българоговорящите мюсюлмани в ловечко по късно това понятие разширява съдържанието си

И все пак от лично любопитство - някой може ли да провери дали наистина съществува термина "помак" в книгата „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена през 1878 г. ? Или пък в българския й превод „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ /изд.1995/.

Offline gugu

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 241
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз съм мюсюлманин, което ме сближава с всички мюсюлмани по света. Майчиният ми език е български, което ме сближава с всички българи. Родината ми също!
Поздравления Мустафа!  Точно! Твоето мнение решава безкайните спорове на тази тема тук. В това се опитвам и аз от доста време да убедя някои крайно антибългарски настроени    колеги от форума тук. Аз бих добавил само - човек съм, и това ме прави брат със всички човеци на света. Защото преди всичко сме хора, нали? 

Offline GORANEC

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 82
  • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
    • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
SITE JA RAZBIRAME RAZLICNOSTA OD VERATA I ETNICKA PRIPADNOST .

SAMO VIE BUGARI NE JA RAZBIRATE ..

NIE POMACITE NE SME BUGARI ..... I NEMA NIKOGAS DA BIDEME .

KAJ NAS E ISLAMOT VERATA NA NASIOT SOJ.

BUGARITE GI UBIVAA  TAKA ONI STO VIKAT NASITE BRAKA MUSLIMANI ..
KOJ GI ISPUDI VO TURCIJA ..MUSLIMANITE ...VASITE BRAKA ...
KOJ PRAVI DESKRIMINACIJA VRZ MOSLIMANITE ..VASI BRAKA...

EPA KE VI KAZAM ..NIKOGAS NE SME BILE NIE POMACITE ISTI SO VAS BUGARITE I NIKOGAS NEMA DA BIDEME...
SEGA AKO SAKATE DA IMATE BRAKA MOSLJIMANI BUGARI ..POSTANITE VIE BUGARITE MUSLIMANI ..

SELAM DO SVI POMACI ..


Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Точно така, браво, само ние българите нищо не разбираме!!! Аз дори съм по-краен и си мисля, че българите сме виновни за всички злини по света!  Какви гениални умозаключения, Горанец...

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Мисля , че темата е - Разбираме ли разликата между етнос и религия  или греша ?

Поне за мен едното не трябва да се идентифицира  с другото ...... Например да вземем ромите / циганите/.

Една част от тях са мюсюлмани , друга - християни , ама всеки от тях казва аз съм ром /циганин/.

Един етнос , но с различни вероизповедания , с различна религия.

Много ясен поне според мен пример за разликата между етнос и религия.


Offline GORANEC

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 82
  • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
    • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
You are not allowed to view links. Register or Login
Мисля , че темата е - Разбираме ли разликата между етнос и религия  или греша ?

Поне за мен едното не трябва да се идентифицира  с другото ...... Например да вземем ромите / циганите/.

Една част от тях са мюсюлмани , друга - християни , ама всеки от тях казва аз съм ром /циганин/.

Един етнос , но с различни вероизповедания , с различна религия.

Много ясен поне според мен пример за разликата между етнос и религия.



nisto ne razbiras ...go znaes  ZIVKO ..TOJ BUGARECOT STO SMENUVASE NA POMACITE IMINJATA ....GO ZNAES LI ???
ZOSTO ...AKO SME ISTI ...ZOSTO MU SMETAT TIA IMINJA ...
VIDIS RAZLIKA MEGU NIV I NAS E GOLEMA ..SAMO IMA NEKOJI STO NE JA VIDAT ..OTI NE VIDELE NIVNATA ISTORIJA I NIZ KAKVA MAKA POMINALE NIVNITE RODITELI ..ZARADI BUGARITE ..

POMAKS GORANI TORBESHI 1 SOJ TRAKIJANSKI .

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42