Author Topic: Помаци от Велинградско!  (Read 316037 times)

0 Members and 10 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Помаци от Велинградско!
« on: February 22, 2009, 14:43 »
Отдавна ми се иска да споделим за една група наш народ помаци от този район. Темата обхваща района от Велинград- до Доспат!  Винаги съм се изумявал на тези хора и съм се възхищавал от труда и традициите им. Малко членове имаме тук, затова ми се иска повечко от този регион да споделят за живота на този наш народ. Тука в сайта основно помаци от ГоцеДелчевско и Смолянско сме, та си мисля ще е добре всеки от нас ако има история или случка, нещо свързано с този район! Като се тръгне от Велинград за Гоце Делчев се убеждаваш в пъстротата на носиите и помашките традиции. В Юндола имат какво да споделят,по надолу е село Пашово-една помашка крепост дето традициите се пазят ревниво с години.  По надолу Света Петка и махалите-Дъбрава, Юмерова махала са красота като природа, следва Аврамово с най-високата гара като височина на Балк. полуостров, по надолу Дагоново, отсреща махалите с помаци дето все още бъхтят пеша по пътеките за да могат да се придвижат до Велинград. Този помашки народ,въпреки че е изолиран и забравен от света, освен покрай избори си е там, живее,труди се. Живота им никак не е лек,лятото основно с гъби, дървен материал, боровинки и основно производство на картофи са поминъка на народа. Картофите им определено ги изкупуват на безценица от Мутри и хората са принудени да ги разменят стока срещу стока.  Държавата е абдикирала от проблемите на тези помаци.  По надолу е Якоруда-смесица от живот между помаци и християни, много бих се радвал от там да се сподели също.  На път ни е Сарница-съвременна с богаташи и старинна със това да се запази помашкото в народа, стигаме до Доспат! Нека,всеки сподели за този наш народ, как го виждаме и да помогнем. Учудващо е, че въпреки това там миграцията е по малка на помаци отколкото другите региони!

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #1 on: February 22, 2009, 14:57 »
Така е наистина.Братя по съдба и религия ,споделяйте, не таете болката да ви разяжда като рак.Знам че мафия Бееви Ви натиска до животинско съществуване.Съберете смелост.
Саита е за трезвомислещи хора,а Вие помаците от Велинградско и гръдско сте такива. ;)

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #2 on: February 22, 2009, 15:03 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Така е наистина.Братя по съдба и религия ,споделяйте, не таете болката да ви разяжда като рак.Знам че мафия Бееви Ви натиска до животинско съществуване.Съберете смелост.
Саита е за трезвомислещи хора,а Вие помаците от Велинградско и гръдско сте такива. ;)
тфа е млогу грубо.За мафията и за съществуването. Или като казва нашият приятел Пасков - аргументи, доказателства, свидетели съвременници - имаш ли. Не бива така брат ми, нека и от нашата черга да се изсурне човек и да не го дърпаме за балтото.

Offline Whitesnake

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 62
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #3 on: February 22, 2009, 15:11 »
You are not allowed to view links. Register or Login
тфа е млогу грубо.За мафията и за съществуването. Или като казва нашият приятел Пасков - аргументи, доказателства, свидетели съвременници - имаш ли. Не бива така брат ми, нека и от нашата черга да се изсурне човек и да не го дърпаме за балтото.

Greshka.
Kasmet ne e grub, kasmet daje e mnogo mek i toleranten.Vseki ot velingradskia raion znae koi e - Fidel Beev.
Toi e renegat pomak ot selo Osikovo.Smenil vqrata si na decata i pomasktata identi4nost zaradi tova da bade na vlast.takiva hora kato nega sa krainia produkt ot vazroditelnia proces.
Sobstveno blagodenstvie i prospiritet za smetka na bednite hora v rodopite.Dnes daje neoficialno velingrad ne se kazva velingrad a se kazva - Beevgrad, a tova e pokazatelno 4e i pomacite si imame ikonomi4eski model podoben na modela v grad Dupnica, tam pak modelat na bratia Galevi.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #4 on: February 22, 2009, 15:11 »
Ima mnogo kakvo da se kaje po temata za pomacite ot Velingradski,ima pesni mestni,ima istoriq za toz narod,ima i dyrvena mafiq,kakto i osven братя БЕЕВИ  ot Velingrad,ima pesni ot selo Babqk,daje ako ne se lyja Muftiqta na BG  e ot Sveta petka ili Avramovo Velingradsko.Kakto i za Qkoruda,tam e mnogo interesno i postoqnno pod vnimanie na mediite za syjitelstvoto  zaedno musulmani i hristiqni,nadqvam se nashiq moderator Feti ima kakvo da spodeli!

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #5 on: February 22, 2009, 15:15 »
 ???За това сме на това дереже.Като се качиш винаги има кой да те дърпа.Помисли после пиши.Дедо Асан-Узун,казваше "предида кажеш нещо сложи шепката на коленото и чекай отговор дали е правилно"/galeria/.За това сме на това дередже колега,защото всеки е по хитър от другия.Аз съм будала ,ти си по-хитър продължавай..............
   Да видим твоята версия за обидинение на помаците.
   Чакам умни действия....................... ;D

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #6 on: February 22, 2009, 15:21 »
Шабан -чекам............Не бива да сме против,а разглеждане на проблема като  реалисти.
  Защо е нужно противоречие  м/у нас неразбирам.Запомни,неизгладени различия дърпат наистина към блатото.Аллах да дава разум...............

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #7 on: February 22, 2009, 15:26 »
Не разбирам защо ме секвате като искам да поощтря братята от велинградско и гръцко.
Това е  важна стъпка -напред,защо назад....... ???.......

Offline shaban

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 712
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #8 on: February 22, 2009, 15:30 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Шабан -чекам............Не бива да сме против,а разглеждане на проблема като  реалисти.
  Защо е нужно противоречие  м/у нас неразбирам.Запомни,неизгладени различия дърпат наистина към блатото.Аллах да дава разум...............
Касмет ,за Фидел си има прокуратура ,съд и т. н. . Аз не го защитавам , но и ни е нямаме право да го етикетизираме и съдим,нито по законите на Държавата ни ,ни по шериата.Ако ще го съди някой ,то нека го съди истински съд и нека Аллах да го съди. Е ,ако е прав вхитеснаке, то неам думи.
Аз нямам версия за обединение ,щото не смятам че сме разединени.

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #9 on: February 22, 2009, 15:38 »
Не стига ,че ни тъпчат ,а се и тъпчеме взаимно.С такова мислене сме до никъде. :'(

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #10 on: February 22, 2009, 15:40 »
Тешко си на всичко помашко...................... :'( :-X

Offline husein

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 237
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #11 on: February 22, 2009, 19:19 »
slm az sam ot krai6te ,a muftiqta e ot draginovo(kuruva)krysteno na edi koi si pop,na6iqt krai sa silni v islqma,o6te se pazqt tradiciite,kato ot na6iq krai ima mnogo izvestni pomaci syhranili islqma,blagodarenie na koeto sme neprobivaemi za vqrata si moeto selo ima 3 djamii i na 98% horata sa s musulmanski imena taka e i nagore kym velingrad slm ako iskate info za tozi kraj pitaite slm.

Offline Adem1

  • Member
  • **
  • Posts: 46
  • Gender: Male
  • HATASIZ KUL OLMAZ-ONEMLI OLAN TEKRARLAMAMAK!
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #12 on: February 22, 2009, 20:49 »
 
  Li4no sim posetil tezi sela i se uverih,4e horata imat strah ot DPS vipreki,4e nikoi ne im obri§ta vnimanie,piti6tata sa izostaveni,usloviata za normalen jivot sa neponosimi da ne govorim za bezrabotitsata.
  Prosto tezi nevinni i trudolubivi,4estni hora jiveiat pod strah ot mafiotskata partia,koiato gi, izpolzva samo za glasove.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #13 on: February 23, 2009, 06:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login

  Li4no sim posetil tezi sela i se uverih,4e horata imat strah ot DPS vipreki,4e nikoi ne im obri§ta vnimanie,piti6tata sa izostaveni,usloviata za normalen jivot sa neponosimi da ne govorim za bezrabotitsata.
  Prosto tezi nevinni i trudolubivi,4estni hora jiveiat pod strah ot mafiotskata partia,koiato gi, izpolzva samo za glasove.
За съжаление така е Адем1,както и касмет70! До кога ще е така не се знае,аз поне скоро говорих с местни приятели там,те ми казват че не вярват на никой,освен на съдбата,на Аллах,и двете си ръце да могат да работят.Има конфликт на интереси във Велинград но те са главно свързани с братя Бееви и общината,има много провокации в Якоруда пак между местна власт и опозиция,какво обаче това помага на обикновения помак от народа- НИЩО!!! Да не говорим за Сърница,на единия край вили и богаташи Софиянци дошли за уикенда,на другата страна борбата на по старите хора дето се мъчат да запазят религията и помашките обичаи!

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Ynt: Помаци от Велинградско!
« Reply #14 on: February 23, 2009, 08:09 »
Blagodarya na Nazmi ce otvori tazi tema za pomacite ot Velingradsko.Moya basta e roden v Kangova mahala (pod selo Pashovo ) i blizo do Avramovi kolibi . Rodat mu po princip proizhojda ot Rohleva mahala , no pradyado mi e stanal zavryan zet i se premestil v Kangyovata mahala.

Az sam  rodena v targovisko i sram ne sram basta mi me zavede tam v rodniya si kray predi 2 godini ......v edin ot forumite byah i publikuvala snimki ot tam.

Krasota , cist kristalen vazduh i cistosardecni i gostopriemni horica ....zaoazili tradiciite na dedite si i do dnes ....No za sajalenie sas sastestvuvane blizko do mizernoto .... kanalizaciya nikakva ....pat do mahalata ....nesbadnata mecta....samo jeni , deca i vazrastni maje ....mladite maje po gurbet .... v bg ili izvan stranata....Tajno .....

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42