Author Topic: Помашките села в турция (чанаккале-1) Çanakkale  (Read 33904 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Помашките села в Бига

Централна Бига (1/2*)

Тези са чисти Помашки села

1- абдиага
2- аккайрак
3- акпънар
4- арабаалан
5- джамиалан
6- чешмеалтъ
7- елмалъ
8- харманлъ
9- хабдан
10- ълъджабашъ
11- ъшъкели
12- илйасалан
13- искендеркоьй
14- капанбелен
15- кайнарджа
16- саръкайа
17- йеничифтлик
18- йолинди
19- йешилкоъй
20- ейбекли
21- гюндогду
22- гювемалан

Помашките села в Чан

илйасагачифтлиги, йайкън и повечето от каршъйака маxале/централна чан

Помашките села в йенидже

карадору, чал и централна йенидже (1/3*)

Много села от гелиболу (йеникоъй-дегирмендюзю)

2 села от Централна чанаккале (смесен)


Превод

You are not allowed to view links. Register or Login



Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Помашките села в Бига

Централна Бига (1/2*)

Тези са чисти Помашки села

1- абдиага
2- аккайрак
3- акпънар
4- арабаалан
5- джамиалан
6- чешмеалтъ
7- елмалъ
8- харманлъ
9- хабдан
10- ълъджабашъ
11- ъшъкели
12- илйасалан
13- искендеркоьй
14- капанбелен
15- кайнарджа
16- саръкайа
17- йеничифтлик
18- йолинди
19- йешилкоъй
20- ейбекли
21- гюндогду
22- гювемалан

Помашките села в Чан

илйасагачифтлиги, йайкън и повечето от каршъйака маxале/централна чан

Помашките села в йенидже

карадору, чал и централна йенидже (1/3*)

Много села от гелиболу (йеникоъй-дегирмендюзю)

2 села от Централна чанаккале (смесен)


Превод

You are not allowed to view links. Register or Login



  Onder,v edno ot tezi sela v Chanakale znam sys sigurnost che cqlo selo sa moi selski preselnici ot s.Tuhovishta,daje doskoro kmeta na seloto beshe nashenec izselnik,trqbva da pomolq nashiq chlen na saita iliazaldin65  moi selski  da popita bashta si Suleman Kalarev deto sa sega v TR za tova! Interesno mi e da razbera adjeba znae li nqkoi kolko sa pomacite v Turciq!?

Offline sema_rohleva

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 174
Az licno ne sam ocakvala dokato stana clen na tozi sayt ce ima tolkova mnogo pomaci v Turciya i tova koeto mi napravi vpecatlenie e ce po princip sa zaseleni v Trakiya i Po Egeyskoto kraybrejie ....Estestveno ima i na drugi mesta ... no yavno nay rannite izselnici sa v tezi casti , a sto se otnasya do broya im edva li nyakoy s tocnost moje da ti kaje Nazmi.Ti mojesh li da kolko tocno sa pomacite v Bg , az ne moga.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Za Bg pomacite oficialno sa mejdu 250-300 hilqdi dushi,neoficialno okolo 400 hilqdi obshto,pomacite v Gyrciq sa po porechieto na iztok ot reka Mesta do Komotini,priznati sa okolo 35 hilqdi dushi tam,za Tyrciq ne znam naistina :)?

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Най-много помаци бягат в Турция в периода 1876-1945 година. Тогава са се заселвали, където турците са им давали земя, а това било основно в Анадола и по-малко в Източна Тракия, където земята и къщите на избягалите българи били давани предимно на турските, а не на помашките бежанци. Това всичко е добре документирано. Просто турците са искали помаците да са далеч от България, за да забравят езика си по-бързо и да бъдат асимилирани по-лесно.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Tova e istina po gore! Vyprosa mi e kak naprimer az ako iskam da razbera za nashite Pomaci kato broika naselenie kolko sa???.Znam ot moeto selo ima tam,napraviha si kyshti,ustroiha se,no pomashkoto e v dushata ni kydeto i da sme obichame dyrjavata Tr che ni priema,che sme musilmani po veroizpovedenie,ama drugo si e da si dumash s pomak srehtu tebe,po blag e mohabeta :)

Offline ayse77

  • Member
  • **
  • Posts: 9
  • Gender: Female
Salih az ne spodelqm mislite ti. Pomatsite ot Breznitsa i Kornitsa ne jiveqat tolkova dale4e , naprotiv te (vklu4itelno i az ) sa se naselili v zapadnata 4ast na TURKEY pokrai  Egeisko more. Az mislq 4e nqkoi ot pri4inite sa tezi :
-  pyrvite preselnitsi ot Breznitsa i ot Kornitsa sa do6li v tazi oblast prez 1942 godina za6toto imalo mnogo plodotvorna po4va i zapo4nali da se zanimavat sys zemedelie
-  po kysnite preselnitsi sy6o otivat v tazi oblast za da mogat da vzemat ot tqh psihologi4eska i materialna pomo6t
-  a nie nai poslednite preselnitsi ( kakto i az ) doidohme sy6to v tazi 4ast pri rodninite ni . Kogato ne znaete ezik , nqmate grajdanstvo i nqmate nikakva podkrepa tyrsite blizyk 4ovek da vi podkrepi!!!
-  a sy6to edna ot nai golqmite pri4ini e tazi : v egeiskata oblast na TURKEY jivotyt e mnogo po evropeiski spored drugite oblasti na dyrjavata

Az sega jiveq v İzmir i iskam sys gordost da kaja 4e sym vlubena v tozi grad! Zapovqadaite ni na gosti , moje bi taka mojem da vi pokajem 4e ne sme 4ak tolkova navytre v TURKEY !

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
В турция имам роднини-иселници 1944г.Приказват туски но са запазили и нашия диалект.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Най-много помаци бягат в Турция в периода 1876-1945 година. Тогава са се заселвали, където турците са им давали земя, а това било основно в Анадола и по-малко в Източна Тракия, където земята и къщите на избягалите българи били давани предимно на турските, а не на помашките бежанци. Това всичко е добре документирано. Просто турците са искали помаците да са далеч от България, за да забравят езика си по-бързо и да бъдат асимилирани по-лесно.
Chechliya, ne e spravedlivo da se govori za asimilaciya kato dırjavna politika na Tr nad pomacite. Prez 1951 g.  151 000 turci se izseliha  v Tr i byaha razprısnati po cyala TR zashtoto selata kıdeto te se nastanyavat okazvat pırvata pomosht na tezi izselnici. Ne moje v edno selo da nastanite poveche otkolkoto tova selo moje da prieme. Pomislete si v momenta za vasheto selo i kapaciteta koyto moje da prieme. Dırjavata im dava zemya tam kıdeto tya gi ima. İma dosta turski izselnici i v Ankara, Adana i Diarbakır. Poznavam otblizo selo Yenice /İnegöl/Bursa. Tova e staro pomashko selo. Horata pritejavat golemi ploshti zemya koyato sega e dosta skıpa. Vsichkite sa bogati. Po-vızrastnite znayat pomashki no e trudno za mladite da go uchat. İnache nikoy ne bi im poprechil. Tova go znayat vsichki pomaci v TR. Gruzinci,armenci, albanci, bosnenci, lazi,gırci,cherkezi,arabi i dr.s nishto na sa po-blizo do turcite no sa napılno svobodni i nikoy ne gi pita ot kakıv etnos sa zashtoto e ubidno i razdelyashto za myusulmanite.
Selam Aleykum

Offline kasmet70

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 297
Няма да повтарям твоите думи.Така е моите роднини притежават3000 декара земя в тракия.Старите се занимават с нея.Вуйчо е на 80г и си кара комбаина..Младите са адвокати имаме и кансул.
 В РТ няма дискриминация .Тя  е по европеска в това отношение.Който работи -постига.Тук е обратно който краде постига.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Помолих тук някой да ми изскара архиви аджеба от регистрите колко са помаците в Турция!  Please,i wud like this- How many people pomaks live know in Turkie? Thanks! :)

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
You are not allowed to view links. Register or Login
Помолих тук някой да ми изскара архиви аджеба от регистрите колко са помаците в Турция!  Please,i wud like this- How many people pomaks live know in Turkie? Thanks! :)

Драги Назми,
Доколкото знам в турция има около 500.000 помаци. те са живеят в западна турция . (измир, маниса, чанаккале, балъкесир, бурса, текирдаг, къркларели, одрин) и има малко групи които живеят в ескишеxир и самсун.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Драги Назми,
Доколкото знам в турция има около 500.000 помаци. те са живеят в западна турция . (измир, маниса, чанаккале, балъкесир, бурса, текирдаг, къркларели, одрин) и има малко групи които живеят в ескишеxир и самсун.
   Благодаря Ондер,исках да знам за нашия помашки народ,излиза помаците наш народ сме по света над  1 милион по света,факт с който трябва да се гордеем и да се търсим  тук да си помагаме!

Ismet DRAMSKY

  • Guest
Доколкото ми е известно, по неофициални данни в цяла Турция има над 5 - 6 милиона помаци, в това число са и онези преселниции и наследници на помаците заселвани още от 1700 година. Все пак най-големият държавник на Балканите и "бащата на турците" и основателя на Турция  е помака Кемал Ататюрк, преселник от гръцките помашки села.
С Поздрав - Ismet DRAMSKY  ;)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
You are not allowed to view links. Register or Login
Доколкото ми е известно, по неофициални данни в цяла Турция има над 5 - 6 милиона помаци, в това число са и онези преселниции и наследници на помаците заселвани още от 1700 година. Все пак най-големият държавник на Балканите и "бащата на турците" и основателя на Турция  е помака Кемал Ататюрк, преселник от гръцките помашки села.
С Поздрав - Ismet DRAMSKY  ;)
    Така е ,прав си хората преселили се в в Турция главно помаци не е от вчера а от стотици години.По една или друга причина след като са там много Помаци и държавата Турция ги е приела се пишат турци! Един народ сме,една религия! Много са се претопили което не означава че ги няма.Най-великия човек в историята на Турция си остава бащата Кемал Мустафа/ Ататюрк/ роден в Солун от родители майка Атидже и баща Мустафа,имам книгата му за живота му,купих си я от една джамия в Родопите! Доколкото си спомням 1923-25 година месец октомври Турция е обявена за народна република със столица Анкара.  Кемал Ататюрк и до днес си остава символ на една държава Турция отворена към света и Европа!

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42