Author Topic: с.Пашово- Велинградско.!  (Read 30877 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
с.Пашово- Велинградско.!
« on: January 22, 2011, 06:43 »
село Пашово община Велинград е едно от селата в този регион където помашкото население и до днес е запазило местни традиции и обичай свързани с религията на тези хора,почти 100% изповядват Исляма.

Ходил съм много по Велинградско,навсякъде е красиво.
Не съм виждал по красива местност от Юндола през зимата и лятото. :).

В посока Велинград- Гоце Делчев,там вляво след Юндола в посока юг има разклон за Пашово.


Точно на това място съм наблюдавал единствено където се вижда величествено профила на планините Рила,Пирин и Родопите в едно,прекрасна гледка.


За мене беше истинско удоволствие когато си бях в България да се кача на единствената мотриса от БДЖ Септември до Добринище през Велинград,спирам на гара Аврамово,отсреща е с.Света Петка и нагоре пеша около 1 км до Пашово. зависи по кое време пристигаш там,но винаги в центъра на селото си има хора на кааве и мохабет.

Дори и да си непознат местните хора ще те приемат с радост и гостоприемство,една типична помашка черта навсякъде. В момента в който кажеш че имаш приятел от там ставаш и техен приятел.
Аз имах такъв от там,казва се Халил Тупев,местен фелдшер/ сега в Казанлъшко/ който преди а и до днес обикаля с чантата по махалите дето дори и линейки не идват. Така ме приеха хората.
Повече от 15 години почти всеки месец идвах в Пашово.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #1 on: January 22, 2011, 07:19 »
          В Пашово открай време е крепост на помаклъка и запазени традиции.          Дори и младите хора днес въпреки мизерията и недоимъка в живота там тежък ревностно се пази традиция на уважение.
 Основния поминък на това население е дърводобива,това да имаш местен банцик,да бичиш трупи,да произвеждаш и продаваш картофи,билки...,и ако можеш да си на работа във Велинград или по Юндола.
Но хората са свикнали и не ги плаши труда.Така е от едно време.
 
 На сватби или Байрама пак са заедно за разлика от политиците дето са там веднъж на 4 години с обещания.!

Предоставям ви само една част 4 от Ноща Кадр-Озари село Пашово ,лекции на Хюсейн Ходжа ,те са от 1- до 8 в YouTube, който иска може да ги изслуша много са поучителни понеже са от реалния живот и отговаря на всеки за ежедневни неща от живота на мюсюлманина.
You are not allowed to view links. Register or Login   

от този линк  по долу в Youtube можете да проследите Ноща кадр 8 части в Пашово.

You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #2 on: January 22, 2011, 07:43 »
    Всяка година ПОМАШКИ  Събор в Юндола,–до Пашово  събират се всички от Велинградско!  :) You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login
   

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #3 on: January 22, 2011, 08:09 »
              Младите хора в Пашово Велинградско днес!  Рукието село Пашово  You are not allowed to view links. Register or Login



You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #4 on: January 22, 2011, 08:28 »
   Сватбеният ден на Алишката и Фатката село Пашово
You are not allowed to view links. Register or Login

 Това са все наши хора 
  помаци мюсюлмани      независимо къде живеем по света.! Определено това което ме радва е,че младите хора там в болшинството си спазват морала ни от родителите си.
Така днес запазвайки тази човешка ценност да си помагаме независимо от произход,религия..може само да спаси СВЕТА!

Offline Mikonos

  • Member
  • **
  • Posts: 46
Ynt: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #5 on: January 23, 2011, 00:12 »
  Za pryv pyt vijdam takova byrzo horo na mladite hora v s.Pashovo.Interesno mi e otkoga i otkyde e tazi tradiciq..Na videoklipa se vijda,che pomaklyka v liceto na vsichki i tezi deto ne sa nahoroto e zapazen- nosiite,tradicii.Pozdravlenie za Pashovci. ;)
 V izpylnenie na Turski marsh pozdrav ot Mustafa.
     

   You are not allowed to view links. Register or Login


You are not allowed to view links. Register or Login 

  Прекрасно бързо хоро на младите хора в Пашово.! :)

Offline sultan selim

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #6 on: January 27, 2011, 19:15 »
Имам   много    приятели    от   село   Пашово       хубави     честни    трудолюбиви     корави  хора      тея   дни   като     съм   свободен  ще  направя   и     снимки  на   селото  и     околноста     

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #7 on: January 28, 2011, 01:32 »
Така е,Султан Селим.!
Имах възможноста докато си бях в България над 15 години почти всеки 2-3 месеца според сезона ходех в Пашово.


 Най- ми беше драго с теснолинейката и до днес да пътувам напролет от Септември до Добринище през Велинград,Аврамови колиби,Света петка,..Банско,Разлог..и до днес дестинация за туризма,и единствената влакова връзка за Родопите.
Имаше проект за ж.п от Пловдив през Смолян но и до днес политиците забравиха с години този изстрадал народ.


 Познавам помаците,един от тях съм  :),познавам Пашово,Сатовча,Кочан, Туховища,Слащен,Вълкосел,Абланица,Рибново...... да не ги изреждам.



Това което искам да наблегна в тази тема е- крайно време е Община Велинград в лицето на кмета Иван Лебанов е да обърнат внимание на това помашко население.!
Казвам го съвсем сериозно,не може в този регион една строшена линейка да обслужва 15 села и махали и помаците да мрат като мухи без лекарска помощ. заел съм се с този въпрос.!!!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #8 on: January 28, 2011, 01:43 »
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline Mikonos

  • Member
  • **
  • Posts: 46
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #9 on: January 28, 2011, 02:04 »
   Полезна и хубава тема за Помаците от района на Велинградско.Изстрадал народ,.това което знам е,че изхранват семействата с тежък труд- дърводобив,билки,гъби..абе мизерия откъдето и да погледнеш.Иначе народа там е чист морално,всеки ще те нагости,приеме.До сега не се е случвало помаците да откажат гостоприемство,гостенина винаги е приет с доброта в помашките души. На мен ми хареса тази сватба по  горе,много натурална е,хората са истински Родопски Помаци.
На скептиците бих казал-Идете в ПАШОВО и Родопите,идете в ЧЕЧА,идете в Рибново,Брезница..- и без да ви познават помаците ще ви приемат топло в дома си,другото е политика и лични интереси.

  ПОМАКА заслужава Уважение заради морала си и страдания 6 пъти да сменят името ни насилствено,да ни претопят..!
You are not allowed to view links. Register or Login 
  Помашка красота и уважение към  младите помаци,отзад се вижда помаклъка,дори и един ден в живота  заслужава респект,не от политиците,.а от комшиите заедно. ;)


Offline SIVEK

  • koгато орелът е ранен полита към върха на планината
  • Moderator
  • *****
  • Posts: 277
  • Gender: Male
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #10 on: January 28, 2011, 02:52 »
Това което виждам на клиповете най голямо впечетление ми направи че виждам много млади хора.Бил съм по този краи много пъти .Скитал съм и по техните красиви балкани и винаги когато се връщам отново там виждам нещо ново.Красива природа красиви места и когато си там забравяш за всички проблеми.Чувстваш че си свободен.Пожелавам на всеки които не е бил там да отиде и да види за какво става въпрос.Да подиша чистия кристален въздух и да отпусне за няколко дена за да почуства величието на природата.

Offline husein

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 237
Ynt: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #11 on: January 28, 2011, 22:35 »
Село Пашови е разположено между Рила и Родопите на 2 км от най-високата гара на Балканския полуостров.Гледката която се открива от селото е невероятна, на изток се вижда Света Петка, махаличките и Велинградската котловина,на юго-запад се виждат трите планини,като се открояват белите върхове на Пирин (Безбог,Тодорка и Вихрен).До селото има заградена площ в която се отглеждат Муфлони,Лопатари и Диви свине.Едно от красивите места наблизо са Пашови скали,Юндола и Белмекен.  You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #12 on: January 30, 2011, 06:27 »
 Като приятел и един от хората близки до народа във Велинградско и в частност село Пашово и Юндола,мога да спомена факта,че през 1989 година след 10 ноември два месеца след падането на Комунизма-това помаците от този регион бяха най-активни в съпротивата и подкрепа за връщане на имената на помаците принудително заменени от режима на комунизма.
 Познавам лично двамата от тези лидери,единия е Хасан Бялков от село Корница основател по онова време,сега тук в Америка.
 Другия беше Алиш Стивасаров/ този с мустаците дето отганизира десетки рейсове с хора на площада пред Народното събрание.
Алишката Стивасаров е от Велинградско,днес е в Турция.Неговия принос е огромен.Преди време един наш съфорумник и негов братовчед Акиф Алиев от Казанлъшко ми предостави данни за него,отказа защото сърцето му не може да издържи на онова дето беше през мразовития декември 29 1989г когато помаклъка  десетки хиляди мръзнеха денонощно на площада,студентите им поднасяха чай,даваха подкрепа в името на Демокрацията.  Ето на Клипа живо се вижда Алиш Стивасаров дето го вдига народа- знам как през онези години след като падна комунизма всеки се страхуваше в началото.Алишката от Велинградско само за 2 месеца организира стотици автобуса пред София да ни върнат имената на помаци и турци.
Доган през това време беше на учение при Луканов как да оглави протестите по късно,в един момент.
Основно  помаците изнесоха тежеста на всичко- 6 шест пъти ни преименуваха имената,шест пъти сме трън в очите,така че всеки днес ако иска уважение е длъжен да даде такова заслужено на този наш народ... !

След минута 1.40 дето скандира народа...
You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #13 on: February 02, 2011, 04:18 »
                   КРАСОТА,Природа,Билки,и един народ Помаци честен и работлив..., това е помаклъка!You are not allowed to view links. Register or Login   

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: с.Пашово- Велинградско.!
« Reply #14 on: February 02, 2011, 04:31 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Имам   много    приятели    от   село   Пашово       хубави     честни    трудолюбиви     корави  хора      тея   дни   като     съм   свободен  ще  направя   и     снимки  на   селото  и     околноста     
Хубаво ще е Султан Селим да видим снимки от Пашовци и помаклъка наш там!
   Хубав народ,честен и трудолюбив,знам това и ми е драго...You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42