Author Topic: Помашки език - (Поматски език) - Pomak language - Pomakcha !  (Read 260407 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Поматски език!
« Reply #15 on: January 24, 2011, 02:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
A aku i6ta6 da nau4i6 to mi pokaji 4e imam albanski proizhod pa tvoyu mantalitet ! Zaoti tosk i gegi sa svarzan sas albanskiq lyude. Pa vreme osmanskiq imperia faf rodopite imah nekolko sela kojto migrali ut albaniq.  Ha kikit da mi pupitai, idite na g. haskovo i trosite "toskovite" :)     

Пак ли се обидихте?! Цъ-цъ-цъ - каква чувствителност, прилича ми повече на голямо его. Няма какво да доказвам, Тоска, питам те, понеже трябва да си по-наясно от мене! За мен "Тоска" беше само операта до скоро, но виждам, че има фамилно име "Тоска" и при българоговорещите мюсюлмани и при кюрдите. За гегите също съм чувала - не бяха ли арванити в Гърция?

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Поматски език!
« Reply #16 on: January 24, 2011, 08:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Пак ли се обидихте?! Цъ-цъ-цъ - каква чувствителност, прилича ми повече на голямо его. Няма какво да доказвам, Тоска, питам те, понеже трябва да си по-наясно от мене! За мен "Тоска" беше само операта до скоро, но виждам, че има фамилно име "Тоска" и при българоговорещите мюсюлмани и при кюрдите. За гегите също съм чувала - не бяха ли арванити в Гърция?
Арванитите са от племето Тоск. Племето Гег живее на север и е предимно мюсюлманско, докато сред Тоск има страшно много християни. Поздрави

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: Поматски език!
« Reply #17 on: January 24, 2011, 10:17 »
Мисля, че най важното в случая е ,как тълкува името си притежателят му.
По мое мнение обаче тука е в сила скоропоговорката -Нерде Ямбол ,нерде Стамбол -защото вярно че е имало преселмване на албанци по нашите земи ,но също е вярно че сред българското население и в българската именна традиция, се срещат производните форми на дадени имена, именно като- Тоско- Таско- Тошко- Тонко- Танко и пр.за които не се сещам ,а че тези и дл. форми са влезли във фамилната именна система на българско говорящото население, лесно може да се види.


Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Поматски език!
« Reply #18 on: January 24, 2011, 14:12 »

@Светла,
Сетам се че ти си адин уд националистка ама оти правиш ейнолку млого грешки ? А аку не ми гали я можа да ти сета заоти то е твой права. Има ли месащи мезду ейнва и ейсва ? Хеле курдите брех брех!  ;D
Чудите още аднож немам турско корф кату вас.

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Поматски език!
« Reply #19 on: January 24, 2011, 14:18 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Мисля, че най важното в случая е ,как тълкува името си притежателят му.
По мое мнение обаче тука е в сила скоропоговорката -Нерде Ямбол ,нерде Стамбол -защото вярно че е имало преселмване на албанци по нашите земи ,но също е вярно че сред българското население и в българската именна традиция, се срещат производните форми на дадени имена, именно като- Тоско- Таско- Тошко- Тонко- Танко и пр.за които не се сещам ,а че тези и дл. форми са влезли във фамилната именна система на българско говорящото население, лесно може да се види.

Преди време зададох същия конкретен въпрос на Тоска, защото си мислех, че се казва "Тошка". Благодаря ти за отговора, Сивин.

You are not allowed to view links. Register or Login
@Светла,
Сетам се че ти си адин уд националистка ама оти правиш ейнолку млого грешки ? А аку не ми гали я можа да ти сета заоти то е твой права. Има ли месащи мезду ейнва и ейсва ? Хеле курдите брех брех!  ;D
Времето на интернационализма отмина, Тоска! Връщаме се към века на великият Паисий, на Русо - тогава се е създало и понятието "национализъм" от natio(n). Налага се да съм в крак с духа на сайта. Ще ти пусна линк към въпросния документален филм да не мислиш, че си измислям.   8)

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Поматски език!
« Reply #20 on: January 24, 2011, 14:23 »
Е па тука читамой многуй реченя -но сите са по инакуй-имай и на рупски,и на македонски и тъдява. ;)

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: Поматски език!
« Reply #21 on: January 24, 2011, 14:27 »
Ха, Тоска, баба ми Стефана говореше тъй, пък баща и (прадядо ми, демек) е от бесарабските българи, дето след освобождението се връщат в България. Чудо, бих казал.  :)

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Поматски език!
« Reply #22 on: January 24, 2011, 15:05 »
You are not allowed to view links. Register or Login
@Светла,
Сетам се че ти си адин уд националистка ама оти правиш ейнолку млого грешки ? ... Хеле курдите брех брех!  ;D

Ето и линка, който ти обещах, Тоска. Режисьорът е Марк Кузинс, филмът се казва "Първият филм" ("Der erste Film"), прод. 76 минути. Сайтът е на немски, но филма е озвучен на английски:

You are not allowed to view links. Register or Login

А ето и премия за теб:  Затворът Ulucanlar в Анкара скоро ще бъде превърнат в музей. В него са излежавали присъди осъдени заради убежденията си турски интелектуалци (вкл. и Назъм Хикмет) след преврата през 1980 г. Обстановката е напълно възстановена,  затворниците са пресъздадени чрез восъчни фигури.

You are not allowed to view links. Register or Login



Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2347
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Re: Поматски език!
« Reply #23 on: January 24, 2011, 15:29 »
  Миналата година си направих днк-тест затова само се смея ;)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Поматски език!
« Reply #24 on: January 24, 2011, 15:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Миналата година си направих днк-тест затова само се смея ;)
Би ли споделил резултатите с нас?

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Поматски език!
« Reply #25 on: January 28, 2011, 15:11 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Миналата година си направих днк-тест затова само се смея ;)

Наистина е за смях. Обикновено за ДНК тест се иска разрешение от някои институции при съмнения за връзки с престъпни кръгове, а в някои страни за задължителни щом те привикат съдебните органи и влизаш направо в картотеката.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Поматски език!
« Reply #26 on: January 28, 2011, 20:46 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Наистина е за смях. Обикновено за ДНК тест се иска разрешение от някои институции при съмнения за връзки с престъпни кръгове, а в някои страни за задължителни щом те привикат съдебните органи и влизаш направо в картотеката.
В цивилизованите страни  по света не е задьлжително  да си престьпник,за да си направиш ДНК тест.Нормалният човек дори не би си помислил такова нещо но хора,като теб Светла явно имат някакьв специафичен усет да откриват престьпници дори там кьдето ги няма.

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Поматски език!
« Reply #27 on: February 02, 2011, 22:23 »
Съмнението никога не е добър съветник, Хат, но щом си на друго мнение - бъди си.

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Re: Поматски език!
« Reply #28 on: February 03, 2011, 11:48 »
Светла, ей ти линк

You are not allowed to view links. Register or Login

Плащаш и научаваш. Няма други изисквания. :)

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Ynt: Поматски език!
« Reply #29 on: February 03, 2011, 12:29 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Светла, ей ти линк

You are not allowed to view links. Register or Login

Плащаш и научаваш. Няма други изисквания. :)
В крайна сметка в основата на подобни проучвания са съмненията. Знам много добре, че като си платиш, "всичко ще ти кажат" за предците (че са дошли от Африка, Азия...) но това ще доведе ли до промяна на мисленето, откъдето идват съмненията.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42