Author Topic: Ayvacık Pomak köyü: Hastalığı yendiği köye muhtar oldu  (Read 5749 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline bogutevolu

• Charter member
"Ayvacık" Pomak köyü...

Manisa Merkez’e bağlı Ayvacık Köyü’nün kadın muhtarı Berrin Akduman’ın azmi engel tanımıyor. Kısmi felç nedeniyle iki yıl süreyle yatalak olan ama yılmayıp ayağa kalkmayı başaran Akduman, şimdi de köyünün doğallığını korumak için çalışacak.

Manisa’da bir şirkette özel kalem müdürü olarak çalışırken bel rahatsızlığı nedeniyle 2001’de kısmı felç geçirip yatağa bağlanan iki çocuk annesi 45 yaşındaki Berrin Akduman, azmi sayesinde hastalığını yenmeyi başardı.

Başlangıçta önemsemediği rahatsızlığı yüzünden vücudunun yüzde 70’inin felç olduğunu ve yatağa bağlandığını belirten Akduman, “Manisa Merkez’de oturmanın bir anlamı kalmamıştı. Bu yüzden annemin doğup büyüdüğü Spil’deki bu olağanüstü Ayvacık Köyü’ne yerleştim. Hastalığımla mücadelem de burada başladı” dedi.

Doğal yiyecekler sayesinde:

Doktorların tekrar ayağa kalkmasının imkansız olmadığını ancak uzun süreli bir tedavi gerektirdiğini söylediğini kaydeden Berrin Akduman, şöyle konuştu: “Ayağa kalkacağımı biliyordum. Önce bir çocuk gibi emeklemeyi yeniden öğrendim. Ardından, köylüler, evin girişinde bir tel çektiler benim için. Günlerce bu tele tutunarak bir ileri bir geri hareket ettim. Günde üç kilometre yol yürüyordum. Yılmadım. Düzeleceğime inanmıştım. Ayrıca köyde yediğim tamamen doğal yiyeceklerin de bana yardımcı olacağını biliyordum. İyileştikçe, gittiğim doktorlar da bana destek verdi. Eşim ve çocuklarım Manisa’da oturdukları halde, benden desteklerini hiç esirgemediler. Gerek hastalık döneminde gerek bugün hemen hemen her gün gelip ziyaret ediyorlar.”

Yüzde 80’ini aldı:

Zaman içerisinde felcin büyük kısmını atlattığını, en azından kendi işini kendi yapar noktaya geldiğini ve şu an da koltuk değneklerinden destek aldığını anlatan Akduman, 29 Mart’taki seçimler öncesinde, köylülerin gelerek, muhtar adayı olmasını istediklerini ifade etti. Berrin Akduman, “Önce şaşırdım. Sonra köyüme ve bana her zaman yardımcı olan bu insanlara vefa borcum olduğunu düşündüm. Engelim iş yapmama engel değildi. Aday oldum. Oyların yüzde 80’ini alıp seçildim” dedi. Ayvacık’ı Manisa’ya 26 kilometre uzaklıkta olduğunu bildiren Akduman, “İlk iş olarak İl Genel Meclisi Başkanı Dursun Ali Yıldız’la görüştüm ve köyümün yolları için parke taş istedim. Olumlu cevap aldım. Köyümün doğallığını korumak için elimden gelen her şeyi yapacağım” diye konuştu.

Milliyet Ege
Yayın Tarihi : 09 Haziran 2009 Salı 09:54:40

You are not allowed to view links. Register or Login

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42