Author Topic: Смолянски говор  (Read 23032 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Madanec

  • Member
  • **
  • Posts: 8
Re: Смолянски говор
« Reply #15 on: December 06, 2010, 23:59 »
Здравейте  ( хошкиль день на врит :D )
Аз например мога да ви кажа от личен опит че Смолянският говор ( аз сам от Мадан кадето се употребява същият ) е много сходен със Сръбският с леки изменения  ! така например мога да ви кажа че аз научих Сръбски без дори да съм отварял Сръбски речник или разговорник и без кракът ми да е стъпвал в Сърбия  ! Има ужасно много  думи които не се употребяват в Българския но се използват в Сръбския ( разбирасе няма да ви лъжа и да ви казвам че Българският не ми е помогнал , но когато смесиш Български език и Смолянски диалект много лесно се научава Сръбски . Начинът на съставяне на изречение в Сръбският е много сходен със Смолянският говор и то до такава степен че на моменти ми се е струвало че Смолянският говор е по близък до Сръбският от колкото до Българският език

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Смолянски говор
« Reply #16 on: December 07, 2010, 00:51 »
Шта радиш маданац? Нисам ја знао да је ваши диалект ближи са српским него са бугарским. Па и кад читам нигде не видим тољко сличности кољко ти видиш. Па како да не градите ви реченицу као срба? Већа глупост никад нисам чуо. Ајде немој више да сереш јер те неки србин чује би се смијао цео дан.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Смолянски говор
« Reply #17 on: December 07, 2010, 18:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравейте  ( хошкиль день на врит :D )
Аз например мога да ви кажа от личен опит че Смолянският говор ( аз сам от Мадан кадето се употребява същият ) е много сходен със Сръбският с леки изменения  ! така например мога да ви кажа че аз научих Сръбски без дори да съм отварял Сръбски речник или разговорник и без кракът ми да е стъпвал в Сърбия  ! Има ужасно много  думи които не се употребяват в Българския но се използват в Сръбския ( разбирасе няма да ви лъжа и да ви казвам че Българският не ми е помогнал , но когато смесиш Български език и Смолянски диалект много лесно се научава Сръбски . Начинът на съставяне на изречение в Сръбският е много сходен със Смолянският говор и то до такава степен че на моменти ми се е струвало че Смолянският говор е по близък до Сръбският от колкото до Българският език


   Ами те сърбите са преселени смолянки помаци,Маданец!

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Смолянски говор
« Reply #18 on: December 08, 2010, 08:46 »
You are not allowed to view links. Register or Login

   Ами те сърбите са преселени смолянки помаци,Маданец!
Мноо ясно!

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Смолянски говор
« Reply #19 on: December 10, 2010, 18:53 »
Другарчета, вземете прочетете за справка поне увод в история на българския език и ще видите, че той е основополагащ за славянските езици, тъй както латинския за романските. Ще си обясните много явления.
Поздрав - Светла

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Смолянски говор
« Reply #20 on: December 10, 2010, 21:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Другарчета, вземете прочетете за справка поне увод в история на българския език и ще видите, че той е основополагащ за славянските езици, тъй както латинския за романските. Ще си обясните много явления.
Поздрав - Светла

  Ако прочетем някой увод в историята на македонския език,ще открием,че той е основополагащ за славянските езици ;D.Ако прочетем още уводи,ще се учудим-ще се окаже,че всеки славянски език е основополагащ,и то не само на останалите славянски езици. :o

  Айде да спрем с мегаломанията и да четем и друго,не само увода. ;)

Offline Svetla

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 364
  • Gender: Female
Re: Смолянски говор
« Reply #21 on: December 10, 2010, 22:09 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Ако прочетем някой увод в историята на македонския език,ще открием,че той е основополагащ за славянските езици ;D.Ако прочетем още уводи,ще се учудим-ще се окаже,че всеки славянски език е основополагащ,и то не само на останалите славянски езици. :o

  Айде да спрем с мегаломанията и да четем и друго,не само увода. ;)

Откъде ти идват опасенията не знам, но старобългарският език е основополагащ заради глаголицата, най-общо казано.

Намигвам ти поради липса на такива икони.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: Смолянски говор
« Reply #22 on: December 11, 2010, 08:04 »
You are not allowed to view links. Register or Login
старобългарският език е основополагащ заради глаголицата, най-общо казано.


Помашкия е основен,не забравяй ;)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Смолянски говор
« Reply #23 on: December 11, 2010, 08:22 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Помашкия е основен,не забравяй ;)

Грешиш Иса.  Македонския е основен ;)

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Смолянски говор
« Reply #24 on: December 11, 2010, 18:52 »
   Черковнославянският език е на практика старобългарският.От тази гледна точка Светла е права.
Извинявам се за иронията в горния ми коментар,но там имах предвид съвременния български език.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Смолянски говор
« Reply #25 on: December 11, 2010, 22:03 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Черковнославянският език е на практика старобългарският. ..... Извинявам се за иронията в горния ми коментар,но там имах предвид съвременния български език.
И, ьязье да се извиневамь, ама тоз "Черковнославонският" език, малко проозвучава като немного видоизмененият "Джамийскопомашки" език, който пък требува да е доста близък до старият "Помашки език" като един сборен обединеващ говор на Балкана с архаично наименование: "Тракийско-славоно-болгаро-елино-турко-поматски" общобалкански говор!  ;)
Той е такъв, щоть да не земье некой пак да са вдетинева, както преди 2 - 3 дена в коя статия беше, зачто тук се пишело на болгарски, на турецки, на грецки или на шведски, та кой как сака, така да си трака с езиковите си ноти, само да не иска от Помака банкноти, че при тех, хичь ги немьа, а разни земледелски бройкаджии доскоро с тютюневи премии ги слъгвать, досущь кать неквьи модерни айванатьски тройкаджии !  :o  :)
Да си му мислеть, онеья людье от Чеч-а, те Смоленските помаци, открай време оставиха катрана и сега бържье привикват със старата си вазрожденскьа раньа!  8) ;)
Туй е, за да се лафи напразно, че тук се постигна почти нещо забележително, как тъй, сайта толкозь изтра, без кавга неколко часа, та веч ще навърши и ден, дори два !  ;D  8)
Поздравително!!!  ;)  :)  ;)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42