Author Topic: На Тази Дата.....  (Read 51891 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: На Тази Дата.....
« Reply #30 on: January 04, 2011, 09:48 »
1878 г. — София е освободена от Турско робство.
1924 г. — Народното събрание приема Закон за защита на държавата, премахнат 20 години по-късно.
1926 г. — Съставено е четиридесет и третото правителство на България, начело с Андрей Ляпчев.

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Ynt: На Тази Дата.....
« Reply #31 on: January 04, 2011, 18:31 »
Браво,признай си че това е много сърцат постинг от много време насам,поздравления,казвам го от сърце не искам да ме разбереш неправилно.Но ме учуди това че доста от другите постинги които са без инфо нямаше никаква реакция а за този такава реакция.Да знаеш че съм малко обиден заради това че съм копирал от "партийна централа".Да ти кажа откровенно,аз съм безпартийна личност,НИКОГА не съм гласувал на парламентарни избори,гласувал сам само за личността Башев и за никoй друг."На тази дата"е създадена от мен за да се отбелязват събития,да грешката е моя,не знаех че инфото е било задължително,трябваше някой да ми каже за да не се получава спам.
You are not allowed to view links. Register or Login

P.P.Това че много от помаците са зад Доган това е така нареченото по-малко зло.Да не мислиш че тези които стоят зад Дружбата и други десеттки помашки партии са по различни от Доган те също са продукт на комунистическия апарат,вълци в овчи кожи,продажни корумпирани до кости,готови да сменят вярата си та какво остава за тези покрай тях...

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Re: На Тази Дата.....
« Reply #32 on: January 10, 2011, 23:16 »
На 10 януари 1997 година преди 14 години Безредици около Народното събрание

Организирано е протестно шествие на опозицията срещу Народното събрание, което завършва с окупация и нападение над сградата. Късно през нощта полицията разгонва със сила демонстрантите. Президентът д-р Желю Желев отказва да даде мандат на БСП за съставяне на ново правителство, а опозицията обявява начало на национална политическа стачка и призовава към гражданско неподчинение.
В периода януари – началото на февруари, 1997 г. България изпада в дълбока политическа и финансова криза. Големите градове са обхванати от протести, блокирани са пътища и улици, страната изпада в хаос. В началото на февруари България е изправена пред хиперинфлация, след като цената на един щатски долар достига до 3000 лв. от 500 лв. в началото на годината. Унищожени са спестяванията на огромното мнозинство от българите, но са стопени дълговете на т.нар. кредитни милионери, взели пари от банките, без да имат намерение да ги връщат.

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Ynt: На Тази Дата.....
« Reply #33 on: January 16, 2011, 12:19 »
На 16 януари 1970 година преди 41 години Муамар Кадафи взема властта в Либия

Муамар Кадафи встъпва в длъжност министър-председател на Либия.
Муамар Кадафи е либийски политик и държавник. Роден е през 1942 г. в Сирт. Завършва военно училище (1965 г.), преминава офицерски курсове във Великобритания (1966 г.). Той е един от създателите на организацията на свободните офицери, свалили крал Идрис V (1 септември 1969 г.) и обявили Либия за република. Председател е на Съвета на революционното командване (от 1969 г.), председател е на Националния съвет за отбрана и главнокомандващ на въоръжените сили (от 1970 г.); министър-председател на Либия (януари 1970 г. – юли 1972 г.). Обявява се за ръководител на революцията и е държавен глава на Социалистическата народна либийска арабска джамахирия (от март 1979 г.). Създаденият от Муамар Кадафи режим е тоталитарен, а много страни го определят и като терористичен.

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Ynt: На Тази Дата.....
« Reply #34 on: January 16, 2011, 12:23 »
На 16 януари 1979 година преди 32 години Ислямска революция в Иран

В резултат на “ислямската революция” в Иран е свален светският режим на шах Мохамед Реза Пахлави и страната е върната към законите на шариата.
В края на XIX и началото на XX в. Иран изпада в полуколониална зависимост от Великобритания и Русия, които през 1941-1946 г. я окупират. Реза шах Пахлави е принуден да абдикира в полза на сина си Мохамед Реза Пахлави, който се задължава да отстъпи Азербайджан на СССР. През 1963 г. Мохамед Реза шах Пахлави започва мащабни реформи, които водят до разпри с духовенството и през 1978 г. е въведено военно управление. Формира се опозиционно движение около ислямския фундаменталист аятоллах Р. Хомейни, който се завръща в Иран през 1979 г., след като шахът напуска страната. Хомейни незабавно спира реформите и обявява Иран за ислямска република, а себе си – за пожизнен религиозен водач. Съгласно приетата през 1981 г. конституция на Иран, в страната са забранени всички политически партии и неислямистки движения. Продължилите спорове с Ирак за пограничните територии прерастват в открита война (1980-1989 г.). Аятоллах Хомейни умира на 4 юни 1989 г. С. А. Хаменей е избран за негов наследник.

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Ynt: На Тази Дата.....
« Reply #35 on: January 22, 2011, 23:25 »
На 22 януари 1992 година преди 19 години.Bстъпва в длъжност българския президент

Д-р Желю Митев Желев е роден на 3 март 1935 г. в с. Веселиново, Шуменско. Завършва философия в СУ "Климент Охридски" през 1958 г. От 1961 г. до 1964 г. е редовен аспирант във философския факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Член е на БКП, но е изключен като антимарксист през 1965 г. По политически и идеологически причини остава без работа до 1972 г. През 1974 г. защитава дисертация и става кандидат на науките, а през 1975 г. започва работа като научен сътрудник в Института по култура. В периода 1977-1982 г. е завеждащ секция "Култура и личност" в института. Защитава докторска дисертация през 1988 г. През 1982 г. излиза книгата му "Фашизмът", която е забранена и спряна от разпространение, но е преведена на 10 езика. През 1988 г. създава полулегалния Съюз за гласност и преустройство. До 10 ноември 1989 г. д-р Желю Желев е един от най-изявените дисиденти в България и е обект на преследвания.

Offline

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 145
Re: На Тази Дата.....
« Reply #36 on: February 07, 2011, 11:53 »
Преди 111 години умира Капитан Петко войвода

На 7 февруари (20 февруари по старт стил) 1900 г. умира ПеткоКиряков – Капитан Петко войвода – участник в националноосвободителното движение и легенда за тракийските българи.

Роден, през 1844 г. в с. Доганхисар, Дедеагачко, през 1861 г. съставя чета, с която броди из Беломорска Тракия и Родопите и защитава местното население. Една година от живота му е свързана пряко със смолянското село Широка лъка. Там има паметна плоча в къщата, където е отсядал и паметник на войводата.

Много хора свързват образа на Петко войвода с биографичният телевизионен сериал ”Капитан Петко войвода“, където главната роля играе Васил Михайлов, както и с песента :
Петко льо, Капитанине



You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: На Тази Дата.....
« Reply #37 on: February 07, 2011, 11:55 »
Бог да го прости!

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: На Тази Дата.....
« Reply #38 on: February 07, 2011, 19:17 »
07.02.2000 г. — България и Румъния се договарят в Брюксел за изграждане на втори мост над Дунав при Видин и Калафат.

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Re: На Тази Дата.....
« Reply #39 on: February 10, 2011, 00:30 »
На 9 февруари 1999 година преди 12 години.
Арести в Бенгази

В Бенгази са арестувани 23-ма наши сънародници. По-късно 17 от тях са освободени. Останалите шестима българи - медицинските сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев са обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца в детската болница в Бенгази и в заговор срещу Джамахирията. По тези обвинения либийското законодателство предвижда смъртна присъда. Срещу българските медици са повдигнати и други обвинения, сред които са: прелюбодеяние, валутна търговия, производство, разпространение и употреба на алкохол. Обвиненията срещу българите официално са повдигнати на 7 февруари 2000 г.

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Ynt: На Тази Дата.....
« Reply #40 on: February 13, 2011, 22:51 »
На 13 февруари 1985 година преди 26 години.ЦК на БКП оценява Възродителния процес


В периода 12 - 13 февруари се провежда пленум на ЦК на БКП, който отчита резултатите от преименуването на българските турци. Този процес е оценен като "истинско народно движение, спонтанно и всеобхватно заляло всички райони, където живее това население".
На 18 януари 1985 г. се провежда среща на Политбюро и Секретариата на ЦК на БКП с първите секретари на окръжните партийни комитети. Георги Атанасов изнася доклад за резултатите от кампанията по преименуването на българските турци, според който до 14 януари същата година са сменени имената на 310 000 души предимно от Кърджалийски, Хасковски, Бургаски и Пловдивски окръг. ЦК на БКП изпраща до висши партийни ръководители в страната материал, озаглавен "Укрепването на единството на българската социалистическа нация, на нейната етническа хомогенност", в който за първи път се говори за "възродителен процес" и "смяна на имената". Посочва се, че "документално" е установено, че българските турци са "потомци на ислямизирани в миналото българи" и че целта на "преименуването" е "окончателно и безвъзвратно да откъснем това население от турцизма" и да се постигне "избистряне и укрепване" на неговото българско национално съзнание.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: На Тази Дата.....
« Reply #41 on: February 19, 2011, 16:18 »
138 години от гибелта на Васил Левски

Спомен с една от любимите му песни.Яничари ходят мамо

You are not allowed to view links. Register or Login

Снощи са турци дуйдели,турци загърци(загорци.)
С тази песен поздравявам всички продажни политици,които опропастиха,ограбиха и продадоха майце си България..
You are not allowed to view links. Register or Login


Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Re: На Тази Дата.....
« Reply #42 on: February 21, 2011, 18:32 »
днес 21 февруари е международен ден на майчиния език.     UNESCO oт1999

Отбелязва се в чест на стълкновенията с полицията случили се в Бангладеш при което са загинали няколко студенти. 1952

Offline Azim

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 228
  • Gender: Male
  • Това от което се нуждая е това което имам
Ynt: На Тази Дата.....
« Reply #43 on: March 12, 2011, 19:06 »
На 12 март 1881 година преди 130 години е pоден е Кемал Ататюрк

Роден в Солун през 1881 г., Мустафа Кемал е от турски произход. Неговият прадядо по бащина линия принадлежи към юруците, които от своя страна принадлежат към огузите, старо тюркско племе. Баща му е член на местния орган за спазване на общественния ред и обществената сигурност, същевременно е секретар на местни доброволни организации и търговец на строителна дървесина. Съществува хипотеза, според която майка му Зюбейде Ханъм е българо-мохамеданка. Според друга тя произлиза от земеделско семейство от Лангаза, в близост до Солун. Родителите му се оженили през 1871 г. На 23 април 1920 г. сформира временно правителство в Анкара. Неговият режим официално премахва султанската власт през ноември 1922 г., а единадесет месеца по-късно е провъзгласена Турската република, като Мустафа Кемал става президент. През март 1924 г. отменя традиционната религиозна институция - Халифата, което позволява Турция да се превърне в светска държава. През 1935 г. приема презимето Ататюрк - „баща на турците“. Управлява като лидер до смъртта си през 1938 г.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: На Тази Дата.....
« Reply #44 on: March 12, 2011, 22:43 »
азим много донбре си писал за темата АТАТУРК мно трабжа да знаесх и да процетесх пожеце схто то има много хора които писахт несхта коти не са жерни наи пиржа коате трабжа да знаесх це е роден ж македоня и це е помак дазе на дядому кисхтата е осхте стои и е ж македоня и ж мумента се орагнизират от анка за ратажрация моляте малко по жнимател има доста филми и документи за тази тема успех..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42