Author Topic: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.  (Read 43308 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
6-ти май е празник на село Лъжница. Много е изписано относно този празник - дали е езически или християнски, ромски или ден на овчаря. Като начало предлагам линк към описание на този празник от Метка -
You are not allowed to view links. Register or Login

Според мен всяко село трябва да има подобен празник - ден ,в който всички близки и роднини да се съберат, омъжените в друго населено място да се приберат в майчиния дом заедно със семействата им, приятелите от съседните села да се посетят. Аз също много пъти съм използвал този ден за да посетя приятелите си от Лъжница. Що се отнася до езическите елементи, от религиозна гледна точка същите могат са се отстранят с дискутиране, а не със забрана и бойкотиране на празника, който в годините е утвърден като традиционен празник на селото.

С братовчед ми Хюсеин решихме да посетим Лъжница тази година. Селото ни посрещна с указваща табела в синьо :



Улиците бяха добре почистени, а в началото на селото видяхме деца, радващи се на традиционната люлка, закачена на вековно дърво :



Следващият, който ни посрещна с "добре дошли" бе стария Ма/га/рко:



Срещнахме и други домашни любимци, които не се подразниха от присъствието на мусафирите /гостите/:






Разбира се, нямаше как да не ни забележи и посрещне и най-важната персона в селото - кметът Байрям Разманов. Както винаги, усмихнат и гостоприемен:




Секретарят Рашид Хаджиев и неговата половинка :

 




Знамената, чешмата и сладкарницата пред кметството :




Кметството:




Училището в селото :




Джамията отвън :






Джамията вътре :




Центъра на селото :




Фолклорната програма започна в 13,00 часа с представление на група с.Лъжница :








Този певец ми е познат от някъде  ;) :




Групата от Брезница чакаше с нетърпение своя ред:




На зрителите им бе забавно :




И накрая, за десерт, една панорамка на това прекрасно селце :




Довиждане и до нови срещи! Благодарим ви за гостоприемството!

Offline Ralitsa

  • Member
  • **
  • Posts: 47
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #1 on: May 06, 2009, 18:37 »
Spored men Ederles (kakto go nari4a6 - moqta baba mu kazva Adreles) ne e samo praznik na selo Lyjnica. Moje bi naistina da e ezi4eski no s te4enie na vremeto se e slql s nqkoi drugi religiozni praznici, po edna ili druga pri4ina. Obiknoveno (moje bi samo starite hora na selo go pravqt sega) se omiva liceto s rosa i posle se visvat ili liu6vat na drqnov klon za zdrav. E, pone az tova sym vijdala i tova e v Smolqnskiq krai.
Hubavi snimki! 

Offline oruch

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 226
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #2 on: May 06, 2009, 18:55 »
Мустафа,много хубави снимки, благодаря ти.Наистина, корените на традицийте за този празник са много дълбоки и досега не е имало достоверна информация за това.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #3 on: May 06, 2009, 18:57 »
Mustafa, naistina sam mnogo priatno iznenadan ot etnografskite ti foto expedicii.
Nie imame nujda naistina ot nashi avtenti4ni i bezspristranstni fotoetnografi kato tvoita osoba.
Ako te hvalq v tozi duh , onezi sha po4nat da mi ska4at 4e sme se nagovorili s tebe i im pravim konspiracia.
Ama i pri tazi situacia s tezi fakti tuka koito si gi  pokazal , vse oshta si ima risk za tebe - vse oshta popadash v gravata - potencialen patnik za destinacia do Guantanamo ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D, hahahahah.

E ako e kasmet dogodina shte napravim zaedno edno film4e otnosno praznika i za Breznitsa ok?
Imash ubaf aparat za snimki ;)


Offline saleika

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 455
  • Gender: Female
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #4 on: May 06, 2009, 19:01 »
Hubavi snimki blagodarq,da popitam ot dnes lisa tezi snimki za6toto poznah edna Brezni4anka ot brezni6kq kolektiv mojebi te sa peeli i v lajnica se radvam ako nqkoi e u4astval tam i ima info za ıdralesa

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #5 on: May 06, 2009, 19:18 »
saleika, снимките са от днес. Топли и пресни :) Що се отнася до момичето от Брезница, което си припознала - предполагам е същото. Колективът от Брезница изнесе програма на сцената в Лъжница днес. Това са същите момичета, които бяха и в Караачлъ преди няколко дни:


 

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #6 on: May 06, 2009, 19:30 »
Metka, в момента сме между чука и наковалнята. Удари ще има както от "радетелите на българщината", така и от някои мюсюлмански религиозни дейци, които осъждат този празник. Но има отделна тема за това. Нека да не опорочаваме тази!

Offline @xmet

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 215
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #7 on: May 06, 2009, 19:36 »
da te sa neste se pripoznali makar i skratka programa vzexa u4astie da blagodarim na mystafa za xybavite snimki koito see pogrijil da zasneme i ka4i

Offline SHEFKET

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 158
  • Gender: Male
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #8 on: May 06, 2009, 21:01 »
Честит Ерелес,Гергьов ден,Djurjeiev dan! Кой, каквото празнува днес!!!

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #9 on: May 06, 2009, 22:22 »
Чудесни снимки Мустафа

Offline bogutevolu

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1000
  • Gender: Male
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #10 on: May 07, 2009, 08:26 »
 :) Chestit Ederles na vsichki

You are not allowed to view links. Register or Login
Това са същите момичета, които бяха и в Караачлъ преди няколко дни:





Offline pomakkan

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 74
  • Gender: Male
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #11 on: May 07, 2009, 08:49 »
Mustafa snimkite naistina sa mnogo hubavi,nyamali i klpçeta da çuem i malko pesni ot praznika.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #12 on: May 07, 2009, 08:53 »
 Мустафа,благодаря за труда ти,красиво е и истинско.Радващо е за помаците извън Гоцеделчевско и по света!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #13 on: May 07, 2009, 08:58 »
Blagodarnosti i ot mene za chudesnite snimki Mustafa. Mene licno vseki praznik me radva i mi palni dushata, nyama znachenie religiozen, bitov, mitov... :)

Jiv i zdrav da ni radvash s oshte mnogo krasoti...

Offline GORANEC

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 82
  • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
    • POMACI GORANI TORBESI =1 SOJ TRAKIJANSKI
Ynt: Едерлес в с.Лъжница - 06.05.2009г.
« Reply #14 on: May 07, 2009, 11:19 »
masallah super sliki ...

NASIOT PREKRASEN SOJ

POMAKS GORANI TORBESHI 1 SOJ
SELAM SVIM

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42