Author Topic: Geleneksel Pomak kıyafetleri oyuncak bebeklerde  (Read 5190 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Geleneksel Pomak kıyafetleri oyuncak bebeklerde
« on: May 27, 2012, 17:02 »
Çanakkale Biga'da bir ev hanımı 9 parçadan oluşan ve Pomak kültürünü yansıtan kıyafetleri giydirdiği oyuncak bebekleri satarak hem bu kültürü yaşatıyor, hem de aile bütçesine katkı sağlıyor

Serten Akkaya - Çanakkale'nin Biga ilçesinde bir ev hanımı, 9 parçadan oluşan ve Pomak kültürünü yansıtan kıyafetleri giydirdiği oyuncak bebekleri satarak, hem bu kültürü yaşatıyor hem de aile bütçesine katkı da bulunuyor.

Işıkeli köyünde yaşayan ev hanımı Nesibe Kosa (58), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Pomak kıyafetlerinin artık sadece köy düğünlerinde kullanıldığını söyledi.

Geçlik yıllarında Pomak kültürünü yansıtan kıyafetleri günlük yaşantıda yer aldığını, bu kıyafetlerle tarla ve bahçeye giderek, güneşin altında orak biçtiğini anlatan Kosa, 9 parçadan oluşan kıyafetin, yaklaşık 6 kilogram geldiğini bildirdi.

Kosa, bu kıyafetleri 45 yıl giydiğini belirterek, "Şimdi de bu kıyafetleri oyuncak bebeklere giydirerek, Pomak kültürünü yaşatmaya çalışıyorum" dedi.

Kendisiyle birlikte köyde 3 kişinin oyuncak bebeklere giydirmek için Pomak kıyafetleri hazırladığını ifade eden Kosa, haftada ancak iki oyuncak bebeğe bu kıyafetlerden yapabildiğini kaydetti.

Bebekleri Biga pazarında sattığını, sipariş üzerine Marmara Bölgesi'ne de gönderdiğini belirten Kosa, şöyle konuştu:

"Pomak kültürünü yansıtan kıyafet, 9 parçadan oluşuyor. El tezgahlarında koyun ve keçi yününden dokuduğumuz bezleri, çeşitli renklerdeki pullarla işleyerek kıyafetimizi hazırlıyoruz. Bebeğin başına fes giydiriyorum. Arkasına pilik, cepken ve kuşak, önüne de mendil. Etek, arkasına kuşak, kolluk ve çorapları da giydirdiğimizde kıyafet tamamlanıyor. Bunların hepsi yöremizi yansıtan motifler. Bebekleri bunlarla süslüyoruz. Bu kıyafetleri giydirdiğimiz üç boy halindeki bebekleri, 20, 30 ve 40 liradan satıyorum. Hem bu kültürü yaşatıyorum hem de aile bütçeme katkıda bulunuyorum."

Biga Kaymakamı Fatih Genel de yapılan bebeklerin Pomak halkının kültürünü yansıtan, el emeği göz nuru ürünler olduğunu söyledi.

Bunun gibi önemli değerlere sahip çıkmak için gereken ne varsa devlet olarak yapmaya hazır olduklarını ifade eden Genel, "Kültürümüzü yansıtacak ve gelecek nesillere aktarılmasını sağlayacak çalışmaların desteklenmesi, geleceğimiz açısından ve köy halkımızın maddi kazancı açısından son derece önemlidir" diye konuştu.

Anadolu ajansı

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42