Author Topic: ПОМАЦИ - СПОРТНА СЛАВА ЗА РОДИНАТА  (Read 63320 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Отварям тази тема тук, защото във форума няма секция "Спорт". Иначе професионалния спорт съвсем не е "развлечение", а съчетание на талант и много, много труд. А до върховете достигат малцина...
Ще се радвам да се добавят в темата и други имена на помаци-спортисти, постигнали значими успехи, и то не само за България, но и за други държави, където живеят.



Свилен Русинов
Бокс, категория над 91 кг

Рождена дата:   29.02.1964
Родно място:   с. Градежница, Ловешко


Свилен Русинов винаги е бил най-големият в националния отбор, но в същото време и най-кротък по характер. Роден е на 29 февруари 1964 г. в Плевен. Започва да боксира в местния „Спартак”. По-късно преминава в столичния ЦСКА. Дълго време е капитан на националния отбор на Р България.
През славната си кариера се е срещал с много легенди на световния бокс. Два пъти боксира на финал на световно първенство в супертежка категория. Двата пъти губи от вече покойния кубинец Роберто Баладо. Има мачове с трикратния олимпийски шампион Феликс Савон, американската звезда Ридик Боу, полското страшилище Анджей Голота и с украинските братя Владимир и Виталий Кличко.
Най-големият си успех постига на Евро 1993 в Бурса, където взима титлата. Година по-рано се нарежда и сред олимпийските медалисти, като взима бронз в Барселона.
Сваля ръкавиците през 1995 г. и започва да се занимава с отглеждане на плодове и зеленчуци. Почетен гражданин на Община Тетевен. Понастоящем кмет на родното си село Градежница.

Успехите:
Европейски шампион от Бурса’93
Бронзов медал на Олимпиадата в Барселона’92
Сребърни медали от световните първенства в Сидни’91 и Тампере’93
Бронзов медал от световното първенство в Рено’86
Бронзови медали от европейските първенства в Торино’87, Атина’89 и Гьотеборг’91
Сребърен медал от турнира за световната купа в Бомбай’94
Многократен шампион на България
5-кратен златен медалист на турнира „Странджа”, носител на Купата през 1995 г.


Албен Кумбаров
Борба св. стил, категория до 62 кг

Рождена дата:   12.11.1964
Родно място:   с. Кочан, Благоевградско


Албен Кумбаров е бивш състезател по борба в категория до 62 кг в свободния стил. Той е роден на 12 ноември 1964 година в село Кочан, Благоевградска област. След края на активната състезателна кариера, Албен Кумбаров се захваща с треньорска дейност. Бил е както помощник, така и старши треньор на националния отбор на България по борба.

Успехите:
Европейски шампион от Анкара през 1989 г.
Бронзов медал от СП в Будапеща през 1985 г.
Носител на златния пояс „Дан Колов” през 1987 г.
Многократен шампион на България


Величко Чолаков
Вдигане на тежести, категория над 105 кг


Рождена дата:   12.01.1982
Родно място:   Смолян


Величко Чолаков е български щангист, роден на 12 януари 1982 г. в Смолян. Участва на Олимпийските игри в Атина през 2004 г. и печели бронзов медал в категория над 105 кг. Висок е около 201 см. Поканен през януари 2006 г. от Арнолд Шварценегер да участва в турнира „Арнолд Класик“ в САЩ. Почетен гражданин на Смолян и община Неделино.

Успехите:
Бронзов медал от Олимпиадата в Атина през 2004 г.
Световен вицешампион от Ванкувър през 2003 г.
Европейски шампион от Киев през 2004 г.
Световен вицешампион за младежи от Чехия през 2002 г.
Европейски шампион за младежи
Многократен републикански шампион


Даниела Керкелова
Вдигане на тежести

Рождена дата:   08.11.1969
Родно място:   с. Любча, Смолянско


Даниела Керкелова е родена на 8 ноември 1969 г. в Девин. Отначало започва да спортува футбол, участва в няколко републикански женски първенства по футбол, има участия и в представителния отбор на България по футбол (жени). Паралелно с футболните занимания, започва да тренира и вдигане на тежести, където постига по-големите си успехи. През периода 2004-2007 година е треньорка на националния женски отбор по вдигане на тежести.

Успехите:
5-то място на Олимпиадата в Сидни през 2000 г.
Бронзови медали от световните първенства през 1989, 1990 и 1991 г.
Сребърен медал от европейското първенство в София през 2000 г.
Многократна републиканска шампионка

Антим Пехливанов
Футбол

Рождена дата:   07.06.1959
Родно място:   Мадан, Смолянско

Антим Пехливанов започва кариерата си в Горубсо (Мадан) (1977-1982 г.). Започва да играе в Ботев (Пловдив) от 1982 г. и е неизменен титуляр -
централен нападател с № 9 на фланелката до 1990 г. Играл е и в Арсенал (Казанлък) (1995-1998/ес.), Белово (1999/пр.), в Португалия и Кипър.
С отбора на Ботев Пд участва в 164 срещи, като отбелязва 90 гола. Любопитното е, че 38 от тях отбелязва с глава. В „А" националния отбор на страната има участие в 10 срещи (1 гол). С екипа на Ботев Пд има 31 официални и приятелски международни срещи и вкарва 15 гола и 30 срещи с 20 гола за купата на страната. В евротурнирите има 14 мача и 4 гола (2 мача за КЕШ, 4 мача и 1 гол за КНК и 8 мача и 3 гола за купата на УЕФА). Физически силен футболист, пробивен нападател и добър реализатор.

Успехите (с екипа на Ботев Пд):
Вицешампион на България през 1986 г.
Бронзов медалист от първенството на България през 1983, 1985, 1987 и 1988 г.
Финалист за Купата на България през 1984 г.
Голмайстор №1 на „А” РФГ през сезон 1982/83 г. с 20 гола


Малин Орачев
Футбол

Рождена дата:   03.12.1972
Родно място:   с. Кочан, Благоевградско


Малин Орачев е български футболист, дефанзивен полузащитник. Роден е на 3 декември 1972 г. в село Кочан, Благоевградско. Висок е 175 см и тежи 72 кг. Играл е за Пирин (Благоевград), Нафтекс (Бургас) и Локомотив (София). В "А" група има 399 мача и 40 гола. В евротурнирите има 16 мача и 2 гола (4 мача с 2 гола за Пирин в КНК, 6 мача за Нафтекс и 6 мача за Локомотив (Сф) в турнира за купата на УЕФА). Има 3 мача за националния отбор. В момента се състезава за Нафтекс в Източната „Б” група.

Спортен път:
 Година       Първенство      Отбор            Мачове     Голове
1990 - 1995   „А” група      Пирин                   91       10
1995 - 2004   „А” група      Нафтекс              201       23
2004 - 2008   „А” група      Локомотив Сф      107         7
2008 - 2009   Изт. „Б” гр.    Нафтекс               25         1
* Данните са към 31.05.2009 г.

Успехите:
Вицешампион на България през 1997 г. с Нафтекс
Финалист за купата на България през 1992 и 1994 г. с Пирин и през 2000 г. с Нафтекс
Носител на купата на ПФЛ през 1996 и 1997 г. с Нафтекс


Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Един от най-големите млади таланти в любимия ми ЦСКА също е от вашия сой. Казва се Атанас Зехиров. Изключителен футболист, дано само Господ да го пази от контузии, защото е много чуплив. Наблюдавах го още докато беше в юношеските формации и много ме впечатли. Феновете на "Българска армия" също много го харесват. Според мен след две-три години ще бъде национал.
Ето и кратко представяне на Наско:


Атанас Зехиров е български футболист, полузащитник. Роден е на 13 февруари 1989 г. в село Кочан. Започва кариерата си в юношеските формации на ЦСКА София. От 17 май 2008 г. е играч на ЦСКА София. Между 2006 и 2008 г. играе в юношеския национален отбор на България до 19 г. Дебютира в А ПФГ на 2 май 2009 г. в срещата Черноморец-ЦСКА 0-1

Снимката му може да се види тук:

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Браво Българино.
Радоста обаче е нодостатъчна.
Ние обаче искаме автентични помашки имена.Нима в българският спорт днес се прогресира само с български имена?

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Ами хората са решили да са с български имена. Двамата с теб нещо можем ли да направим по въпроса? Да ги накараме да си сменят имената, може би?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Знаех че така ще кажеш.
Но въпреки това яз мисля че има дискриминация.
Иначе нямаше да се случи онази случка с Наим Сюлейманов.
Спомням си едно време баща ми как се кефеше на един борец от булгарският национален отбор които се казваше Осман Дуралиев.

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Твърди се, че и бившият защитник на "Левски" Елин Топузаков е от вашия сой, но поне засега той крие произхода си. Даже твърде много парадира, че е християнин.

Метка, това са човешки съдби, приятелю. Не можем да бъркаме в душите на хората.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Благодаря, Българин за информацията  :)
Поставям снимката на този млад футболист тук


      Атанас Зехиров

П.П. Колкото за Топузаков, нямам информация. Все пак предпочетох да пиша за хора, за които съм сигурен в произхода.

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Метка, що не си изливаш мъката по другите теми, а започна да затлачваш и тази?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
Твърди се, че и бившият защитник на "Левски" Елин Топузаков е от вашия сой, но поне засега той крие произхода си. Даже твърде много парадира, че е християнин.

Метка, това са човешки съдби, приятелю. Не можем да бъркаме в душите на хората.

Щото това е помашки сайт, гласът на помаците.
Или пак ще издирваме на Исмет Егенето?
Ако е така кажи аз сам в очакване..

Offline Българин

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 417
  • Gender: Male
  • "Аз не търся, аз намирам" - Пабло Пикасо
Какво повече да ти кажа по темата? Каквото съм имал да кажа - казал съм го.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Булгарино извинявай!
Думите ми бяха адресирани към дим56, просто обърках цитата!

Ето пиша го наново нпо вече поправен:

You are not allowed to view links. Register or Login
Метка, що не си изливаш мъката по другите теми, а започна да затлачваш и тази?
Щото това е помашки сайт, гласът на помаците.
Или пак ще издирваме на Исмет Егенето?
Ако е така кажи аз сам в очакване

Offline dim56

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 558
Повтарям ти - не затлачвай темата.
Отвори си нова и си очаквай там  ;)

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Pokajete sportisti pomaci s na6ite imena a ne s vuzrodenite .

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Вратарят на Пирин ГД /играл и във Видима-Раковски/ - Абди Абдиков. Фамилията е разпространена в Рибново, мисля че и той е от там.

Нападателят на Пирин Бл Марио Метушев. Роден е в Абланица, бивш играч на Пирин ГД.


PETER

  • Guest
Хубава тема, dim56.
Само една забележка за да не стават спорове.
Може ли когато обявявяте някого за помак, да пуснете инфо къде той самият се е обявил за помак.
Щото иначе става като със Зорка Първанова, Радка Кушлева, Челингиров и т.н. и т.н.  :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42