Author Topic: Село Туховищa  (Read 297549 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Село Туховищa
« on: February 14, 2009, 20:06 »
Тъй като дискусията която се водеше в темата за селото в раздела "Фотогоалерия" не беше свързана със "Фотография", пускам тука тема, в която може да се говори за историята на селото, и в тази тема ще се слеят коментарите от другата тема, които не са свързани със "Фотография"









------------------------------------------------------------------------

Писах собщение на братовчеда ми които прави снимки на селото и го помолих да направи, но не иска да влезе в гробето да направи.
Там си е много страшничко, дори и мен ме беше страх да направя, но успях да направя няколко снимки на гробето на долната махала, а на некропола имам много снимки но не се вижда много защото са само тикли побити в земята, няма никакъв надпис нито разкопан гроб в некропола.
ето снимки с които разполагам на гробето и една от некропшола, на некропола съм направил много снимки, но са безразлични защото няма много за гледане, все пак, ако искаш можеш да ги потърсиш в You are not allowed to view links. Register or Login именувал съм ги "Tuhovishta's Necropolis" а ето трите снимки които имам на гробето на долната махала.



извинявам се че са толкова рамазани

умрях от страх като влезнах там, имаше нещо като разкопан гроб, усмелих се само да надникна много малко, но нищо не се виждаше, как ли пък да направя снимка.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Село Туховищa
« Reply #1 on: February 14, 2009, 20:19 »
Много си искрен,разбирам :).Ставаше въпрос за тези камъни дето ги изпочупиха ,но все има още запазени,напролет като се постопли помоли някой да снима знам че има още.Благодаря за труда ти!

Offline Whitesnake

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 62
Re: Село Туховищa
« Reply #2 on: February 14, 2009, 20:21 »
Izviniavaiate, no moga li da vi popitam, koi i koga e izpochupil tezi pametnici?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Re: Село Туховищa
« Reply #3 on: February 14, 2009, 20:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Izviniavaiate, no moga li da vi popitam, koi i koga e izpochupil tezi pametnici?
  Местните хора,не българите.Местните комунисти партийци и тези дето искаха службица като нищо ходеха с чукове- тукмак по местномu и дробяха тези камъни запазени от векове с арабски надписи!

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Reply #4 on: February 14, 2009, 20:48 »
но къде са запазени тия камъни?? или още си са на горбището??

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Reply #5 on: February 20, 2009, 21:35 »
днеска в село летя сняг, можете да видите снимките в албума

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Reply #6 on: April 06, 2009, 22:33 »
Нови снимки!

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Re: Село Туховищa
« Reply #7 on: April 06, 2009, 22:50 »
You are not allowed to view links. Register or Login
  Местните хора,не българите.Местните комунисти партийци и тези дето искаха службица като нищо ходеха с чукове- тукмак по местномu и дробяха тези камъни запазени от векове с арабски надписи!

ОК, местните продажници са ги изпочупили, но по чия поръчка? Да не би да е по поръчка на добрите българи случайно?

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Re: Село Туховищa
« Reply #8 on: April 06, 2009, 22:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Erol,mersi mnogo za snimkite.Shte te pomolq kogato imash vreme da snimate nqkoj nadgroben kamyk s nadpis na arabski,ima gi i na dvete grobishta,kakto i v  ogradeto imashe edno grobishte razkrito.Pitam poneje tuk v saita ima interesna tema za nadgrobnite kamyni s arabski nadpisi.Nazmi

Ако трябва да сме искрени, трябва да си признаем, че вероятността да се открие ислямски предосмански паметник специално в Туховища и Годешево е нищожна.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Reply #9 on: April 06, 2009, 22:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако трябва да сме искрени, трябва да си признаем, че вероятността да се открие ислямски предосмански паметник специално в Туховища и Годешево е нищожна.

и какво намекваш с това?

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Re: Село Туховищa
« Reply #10 on: April 06, 2009, 23:08 »
Ами разходи се в землището на собственото си село и ще видиш сам. Ако случайно не успееш да видиш, мога да ти напиша какви археологически находки има от покрайнините на Туховища и Годешево и какви легенди се носят из селата ви, та даже не само из вашите села.

Offline Ерол

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 172
  • Gender: Male
  • Туховища
    • Страница на с. Туховища
Re: Село Туховищa
« Reply #11 on: April 06, 2009, 23:13 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ами разходи се в землището на собственото си село и ще видиш сам. Ако случайно не успееш да видиш, мога да ти напиша какви археологически находки има от покрайнините на Туховища и Годешево и какви легенди се носят из селата ви, та даже не само из вашите села.

ами аз с удоволствие ще прочета всичко което напишеш за село Туховища и наоколо.
само да не са убиди или подобно нещо.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Re: Село Туховищa
« Reply #12 on: April 06, 2009, 23:17 »
Чакай да го снимам, че е много.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Re: Село Туховищa
« Reply #13 on: April 06, 2009, 23:48 »
Най-напред искам да се извиня за лошото качество, но по това време на денонощието не ми се разбръмчаваше скенера, та снимах с фотоапарата. Значи това е от книгата "Чечкият говор" на Румен Сребранов. Не съм снимал всички материали поради две причини: 1) не е коректно спрямо автора; 2) книгата може да се купи по интернет от всяка точка на земното кълбо за скромните 6 лева от следните книжарници:

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

В книгата има доста материали за селата Абланица, Боголин, Вълкосел, Слащен, Туховища и Годешево, както и доста полезна историческа и етнографска информация за целия Чеч. Поместени са съчинения, легенди, песни и други фолклорни материали. С някои неща в книгата не съм съгласен, като например начина, по който са представяни някои данни, но все пак книгата е полезно четиво за всички, които се интересуват от този край.

Ето за историята на Годешево, Туховища, Вълкосел и Слащен:

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

Ето за имената в Туховища:

You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login

От тук нататък и да ме молите, няма да снимам. Съвест не ми дава - книгата струва 6 лв, има я по книжарниците и може да се поръча дори от чужбина. 6 лв не са много пари. Надявам се г-н Сребранов да не ми се сърди за горните 6 страници. По-скоро нека да го приеме като малка реклама  ;)

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Re: Село Туховищa
« Reply #14 on: April 07, 2009, 13:19 »
Чечлия дай и други страници що точно тази побликуваш аз лично знам случаи на бягство-хората си продавали имотите и после се връщали тук разочаровани меко казано.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42