Author Topic: Селски туризъм в района на Триград.  (Read 18652 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline СветоСлав

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Здравейте приятели!
Първо да се представя - казвам се Светослав Стоянов и обичм всичко свъзано с Родопите.
Искам да ви помоля за малко инфо.
Решили сме  с приятелката ми да почиваме някъде в района на Триград и  да пообиколим насам-натам.
Не ми се иска в самия Триград да оставаме и се чудех дали в близките села има условия за селски туризъм или нещо такова.
Гледах снимки от Гьоврен, Борино, Буйново....Много хубав карай. Благородно ви завиждам, че живеете на такова приказно място.
Ако някой знае нещо нека сподели!

EVROPOMAK

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Здравейте приятели!
........ Искам да ви помоля за малко инфо........ Гледах снимки от Гьоврен, Борино, Буйново....Много хубав карай. Благородно ви завиждам, че живеете на такова приказно място.
Ако някой знае нещо нека сподели!
Здрасти СветоСлаве,
За тоя край, за да го разбереш, требва да ти разказваме 1001 дни и нощи, и пак човек нема да го опознае!  ::)
Най-добре е да се разходиш по селата и баирите, като почнеш от Триград, Жребово, Кестен, Водни пад, Кожаре, Буйново, нататък по Мугла, към Касъка, Айшекулак, Беден, Тъмръш, Осиково, Селча, Лесичево, Широка поляна, Доспатските ливади, Сърница, може да прескочиш и до Бабешките села, да завиеш към Рибново, Ковачевица, Дъраш, Слащен, Туховища, Марулево, Римския мост, Бръщен, Барутин, към Превала, и направиш едсна голема въртележка да обиколиш поне част от Родопите!  :o  ;D
Ако съ озориш, питай по там все шъ срещнеш некви Помаци, те шъ ти помогнат и шта упътят, кои места са по-интересни и убави места!  ;D  ;)

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
EVROPOMAK ти си направил програма за 3 месеца :)
Човека надали има толкова време :D

EVROPOMAK

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
Аз ти препоръчвам да отидеш в село Широка лъка, Гела и Мугла - там е сърцето на Родопите! Ще те почерпят руйно вино, .......  Ще се почустваш истински българин. ....., да видиш Историческия музей, който е уникален! В близост до Триград е Триградското ждрело, Ягодинската пещера, пещерата Дяволското гърло и природния феномен Чудните мостове! ЩЕ останеш доволен от топлата прегръдка на Родопа и родопчани! Ще се заредиш с положителна енергия и винаги ще се връщаш там, където е роден Орфей![/b][/color]

А,а, забравих в Широка лъка, като погледнеш от главния път нагоре към "Помашката махала", има много хубави конаци, и пази се по пътеките от ората, да не земеш да се почувстваш, като истински Помак!  :o
Опазил, те господ!  ;D  ;)

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Eроне, къде се намира Историческият музей, близо ли е до Планетариума?

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Благодаря, Ероне.

Offline СветоСлав

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Май не зададох правилно въпроса.
Интересува ме дали има къде да се нощува по тия села.
Не ме интересуват някакви скъпи хотели и тем подобни.
Една соба с креват за мене и за мойта гълъбица ме оправят перфектно ;D
Иначе мерси за бързите отговори!
Много сте яки!!!

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
Още веднъж благодаря. Непременно ще го видя, а също  и смолянските  водопади, за които разбрах тук в сайта. Златоград е голям, но случайно да познаваш Сийка Дриева?

Offline СветоСлав

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Quote
,а, забравих в Широка лъка, като погледнеш от главния път нагоре към "Помашката махала", има много хубави конаци, и пази се по пътеките от ората, да не земеш да се почувстваш, като истински Помак!  Шокиран
Опазил, те господ!
ЪЪъъъъ..Това не го разбрах.
Би ли ми го обяснил?
Да се пазя от (х)ората?

EVROPOMAK

  • Guest
You are not allowed to view links. Register or Login
ЪЪъъъъ..Това не го разбрах.
Би ли ми го обяснил?
Да се пазя от (х)ората?
Майтап, по този повод един истински виц и случай за Помаците, понеже може да срещнеш такива хора с български имена, а не само очакваните такива с арабско-мюсюлмански имена!  ;D

"Отива един помак - Росен се наричал, в София да търси работа!
Среща някой бай Иван, намира му работа и го пита!
Ти, Росене изглежда си наше момче от Родопите, там има много Помаци, чуваме, че те ядат хора, как си оцелял?
Мислил, мислил, Росен и накря му казал!
Ами, там и тук, яз съм Росен и съм помак, та затова там след като изядохме всички хора-християни, сега дойдохме и тук в София, да ва изядем и вас! "  ;D  :D
Смело, бе човек, не се стряскай, радвай се на ората и на природата!   :o ;)

Offline СветоСлав

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Ха, е това не съм го знаел.
А има ли мюсулмани със български имена?

Selcha

  • Guest
Аз

Offline r_valentina2000

  • Member
  • **
  • Posts: 39
You are not allowed to view links. Register or Login
Светославе, не те знам дали си помак или християнин, но не те пращам там да се караш с хората, а да се насладиш на гостоприемството им и тяхната родопска идентичност! Иначе население преобладаващо в Гела и Широка лъка е християнско, а в Мугла са помаци!
Вече е християнско-помаците са ги прогонили 1878г в турско-на юг от връх Рожен.Процеса трае до 1927г,1928 родопите са засегнати със силно заметресение-смесват се двете събития за да се помнят..........

Offline Беглик

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 448
И мечешки туризъм има в Триград:

Мечки се разходиха по триградските улици
01 юли 2009, 08:44
Група мечки са шетали тази сутрин по улиците на родопското село Триград, потвърдиха по телефона от кметството. Ранобудни жители са алармирали властите по спешния телефон 112 след изгрев слънце.
От „Гражданска защита” са успокоили селяните, че ще се погрижат горските обитатели, които по закон са защитен вид,  да се върнат, където им е  мястото. От там коментират, че подобен случай досега не е имало, въпреки че в смолянския район винаги е имало мечки.

Offline СветоСлав

  • Member
  • **
  • Posts: 7
Начи почвката ни мина супер. Доста се полутахме в Борино защото по-принцип
мислехме да оставаме там.  Селото, като че ли е изцяло от турци. Тва ми беше много странно. Бяхме си харесали х.Орфей и на притисненията ни дали ще можем да стигнем до там с лек автомобил месните ни отговориха - "Няма никакъв проблем да се стигне с какъвто и да било автомобил. Пътя е от трамбован чакъл и става."
Когато последния път ходих до  Сърница се заклех да не вярвам на местните, когато казват"Пътя става" ама в информационния център на Борино бяха толкова убедителни, че реших да пробвам. Естествено се пре***х за пореден път. Едвам издрапахме асфалтирания път в самото село, и като видях какви камънаци следват се върнахме. Отидохме в Триград и там останахме до края.
Ходихме до селцата Жребово и Водни пад.
В Жребово имах интересен разговор с един дядо на 90 години. Човека пазеше хубави спомени за комунизма и разправяше, че освент ова с имената супер е било. Неодобряваше сегашната (вече минала) власт и каза нещо от сорта че по царско време е било хубаво щото са управлявали само царя и 12 министри а сега "Пак ни управляват турски бейеве". Итересно звучи от устата на мюсулманин.


Ааа и да не забравя. Информационния център в Борино много ми хареса (освен информацията за пътищата ;D). Скромен е, но личи, че хората са го направили с желание. Имат изнесени народни носии, битови предмети, всякакви дипляни, книжки, картички, медове, сладка .....абе убаво е.


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42