Author Topic: Pomaks In the USA - Помаци в САЩ !  (Read 26891 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Pomaks In the USA - Помаци в САЩ !
« on: December 11, 2008, 23:45 »
 Ne e problem da pishem na anglijski tuka.Tazi tema mislq obache da stane dostoqnie na vsichki kyde li ne ima pomaci,trqbva li da gi mychime s anglijskiq,ima i drugo poneje temata e za Pomacite v USA to az vi garantiram che vsichki te ot pyrviq pomak predi  blizo 45-50 godini deto sa tuk  kato se vidim si govorim na pomashkiq si ezik,na bylg,edva li pomak kojto iska da pishe bi mu bilo po dobre da se pravim na amerikanci s anglijski. Bolshinstvoto ot pomacite tuk v moq rajon deto sme dosta sa NOVI otskoro!Ima i drugo naprimer,mnogo ot nashite pomaci tuk nqma kak da izrazi onezi trepeti na dushata izpolzvajki samo anglijski ezik,ima dumi i misli deto nikoga nqma da gi otkriessh i izrazish chrez drug ezik osven nashiq,neka se pishe na latinica,no tezi hora zad koito az zastavam sa tuk otskoro,ne biha sednali pred kompa s rechnika,taka az mislq( lichno mnenie)!P.P:- Bi moglo da se dopylni-...da se pishe po izbor  na anglijski ili bylgarski s tekst na latinica?

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Помаци в САЩ
« Reply #1 on: December 12, 2008, 01:51 »
Privet Nazmi!
S hubava i mnogo interesna tema si se zael.
Tazi tema za pomacite v USA e neiz4erpaema.
Oshte pove4e 4e pomaskiat avantiurizam nikoga  ne nie napuskal i zavladqvaneto na zapada i ot nasha etnos e indikacia za tova.
To e fakt.
Godinata e 1964.
Breznitsa.
Poredna smana na imenata.Saprovodeno sa represii sreshtu nepokornite brezni4ani.
Az  sam bil na osem meseca.
V Breznitsa oba4e e imalo i drug vid nepokorni hora koito po savsem drug radikalen na4in sa reshili da si sahranqt imenata i da ne badat asimilirani.
Svormirala se e edna grupa ot okolo 5 4oveka.
Ediniata ot tqh se e kazval  Ismail 4olak.Drug - Iusuf Cholak.I oshte dvama ot tozi rod na koito malkite imena ne gi pomnq.
Imalo e edin koito se e bil ot Grosharovia rod.
Tazi grupa prosti e reshila da se opita da prese4e granicata s Garcia.
I uspqva.
Mejdu drugoto samata darjava Garcia , dori i sled kato ni spasiava prez 1912 godina ot se4ta na komitite, vinagi sled tova e bila s posledovatelna politika kam nas pomacite ot Nevrokopskiat region.
I horata ot Breznitsa koito sa se spasili prez1964 g , sa bili priuteni ot grackite vlasti.
Nastaneni sa bili v edno selishte blizo do Atina ..
Imeto na tova selishte - lager za emigranti ot Bulgaria  e
- Lavrion.
Tam nashencite sa bili obu4avani kak da ocelqvat v stranite kadeto sa pojelali da jiveat.
U4ili sa angliiski ezik.
Predpolagam sled tri mese4nata im podgotovka te sa poeli kam USA.
Sled dve odini edin ot tqh - Ismail Cholak se vrashta ot USA i otiva da jivee v Turcia - Karaach.
Seloto kadeto v momenta jivee i blagodenstva goliama breznishka diaspora.
V momenta Ismail Cholak e jiv i zdrav i e izvesten v Karaach s prozvishteto - Amerikata.
Toi e moi rodnina.
Moita maika mi razkazva kak toi me e vzel v race i celunal predi da izbqga v Garcia, kogato az sam bil na 8 meseca.

Ostanalata 4ast ot Breznishkata grupa se zaselva v USA.
Interesen i liubopiten fakt e 4e nie Brezni4ani imame dobrovolec vav Vietnamskata voina.
Nie si imame istinski Breznishki Rambo.
Tozi 4ovek se kazva Iusuf Cholak i jivee i dosega v Chikago.
No toi oshte ot togava ne e idval v Breznitsa i za negove se nosqt legendi.
Bih se radval ako neshto razberesh i razkajesh za tozi liubim na breznishkite tiineidjari negovata istoria vav Vietnamskata voina.
I imalo lie i drugi pomaci v tazi voina?
Drugoto e bezsledno iz4eznalia v Chikago brezni4anin sin na Ibsih Grosharov ot Breznitsa.
Na nego ne mu pomnq malkoto ime, no bashta mu go izdirva ot predi 20 -30 godini nqkade i nito vest nito kost ot nego.
Ot tezi stari emigranti imame edin Brezni4anin koito jivee v New York.
Toi e idval v Breznica i sme go vijdali.

I shte ti kaja neshto za ezika.
Amerikanskite pomaci ste svobodni hora i ste svobodni da pishete tuka na pomashki.
Tova e mai'4n ezik i ne biva da go zabravqme.
Kaji na tezi koito poznavash, neka da zapovqdat i neka pishat kakto im e kef.
Dori i da dopuskat gramati4eski greshki.
Nie shte im se radvame....






Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Помаци в САЩ
« Reply #2 on: December 12, 2008, 02:08 »
Metka mnogo hubavo vrushtash lentata nazad sys spomenite na tezi pomaci ot Bresznica deto spomena po gore,imam danni ot tuk che sa bili v edin lager sys pomak tuk na ime Fikret( Frank),kazah vchera che postepenno shte vkliucha pomaci tuk koito sa ot blizo 50 godini,imam dumata im,kato te razbira se shte zapochnat kak i zashto,kakvo sa prejivqli prez komunizma,zasega imam dvama ugovoreni pomaci..,raboti se po vyprosa.......

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #3 on: December 12, 2008, 21:33 »
Nazmi mnogo zdrave na vsi4ki pomaci ot Pensilvaniq,nai -mnogo na adasha Suleuman ,znaesh mnogo dobre.Kaji mu mnogo pozdravi ti prashta Sully{Sulehmen} ot Chicago.Da predadesh su6to taka mnogo zdrave na Erkin,Takata,Alisan,Mahmud,Abidin,Kadsriq-na vsi4ki ot Slashten specialni pozdravi.Idval sum samo vednuj tam v Wind Gap,tam li imashe ti pizzariq ili v Strasburg.Adasha oshte li si raboti  kato zavarchik  ili sega e ve4e drugade.Kaji mu 4e  tursq shofiori makar i mladi az shte gi obu4avam i da zapovqda pri men, Ili toi   iska da stoi blizo do vuncite si.Ako kajesh Suleiman ot Slashten koito jivee v Chicago te shte razberat pak 4e sum az- Sully.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #4 on: December 13, 2008, 03:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Nazmi mnogo zdrave na vsi4ki pomaci ot Pensilvaniq,nai -mnogo na adasha Suleuman ,znaesh mnogo dobre.Kaji mu mnogo pozdravi ti prashta Sully{Sulehmen} ot Chicago.Da predadesh su6to taka mnogo zdrave na Erkin,Takata,Alisan,Mahmud,Abidin,Kadsriq-na vsi4ki ot Slashten specialni pozdravi.Idval sum samo vednuj tam v Wind Gap,tam li imashe ti pizzariq ili v Strasburg.Adasha oshte li si raboti  kato zavarchik  ili sega e ve4e drugade.Kaji mu 4e  tursq shofiori makar i mladi az shte gi obu4avam i da zapovqda pri men, Ili toi   iska da stoi blizo do vuncite si.Ako kajesh Suleiman ot Slashten koito jivee v Chicago te shte razberat pak 4e sum az- Sully.
    .."Sully( Sulehmen) ot Chikago"-pri uslovie che ne se poznavame ne znam kak AZ da predam pozdravi na adasha ti "dvojnik" Suleman,obyrni se kym nego!Az poznavam Suleman Pashata ot s.Slashten i ne razbiram kak tozi  syshtiq Suleman ot Slashten kojto po gore e pisal che jivee v Chikago  da prashta pozdravi  na " sebe si"!!! Samo da dopylnq kym Sully - tvoq adash Suleman  deto mu puskash pozdravi uchastva vyv Foruma!

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #5 on: December 13, 2008, 06:15 »
Neznaeh 4e toi vliza v saita,ti po gi znaesh tezi raboti nali si ve4e 12-god. v Amerika.A az sum samo ot 10.NO znai,4e drug ot Slashten koito pishe tuk sum samo az.I jiveq v Chicago a ne v  Wind Gap.Poznavash me mnogo dobre i sme se vijdali daje v BG,kogato si beshe doshul  purviq put.Az i Djamal Kotelov doidohme v Chicago,moi garant e Ahmet Shukri ot Tuhovishte.Sled nas doidoha i drugi ot nashiq krai.Sega sme kum 15-semeistva ot nashiq krai v Chicago.Az stanah garant na 6-semeistva tuk v Chicago. 3-pomashki semeistva sum dokaral,2-turski ,1-bulgarsko semeistvo.Ami  neznam zashto rukovodstvoto do sega nee pitalo za nego  men koito sum ot Slashten a pita teb ,koto si ot Tuhovishte.Moje bi ti si po blizuk s rukovodstvoto ta za tova teb pitat a ne men.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #6 on: December 13, 2008, 07:59 »
Ne se symnqvam v dumite ti,no ti me pomoli da pozdravq adasha ti Suleman ot s.Slashten,a az ti kazah che v Sajta ni vliza otdavna  chovek sys nik Snake,syshtiq si chati s Metkata i mu e priqtel nevednyj Metkata mi e kazval za nego, che e ot s.Slashten,she se kazva Suleman Pashov( Pashata) syshtiq kojto ti iskash da pozdravq,tova e istinata.Ako sledish mneniqta si vednaga bi razbral dali drug ne izpolzva nika ti,nikoj ne me e molil ot rykovodstvoto da proverq,prosto mi stana interesno kogato Metka mi razkaza  vsichko za Snake,a na tova koeto znam e druga lichnost ne ot Chikago.Mojte uvajeniq!

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #7 on: December 13, 2008, 08:35 »
Az nikude na Metkata nesum kazval 4e sum Suleiman Pasha,kazvam 4e se 4uvstvam kato Suleiman Pasha,a ne 4e taka mi e  familnoto ime.Az sum Snake i sum v pomak.eu ,a predi tova v pomaknet.com,a oshte po predi v pomakyahoo.com ot 2001,a ti ot koga si v saita ,mai otpredi 1-mesec.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #8 on: December 13, 2008, 08:50 »
Zemlqk,hajde da ne sporim koj ot koga e v Sajta,prosto shte te pomolq da se predstavish tuk i slagam tochka.Napishi si trite imena taka kakto az go pravq-eto Nazmi Mehmed Letif-roden v s.Tuhovishte,jivee vUSA- Stroudsburg,chakam tebe i si podavame rykata v imeto na Sajta :)

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #9 on: December 13, 2008, 09:38 »
Sulehmen Mahmud Zeyneli-Snake.Izvini me bratko ako neshto sum te nagrubil.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #10 on: December 13, 2008, 09:43 »
Az  privetsvam majestvoto i smelosta na dvamata vi - i ti Nazmi i ti Snake.
Svidetel sam na doblestna i doistoina postapka ot dvamata vi i se radvam 4e  znaete kak da predotvratiavate konfliktna situacia.
Radvam se naistina.
Tova e dobar primer za nas vsi4ki tuka vav foruma i vi obeshtavam 4e shte se pou4ime.

Offline Snake

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 501
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #11 on: December 14, 2008, 09:46 »
You are not allowed to view links. Register or Login s shapkata ,kauboq sum az -Snake.,

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #12 on: December 14, 2008, 10:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
You are not allowed to view links. Register or Login s shapkata ,kauboq sum az -Snake.,
Ima si has da ne si kauboi ;) :D
Da si jiv i zdrav Snake, nie naistina imame nujda i ot Pomaski kauboi.. :D

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #13 on: December 14, 2008, 10:19 »
Snake,pishi tam za pomacite kak q karate-sybirate li se pone na Bairama,znam che ima okolo 20 semejstva nashi pomaci,hodite li si na bajrama :)

Offline kara4441

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 2
Ynt: Помаци в САЩ
« Reply #14 on: December 14, 2008, 17:01 »
как сте младежи?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42