Author Topic: Лазарица  (Read 20716 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Лазарица
« on: April 11, 2009, 14:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login



Лазаровден или Лазарница е християнски празник, носещ името на Свети Лазар. Така се казва защото името Лазар е символ на здраве и дълголетие. Лазар е бил приятел на Иисус и когато той умира и е погребан три 3 дни след смърта си, Бог казва - "Лазаре стани!", и съживява Лазар. Лазаровден се празнува на осмия ден преди Великден. Поради това, че Великден се определя по лунния календар, а не по слънчевия, Лазаровден се пада всяка година на различна дата, но винаги в събота.
По традиция на Лазаровден се откъсват зелени върбови клонки, които ще красят вратите на следващия ден — Връбница (Цветница). Младите жени набират цветя за венците, които ще оплетат за празника Цветница. Момите, наричани „лазарки“, се събират в дома на една от тях. След това, пременени в традиционни фолклорни носии, обикалят къщите из селото, пеят обредни лазарски песни и благославят за здраве, щастие и берекет. Стопанинът на дома ги дарява с яйца, плодове и дребни подаръци. В миналото, на Лазаровден, момците от селото са поисквали ръката на своята избраница.
Празникът носи пролетно настроение и се очаква с нетърпение както от участничките, така и от жителите и гостите на селата и градовете. Вярвало се е, че мома, която не е лазарувала, не може да се омъжи. Затова е било задължително всяко момиче от селото да лазарува .

You are not allowed to view links. Register or Login

Честит Празник!!!



Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Лазарица
« Reply #1 on: April 11, 2009, 15:10 »
Какво целиш с този пост? Подигравш ли се? Това е ПОМАШКИ сайт, а помаците са мюсюлмани.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Лазарица
« Reply #2 on: April 11, 2009, 15:23 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Какво целиш с този пост? Подигравш ли се? Това е ПОМАШКИ сайт, а помаците са мюсюлмани.
  Chechliya,saita e v sveta,i nykyde v pravilata na Forume ne e kazano,che ne trqbva da se uvajavat praznicite na drugi religii a samo nashite! Za kakvo govorim.!!! Ta az kato dete po Kazanlyshko sym se radval,kogato komshiite ni hristiqni idvat u doma na baklava za Bajrama,kakto i na tehni praznici te pyk ni nosqt na nas za bereket.Mnogo molq da imame uvajenie vsekimu,tova che sajta e pomashki NE oznachava nai malko tuk nashite uvajavani chlenove ot drugi religii da bydat prenebregnati.Pravilata sa za vsichki ot Foruma. Chestiti im praznik.Jivi i zdravi zaedno.

fotakiev

  • Guest
Ynt: Лазарица
« Reply #3 on: April 11, 2009, 15:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Какво целиш с този пост? Подигравш ли се? Това е ПОМАШКИ сайт, а помаците са мюсюлмани.

Moje da 4estiti na men zashtoto az sym hristianin!
Toi ne e pomak ama e 4len na saita kakto i az!
E nali se  4uvat oplakvania 4e hristianite ne priemat pomacite , zashtoto sa musulmani.Kak ti i drugi hora  imate pretencii za tova da ne e taka , kato samite ne mojete  da priemete drugia.Az , abc i drugi sme pokazvali 4e priemame pomacite i ne sme tuk,   za da se zaiajdame i  podigravame...
Kato e pomashki sait, kakvo iskash da kejesh?Moje bi 4e v saita bi triabvalo da pishat samo pomaci i musulmani li?Ako e taka stiga se oplakva, 4e horata vi deliat...ti se delish i horata misleshti kato teb!
Spoko, kato ne iskash ne mi 4estiti,  mikoi niama da te kara i niama pravo ,tova ne e tvoi praznik, no shteshe da e hubavo  da se useti po dobyr duh...

Chestit praznik i na teb abc!



Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Лазарица
« Reply #4 on: April 11, 2009, 15:55 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Какво целиш с този пост? Подигравш ли се? Това е ПОМАШКИ сайт, а помаците са мюсюлмани.

Първом сме хора.
Не се подигравам.
Не си длъжен да ми честитиш празника.

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Лазарица
« Reply #5 on: April 11, 2009, 16:26 »
Ебахти форума. До къде стигна. Щом и тук почнаха да ни навират християнството под носа. Нямам думи просто.

fotakiev

  • Guest
Ynt: Лазарица
« Reply #6 on: April 11, 2009, 16:34 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ебахти форума. До къде стигна. Щом и тук почнаха да ни навират християнството под носа. Нямам думи просто.

Foruma ne e izolirana sreda.Toi e proekcia na  vzaimootnosheniata izvyn nego.I dokato ne se nau4i vseki ot nas da gleda po dyle4e ot nosyt si i opoznava drugiat shte si stoi vinagi izoliran....

Offline Chechliya

  • Ace
  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 322
  • Gender: Male
  • Flight instructor
    • Pomak Leaks
Ynt: Лазарица
« Reply #7 on: April 11, 2009, 16:36 »
Не знам, аз просто не го приемам за редно и смятам да се откажа от форума. Напоследък ми дойде много. Много ви здраве! Прав беше Метката, като каза, че в администрацията има ченге(та).

fotakiev

  • Guest
Ynt: Лазарица
« Reply #8 on: April 11, 2009, 16:40 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Не знам, аз просто не го приемам за редно и смятам да се откажа от форума. Напоследък ми дойде много. Много ви здраве! Прав беше Метката, като каза, че в администрацията има ченге(та).
Az ne iskam da napuskash foruma!
Iskam da obshtuvame a ne da se delim.Nerazbiram zashto e tazi nastroenost...az li ti pre4a ili tova 4e sym hristianin?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Лазарица
« Reply #9 on: April 11, 2009, 16:44 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Ебахти форума. До къде стигна. Щом и тук почнаха да ни навират християнството под носа. Нямам думи просто.
  И аз нямам думи за постингите ви,това,че Модераторите тук сме за това да се уважават всички тук членове и вместо да им честитим празника,както те на нас/ справка Байрама/ то се правим на обидени! Срамота!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Лазарица
« Reply #10 on: April 11, 2009, 16:48 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Не знам, аз просто не го приемам за редно и смятам да се откажа от форума. Напоследък ми дойде много. Много ви здраве! Прав беше Метката, като каза, че в администрацията има ченге(та).
Къде ги видяхте тези ченгета в Админите,освен в болните ви мозъци! Отдавна да бях ви изстрил всичко,нека обаче помаците тук да разберем как да искаме уважение,като не даваме такова.!!!

fotakiev

  • Guest
Ynt: Лазарица
« Reply #11 on: April 11, 2009, 17:09 »
You are not allowed to view links. Register or Login
За това все сме яли боя, защото власт имащите сред помаците винаги са търчали при християните да им се подмазват. Ето, вижте тази тема и сами преценете, не правят ли същото и власт имащите в този форум. Не, аз няма да съм част от това. Много ви здраве!

Syjaliavam Chechliya 4e smiatash taka.I nerazbiram zashto temata ti doide v pove4e.Kakvo te obijda?Ti vlizal li si vyv cyrkva?Stiskal li sy ryka na hristianin?imal li si priatel hristianin?Az sym pravil vsi4ki tezi neshta ...vlizal sym v djamia,imam priateli musulmani, pregryshtal sym gi.
Vseki si ima viarata.No, pyrvo sme hora!

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Лазарица
« Reply #12 on: April 11, 2009, 17:21 »
Някой от съфорумниците ни тук не се усещат,излагат себе си! В болшинството помаците сме кротък народ.Имаме уважение и затова ако искаме да сме единни и да ни уважават да покажем толерантност.Сайта pomak.eu e символ на толерантност,правете разлика,ние не сме Атака или други.В Помашкия ни сайт са хора всякакви,и ако размислите малко то нашите членове християни тук са малцинство,да сте видели или забелязали от редовните ни тук членове християни подигравка или неуважение към нас!  Всякакви провокации от тук насам ще се трият,а членовете неспазващи правилата си има санкции!!!

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Лазарица
« Reply #13 on: April 11, 2009, 17:22 »
За такава голяма омраза кам даден етнос или определени хора (Aдмините), наистина трябва да има някава причина...
Жалко, мюсюлманина НЕ трябва да мрази, а да обича и да се опитва да създава мир и разбирателство...


Омраза

от Уикипедия, свободната енциклопедия

Омразата е негативна емоция, интензивно чувство на антипатия, отвращение или враждебност към нещо или някой, чийто зло се желае. Омразата е свързана с желание да се избегне, ограничи, спре или унищожи всичко, което се мрази. На нея се гледа като на антипод на любовта.

Мразят се хора или различни организации, които застрашават благополучието или самото съществуване на хората, извършват психически или физически тормоз и нанасят щети или вреди.

Според психолозите, омразата е ответна реакция към хора, чийто интереси са коренно различни или противоречат на нашите. Хората обикновено мразят всичко, което се противопоставя на здравето или благосъстоянието им, дори всичко, което не могат да обичат.

Често омразата е причина за насилие. Много престъпления са извършени именно под въздействието на омразата. Преди и по време на война например честа практика е да се манипулира населението да мрази друга нация или политически режим.

Омразата може да предизвика антипатия, отвращение, чувства за унищожение и понякога самоунищожение, но въпреки това, повечето хора могат да мразят нещо или някой и не е задължително да изпитват или изразяват тези чувства.

Омразата може да бъде насочена срещу една определена раса, религия, пол, сексуална ориентация, полова идентичност, физически недъг, етнос, гражданство и т.н.

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Лазарица
« Reply #14 on: April 11, 2009, 17:54 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Syjaliavam Chechliya 4e smiatash taka.I nerazbiram zashto temata ti doide v pove4e.Kakvo te obijda?Ti vlizal li si vyv cyrkva?Stiskal li sy ryka na hristianin?imal li si priatel hristianin?Az sym pravil vsi4ki tezi neshta ...vlizal sym v djamia,imam priateli musulmani, pregryshtal sym gi.
Vseki si ima viarata.No, pyrvo sme hora!

Fotakiev, po princip ste prav, vseki znae che omrazata ne vodi do dobre, no vse pak tova si e choveşko chuvstvo. Chuvstvo na hora koito ot 100 godini nasam sa bili iztrebvani, maltretirani i postoyanno unijavani. A sega ot tezi hora se iska da si plesnat s rıce i da se pregırnat kato bratya s bivşite si tirani. Nişto loşo nyama v tova no may che e tvırde rano i bi bilo nespravedlivo da se kritikuvat tezi na koito ranite im sa oşte dosta presni i ne sa zabravili tejkite vremena. I az oşte ne moga da zabravya inkviziciite i rugatnite uprajnyavani vırhu men i blizkite mi za da si smenya imeto s bılgarsko ili s hristiyansko. Ne mojem da se pravim çe uj nişto loşo ne e imalo predi. Ne moje da se pregrıştame bez da si imame edno naum pone zasega.  Tezi neşta naistina iziskvat vreme i tırpenie. İ az sım za novi sıvremenni otnoşeniya no segaşnata atmosfera e nalice. Vijdate kakva e opoziciyata dori pri stroene na musulmanski hram v BG. Pri takava edna situaciya e trudno da se govori za sblijenie, no neka da vyarvame kakto Levski çe edin den şte stane / Amin

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42