Author Topic: Помаци и съхранената кутура през вековете  (Read 18452 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
   fotakiev,
  А ти какво доказателство ще предложиш в защита на тезата си ,че сме приели исляма насилствено слет турската инвазия?В колко  чисто помашки села има останки от християнски гробища?Няма такива поради простата причина,че там не е имало християни.Има тракийски некрополи и мюсюлмански гробища.Или и тук ще търсим къде е липсващото звено в еволюцията?

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
   fotakiev,
  А ти какво доказателство ще предложиш в защита на тезата си ,че сме приели исляма насилствено слет турската инвазия?В колко  чисто помашки села има останки от християнски гробища?Няма такива поради простата причина,че там не е имало християни.Има тракийски некрополи и мюсюлмански гробища.Или и тук ще търсим къде е липсващото звено в еволюцията?
има и примерите не са малко.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Без да взимам страна в спора, защото не съм в настроение да споря ще ви спомена за Библия Бесика- библията преведена на езика на траките Беси- жителите на Родопа планина. Византийците са превели Библията на езика на бесите в 5-ти век, а защо ще я превеждат ако бесите не са били покръстени?
А пък според написаното в 409 г. житие от църковния историк Павлин Нолански към Родопите се насочва мисията на Никета, епископ на Ремесиана(днес Бяла Паланка в Източна Сърбия). Именно при него започва масовото кръщение на планинците, продължило през целия 5 в. В житието е неприкрита радостта на християнските мисионери:
„…Нали бесите, ако земята и душата им са корави, ако и те самите са по-корави от тамошния сняг, са станали сега по твое напътствие кротки овце, които се трупат в кошарата на мира. Сега бесите ликуват, че са повече забогатели от своя труд: нали златото, заради което претърсваха земята с ръце(т.е.копаят в рудници – б.а.). Недостъпните и кървавите по-рано планини сега закрилят превърнатите в монаси разбойници, станали питомци на мира“.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
има и примерите не са малко.
Има но са малко и изкуствено направени и ти добре го знаеш,защото книгите,които четеш са написани от тези,които са сьтворявали такива доказателства.Виж какво казва пров.Александар Теодоров-Балан пьрвият ректор на Софийският университет а след това главен секретар на Цариградската бьлгарска Екзархия през 1907г. в едно интервю:
"Имам доста проучвания в тази област.Помаците са отделна национална общност.Не докрай обособена но отделна.Тя не е успяла да си сьздаде своя национална дьржава,чрез която да се представи в света.Помаците са откроени,като нещо различно още с идването си тук на Балканите всички те са от разпадащата се Волжко - Камска империя,кадето мюсюлманските мисионери са успели да посветят в исляма много тюркски народи.От тези тюрки произхождат помаците и вече изповядващи исляма,като своя религия идват и се заселват в Родопите.Насочването го правят турците.През техните земи минават много от бягащите и турците направляват бягството им.Родопите по тия времена са владение на Византия.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Да всяко нещо има предтечество. Траките преди са били езичници. Разбира се че са били покръстени от страна на Византийците подобно на пра Българите за които добре знаете как е станало и то като имате птедвид че е 500 години преди това.
 

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ot Hаt .......
. Виж какво казва пров.Александар Теодоров-Балан пьрвият ректор на Софийският университет а след това главен секретар на Цариградската бьлгарска Екзархия през 1907г. в едно интервю:
"Имам доста проучвания в тази област.
Помаците са отделна национална общност.
Не докрай обособена но отделна.
Тя не е успяла да си сьздаде своя национална дьржава,чрез която да се представи в света.
Помаците са откроени,като нещо различно още с идването си тук на Балканите всички те са от разпадащата се Волжко - Камска империя,кадето мюсюлманските мисионери са успели да посветят в исляма много тюркски народи.От тези тюрки произхождат помаците и вече изповядващи исляма,като своя религия идват и се заселват в Родопите.Насочването го правят турците.През техните земи минават много от бягащите и турците направляват бягството им.Родопите по тия времена са владение на Византия.


 Много важно признание и документирано.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
  Помаци сме,достойни за уважение и културата ни!
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Няма ли да остане поне една тема във форума  в която да не  ни се обеснява как семе  "насила потурчени",добре де разбрах.Клипчетата обаче показват че ние помаците имаме своя култура  НЕЗАВИСИМО КАКВИ СМЕ БИЛИ НЯКОГА.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Когато аз съм писал е относно запазеното днес,вие ми посочвате вашата хипотеза на база лични
.Аз посочих официален документ на човек професор по онова време какво е написал,не лична интерпретация.Предлагам ви да спрете или изразите вашето мнение в тема за дискусии,не тук!

Много бих искал да чуя мнението ви за видеоклипа по горе!
You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
На някой ще им се наложи да им припомня правилата на Форума и сайта на помаците,относно помашката чувствителност,и липса на уважение към историята ,традиций,на един народ-ПОМАЦИ.

Така или иначе тук е сайт на помаците по света в който се отдава значимост на съхранението на нашата култура.
Предния видеоклип беше да се види само една част.

Коментари само относно заглавието на темата,все ще се намери някой да оспами запазеното до днес в помаците.

  Ето и друга от душата на помака.
  Помаци сме,достойни за уважение и културата ни!



 

You are not allowed to view links. Register or Login

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Аз не цитирам имена.

Визирам облика на помаците като традиции останали във времето до днес!

Предните видеоклипова са само една част от нас!

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
Има но са малко и изкуствено направени и ти добре го знаеш,защото книгите,които четеш са написани от тези,които са сьтворявали такива доказателства.Виж какво казва пров.Александар Теодоров-Балан пьрвият ректор на Софийският университет а след това главен секретар на Цариградската бьлгарска Екзархия през 1907г. в едно интервю:
"Имам доста проучвания в тази област.Помаците са отделна национална общност.Не докрай обособена но отделна.Тя не е успяла да си сьздаде своя национална дьржава,чрез която да се представи в света.Помаците са откроени,като нещо различно още с идването си тук на Балканите всички те са от разпадащата се Волжко - Камска империя,кадето мюсюлманските мисионери са успели да посветят в исляма много тюркски народи.От тези тюрки произхождат помаците и вече изповядващи исляма,като своя религия идват и се заселват в Родопите.Насочването го правят турците.През техните земи минават много от бягащите и турците направляват бягството им.Родопите по тия времена са владение на Византия.
По принцип на глупости не отговарям, но за тебе нали си модератор -не мога да откажа.
В твоя край и по край твойто село има две местности наречени ''каурски гробе'' и никой не ги е направил изкуствено ,лесно можеш да се убедиш в това-да твърдиш подобно нещо е не смешно ами и жалко .
Мога да дам още примери от много места но с твоят с нищо наобоснован довод няма как да се спори.

ПП. гадните българи-да вземат и така да кръстят разни местности.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
You are not allowed to view links. Register or Login
По принцип на глупости не отговарям, но за тебе нали си модератор -не мога да откажа.
В твоя край и по край твойто село има две местности наречени ''каурски гробе'' и никой не ги е направил изкуствено ,лесно можеш да се убедиш в това-да твърдиш подобно нещо е не смешно ами и жалко .
Мога да дам още примери от много места но с твоят с нищо наобоснован довод няма как да се спори.

ПП. гадните българи-да вземат и така да кръстят разни местности.
Виж приятелю това,което сьм написал не сьм го измислил аз то е документирано и дори ти можеш да го прочетеш ако искаш.За вас всичко,което не ви изнася е глупости в моето родно село няма такива "каурски гробе" камо ли пак две такива.Сигурно някаде си прочел нещо и започна да знаеш повече от нас кое какво и каде и не се учудвам така са действали и едно време.Твьрденията ми нито са смешни нито жалки  а самата истина,която все ви боде очите и не искате да я видите.Жалко за теб ти не можеш да израстнеш  и да надвиеш предубедеността си и да приемеш истината такава,каквато  е а сляпо вярваш на измишльотините,които бяха сьтворени от "великите" бьлгарски историци,които не само,че пишеха измислици ами сьтворяваха и доказателства за тях които реално погледнато нямат нищо общо с истината а служеха за примамка на жадни за слава рибки,като теб.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
You are not allowed to view links. Register or Login
Виж приятелю това,което сьм написал не сьм го измислил аз то е документирано и дори ти можеш да го прочетеш ако искаш.За вас всичко,което не ви изнася е глупости в моето родно село няма такива "каурски гробе" камо ли пак две такива.Сигурно някаде си прочел нещо и започна да знаеш повече от нас кое какво и каде и не се учудвам така са действали и едно време.Твьрденията ми нито са смешни нито жалки  а самата истина,която все ви боде очите и не искате да я видите.Жалко за теб ти не можеш да израстнеш  и да надвиеш предубедеността си и да приемеш истината такава,каквато  е а сляпо вярваш на измишльотините,които бяха сьтворени от "великите" бьлгарски историци,които не само,че пишеха измислици ами сьтворяваха и доказателства за тях които реално погледнато нямат нищо общо с истината а служеха за примамка на жадни за слава рибки,като теб.
Грешиш в няколко аспекта -
1.Не жадувам за слава това е глупаво -ако търся нещо подобно не тук ще го търся.
2.Познавам по добре от тебе топонимията на района-ти доколкото разбрах от представянето което направи Назми за модератор-не живееш там не знам кога си излезнал от района но ако се позаинтересуваш малко ще разбереш че такива местности с такива имена има -едната близо до крантиите другата в землището на твоето село-това е истината и незнам защо се опитваш да я скриеш-нищо лошо няма в това -освен това в района има и местност юрушко гробе -колко е юрушко обаче само изследване може да потвърди.
3.топонимията на района я знам не само от книги -на място възрастни местни хора са ми посочвали имената-и тази топонимия е отпреди 1912г. когато границата е минавала точно над Крантиите.
4.Предубеденият си ти -може би от незнание или от нежелание да научиш нещо което не ти харесва.
5.Хубаво е когато говорим за нещо конкретно да посочиш конкретни доказателства а не всичко да отива под общият знаменател-''пишеха измислици и сътворяваха доказателства''
6.Най малкото когато не си сигурен в нещо не го твърди отиди провери го на място-и не допускай че знаеш всичко за района.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Аз сьм роден и израснал в това село и ти смееш да твьрдиш,че познаваш по добре от мен топонимията на района това просто е невьзможно,защото сьм се опитал да обхвана изцяло произхода на селото и на предците си и това е било моя пьрвостепенна задача такаче не се опитвай да ми насаждаш твьрденията на глупавите си книжки.Пак ти повтарям,че такива местности няма,като спомена юрушки гробе искам да ти кажа,че има местност,която се казва Юруковата воденица но гробето,които си баеш ги няма.Много по добре и смного вьзрастни хора сьм провел контакти и разговори и нито един не ми е споменал такива,измишльотини,като тези,които се опитваш да натрапиш.За да стигна до това мое убеждение и още повече да го твьрдя тук пред всички сьфорумници сьм се постарал доста да убедя пьрво себе си в тази истина и тогава да смея да го твьрдя.Това на което сьм се опрял са факти и сьбития,които по неоспорим начин показват,че помаците в нашият район вьобще не са това,което такива,като теб години наред се опитват да ни втьлпяват.Много ясно искам да ти заявя,че нямам нищо от което да се срамувам аз и помаците от този район,напротив нещата,които научаваме за нашите предци ни дават само повод за гордост от това,че сме техни наследници.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42