Author Topic: Pomakça Öğrenmek istiyorum!!!!!!!!!!!!!!  (Read 40108 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline daylek

• Adviser
  • pomakinka gorda sam jena... SorguluYorum
Pomakça Öğrenmek istiyorum!!!!!!!!!!!!!!
« on: January 05, 2009, 21:14 »
Arkadaşlar; Ben Pomakça bilmiyorum ve öğrenmek istiyorum ancak bununla ilgili ne yapacağım konusunda çok fikrim yok. Peki sitede pomakça bilen arkadaşların işbirliği ile öğrenmek istiyenler için böyle bir sistem oluşturulamazmı acaba??? Yada oluştursak iyi olmazmı acaba???

Offline JAKSON1001

• Senior member
  • Умният човек не вярва на всичко което чуе,не казва
Ynt: Pomakça Öğrenmek istiyorum!!!!!!!!!!!!!!
« Reply #1 on: January 05, 2009, 22:14 »
You are not allowed to view links. Register or Login burda çogunlukla herşey var ilginize

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #2 on: January 06, 2009, 08:18 »
Yeni başlayanlar için çekirdek pomakça diyebileceğimiz bir dil programı tasarlamalıyız.
Çocukların dil öğrenme yöntemi taklit edilerek günlük yaşamdaki gereksinimleri karşılayan ilk etap halinde dar kapsamlı bir çekirdek olmalı.  Bu çekirdek iyi özümlendiğinde pomakçanın temel mantığını kazandırmalı. Giderek bunun üzerine dil inşa edilmeli..

JAKSON1001'in belirttiği gibi ilgili linkte konuyla ilgili çok şey var. Yine de bu bölümden bir tür özetlemenin yararlı olacağı açık. Günlük konuşma çekirdeği oluşturmak epeydir zihnimde olan bir çalışma...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #3 on: January 06, 2009, 11:16 »
 Sitemizin ilgili bölümünde belli-başlı pomakça kelimeler ve kılavuz olarak nitelendirilebilecek konuşma kalıpları yer almaktadır fakat sanırım daylek arkadaşımızın burada belirtmek istediği sistemli bir pomakça eğitim modelidir. Bildiğiniz üzere Türkiyeye osmanlı-rus savaşı sırasında ve müteakip zaman dilimleri içerisinde göç eden pomakların çoğu pomakçalarını yitirmişlerdir. Pomakların arasında türkçe konuşmanın önemli sayılmadığı dönemlerden pomakça konuşmanın ayıp sayılmasına kadar giden bir süreç yaşanmıştır. Bunu homojen olmayan pomak yerleşimleri, şehirleşme, eğitim sistemi ve sair nedenlere bağlamak gereklidir. Ben bizi biz yapan pomakçamızın kırıntılarının dahi önemini idrak eden birisi olarak eğitimde üniter devlet yapısına zarar vermeyecek şekilde dernek veya benzeri yapılarda pomakçanın geliştirilmesi, öğretilmesi ve dünyada yok olan diller klasmanından kurtarılması gerekliliğine inanmaktayım. Bu arada pomakçamızın günlük hayatta kullanımını sorgulamak isteyen arkadaşlarımızın olabileceği varsayımıyla pomakçanın bir slav dili olduğunu ve pomakçanın öğrenimi ile birlikte çoğu balkan dilleri ve rusçanın daha rahat öğrenilmesi ve anlaşılmasının sağlanabileceği bilinmelidir.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #4 on: January 06, 2009, 11:34 »
Site içerisinde türkçe ve pomakça bilen arkadaşlarımızdan pomakça yerel lehçelerini bütünleştirmek adına bir çalışma gurubu oluşturulması önerisi dile getirilmektedir. Sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

Offline sema_rohleva

• Senior member
« Reply #5 on: January 06, 2009, 12:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Site içerisinde türkçe ve pomakça bilen arkadaşlarımızdan pomakça yerel lehçelerini bütünleştirmek adına bir çalışma gurubu oluşturulması önerisi dile getirilmektedir. Sizlerin bu konudaki düşünceleri nelerdir?

Imame namerenie da sformirame rabotna grupa ot clenove na foruma , koito znayat turski i pomaski , za da mojem da obedinim znaniyata za mestnite dialekti ( pomaski ).Kakvo mislite po vaprosa?

Offline JAKSON1001

• Senior member
  • Умният човек не вярва на всичко което чуе,не казва
« Reply #6 on: January 06, 2009, 12:28 »
elimden geldii kadar yardımcı olmaya çalışırım ben varım

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #7 on: January 06, 2009, 15:10 »
Böyle bir "Dil çalışma grubu"nun kurulmasına çok taraftarım. Burada hem türkçeyi hem de pomakçayı bilen arkadaşlara görev düşüyor. Gerek Türkiyeden ve gerekse Bulgaristandan hatta batı Trakya ve Makedonyadan arkadaşların emeklerini birleştirmesi gerekiyor.

Bunun için önerim Lofça şivesinden başlayarak Rodop-Pirin şiveleri hatta Torbeş ve Goran şiveleri arasındaki benzerlik ve farklılıkların araştırılması lazım.

Örneğin: türkçe "ben" kelimesinden başlarsak: Bu kelimenin az, yaz, ya, ye versiyonları olduğunu görüyoruz. Bu durumda biz hangisini esas alacağız.

Her bir dil başlangıçta böyle yerel şivelere bölünmüşken, bunlardan birisi temel alınarak resmi bir yazın dili çıkarılır.

Buna göre elbette pomakçanın yerel şivelerini ortadan kaldırmak değil, ama Pomak toplumunu temsil eden merkezi bir yazın dili oluşturmalıyız. Bulgarcanın dilimizden farkı: bu resmi, edebi, kültür dilini devlet desteğinde oluşturmuş olmasıdır.

Bizim arkamızda bir devlet desteği söz konusu olmadığına göre biz kendi dil kurulumuz eliyle dilimizin standartlarını oluşturmalıyız.

Pomakça şimdiki Bulgarca ile Makedonca arasında gramer özelliklerine sahip bir dil olacaktır. Pomakça bir yandan eski slavik dil özelliklerini ve bir yanda Osmanlı döneminin dil ve kültür mirasını koruyacaktır. Bu suretle nerede yaşarsa yaşasın bütün pomakların kendi diline yabancılaşmasının önüne geçip; ülkelere bölünmüş pomak toplumunu dünya nezdinde tek bir dil ve kültüre sahip saygın bir toplum yapacaktır.

Bu bir hayal değil, sadece azimli ve disiplinli bir program ile çalışmak gereklidir.

Offline hfigen

• Member
  • **
« Reply #8 on: January 07, 2009, 15:03 »
arkadaşlar yaklaşık 6 aydır bu siteyi takip ediyorum ama burda konuşulan pomakçanın bazılarını anlamıyorum. Annannemden bildiğim kadarıyla Lofça nın Leşnisa denilen bir kasabasında gelmişiz. Trakya daki pomak köylerin büyük bölümü lofçalı olduğundan şive sorunumuz yok ama diğer bölgelerle çok farklı. Bu nedenle ortak bir öğretici çalışma nasıl olur bilemiyorum

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #9 on: January 07, 2009, 17:38 »
Merhaba hfigen,
Pomakların konuştukları lehçe ve ağızlar birbirlerine çok yakın köylerde dahi değişmektedir. Türkiyede bu fark dahada belirgindir zira türkçe ile ilgisi olmayan bir dil sistemine türkçe monte edilmeye çalışılarak daha karışık bir dil sistemi oluşturulmuştur. Fakat gramer özellikleri her yerde aynıdır ve önemli olanıda budur.

Size bir örnek vereyim.

Çok kelimesininin türkiyedeki pomaklar tarafından farklı ağızlarla söylenişi:

Mnogo - Mlogo - Mlogu - Fnogo - Nogo - Nogu

Offline hfigen

• Member
  • **
« Reply #10 on: January 09, 2009, 12:22 »
Önder arkadaşım

Pomak dilinin aynı gramer yapısına sahip olduğunu biliyorum ama öğretici bir birim oluşturururken hangisini kabul edeceğiz. Ben anne ve baba tarafıda pomak olan tam pomak olmama rağmen, şu anda yaşadığım çevrede pomak yok. Çocuklarıma pomakça öğretmeye çalışsam bile bu yeterli olmuyor. O nedenle öğretici bir çalışma yapılırsa benim gibi bir çok kişi faydalanacaktır.

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #11 on: January 09, 2009, 14:26 »
Figen hanım bizimde bu hususta amatör çalışmalarımız mevcut. Mesela çocuklar ve yeni başlayanlar için pomakçayı resim ve karikatür yoluyla (görsel) olarak pedegoloji eğitimi almış arkadaşların desteği ile öğretebiliriz. Ayrıca işitsel olarak eğitim için çeşitli bölgelerden konuşma kayıtları alınabilir. Hali hazırda mevcut bulunan pomakça sözlüğümüzü kelime dağarcığı açısından geliştirebiliriz. 

Offline hfigen

• Member
  • **
« Reply #12 on: January 10, 2009, 18:48 »
Önder Bey
Butür konuşma kayıtları sitede mevcut mu ? değilse nasıl edinebiliriz? Bu konuda yardımcı olursanız müteşekkir kalıcam.

Offline Erkan Can

• Member
  • **
« Reply #13 on: March 15, 2009, 15:05 »
pomak ca anliyor ve konusa biliyorum fakat bazi pomaklar beni anlamakta zorlaniyorlar kullandigim kelimeler farkliymis diye pomakca yazmak ise esas sorun kyrill alfabesi mi yoksa latin alfabesi mi kullanmak lazim balkan pomak lari ile yazismak sorun haline geldi belki bu yüzden aramizda kopukluk var

Offline tezel

• Candidate member
  • *
« Reply #14 on: May 01, 2009, 16:26 »
gelin edirnenin meriç ilçesine orda subaşı ve küplü beldeleri var orda 2 ay kalın ister istemez öğrenirsiniz 2500 nufuslu subasının 4500 nufuslu küplünün hepsi pomaktır ve genelikle kahvelerd mahale arasında pomakca konusulur diğer ipsalanın yeni karpuzlu ve esetçe beldeleriyle yazmıyorum edirnenin 4\1 pomaktır

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42