Author Topic: Mesce'nin anlamını merak ediyorum...  (Read 10948 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline sazador

• Candidate member
  • *
Mesce'nin anlamını merak ediyorum...
« on: February 01, 2011, 23:03 »
Selam arkadaşlar. Babamın söylediğine göre rahmetli dedem pomakmış ve biizim soyadımız pomakça olabilirmiş. soyadımız mesce ve pomakça bir kelime olabileceğini düşünüyorum. yardımcı olursanız sevinirim...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
Re: Mesce'nin anlamını merak ediyorum...
« Reply #1 on: February 02, 2011, 00:14 »
Sazdor, Ay (Takvim) ve ay ışığından türetilmiş bir kelime olabilir. Mesec - Mesecina / Mesce

Месджид-и-Сулеймаи (Месдже-де-Солейман)  Mescit anlamını taşıyor olabilir.

Offline bogutevolu

• Charter member
« Reply #2 on: February 02, 2011, 09:33 »
Ayağa giyilen mes yada mest kelimesine ninemin "meste" dediğini hatırlıyorum.
Ayrıca mes + çe : mesçe "mesçik yada küçük mes" anlamına gelebilir.

Offline recep memis

• Avarage member
Ynt: Mesce'nin anlamını merak ediyorum...
« Reply #3 on: February 02, 2011, 10:27 »
mustafa'nın da belirtiği gibi arapça "mesh" sözcüğünün türkçe'de kök gibi ele alınarak; isimden isim yapan -ce, -çe ekiyle türetilmiş bir söz olmalı bu kanımca...

mesh sözcüğünün, alan karşılığı olarak bildiğimiz saha sözüyle bağlantılı olduğunu sanıyorum. sh konsanat gurubu,  başına-m(e) eki alarak; 'alan'dan, 'alanlanmış' (sarılmış, kuşatılmış, parsellenmiş, tamamı  elden geçirilmiş) gibi bir içeriğe yönelmiştir. abdest için 'mesh' etmek te, belirli bir yüzeyin temizlik amacıyla boşluk bırakmayacak şekilde katedilmesidir sonuç olarak...

bu durumda "mesce"yi;  türkçeleşirken "h" harfi düşmüş 'mes(h)-ce' olarak ele alabiliriz. -ce eki türkçe'de genel olarak dil, yer ve hayvan isimleri yapar ( türkçe, ermenice / boyalıca, çamlıca  / kokarca, karaca gibi...). eklendiği kökte anatılana  bezeyen veya onunla ilgili başka bir varlık ya da olguya işaret eder.

"mes(h)+ce" sözü, mesh gibi sarılmış (sargın), kuşatılmış, ya da abdest almada olduğu gibi yıkanmış, temizlenmiş (pak-ça) anlamlarına gelebilir yani...

bu detaylı çeşitlemeyi yapma nedenim biraz da soyadı kanunu uygulaması ile alakalıdır. kanunla  herkese yetkili makamlara başvurarak dilediği soyadını alması için belirli bir süre tanınmış; bu sürede başvurmayanlara ise yetkili kişilerce uygun görülen bir soyadı resen kayda geçirilmiştir. Köylerde ihtiyar heyetine tanınan bu yetki doğallıkla etkin üyelerin dilbilgisi ve sözcük türetme yeteneklerinden nasibini alacaktır. bir süre önce uygulama döneminde muhtarlık yapmış bir yaşlıyla sohbetimde, bir köydeki soyadlarıyla ilgili hayli ilginç öyküler dinlemiştim. bunlar arasında  muhtarın genelde kullanıldığını zannettiği ancak yalnızca göç öncesi yaşadığı yörede bilinen sözcükler olduğu gibi, yine yalnızca heyetten birinin beyninde oluşmuş çok öznel çağrışımları ifade etmek için eksik dilbilgisi ile türetilmiş sözcükler de mevcuttur.

en doğru ifadeye ulaşabilmek için, söz karşılıklarını araştırmak yanında, eldelerin; soyadının alındığı zaman ve ortama ilişkin verilerle  harmanlanarak değerlendirilmesi de gerekecektir... en doğru yanıtı soruyu soran arkadaşımızın bizzat kendisi bulacaktır kısacası...

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #4 on: February 02, 2011, 10:41 »
Recep, direk bağlantı aranıyorsa pomakçada Mesec "takvim ayı" Çoğul cümlesidir. Mesets ( tekil ay) , Mesce ( Çoğul ek )  ima oşte tri mesce  = Üç ay daha var.

Offline recep memis

• Avarage member
« Reply #5 on: February 02, 2011, 10:43 »

ben de pomak olabilseydim eğer(!); pomakça çeşitlemeler de gelirdi kuşkusuz önder... :)

Offline Тоска

• Charter member
  • % 100 + POMAK
« Reply #6 on: February 02, 2011, 10:46 »
Biliyorum recep, kusura bakma bende kelimenin anlamını bir anda teyit edemedim. Zira resmi dil ile halk lehçeleri farklı. Pomakça hususunda sana, bana ve kimseye laf yok zira tamamıyla asimile olmanının eşiğindeyiz.

Offline sazador

• Candidate member
  • *
« Reply #7 on: February 02, 2011, 18:35 »
arkadaşlar yorumlar için teşekkürler, hala net bir sonuca varamamış olsak da (ki bu çok normal) birşeyler yerine oturmaya başladı :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42