Author Topic: Yardım Lazım Dil Hakkında :D  (Read 10881 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline papummmm

• Member
  • **
Yardım Lazım Dil Hakkında :D
« on: July 29, 2012, 20:20 »
arkadaşlar şimdi ben pomakça'yı tam olarak biliyorum fakat bizim konuşmamızın hangi bölgeye ait olduğu hakkında bi bilgim yok bu konuda yardım edebilirseniz sevinirim konuşmalara örnek vermek gerekirse

ben : yas
sen : ti
biz : niya
siz : viya

balık : riba
tavuk : kukoşka
karınca : muriveşki
eşek : magare
inek : krava
kedi : meçka
kurbağa : jaba
at : koyn

mevsim : vremu
akşam : noyka
gündüz : deyna

şimdi : siya
sonra : nam

1 : idna
2 : dve
3 : tri
4 : çtri
5 : pet
6 : şess

örnekler bunlar bilgi verirseniz sevinirim :D

Offline zinia

• Senior member
Re: Yardım Lazım Dil Hakkında :D
« Reply #1 on: July 30, 2012, 13:49 »
Изтрито от модератор

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #2 on: August 01, 2012, 16:47 »
papummmm Daha örnekler verirsen belki yardım edebileceğiz :)  (Mesela - patates, ayak, fırın, cümleler de yazarsan daha iyi olacak) Hadi bekliyoruz  ;)

Offline papummmm

• Member
  • **
« Reply #3 on: August 03, 2012, 00:46 »
elbetteki daha fazla örnek verebilirim :D

ayak : noga
kafa : glava
göz : oçi
burun : nos
saç : kosa
kulak : uşi

ocak : ucak

patates'in pomakça anlamını tam olarak bilmiyorum fakat bildiğim bazı meyve ve sebzeler

kiraz : çireşi
erik : slivi
soğan : kurmit
sarımsak : luk
şeftali : praskava
biber : şişarka
patlıcan : sarin patlicayn
üzüm : grozde

mesala aile ile ilgili kelimelere örnek vermek gerekirse

anne : nanka
baba : uba
erkek kardeş : brat
bayan kardeş : seesra

gibi kelimeler örnek olarak veriyorum yardımlarınız için şimdiden teşekkürler :)

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #4 on: August 03, 2012, 11:25 »
Kardeşim yazdığın sözlere göre konuştuğunuz pomakça güney şivesine ait (yani güney Bulgaristan yada Rodop dağları). Tabiki emin değilim. Daha bilgil ver.  Nerelisin  sen. Ataların Türkiye'ye nereden gelmişler? Ne zaman?  :)

Offline papummmm

• Member
  • **
« Reply #5 on: August 03, 2012, 14:02 »
Edirne'de yaşıyoruz dedelerim 1. dünya savaşı mübadele zamanında Yunanistan'dan Türkiye'ye göç etmişler . Edirne merkezde yaşadığım için malum Bulgaristan'dan insanlar gezmeye geliyolar onların bi kısmıyla dilimiz uyuşuyo fakat bazılarının dediği anlaşılmıyo dahi :)

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #6 on: August 03, 2012, 22:19 »
Tamam kardeşim anladım. Dediğim gibi konuştuğunuz pomakça Rodop şivesine ait. Bana göre deden ''Çeç'' bölgesinden göç etmiş Türkiye'ye. Ben de şu bölgede yaşıyorum ama Bulgaristan tarafta. ''Çeç'' bölgesi Bulgaristan ve Yunanistan arasında bir yer'dir.  Lozan antlaşması'na göre Yunanistan'da yaşıyan pomaklar Türkiye'ye göç etmek zorunda kalmışlar.  Büyüklerine sor bakalım onlar belki biliyor hangi köyden gelmişsiniz :) Selamlar

Offline papummmm

• Member
  • **
« Reply #7 on: August 03, 2012, 22:45 »
Öncelikle yardımlarınız için çok teşekkür ederim :) dedelerim yunan topraklarında bulunan sarnişevi ve tartişçeni köylerinden buraya gelmişler bunlar okunuşları dedemler geldikten sonra küplü'ye yerleşmişler buda yardımcı olur sanırsam : )

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #8 on: August 03, 2012, 23:42 »
Bak dostum, dediğin köyleri bilmiyorum. Belki tam isimleri hatırlamamışsın. Ben Çeç köylerinin isimleri yazarım. Sen yaz bakalım biliyor musun bilmiyor musun

Boren, Vitovo, Vırşen, Dolna Lakavitsa, Dıblen, Eleşköy, İzbişta, Kaşitsa, Kolyarba, Kosten, Maloşitsa, Manastircik, Mıjdel, Pepeleş, Peruh, Poçan, Siderovo, Starecik, Tisovo, Şurdilovo (Şurdilovolular şu anda Karahamza köyünde yaşamaktadır), Bırhovo, Vercenitsa, Grajdel, Dereköy, Dobryacil, Glum, Dryanovtsi, Kalçovo, Kolüş, Priboyna, Lulövo, Raşovo, Ruskovo, Belen, Cura, Katun, Lişen, Kalovo, Halepa, Biçovo, Orhovo, Tiklievo, Çereşovo, Ürekaz, Balaban, Bahan, Bukovo, Gorno Aliköy, Gornovo, Dala, Dolno Aliköy, Draçişta, Dur mahala, İbişller, Kaputçok, Çerkişen

yaz abi, bakalım bunlarından birisi biliyor musun

Offline papummmm

• Member
  • **
Ynt: Yardım Lazım Dil Hakkında :D
« Reply #9 on: August 03, 2012, 23:55 »
şimdi dediğim köylerin okunuşlarını yazdığım için tam olarak doğru söylememiş olabilirim tam olarak öğrenmeye çalışırım :) malesef dediğiniz bu köylerden hiç birini bilmiyorum   :)

Offline Kaplan

• Adviser
« Reply #10 on: August 04, 2012, 10:45 »
Tamam sen, araştır bakalım sizin köylerin hangi'ymişler :)

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42