Pomak.eu

Български => Кои сме ? => Topic started by: EvroPOMAK on November 20, 2011, 19:36

Title: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on November 20, 2011, 19:36
Орфей е „първи свиралджия”, а от Родопите към Гърция слязоха музиката и поезията   ::) 8) ;)

Изследователят:
20 ноември 2011, неделя

Никола Гигов e роден на 10.11.1937 г. в село Вълчи дол, Западните покрайнини. Съдбата му е драматична - семейството му бяга в България. С цената на неимоверни лишения завършва образованието си. Изключен е от университета, пратен в лагер. Има 7 досиета в ДС. Съпруг на дъщерята на писателя Николай Хайтов - Елена. Автор е на 52 книги - поезия и проза, издадени в България и чужбина. В печата има над 2600 художествени публикации, от които 300 са публикувани в чужбина - на 20 езика.  Орфей и орфизмът са тема на неговия живот, 12 от книгите му са тази тема. Като изследовател на Орфей Никола Гигов е посетил 43 страни - от Япония до Америка, бе аргонавт в Колхида (1984 г.).
Има издадени 7 книги в чужбина и над 300 публикации.
Удостоен е със 100 национални литературни и с 18 международни награди. Включен е в Световната класация Великите мъже на ХХI век на САЩ. Лауреат на световна награда Диамантът Да Винчи на Интернационалния биографичен център в Кеймбридж, Англия. Удостоен с индивидуално място в Залата на  славата в Американския биографичен институт - Северна Каролина.
Член е на СБП. Носител е на орден "Кирил и Методий" първа степен. Почетен член на Националната академия Орфика. Почетен гражданин на град Смолян.

- Ваша мисия е възраждането на българския дух. Как?
- Летим към чуждото, пълзим към родното - неслучайно тази мисъл е водеща за творчеството ми. Аз преобръщам пластовете пепел на древните векове, за да хвана Орфеевия огън, да възродя духа и гордостта на българите. Корените са нещо, с което никога човек не трябва да прави компромис. Народът ни е гениален - създал е 300 000 народни песни, въпреки робствата. Франция има 8000 народни песни, Германия има 50 000 народни песни. Иван Вазов, който е живял в Пловдив, е казал: Родопите са море от песни. Аз съм доказателство: 50 години пиша и бродя, не можах да преплувам това море.
Въведох термина лотофаги - да изядеш цветето на лотоса и тогава забравяш миналото си, името, народа си и накрая забравяш всичко. Питам се - защо България забравя? Та ние сме дали пример на целия свят с Орфей, за когото в енциклопедиите пише: най-големият смъртен поет и музикант в целия свят. Велики умове като Леонадро да Винчи и Виктор Юго са го възпявали. Френският поет Гийом Аполинер пише: Орфей, по-виден от 7-те чудеса на света. Бившият френски президент Шарл дьо Гол казва: България е мостът, по който античната култура дойде в Европа. Фактически ние сме родили Европа, която се е развила в днешния ден, осъществявайки замисъла на Орфей да се обединят племената в единна държава ­ това, което правим днес. Ако беше жив Орфей, щеше да е щастлив, че толкова държави са се обединили - половин милиард души в единен свят.
- След 50-годишен труд преборихте ли се с грешките и заблудите около образа на Орфей?
- До мен Орфей се смяташе за гръцки герой. Коригирам историята, коригирам митологията, но с факти, включително от Гърция, доказвам, че нашият Орфей е историческа личност с творчество от 20 книги, посочвам заглавията им, давам резюмета. Избродил съм 240 села само в Средните Родопи, там в песните си народът го е възпял като "първи свиралджия, първи песнопоец".
Аз разграничих петте Орфея, те са знаменити, но всеки е живял в различно време. Гърците имат друг Орфей, живял през VI век преди новата ера в Атина, който е записал Илиадата. Нашият Орфей се нарича Родопееца, живял в Родопа през XIII век преди новата ера. В Атина открих книга, в която пише на гръцки: От Родопите към Гърция слязоха поезията, музиката и свещените изкуства. Ако такива златни редове, които съм събрал много, влязат в христоматиите, ще се почувстваме друг народ - създател.
- Имате ли официални доказателства за сензационната теория, според която Орфей е създател на първата писменост?
- Огласих тази теза, като я подкрепих с изображения и доказателства. Опасявах се да не се появи напрежение между Гърция и България. Напротив, намерих приятели в Гърция. На лекциите на световни форуми в Париж, Москва, Лондон развивам тази теза и никъде не съм имал опоненти - доказателствата ми са безупречни. Не си служа с фалшификации, патриотизмът ми не е псевдо. На гърците казвам: На мен може да не вярвате, но вярвате ли на Платон? А той е казал на гръцки: Видях купища книги от Орфей. Как ще отрекат това? Или пък казаното от Еврипид: На тракийски таблички е записано Орфеевото слово. Същото го казват Питагор, Есхил.
- Запазени ли са доказани стихове на Орфей?
- Да, доказано негови са стиховете: Искам да бъда небе всевиждащо, за да те гледам с всички небесни очи.
А преди да бъде убит, е изпял: Призовавам боговете да закрилят любимата ни Тракия.
Ето стихове на Орфей, написани преди 3300 години, които дори са надраснали нашето съвремие:
Мой бог е любовта! Познай себе си и ще познаеш вселената и боговете! Помощ на слабите, утеха на страдащите, надежда за всички! - велико изречение. Земята може да се завладее с лира, а не с меч!
Душата на човека е безсмъртна!-Великият Николай Коперник учен е написал с ръката си: Хелиоцентричната система не е моя, взех я от Питагор, а той я е взел от Орфей.
- Как делото и личността на Орфей са свързани с Пловдив?
- Най-важно е решението на Орфей да пренесе и огласи писмеността. Той прави това на тепетата, които днес наричаме Тримонциум. Тогава, преди 3300 години, Джамбазтепе е Орфеевия хълм. Точно там е Античният театър с 5-7 хил. места, построен в чест на Орфей от император Траян във 2 век след Христа. Тук е, да го нарека, нотариалният акт за мен и за България, че сме имали по-древна писменост, върху която са стъпили Кирил и Методий. Който иска да се увери, да отиде на Античния театър, да погледне от сцената в източния сектор, 10-и ред. Там има половинметрови протокирилски букви, изписани на седалката: Орфей. Той е бил патрон и почетен гражданин на Пловдив.
В Пловдив е имало древна статуя на Орфей по времето, когато е създаден Античният театър. Извлякох това от творбите на Калистрат, Филострат-Стари и Млади.  Статуята е била на Агората, някъде между днешната поща и хотел "Тримонциум". Била е в цял ръст, от бронз. Орфей е прав, в дреха на дипли, пеплос, с музикални инструменти в ръце, заобиколен с мраморни барелефи на птици и животни, които го слушат.
През 165 г. идва от Рим Лукиан, римски писател, който чете свои творби на Античния театър. Това е голяма чест. Ето откъде идват думите, записани за Пловдив: Това е най-големият и най-красивият от всички градове, отдалече блести красотата му.
Гарантирам, че е исторически факт идването на Аристотел в Пловдив. Аристотел казва: Най-важните знания за звездния свят приех от Тракия - какви златни думи за България.
- Наистина ли вярвате, че на България є предстои славно бъдеще?
- Вярвам твърдо. Сега е последният ни шанс да реставрираме Орфеевата цивилизация, за да бъдем с достойнство, със звезда на челото в Европа.
Тъжно ми е, че не можем да преоткрием древното си величие. Някога са ни величали творци от Рим. Не можем сега да се молим като периферия на Европа, ние сме родилният корен на Европа - показват го и картите, с които разполагам. Осъществени се мечтата и идеята на Орфей за единна Европа. Вдъхновителят на Европа ще си стане пак зора за бъдното.
Затова работя. Казвам, че България е феникс. Неслучайно сега наша песен лети в Космоса, избрана измежду 20 000 песни. По отношение на песните смятам, че нямаме конкуренти. Както и за кирилицата, която е изключително съвършена азбука.
България на небето е по-голяма, отколкото на земята. Вярвам на българския народ, въпреки че спрях да вярвам на партиите. Вярата ми е в обичта към духовното, което идва от мъртвите, от живите, от бъдните. Както Орфей е казал: Със златна колесница към бъдещето ще летя.
- Как се сдобихте със 7 досиета?
- Аз съм българинът, на когото са открити 7 досиета. Чел съм шестте, прочитът само на едно ми отне 7 часа. Следили са ми всяка стъпка, предлагали са ми сътрудничество при много жестоки условия. Описал съм това в книгата ми "Цербери от ада" - за моето досие, за начина, по който отказвам да сътруднича. Казах си: Загубил съм много като бежанец, нека загубя и живота си, но няма да отстъпя. Не съм чел 7-то досие, това от 1987 г. Тогава ме поканиха да изнеса лекция за Орфей пред 20 професори от Вашингтон и още толкова от София. Американците бяха толкова впечатлени, че предложиха разработката ми да излезе в САЩ. Някой завидя и се роди 7-то ми досие - като на поклонник на западната култура. А сега ще ми направят ли досие като поклонник на източната култура, след като излезе книгата ми в Япония? Имам и книга за Русия - поклонник на северната култура? И за Египет - на южната култура. Така със сигурност ще бъда утвърден като поклонник на културата.
- Една от последните ви стихосбирки е давала кураж на японците по време на разрушителното земетресение?
- Книгата с поезия излезе на японски на 11 март във Фукушима с диск с космическата песен "Излел е Делю хайдутин" на Валя Балканска. 140 млн. японци я слушат по време на земетресението и се утешават. На срещи ми разказваха, че са спасявали книгата, пренасяли са я в Токио. Т.е. ние сме кръвно свързани, целият свят със земното кълбо. Книгата ми става вестоносец на мира. Не бива да забравяме, че в момента сме в ключов момент, подобен на този преди гибелта на древната Атлантида.
Японците ценят Орфеевото цвете като свещено, слагат го на врати, прозорци, в домовете, в които творят. Разбират, че това цвете носи безсмъртие. От всички цветя на земята това скално цвете издържа отскубнато две години, след което може да се възстанови и да разцъфти.
- Какво ви свързва с пророчицата Ванга?
- Виждал съм я веднъж, не съм искал да ми гледа. Телепатично четяхме мислите си. Нейни са думите: Гигов върви по Орфеева пътека и написаното от него е вярно. Много тача тази оценка.

„Марица"
http://rodopismolian.blogspot.com/2011/11/blog-post_20.html (http://rodopismolian.blogspot.com/2011/11/blog-post_20.html)

Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ЖАРКО ЖЕГЛЕВ on November 22, 2011, 11:23
Професор Богдан Богданов /виж "Орфей и древната митология на балканите" в сайта на проф. Богданов/  е поддръжник на тезата, че Орфей е митичен герой. От друга страна, проф. Овчаров явно не се съгласява с това, след като обяви разкопките в Татул като "гроба на Орфей". Ние не сме историци и не можем да влизаме в спор нито със създателя на Нов Български Университет, нито с археолога, който направи толкова много открития в България за последните няколко години. Склонни сме обаче да приемем, че има историческа истина в съществуването на Орфей, която вероятно е била поукрасена и раздута с течение на времето, докато днес вече не можем да различим мита от историята.

Ние познаваме Орфей най-вече от гръцките легенди, достигнали до наше време, както и благодарение на Омир, който го описва като един от аргонавтите в "Одисея". Факт е, че Орфей е познат на древните хора не само на Балканския полуостров, но и на територията на днешна Италия, където също са намерени съдове с изображения на Орфей. Интересно е, че при много от изображенията неговият образ поразително се доближава до образа на Аполон**

Орфей бива отъждествяван и с божества като Дионис, Залмоксис***, Сабазий/Загрей****.

Според друг мит, Орфей бил един от учениците на Питагор и от него научил тайнствата, които, на свой ред били предадени на Питагор от древните египтяни. Учените обаче спорят, че доктрината, вложена в учението на Орфей, вероятно има индоевропейски произход.

http://history.rodenkrai.com/new/lichnosti/orfei.html (http://history.rodenkrai.com/new/lichnosti/orfei.html)
Нераграничимостта между мит и реалност допълнително е подклаждана от претенциите на две съвременни течения да си присвоят "родство" с тракийския орфизъм и да го припознаят идейно. В България това са някои от масоните и дъновистите, на които явно им харесва идеята за хармония чрез музика, посвещаването в тайнства, белите ленени роби и прочие елементи. Може би забравят някои неудобни предположения за тракийския орфизъм - например сексуалните оргии, които ако действително са се случвали, в началото са били хомосексуални, тъй като е известно, че първоначално са били посвещавани само мъже. Едва по-късно заповат да се допускат и жени. Също така тракийският орфизъм е бил аристократичен, като се е смятало, че истински посветени са можели да бъдат само хора от аристокрацията, останалите са били по-скоро наблюдатели. Удобно за масоните може би, но не съвсем за дъновистите. Правейки този съвременен паралел, нашата цел е не да правим разбор на Бялото Братство или на Масонството, а по-скоро да покажем, че същите "заемки" е твърде възможно да са се случили и в  миналото, способствайки за разпространението на мита за Орфей, допълвайки и "редактирайки" го във времето. Твърде възможно е след някой друг век нашите наследници да решат, че Орфей е бил чернокож, ако се осланят на филма Язон и аргонавтите (още една холивудска измислица).

Статия в Роден Край
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on November 29, 2011, 23:20
 А раждането на Орфей беше така.
 Дядо му Харопс беше един от великите царе в Тракия и служеше вярно на Бог Дион-Исус(„Слънцето-Иисус") според всичките изисквания, постановени от предците му.
Той беше ревностен пазител на вярата на Бога на Тракия и за¬това Бог му вмени това за правда, и го въздигна нависоко сред съвременниците му.
И така, негов син беше Ойагьр - бащата на Орфей, който се ожени за светата девица Калиопа, след изтичане срока на служба¬та й в храма на Божията Майка. А Калиопа търсеше постоянно присъствието на Божия Дух още от детството си, и отдаваше всеки свой дъх, и всяко движение и импулс на душата и тялото си на Всемогъщия Бог.
И мислите й следваха винаги нежните мисли на Любовта на Божия Дух, и на красотата на Божието Присъствие - в нейния дух, душа и тяло, и се напояваха от премъдрите мистерии на Пос¬ветените Богу от Древността.
Така тя се бе сраснала в целия си живот със Светия Дух на Бога и с Божествената Мъдрост, Красота и Съвършенство, и затова от нея скоро се роди едно необикновено красиво и божествено-мъдро бебе - първородният й син Орфей, изпълнен с Божия Дух още от утробата на майка си.
То растеше на свобода, избуя и стана високо, гръмогласно н изпълнено с Божия Дух момче. Обичаше да е сред природата, сред стадата и дивите животни, сред могилите и древните свети¬лища на Тракия.
Един ден навършилото седем години момче, неуко и непосве¬тено още в тайните изкуства и силите действуващи в света, дочу майка му да казва думите на първото призоваване  в храма на Божията Майка, който то посещаваше често заедно с нея.
Бял гълъб веднага долетя и кацна нежно върху дланта й, защото жрицата го бе повикала с името му на Първата Реч. Орфей за¬помни словата, казани от майка му, и никога не забрави този пръв момент на своята среща с присъствието на Божиите сили в живо¬та си.  Един ден, когато беше сам в царския двор на баща си, той пов¬тори думите, които беше чул този ден и се заигра да ги повтаря отново и отново, сякаш за да се научи да ги произнася по-добре. Гълъб след гълъб се появяваха незнайно откъде и започнаха да кацат по ръцете му, раменете му, главата му и да се скупчват и блъскат около него, като не откъсваха от него своите нежни очи. Майка му видя от покоите си станалото и го гледаше с нескри-та нежност и възхищение. Да, това е мъжът, когото Бог Иисус изпраща в силата на Своя Дух, за да донесе изцеление и сила на народа на Тракия, каза тя и отиде да се усамоти в Храма за своите свещенодействия. На следващия ден майка му Калиопа му рече: „Орфей, сине, ти си вече почти мъж, време е да дойдеш с мен в храма на Бог Ии¬сус, за да те науча на първата молитва на призоваване, защото Бог слуша тези, които го молят с искрено и чисто сърце, и става приятел на този, който призовава името Му за среща с Него ден и нощ." Оттогава Калиопа го учеше на всичко, което сама беше научи¬ла в храма, според преданието на светите отци на Тракия и спо¬ред тайните на книгите Анохови, които се пазеха от царете-жреци от рода Тиру до този ден. Научи го да пише и чете правил¬но много от думите на първата реч и силата му в Духа нараства¬ше с всеки изминат ден. Така Орфей растеше в мъжество и в Божие благоволение н се усамотяваше често в храма на Бога-Слънце Иисус, където след¬ваше всичките тайнства на своите предци, както бяха записани още от Атам и Еуа, и светия Анох в Едем. Често го виждаха сред планинските чукари, където извикваше гръмогласно думи на сила и дори орлите му се покоряваха, като слизаха послушно от висините и кацаха на ръкава му.  Прошепваше им това, което искаше да сторят и отлитаха да изпълнят поръките му. Често напяваше с плам и сила словата на еподите"5 на сътворението, и зверовете идваха кротко при нозете на момчето, заслушвайки се в омайните звуци и думи. Простите хора мълвяха, че го слуша цялата природа.
Беше само на девет години, когато спаси царския двор от на¬падателен отряд на Пелла, като направи обвити в мъгла и неви¬дими пътеките на проходите в родното Родопе за цели десет дни, докато враговете, премръзнали от студ и сняг, се отказаха от по¬хода и се завърнаха в своята страна. А това стана така. Всички бяха вече узнали за пришълците от Пелла, които избиваха селяните и палеха селата по пътя си в кра¬ищата на юга. Съгледвачите съобщиха на царя - бащата на Ор¬фей, че са завардили проходите срещу нашественика, но шансо¬вете им са малки, защото врагът е многократно по-многоброен. Тогава всички обявиха дни на жалеене в целия царски двор и народът се тълпеше пред храмовете за последни молитви за из¬бавление. Първенците на Тракия бяха унили и отчаяни, защото земята беше разединена и нямаше съюзник, който да им помогне срещу многобройния завоевател, прииждащ с многобройните си кораби по море. Една тревожна нощ, Съветът реши, че е по-разумно царят да поиска условия за мир от нашественика, независимо от това кол¬ко тежки условия за примирие ще му предложи той. Малкият Орфей, като царски син, беше винаги допускан до тези Съвети, с оглед на неговото обучение за бъдещ владетел. Малко преди благородните велможи да разпуснат Съвета, той излезе без позволение напред - постъпка твърде дръзка дори за царски син - и каза с твърд глас: „Не е необходимо да искаме примирие и да приемаме поражение, има друг по-добър начин!"
Преди да си навлече наказанието на баща си за такава дързост, той бързо добави: „Бог Иисус ми показа в храма си начин да из¬бавя народа ни от чужденците." Старейшините знаеха, че момчето е на обучение при жреците в храма и затова, макар и снизходително впериха уважителен поглед към него. Може би Оракулът да го е нарочно пратил да им предаде съобщение.
Но не, то им заговори за свой сън, в който било скрило прохо¬дите на Родопе от враговете, чрез гъста мъгла, кояго призовало на помощ в съня си.
Всички се спогледаха и въпреки уважението си към царския род и принца неколцина се засмяха, когато Орфей им каза, че за да се доведе мъглата в проходите е необходимо там да се запалят първо големи огньове и след това към тях да се прибавя непре¬къснато вода докато се появи голямо количество пушек.
Мъглата ще последва пушека, каза Орфей уверено, на което вече всички се разсмяха, защото такова твърдение изглеждаше напълно нелогично. Тогава Орфей рече: Така казва Господ Бог -Богът на Тракия - който повярва, той ще види чудотворната сила на десницата Божия и ще живее, но който отстъпи в неверие -непременно ще погине!
Три четвърти от благородниците на Тракия повярваха на мом¬чето и се погрижиха да бъде сторено по неговите инструкции, една четвърт от тях отидоха заедно лично в стана на враговете да ги молят за милост, но никой от тях не се завърна жив.
На третия ден след паленето на огньовете, докато врагът се движеше към проходите в Родопе, се случи чудо. Гъста мъгла последва пушека и се спусна навсякъде до такава степен, че човек не можеше да види нищо дори на един лакът разстояние пред очите си.
Колкото и да чакаха нашествениците тя да се вдигне, за ла намерят пътя към проходите, ставаше все по-непрогледно, а и все по-студено, а продоволствията на завоевателите бяха ограничени.
След чакане дни наред на открито, мнозина от тях премръзна¬ха до смърт и телата на стотици оставаха да лежат в снега при прегледа на войските всяка сутрин. Накрая, на деветия ден воево-дите на врага решиха да отстъпят, за да спасят хората си, и се върнат в своята страна, където да дочакат пролетта преди нови военни походи.
Сбъднаха се думите на Орфей в името на Господа, че който повярва, ще бъде избавен и ще живее, а който не повярва и отс¬тъпи, непременно ще погине.
Оттогава младият син па Царя беше избран за почетен член на Съвета на Великите Велможи на Тракия, и никога не взимаха окончателно решение без да чуят и неговата дума, макар, че беше най-младият измежду тях.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 04, 2011, 17:19
Вологез, помниш, че те питах за онази местност "Орфенското". Пиша ти и тук защото има специална тема както се вижда. Дадоха ми малко информация за това и се оказа, че тя всъщност се намира юг от Доспат....Но къде точно и те не знаеха. Дано това да те упъти.
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: KaraIbrahim on December 04, 2011, 20:09
You are not allowed to view links. Register or Login
Вологез, помниш, че те питах за онази местност "Орфенското". Пиша ти и тук защото има специална тема както се вижда. Дадоха ми малко информация за това и се оказа, че тя всъщност се намира юг от Доспат....Но къде точно и те не знаеха. Дано това да те упъти.


  Питай някого от Любча,местността е в тяхното землище.
Title: Re: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 04, 2011, 23:03
You are not allowed to view links. Register or Login
  Питай някого от Любча,местността е в тяхното землище.

Благодаря Karaibrahim! Сега обаче остава открит въпросът как да разбера кой е от това село Любча....Предполагам, че не започват постовете с "аз съм от Любча"  :). Видях на картата къде е това село - малко на юг и малко на запад от Доспат по посока за Сатовча. И ти ако знаеш повече пиши - ще съм ти благодарен!
За това място се твърди, че със сигурност е единствен топоним на наша територия, свързан пряко с името на Орфей или пък орфиците. Дори на самата дума вече бил направен превод и определяло значението на "орфик". Ако е вярно, ще е сериозна сензация поради големия интерес, пък и куп спекулации по тоя въпрос.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: KaraIbrahim on December 05, 2011, 11:52
   И аз не знам кой е от Любча,за съжаление.
Но се надявам,че все някой оттам ще прочете това,което сме написали.И да ни каже повече.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 05, 2011, 20:36
You are not allowed to view links. Register or Login
Вологез, помниш, че те питах за онази местност "Орфенското". Пиша ти и тук защото има специална тема както се вижда. Дадоха ми малко информация за това и се оказа, че тя всъщност се намира юг от Доспат....Но къде точно и те не знаеха. Дано това да те упъти.
Не знам къде е но според един приятел е окло Широколъжки Карлък.

Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 05, 2011, 22:47
You are not allowed to view links. Register or Login
Не знам къде е но според един приятел е окло Широколъжки Карлък.

Но това е в друга посока? Аз разбрах приблизително къде е, а то наистина е в посока Гоце Делчев. Karaibrahim вярно е научил, че е край село Любча, южно от Доспат. И още неща научих - там вече се е провеждала археология. Диана Гергова е работила на обекта. Намерени са предмети от различни епохи и са датирани от VI-IV BC. Но после се оказало, че е сбъркала с 30 века и се отнасяло за късен енеолит. проучения обект бил ниска могила с каменен кръг около нея. Не крепида, а просто кръг каквито бяха разкрити и край Батак, ако не се лъжа.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 05, 2011, 22:49
"Орфенското" е местност с останки от тракийско светилище или грънчарска работилница и се намира на югозапад от с.Любча, общ.Доспат, а най-добре е да се пита някои любченци за по-голяма точност.  8)
Няма никакъв Широколъшки Карлък, а само Карлък на чийто връх има останки от стара тракийска крепост, после станала римска и накрая до 1912г. била османско укрепително съоръжение, където днес има само останки от зидове, окопи от Балканската война тъй като там са се трепали Помаци и Болгари всеки да си запази или да завземе тази територия, а местността "Орфенско" там няма хич, това е измислица на Любка Качакова за да привлече около нейното имение - туристи и тем подобни по Гела, Солища и Стикъл.  :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 05, 2011, 23:00
You are not allowed to view links. Register or Login
"Орфенското" е местност с останки от тракийско светилище или грънчарска работилница и се намира на югозапад от с.Любча, общ.Доспат, а най-добре е да се пита някои любченци за по-голяма точност.  8)
Няма никакъв Широколъшки Карлък, а само Карлък на чийто връх има останки от стара тракийска крепост, после станала римска и накрая до 1912г. била османско укрепително съоръжение, където днес има само останки от зидове, окопи от Балканската война тъй като там са се трепали Помаци и Болгари всеки да си запази или да завземе тази територия, а местността "Орфенско" там няма хич, това е измислица на Любка Качакова за да привлече около нейното имение - туристи и тем подобни по Гела, Солища и Стикъл.  :)

Здравей!
Да не говориш за онова високо място, което се вижда от Гела. То има някакви останки от укрепително съоръжение, което ми се струва доста възможно, имайки предвид местоположението и формата на върха. А напоследък наистина много се лъже с рекламна цел.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 05, 2011, 23:33
Не е този връх който прилича на купа сено, незнам дали се наричаше "Турлата" или някакво друго име беше, на юг от него има секретно военно поделение с радиолокатори които се виждат от Карлък и през времето на комунизма имаха някаква стратегическа отбранителна или нападателна цел за врага от юг.  8)
Този "Купена" се намира на югоизток от Карлък в посока към Смолян (направление Мугла-Смолян) и е доста по-нисък от Карлък - който пък е най-високия в Родопите.  :)
Малко по-наблизо около 1.5 км. на юго-запад от Карлък с малко по-ниския връх "Михраба" на който има скални образования и още от незапомнени времена от времето на траките та до наши дни, там се правят ежегодни курбани от Мугленските помаци - младо и старо (от 5г. до 90г.) пътуват пеш от Мугла до върха който е на около 6 - 7 км. по много стръмен път и правят курбани за здраве и берекет на селото, природата и водите които имамите опяват по съответните мюсюлмански обичаи.  8)
Но явно, както казват най-старите хора, че това е един от малкото останали обичаи в които са преплетени малки останки от езическите обичаи на траките и местните помаци като мюсюлмани, които почти никой не знае защо така се прави и има различни предания.  ???
Казват, че така е било от векове - преди турско и преди каурско, но е било традиция от най-старите и се е предавало винаги по спомени от поколения на поколения.  :) 
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 06, 2011, 00:35
You are not allowed to view links. Register or Login
Не е този връх който прилича на купа сено, незнам дали се наричаше "Турлата" или някакво друго име беше, на юг от него има секретно военно поделение с радиолокатори които се виждат от Карлък и през времето на комунизма имаха някаква стратегическа отбранителна или нападателна цел за врага от юг.  8)
Този "Купена" се намира на югоизток от Карлък в посока към Смолян (направление Мугла-Смолян) и е доста по-нисък от Карлък - който пък е най-високия в Родопите.  :)
Малко по-наблизо около 1.5 км. на юго-запад от Карлък с малко по-ниския връх "Михраба" на който има скални образования и още от незапомнени времена от времето на траките та до наши дни, там се правят ежегодни курбани от Мугленските помаци - младо и старо (от 5г. до 90г.) пътуват пеш от Мугла до върха който е на около 6 - 7 км. по много стръмен път и правят курбани за здраве и берекет на селото, природата и водите които имамите опяват по съответните мюсюлмански обичаи.  8)
Но явно, както казват най-старите хора, че това е един от малкото останали обичаи в които са преплетени малки останки от езическите обичаи на траките и местните помаци като мюсюлмани, които почти никой не знае защо така се прави и има различни предания.  ???
Казват, че така е било от векове - преди турско и преди каурско, но е било традиция от най-старите и се е предавало винаги по спомени от поколения на поколения.  :)

Ако разбереш кога се провеждат тези празници на "Михраба" - пиши ми! Непременно ще направя планче да отида. Ходил съм на подобни неща и е повече от интересно!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 06, 2011, 08:32
You are not allowed to view links. Register or Login

Няма никакъв Широколъшки Карлък
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8A%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%BA (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8A%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%BA)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: KaraIbrahim on December 06, 2011, 10:48
  Ама това е Уикипедия,Вологез,там всеки може да пише каквото си поиска.
Добре,че е добавено и това "...официалното картографско име на върха е Широколъшки снежник."
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 06, 2011, 15:00
You are not allowed to view links. Register or Login
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8A%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%BA (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A8%D0%B8%D1%80%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D1%8A%D1%88%D0%BA%D0%B8_%D1%81%D0%BD%D0%B5%D0%B6%D0%BD%D0%B8%D0%BA)

Вологез, KaraIbrahim е прав в случая. Това име "Орфей" вероятно е ново и има за цел да подмени турцизма "Карлък". И така да е, но не е Орфенското. То не е връх, а местност. Имам намерение това лято да отида по този край и да видя за какво точно става въпрос. Така ще се сдобием и със снимки!
Да те питам за Дженевра. Има ли предположения за това каква е етимологията на думата? А че е интересно струпване на камъни - спор няма. Само да не стане като Гърменското Градище, дето се оказа, че не е само тракийско, а и светилище още от енеолита!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 06, 2011, 15:42
Истинското име на върха "Карлък" си е "Карлък" и за който има и се пее не една и две помашки песни, всичко друго е производни и допълнителни имена слагани от кой ли не и кръщавани кой, как си иска.  8)
Абе, хора не знаете ли, че от 1990г. малко след като започва поземлената реформа в държавата, умишлено и целенасочено особено в Родопите се слагат всякакви нови и нови имена на всички местности и по нареждане се записват така "възродени" от службите по кадастър, геодезия и картография, с една единствена цел - да се заличи всичко старо напомнящо - за ислям, за османска държава, за траки, за всичко друго което не е славянско и българско, защото "Възродителния процес" в Родопите не е спирал и никога няма да спре, докато всички ахмаци не станат православни сектанти.  :o  ;D  :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 06, 2011, 18:22
You are not allowed to view links. Register or Login
Вологез, KaraIbrahim е прав в случая. Това име "Орфей" вероятно е ново и има за цел да подмени турцизма "Карлък". И така да е, но не е Орфенското. То не е връх, а местност. Имам намерение това лято да отида по този край и да видя за какво точно става въпрос. Така ще се сдобием и със снимки!
Да те питам за Дженевра. Има ли предположения за това каква е етимологията на думата? А че е интересно струпване на камъни - спор няма. Само да не стане като Гърменското Градище, дето се оказа, че не е само тракийско, а и светилище още от енеолита!
Знам, че е прав. Същият е случая и с Баташки Снежник и на него Батачани, Новомахленци и Фотенци му казват от край време - Карлък. Относно дженевра прочети текста отдолу:
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.118930274850743.21960.100002013147256&type=1 (http://www.facebook.com/media/set/?set=a.118930274850743.21960.100002013147256&type=1)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 06, 2011, 18:35
Писателят Никола Гигов в своята книга „Тайната на Орфей”   убедително доказва, че Орфей не е мит, а историческа личност. Той е тракийският върховен жрец и цар и е живял през ХІІІ в. пр. н. е., едно поколение преди Троянската война: „Орфей е странствувал много и е пренасял учението си. Той слязъл от Родопския храм-светилище, прекосил Гърция, запознал се с древната критска култура, бил е на остров Самотраки, където се провеждали прочутите мистерии на кабирите, посетил е Финикия, Мала Азия, Египет. Там се запознава с древната Тива и Храма на Карнак, храмовете на Озирис и Амон Ра. Бил е в древния Гнербах – наречен Град на слънцето. Учил се е в Храма на Карнак. И едва по-късно станал аргонавт. Всичко това се е случило през ХІІІ в. пр. н. е. – векът на Орфей”
     Ето така в няколко реда е описан животът на човека, който до голяма степен е положил основите на философията и културата не само на съвременна Европа, но и на целия ни съвременен свят. Родители на Орфей са Ойагър и Калиопа – музата на епическата поезия. Според Едуард Шюре  Орфей се е родил в селище до светилището на Дионис. Той бил отгледан от една жрица в храма, която го обучила не само по въпросите на тайнствата, но и по музика и поезия. След като продължил обучението си в Египет, Орфей се завърнал отново в своя храм в Родопите. Той имал своя килия (стая) в храма. Там държал съндъците с многобройни папируси с египетски йероглифи и финикийски букви, както и книги, написани от него на гръцки език и на езика на бесите. Тези книги съдържали неговите поеми, религиозни химни, описание на билки и медицински съвети, изследвания на камъните и земетресенията, неговите пророчества, неговата „Аргонавтика”.
     Огромното влияние на Орфей са дължи не само на участието му в похода на аргонавтите, но и на неговия неповторим талант на музикант и певец, на прорицател. Той пренесъл дионисиевите мистерии на о. Елевсин и на о. Самотраки. Извършил посвещение на гърци в тайните на мистериите. Благодарение на неговите усилия светилището в Делфи станало централно и обединително за целия гръцки свят.
     Реформирането на култа към Дионис, който бил променен по посока намаляване на жертвоприношенията, предизвикало гнева на тракийските жреци. Орфей призовавал да не се пролива кръв. Той смятал, че не с меч, а с музика и любов може да се завладее светът: „Мой бог е любовта!”, предава в стиховете и песните си Орфей. Тринадесет века преди Исус той изричал: „Помощ на слабите, утешение на страдащите, надежда за всички.”
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 06, 2011, 21:08
You are not allowed to view links. Register or Login
Според летописеца на Александър Македонски Ариан: „Александър потеглил от Амфиполис и навлязъл в онази част на Тракия, която е населена с т. нар. независими траки. От лявата му страна останали град Филипи и планината Орбел. Разказват, че на десетия ден, след като преминал р. Нест (Места), той достигнал планината Хемус (Стара планина).”  От приложената карта на похода на Александър се вижда маршрута му.
     От Амфиполис, покрай Филипи (до днешния гр. Драма), пресича р. Нест (Места), прави малък обратен завой и навлиза в малко дефиле в района на днешното село Буйново, покрай връх Чала, дн. с. Тешел, по долината на р. Въча, гр. Кричим, Филипопол, между гр. Берое (Стара Загора) и гр. Севтополис (Казанлък) достига Хемус (Стара планина) и продължава към Доросторум (Силистра).
     Вероятно в района на с. Тешел, с. Грохотно и гр. Девин е спрял войската си за почивка, а той с малка група е направил отклонение, за да поднесе дарове и да направи жертвоприношение на бог Дионис на неговото централно светилище. Разстоянието до района на вр. Сютка  потрай дн. яз. Широка поляна, през по-късния Доспадски хан (на дъното на яз. В. Коларов – яз. Голям Беглик), за който пише краеведа Стефан Захариев, е около 30-40 км., което може да се измине за един ден с коне. Известно е, че траките почитат изгрева, което ни дава основание да предположим, че жертвоприношението е направено на другата сутрин. Александър Македонски е искал да чуе думите на оракула на Дионис преди да потегли на замисления вече военен поход срещу Персия начело на обединените войски на гръко-македонския съюз. Отговорът бил благоприятен – димът от излятото върху олтара вино се издигнал над най-високия връх на планината и достигнал чак до небето. Жреците казали, че Александър ще покори света. Същия ден той се връща при войската си и продължава към Филипопол.
     Възможен е и вариант, при който след получаване на прорицанието Александър да е продължил с войската си не по долината на р. Въча, а по стария тракийски път през с.Фотун (Фотиново), Пещера, Бесапара, Филипопол.
     Разстоянието от град Филипи през гр. Филипопол до Хемус (Стара планина) е изминато за около осем дни (плюс два дни за жертвоприношение на светилището на Дионис). Това показва, че войската на Александър се е движила безпрепятствено през земите на непокорните тракийски племена (сатри, дии, беси). За това е спомогнало засвидетелствуваното уважение от младия пълководец към оракула и светилището на Дионис. Локализираният от експедицията „Родопи 2002 – Храмът на Дионис” с ръководител н. с. Кисьов античен път Филипопол (Тримонциум) – Пещера – Фотун – Никополис ад Нестум е търговски път, който е използван повече от римляните, след като в средата на І век от н. е. се настаняват трайно на Балканите (в т. ч. и в Родопите, на територията на непокорните меди, дии, беси). Градът Никополис ад Нестум е основан от император Траян в периода 102 – 106 г. от н. е. 
     След като се убеждава, че районът на връх Виденица край Доспат не е мястото на светилището на Дионис, н. с. К. Кисьов продължава проучванията под название „Родопи 2003 – Храмът на Дионис” през лятото на 2003 година в района на месността Дженевра. Там през август 2003 г. археолозите откриват близо до яз. Широка поляна в месността Дженевра тракийски храм, разположен на около 1 700 м. надморска височина. Според специалистите храмът е от ІІІ в. пр. н. е., от времето на Филип V. Той също е обслужвал племето беси. Д-р Кисьов твърди, че от всички 17 скални светилища, открити досега в Западните Родопи, това безспорно е най-голямото, но не е централното светилище на Дионис в Родопите, посетено от Александър Македонски.
     Светилището в месността Дженевра се разполага върху площ от 2 дка. Култовата му част е оградена от зид с дължина 150 м. Строежът е в циклопски стил от големи обработени камъни без спойка. Открити са каменни стълби, които водят към ритуално скално съоръжение. Точно на върха археолозите са открили две кръгли култови сгради от камък. Под тях има скални врязвания и идеално оформени площадки. Вероятно там са извършвани предсказания. В едната сграда е очертан олтар без покрив, украсен с геометрични фигури.
     Според римския автор от ІV-V в. от н. е. Амбросий Теодосий Макробий по подобен начин е изглеждал храмът на Дионис, посетен от Ал. Македонски. Макробий описва кръгъл храм, отворен към небето. В центъра на кръглото помещение е бил разпалван огън и по пламъците, които се издигали нагоре, е гадаела жрица. А съгласно твърдението и свидетелството на римския историк Гай Светоний Транквил, когато бащата на Октавиан Август, водейки войските си из Тракия, посетил свещеното място на Дионис и се допитал до оракула за сина си, „лумнал такъв огън, който се издигнал над светилището”.
     Освен палене на огън, в светилището са извършвали и възлияние с вино. Когато извършили възлияние на вино в огъня за Александър Македонски, димът се издигнал до небето, което било разтълкувано от жреците като предсказание, че Александър ще покори света.
     Датирането на светилището, открито през 2003 г. в местността Дженевра от ІІІ в. пр. н. е. е знак, че то е едно от най-важните светилища в Родопите, но не е централното светилище на Дионис, което съществува още от времето на Орфей – ХІІІ в. пр. н. е. и преди това.

Вологез, все дърпаш цялата войска да мине през Кемеровия мост, но има няколко подробности против такава възможнот и искам да ги разгледаме.                                                                                             
   Виж внимателно текста: ...."От лявата му страна останали град Филипи и планината Орбел..." Лично аз намирам противоречие в текста, а именно: ако от лявата ти страта трябва да остане Филипи то тогава той трябва да е пресекъл Места на изток в земите на киконите.  Но ако трябва Орбели да е била от лявата му страна и тогава да е пресякъл р. Места, то тогава Филипи му се е падал от дясната страна. Орбели е планината Пирин. Ако второто се приеме за вариант, то той е навлязъл в прохода, който днес води към Катоневрокоп и после при с. Копривлен навлиза в Гоеделчевската равнината. После пътят поема по склона на североизток, изкачва се от с. Дебрен към с. Крушево, върви по билото над с. Плетена и се спуска над днешното с . Селище. Отттам пътят върви по посока Пещера - Пловдив. Данните за това трасе имам от материалите на Жуглев, който е роден в Ковачевица. Над с. Плетена пътят се разклонява и отива по посока Доспат, а може би и Борино. Ако тръгнеш обратно от Филипополис за Никополис Ад Нестум то пътят, който ти описах е най-кратък и наистина използван. На много места се откриват все още запазени участъци от него. Помниш че те питах какво непосредствено има след Кемеров мост. Точно това имах предвид - дари има път по посока Чала, на юг защото той е възможно да се срещне с първия маршрут. Но тогава планината Орбел въобще нама да е от никоя страна.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 06, 2011, 22:49
You are not allowed to view links. Register or Login
                                                                                           
   Виж внимателно текста: ...."От лявата му страна останали град Филипи и планината Орбел..." Лично аз намирам противоречие в текста
Няма противоречие, прочети го още един път, ама мноооого фнимателно! ;)

Да си дойдем на темата:

Родил се в суровата и снежна планина Родопи, Орфей е планинец в истинския смисъл на думата. Жилав, способен да понесе и най-големите страдания, и в същото време крехък като цвете. Той е наследник на царски род: според легендата дядо му Харопс е получил царската власт от самия Дионис ; Баща му Ойагър също е тракийски цар. Загубил много рано майка си Калиопа, той е отгледан от една жрица в светилището. От малък е бил подготвян за жрец и цар. Като юноша е изпратен да продължи обучението си при египетските жреци, а след това при финикийците. За известно време учител му е кентавърът Хирон, син на Зевс, а негов съученик по това време е бъдещият цар Язон. Тяхното лично познанство и дружба след това става причина Орфей да бъде поканен на кораба „Арго”.
     Още през първата си обиколка в най-известните градове и светилища около Тракийско море Орфей става известен със своята музика и поезия. Той осъзнава, че музиката, писмеността и търговията движат новия свят. Градовете около морето са средища, в които хората могат да изградят нови взаимоотношения. Знанията, които са натрупани в светилищата в Родопите и в Египет, могат да променят света, без да се пролива кръв, без да се размахва меч. Възхищението, което той предизвиква с песните и с поезията си са сила, която може да бъде използвана.
     При втората си обиколка, вече заедно с аргонавтите Орфей е цар и жрец. Това му дава право да спре кораба „Арго” на о. Самотраки, където се провеждат мистериите на кабирите . Там Орфей извършва посвещение на всички аргонавти. Самият факт, че може да извърши такова посвещение означава, че той е посветен от най-висока степен . За пример според Е. Гилбърт  в годините на Римската империя култът към Митра има седем нива (степени) и те са:
   „Гарван” със символ Луната;
   „Тайнствен учител (Окулт) със символ Меркурий;
   „Войн” със символ Венера;
   „Лъв” със символ Слънцето;
   „Персиец” със символ Марс;
   „Вестител на слънцето” със символ Юпитер;
   „Баща” със символ Сатурн.
     Посвещението на Орфей сплотява аргонавтите и той става духовен водач на похода за златното руно. Като се има предвид, че аргонавтите са около 50 души и в момента на тръгването 8 от тях са царе: Язон, Орфей, Авгий, Нестор, Ойлей, Тидей, Цефей, Пелей, а 6 са царски синове: Адмет, Акаст, Кастор, Полидевк, Мелеагър, Тезей, става ясно, че това е цветът на народите, живеещи около Тракийско море през ХІІІ в. пр. н. е. Походът продължава около 5 години, през което време аргонавтите са се опознали, имали са възможност да оценят таланта и възможностите на всеки от тях. Именно там Орфей изпреварва по слава Тамирис  и става духовен водач на целия древен свят. Почитан от царе и герои, той е кумир за хората, живеещи около Тракийско море.
     Завърнал се при своите на планината Родопи Орфей осъзнава, че светът може да бъде променен. Неговото поколение от градовете и островите по Тракийско море е било възпламенено от разказите за героични подвизи, за благородство, за слава, за любов, която променя сърцата и духовния свят на хората.
     Според траколожката Мая Върбанова беотите са били изтласкани още през 1360 г. пр. н. е. от района на планината Хеликон, недалеч от Парнас. Това е дело на Евмолп и Музей (ученик на Орфей, според една версия след смъртта на Орфей лирата му преминала у Музей), чрез които траките завладяват светилищните места Делфи и Елевсин. Евмолп бил поет и цар, владеел е районът по поречието на Марица (Хебър) с основен град днешния Пловдив. Вероятно затова едно от първите имена на Пловдив е Евмолп (Евмолпия). Павзаний казва, че „Евмолп, тракийският цар, идва на помощ на Елевсин във войната с Атина, остава там и основава мистериите, като поставя началото на жреческия род Евмолпиди.”
     Независимо от това, че скоро след завладяването на Елевсин Евмолп е убит от гръцкия цар Ерехтей, в чест на когото гърците издигнали Ерехтейона на Акропола, в светилището в Елевсин жреци са Евмолпидите – тракийски жречески род. Името на Евмолп означава „сладко пеещ”. Той е написал „Телстай” – свещени песни, които се пеели по време на Елевсинските мистерии.
     Музей (когото някои считат за баща на Евмолп) също е свързан с мистериите в Елевсин и Делфи. Той се преселва да живее в гр. Пиерия (близо до Олимп).
     Лин е считан за брат на Орфей. Той е голям музикант и поет. Бил учител на Херкулес по музика и поезия. Херкулес нямал чувство за музика и поезия и Лин непрекъснато го хокал. Изнервеният Херкулес го убил с лирата му при една от свадите. Лин е създателят на най-скръбната поезия (лунната поезия). Той изобретил триструнната лира и поетичния ритъм. За него Хезиод разказва, че „всички смъртни певци и китаристи го оплаквали по пирове и хороводи, като започвали и завършвали с Лин.”
     Вероятно Орфей, който имал неповторим талант на поет и музикант, небесен глас, който бил обучен на всички жречески тайни, притежавал гадателска дарба е обиколил познатия по това време свят и се запознал с най-видните герои, поети и музиканти на своето време. Той е бил обкръжен от творчеството на такива таланти като Лин, Евмолп, Музей, Тамирис и не е могъл да продължава да живее според старите родово-религиозни правила. Тези правила повелявали тайните да се предават само на посветени, да се почитат божествата чрез жертви (на някои места дори човешки жертвоприношения – според Херодот), златото да се използва преди всичко при религиозните обреди, а не за търговия и обмен. Орфей осъзнавал, че промяната на тези правила ще бъде гибелна за самия него, но ще промени света за всички други. Именно в това се състои трагизмът на Орфей – той помогнал да се изнесат познание и култура от Родопите, от тракийското светилище към Гърция и гръцките светилища, но не успял да промени тракийските жреци и траките. Опитът му да спре проливането на кръв и жертвоприношенията в светилището в Родопите не успял.
     Третият поход на Орфей към Гърция бил след като се завърнал от Колхида с аргонавтите. Той започнал да ръководи мистериите на о. Самотраки, в светилищата на Елевсин и Делфи. Ето какво пише по този повод Никола Гигов : „Орфей дошъл в Тесалия, в планината Темпе като върховен жрец на Тракия, за да посвети в тайните гръцките си ученици и да бъде признат и от гърците като Върховен жрец. Посвещението на гърците в тайните на Дионис ставало нощем и рано сутрин. Това били странни шествия. Всички се придвижвали към клисурата на Темпе. Вървели на групи, всеки водач носел лампада. Първата група била от юноши, облечени с ленени туники, окичени с бръшлян и държащи в ръце по една дървена чаша – символ на живота. Новопосвещаваните вървели след юношите, в друга група, край шумящата вода, край чистите извори, край росните гори. След тях вървели вдъхновените (посветените в тайните), а след тях – онези, които оплаквали свои близки. Всяка група била с различни одежди и наметала. При изгрев слънце шествието достигало храма. С изгрева започвали да пеят химни. Бронзовите врати на храма се отваряли. И там се появявал Орфей. Той бил облечен в пурпурни одежди, с лира от слонова кост и злато в ръка. Изричал: „Помощ на слабите, утешение на страдащите, надежда за всички!” Тези негови думи тръгнали през вековете.”
     Мистериите на о. Самотраки, в Делфи, Елевсин били грандиозни представления, на които се отивало със специални дрехи, декламирали се стихове и молитви, пеели се песни. Неслучайно по подобие на мистериите впоследствие възниква театърът като вид изкуство. В началото се показвали само нови театрални творби (трагедии и комедии), а след това започнали да показват отново драмите на класиците – Есхил, Еврипид, Софокъл, Аристофан и др.
     Духовната и творческа енергия, внесена от Орфей и орфистите, задвижила с мощна сила художествената култура, науката и живота в гръцките градове. За да спре разприте между градовете-държави в Гърция Орфей създал нравствен, правен и религиозен арбитраж към светилището в Делфи – Амфиктионите. Това бил върховен арбитражен съд, решенията на който били задължителни за 12-те гръцки градове-държави. По този начин Амфиктионите, които били тракийски жреци, пазени от тракийска гвардия, се превърнали в обединителен фактор за Гърция. Постепенно, ръководени от единни закони и религиозни правила, воюващите помежду си градове-държави се превърнали в държавата Гърция (Елада).
     А траките, които според Херодот, били най-многобройни след индийците, останали разединени. Дори Орфей не успял да ги промени и да ги обедини. Напротив, обидени от опитите му да промени древните култове, те го изправили пред съда на жреците. Едуард Шюре  описва този момент така: „Най-старият жрец го предупреждава:
     – Орфей, ти, който бе издигнат от нас за Върховен жрец и цар и ти дадохме мистичния скиптър! Ти царуваше над Тракия с духовното си и царствено изкуство! Ти издигна в тая страна храмове и даде възможност слънцето на Дионис да освети тайните. Обаче не знаеш какво те заплашва! Ти, който предсказваше бъдещето и който отдалеко си разговарял с учениците си, появявайки им се в съня им! Ти не знаеш какво става около тебе... Хиляди тракийски ратници са се установили на лагер в подножието на тази планина и утре ще нападнат храма.”
     Според Шюре, Орфей сам предал мистичния скиптър, короната си на тракийски цар и тръгнал сам, с едно дете – ученик от храма в Делфи, по пътеката от храма към лагера на тракийските ратници и вакханките на тесалийската жрица Аглаоника. Вакханките се нахвърлили върху него и, изпаднали в „свещен бяс”, го убили и го разкъсали. Захвърлили главата и лирата му в Хебър (Марица), които по-късно водата изхвърлила на о. Лесбос, където били погребани с почести. Капките кръв на убития певец напоили земята и от тях поникнало Орфеевото цвете, наречено Силивряк.   
      Историците са единодушни в твърденията си, че Орфей е умрял от насилствена смърт. Като познаваме силата на тракийската гвардия и по-специално на бесите, непобедени от никого, кой би могъл да убие Орфей в централното светилище на Дионис? Предполага се, че това са жреците на Дионис, които го осъдили за измяна към древния култ. Така траките, изпускайки момента да приемат промяната, носена от Орфей и неговото обкръжение – Лин, Музей, Евмолп, Тамирис, практически се изолирали от модерния свят. Те опазили култа към Дионис непроменен повече от хиляда години. През 335 г. пр. н. е., когато в светилището бил приет Александър Македонски, традициите били същите, както преди хиляда години. Такива били те и през 59 г. пр. н. е., когато до оракула се допитал и Гай Октавий, бащата на император Октавиан Август. Но през тези десет и повече века Тракийско море било станало вече Бяло море. Орфизмът се превърнал в Питагорейство и Платонизъм, повечето хора не били чували за Тамирис, Лин, мислели, че Орфей е мит и познавали само Омир.
     Осъждането и убийството на Орфей е повратна точка в съдбата на траките. Втората повратна точка е унищожаването на гр. Троя, съюзник на траките (а може би тракийски град). Това става едно поколение след Орфей. И тук има предателство. Наследникът на Орфей, цар Рез не е поет и музикант, а войн и пълководец. Жреците никога не са допуснали нов поет и музикант за цар. Той се бие на страната на троянците и загива край стените на Троя. Наследен е от цар Полиместор. Когато Троя е в тежко положение цар Приам изпраща най-малкия си син Полидор при Полиместор с голямо богатство да иска нови тракийски бойци за защитата на Троя. Полиместор убива сина на Приам, взема съкровищата му и се присъединява към ахейците (гърците). Троя пада. 
     Диодор съобщава за надмощието в Егейско море: „След Троянската война морето владеели:
   Лиди и Меони – 92 години;
   Пеласги – 85 години;
   Траки – 79 години;
   Родосци – 23 години;
   Фриги – 25 години;
   Кипърци – 33 години;
   Финикийци – 45 години.”
      Тракийското влияние отслабва. В същото време орфизмът се разпространява в целия район, в земите около Средиземно море. По този въпрос Н. Гигов пише, че „В Делфи има следи от тройната връзка: Родопите – Гърция – Италия. От Родопите учението се пренася в Делфи, а оттам в град Гела – Сицилия, където била намерена прочутата ваза с изображението на Орфей „Траки, заслушани в Орфей”.
     По този начин могат да се реставрират „лъчовете” на Орфеевото учение. Чрез Йолк, Коринт и Микена – лъчът към Колхида. Чрез Елевсин и Самотраки – посоките към Египет. Чрез Солун – посоките към Рим. Чрез Делфи – посоките към цяла Гърция и Южна Италия. Чрез град Либетра и областта Пиерия (до Олимп) – влиянието към Македония. Чрез остров Лесбос – към Мала Азия. Чрез Троя и Йония – влиянието му към Финикия.”     
     В древна Гърция орфизмът почти триумфира. Сократ, Платон, Питагор са орфисти. Питагор е най-дълбоко свързан с Орфей.  Той създал прочутата питагорейска школа, въвел степени на посвещение, опитал се да дешифрира значението на числата, изучавал тоновете на Космоса. Проповядвал, че Земята е кръгла.
Правени са много опити да се заличи името на Орфей. За това говорят действията на тирана Пизистрат (VІ в. пр. н. е.). Това е „златният век” на Гърция. До тогава поемите на Омир се разпространявали устно. Пизистрат възложил на трима поети да ги съберат и да ги запишат, като плащал по един обол за всеки записан Омиров стих. Един от събирачите, поетът Ономакрит, в процеса на събирането научил и много стихове, които били на Орфей. Той събрал безплатно и тях и така съставил книгата „Оракули”. Разгневеният Пизистрат осъдил поета Ономакрит на смърт, но той избягал при враговете на гърците – персите, където останал до края на живота си. Ономакрит ценял повече книгите на Орфей от тези на Омир и не си позволил заради заплащането да ги припише на Омир.
     През V – ІV в. пр. н. е. започва гонението на орфистите и опит да се заличи името на Орфей. Сократ е бил осъден за изнасяне на тайни от мистериите и изпил чашата с отрова. Къщата на Питагор, в която е бил той с 40 негови ученици, е била подпалена и загиват той и 38 ученици. През 355 г. пр. н. е. Филомел, като управник на Фокида, „събрал много войници, завзел светилището на Делфи, убил тъй наречените Тракиди (жречески род с тракийски произход), понеже му се противопоставили, и им конфискувал имотите.”
     Почти цяло хилядолетие след като Орфей бил осъден от жреците на централното светилище на Дионис в Родопите, неговото влияние и чрез него влиянието на траките в Делфи продължило от ХІІІ в. пр. н. е. до ІV в. пр. н. е. С унищожаването на Делфийското светилище и гонението на орфистите постепенно реалните факти се заличили и останал митът за Орфей.
     Ето как Едуард Шюре и Никола Гигов резюмират значението на орфеевото дело: „Значението на Орфей за Гърция е мащабно. Той въвел ритуалите в Темпе, мистериите в Елевсин, законите в Делфи, музиката и поезията в цяла Гърция. Орфей станал духовен обединител на гръцките градове-държави, предтеча на една нова цивилизация, която по-късно през архаичния и особено през класическия период ни възхищава със своето изкуство.” Нека заключим тази част за Орфей и Гърция отново с думи на Шюре, публикувани на гръзки език: „По този начин Словото на Орфей тайнствено бе просмукано от жилите на Елада чрез тайните на светилищата. И душата на Орфей стана душа на Гърция.”
     Впоследствие, когато елинската култура става основа на съвременната европейска и световна култура, душата на Орфей става душа на Европа и на света.
Title: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: MUSALA on December 06, 2011, 23:14
You are not allowed to view links. Register or Login
Писателят Никола Гигов в своята книга „Тайната на Орфей”   убедително доказва, че Орфей не е мит, а историческа личност.

Бай Кольо Гигов да си гледа старините. Той е един от мнозината привилегировани български поръчкови писатели, целящи да подменят и историята ни и реалноста ни. Нека да си иде в Сърбия където е роден и там да си пиши каквото си ще. Бил мъдрец, незнам кво си. Той е клакьор на олигархичното статукво, което днес тъне в лукс и разточителство за сметка на бедния народ. Да знае някой от вас дали е помогнал с нещо поне на един кьорав помак интелектуалец?  И докога поръчкови писатели ще продължават да манипулират хората жадни за наука, истински знания?
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 06, 2011, 23:30
Да - трудове и изследванията на Гигов по един безспорен начин доказват, че местното население на Родопите - помаците са преките и най-близки наследници на траките, като има и един голям гаф, че ,  всичко това се опитва да го подари или продаде на праболгарската кауза, само че тогава трябва да се заличи преселението на старите аспарухови българи от Татарстан към поречието на Дунав до Стара планина, затова по-добре да не смесва едното с другото, защото богатството и наследството на Траките винаги е принадлежало на техните най-близки наследници по право - Помаците, колкото и да им се иска на русофилите и Панславянофанатиците да си присвоят истини - това рано или късно ще излезне наеве и то вече е факт.  8) ;D :) ;) 
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 06, 2011, 23:54
 EvroPOMAK ами то тогава Българите каде са бутат между ШАМАРИТЕ.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 06, 2011, 23:57
You are not allowed to view links. Register or Login
EvroPOMAK ами то тогава Българите каде са бутат между ШАМАРИТЕ.
Обединените тракийски племена наречени Българи ли имаш в предвит? :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 07, 2011, 00:04
Господа, в историята за Орфей има много истина...и хляб!                                                                     
Помня когато при едно заминаване си търсех нещо за четене и от "Хеликон" си купих това книжле на Гигов - беше в раздел "Езотерика"! И докато кацна на Хитроу вече бях я прочел обаче не можех да си затворя устата от учудване. И аго Фита беше чел разни неща за нашенеца Орфей, та даже си мислех че знам всички источници, но не! ....Главата ми бръмчеше от "Орфей донесе това...", "Орфей направи онова.." " Орфей каза така....." Ум не ми остана защото не можех да проумея къде по дяволите се е крила до сега тая подробна информация и си помислих за Ватикана? Тия ще трябва да са, си викам, нещастниците, дето все крият нещо и се опитват да ни затрият....И както си изтрезнявам от шока гледам нещо познато като текст и разбирам, че тоя мил, син майчин, цитира Гийом Аполинер и оттам вади цитати като ги вменява на читателя за оригинал! Лошо ми стана, казвам ви, притъмня ми пред очите и изпитах срам от всички, които минаваха в обратна посока с куфари на някъде си без да знаят къде е България и даже кой е Орфей.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 07, 2011, 00:07
Вологез едно въпросче...
Защо Българите не са се наричали Траки
защо Гърците не са наричали Българите Траки
до сега само под тази кожа не бяхте влизали
 а още колко ще опитате един Аллах знае.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: SIVEK on December 07, 2011, 00:51
You are not allowed to view links. Register or Login
Вологез, все дърпаш цялата войска да мине през Кемеровия мост, но има няколко подробности против такава възможнот и искам да ги разгледаме.                                                                                             
   Виж внимателно текста: ...."От лявата му страна останали град Филипи и планината Орбел..." Лично аз намирам противоречие в текста, а именно: ако от лявата ти страта трябва да остане Филипи то тогава той трябва да е пресекъл Места на изток в земите на киконите.  Но ако трябва Орбели да е била от лявата му страна и тогава да е пресякъл р. Места, то тогава Филипи му се е падал от дясната страна. Орбели е планината Пирин. Ако второто се приеме за вариант, то той е навлязъл в прохода, който днес води към Катоневрокоп и после при с. Копривлен навлиза в Гоеделчевската равнината. После пътят поема по склона на североизток, изкачва се от с. Дебрен към с. Крушево, върви по билото над с. Плетена и се спуска над днешното с . Селище. Отттам пътят върви по посока Пещера - Пловдив. Данните за това трасе имам от материалите на Жуглев, който е роден в Ковачевица. Над с. Плетена пътят се разклонява и отива по посока Доспат, а може би и Борино. Ако тръгнеш обратно от Филипополис за Никополис Ад Нестум то пътят, който ти описах е най-кратък и наистина използван. На много места се откриват все още запазени участъци от него. Помниш че те питах какво непосредствено има след Кемеров мост. Точно това имах предвид - дари има път по посока Чала, на юг защото той е възможно да се срещне с първия маршрут. Но тогава планината Орбел въобще нама да е от никоя страна.
Ако приемем втория вариант но недей да минаваш през Дебрен-с Крушево -с Плетена а мини малко по на юг през Хаджидимово,Вълкосел,Жижево,Марулево/сега Ваклиново/
,, Кемеров мост'' запазен в добро състояние по който и до днес минават хора и добитик за с. Любча ,Доспат и т.н. Там има стар път на отделни места доста добре запазен.Така наистина Пирин остава от лявата страна.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 07, 2011, 01:21
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако приемем втория вариант но недей да минаваш през Дебрен-с Крушево -с Плетена а мини малко по на юг през Хаджидимово,Вълкосел,Жижево,Марулево/сега Ваклиново/
,, Кемеров мост'' запазен в добро състояние по който и до днес минават хора и добитик за с. Любча ,Доспат и т.н. Там има стар път на отделни места доста добре запазен.Така наистина Пирин остава от лявата страна.

Ще видя къде са тия села, но имай предвид, че второстепенни пътища са прекарвани някога, както и днес. Това, че има път не значи, че трябва да е непременно главен.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: SIVEK on December 07, 2011, 04:34
Може би този път не е бил второстепенен понеже се носи легенда или по скоро се е предавало от поколение на поколение, че Жижево е било на
този път, и там се е провеждал голям , ежеседмичен пазар който е бил дори по голям от пазара в Неврокоп/Гоце Делчев/ .
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: MUSALA on December 07, 2011, 11:58
You are not allowed to view links. Register or Login
Може би този път не е бил второстепенен понеже се носи легенда или по скоро се е предавало от поколение на поколение, че Жижево е било на
този път, и там се е провеждал голям , ежеседмичен пазар който е бил дори по голям от пазара в Неврокоп/Гоце Делчев/ .

Благодарение на Исляма, със сигурност може да се каже че помашката общност може да претендира за пряко тракийско наследство. Поради това че хората в селата са правили бракове като част от полузатворена система, и по този начин са запазени потенциалните гени, капсулирали са се . Това се вижда от всеки който посети помашко село. Тоест в тези села живеят хора истински наследници на други такива хора живели преди хилядолетия там. 
За българския етност, който населява родопите обаче съм скептичен. Днешните българи живеещи в Родопите са толко пряки наследници на древните Траки, колкото днешните англичани са наследници на Чандра Гупта. Чандра Гупта е създател на индийската държава преди хиляди години. Англичаните пък са колонизирали Индия, като са я отнели от Великите Могули. И така са си играели и колонизирали Индия в продължение на около 200 години. Така че - Нерде Индия, Нерде Англия..
По същия начин днешните българи в родопите са вид колонизатори, който подменят истинската история и на помаците и на всички древни племена живеещи изобщо на Балканите. Тази налудничава идея е в унисон със сръбската, гръцката, македонската и румънска исторически пропаганди. По принцип всички народи живеещи на балканите могат да се считат за наследници на древните народи и култури, живеещи на балканите. Но  не всички имат моралното прави да бъдат говорители на Траките, едва ли не. Опитите на фашизоидни писатели-историци да налагат теории който обслужват православно-славянския фундаментализъм е вредно не само за нас, но и за цяла България. Ако те са прави, то защо тогава изклаха именно тези наследници на траките през 1912 г Жижево и околните села? И днес тези техни наследници на насилниците твърдят безсрамно че това се наричало "реваншизъм"? Как може една държава да обяви Кръстоносен поход срещу помаците през 1912 г и това да се счита за безобиден "реваншизъм" ? Едва ли подобен термин би използвала определена международна юридическа институция в Хага например.
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 07, 2011, 12:20
Ами, то остава още малко и сегашните шовинисти-историчари да си признаят без бой, че най-преките наследници на Траките са настоящите Помаци, които като стари едновремешни езичници виждайки, че най-подходяща за техните представи и убеждения е приемането на мюсюлманството през 7в. - 8 в., току-виж тогава всичко ще си дойде на мястото и ще се срутят сглобяваните панславянски истории на комунистите и русофилите, като отгоре на това ще излезне наяве, че най-многолюдния и цивилозаван народ на Балканите са били точно тези Траки и които впоследствие са приели да се наричат Помаки и още си живеят до днес на техните собствени територии в различните Балкански държави - България, Гърция, Турция-част, Македония, Албания, тъй като пък е било изобщо невъзможно да ги е изтрепал онзи нашественика Кхан Аспаруху, ей така изведнъж да ги е затрил всички Трако-Помаки на тези територии, а иначе името на Болгарията не е нуждо да се "възражда" и да се сменя, както те правиха от 12-та година насам с Помаците, тъй като Помаклъка ще се окаже и тогава и днес, че е бил най-миролюбивия многоброен народ и гостоприемен, като отгоре на това е приемал на своята земя всякакви гости, дори и хайдуци и хаймани които са го грабили почти постоянно - ама то се граби от този който има, който няма какво да му грабиш - ни култура, ни език, ни обичаи, ни богатства, ни облекло и носии, ни знания, ни умения, ни народ, нищо друго, щото грабители, май най-много ги е страх от това да не останат с тяхната си собствена духовна сиромашия.   ::) 8) ;D :D :) ;)   
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 07, 2011, 14:50
You are not allowed to view links. Register or Login
Може би този път не е бил второстепенен понеже се носи легенда или по скоро се е предавало от поколение на поколение, че Жижево е било на
този път, и там се е провеждал голям , ежеседмичен пазар който е бил дори по голям от пазара в Неврокоп/Гоце Делчев/ .

Е, SIVEK, това не се определя по такива критерии. Може да е имало панаир, но да се е провеждал в доста по-късни времена щом има спомени за това. Не забравяй никога следното: турците не са се съобразявали в много от случаите със старата пътна система и са прокарвали нови трасета. Това се налага от много фактори, а най-вече липсата на страх у завоевателя и усвояването на ниски места за живеене и работа. Това е характерно и за Рим, макар, че на много места е видно, че те са използвали старата мрежа като са подобрявали трасето и са го премествали само на някои определени места с цел да се избегнат мочурливи и сенчести терени. Не че искам да ти троша хатъра, но все пак го имай предвид.
Title: Re: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 07, 2011, 14:54
You are not allowed to view links. Register or Login
Ами, то остава още малко и сегашните шовинисти-историчари да си признаят без бой, че най-преките наследници на Траките са настоящите Помаци, които като стари едновремешни езичници виждайки, че най-подходяща за техните представи и убеждения е приемането на мюсюлманството през 7в. - 8 в., току-виж тогава всичко ще си дойде на мястото и ще се срутят сглобяваните панславянски истории на комунистите и русофилите, като отгоре на това ще излезне наяве, че най-многолюдния и цивилозаван народ на Балканите са били точно тези Траки и които впоследствие са приели да се наричат Помаки и още си живеят до днес на техните собствени територии в различните Балкански държави - България, Гърция, Турция-част, Македония, Албания, тъй като пък е било изобщо невъзможно да ги е изтрепал онзи нашественика Кхан Аспаруху, ей така изведнъж да ги е затрил всички Трако-Помаки на тези територии, а иначе името на Болгарията не е нуждо да се "възражда" и да се сменя, както те правиха от 12-та година насам с Помаците, тъй като Помаклъка ще се окаже и тогава и днес, че е бил най-миролюбивия многоброен народ и гостоприемен, като отгоре на това е приемал на своята земя всякакви гости, дори и хайдуци и хаймани които са го грабили почти постоянно - ама то се граби от този който има, който няма какво да му грабиш - ни култура, ни език, ни обичаи, ни богатства, ни облекло и носии, ни знания, ни умения, ни народ, нищо друго, щото грабители, май най-много ги е страх от това да не останат с тяхната си собствена духовна сиромашия.   ::) 8) ;D :D :) ;)   

Господа, не бъркайте темата. Това,което се казва горе от MUSALA също е интересно и заслужава внимание, но защо не е в тема за произход? Просто преместете постовете там и всичко ще е наред.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 07, 2011, 18:36
You are not allowed to view links. Register or Login
Вологез едно въпросче...
Защо Българите не са се наричали Траки
защо Гърците не са наричали Българите Траки
до сега само под тази кожа не бяхте влизали
 а още колко ще опитате един Аллах знае.

Защо Българите не наричат Гърците - Данайци, Ахейци, Спартанци, Атиняни......?
Каква е била Византия при образуването на България? В Турция да не би да има само турци?
Защо столицата на Источната Римска империя не е Сердика?
Title: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 07, 2011, 18:46
You are not allowed to view links. Register or Login
Днешните българи живеещи в Родопите са толко пряки наследници на древните Траки
Ако Българите живеещи в Родопите приемат Исляма, как ще разпознаеш после кои са наследниците на Траките?! :) :) :) Аз лично като се разхождам по Велинград не мога да разбера кой е Помак/Трак/, кой Българин/Трак/! :)
Title: Re: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: MUSALA on December 07, 2011, 19:20
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако Българите живеещи в Родопите приемат Исляма, как ще разпознаеш после кои са наследниците на Траките?! :) :) :) Аз лично като се разхождам по Велинград не мога да разбера кой е Помак/Трак/, кой Българин/Трак/! :)

Правилно си забелязал. Само че това е манипулация, или просто си жертва на манипулация. Това което имах в предвид  е разликата между помаците и онези българи, който са се изтъпанчили на хиляди снимки в периода около 1878 -1912 г., комити или представители на комитаджийски родове. За всеки от тях има отделен музей с техни фетиши, и не е нужно да ги търсиш по улиците на Велинград.  Имай напредвид че по време на 1912 г и след това много комити после са похитили помашки момичета. Възродителните процеси пък така са направили че много помакини ученички или просто помаци като Фидел Беев, Боян Сариев, Валя Балкански и т. н. са приели друга непомашка идентичност и са се смесили в българският казан , асимилирайки се с цел свежи материални благинки. Предполагам че ти имаш точно тях в предвид. А запазените популации с помаци, които изобщо не мясат на горепосочените брадати и мустакати комити,  са навсякъде другаде но не и по  улиците на Велинград. Имай напредвид че една немалка част от помаците се е модернизирала, а разликите между модернизираните общности са минимални. Само по цвета на кожата можеш да отчетеш някаква разлика.Другият фактор който игнорираш е самоопределението. Това е нещо естествено, съкровено и уникално действие или качество на човешкия индивид. Истина е и друго нещо. Дори и днес българските институции проявяват инстуционален расизъм и институционална дискриминация.  Вземи например медийте - няма нито един помак журналист. Държавните субсидии за туризъм  се инвестират само в райони където има наследници на български възрожденци или просто села където помаците са се отрекли от културата или религията на дедите си.   Но да се върнем на темата. Траки, Орефей. Виж ся, аз мисля че наследниците на българите-възрожденци дискредитират показването пред света на тракийското наследство и култура. Тези възрожденци, по инерция продължават до дупка да колонизират Родопите, с цената на всичко. Фалшифициране на артефакти от древноста , подмяна на историята и реалноста ни. Това е неизживян коплекс за национална малоценност, и по този начин помаците оставаме настрани от тези процеси. Тоя бил Орфей, оня бил Орфей, като ги видиш - се са иманяри, олигарси, историци страдащи от старческа немощ. Излишно харчене на пари по време на криза. Има  предполагам групи , гравитиращи около определени фашизоидни и националистически партии , на които им се плаща за да подменят истината.  Идеята е да се покаже на "белият" свят такава ситуация за траките че, ако ЕС даде пари за реклама на туризъм или просто туризъм, тези  огромни финансови залъци да ги гътнат пак онези - наследниците на българските комити и възрожденци. Това се случва вече 20 години и сега е дошло време когато Европа  знае истината, знае че някой я будалка с цел да се точат съответни фондове. Затова   България не може да види хаир.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 07, 2011, 19:29
You are not allowed to view links. Register or Login
Ако Българите живеещи в Родопите приемат Исляма, как ще разпознаеш после кои са наследниците на Траките?! :) :) :) Аз лично като се разхождам по Велинград не мога да разбера кой е Помак/Трак/, кой Българин/Трак/! :)
Белези за разпознаване има много, но понеже болгарите са пришълците в Родопите, а отделно, че са и от една и съща европеидна раса както и хамериканците, при затруднение от разпознаване между болгари и помаци, отличителния белег им е в потурите.  8)
Иначе за по-сигурно, различаване може да се прави по генетиката и ДНК-като, тъй като във веригата на част от хромозомите има изписани инициали - POMAK, на латиница, както и сходен надпис с тракийски знаци, което е част от изгубената писменост, ама за това требва преводач, пък Аго Орфейя некаде е изгубил речниците си и още не може да ги намерим.  :) ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 07, 2011, 20:31
Голяма въртележка пада....траки , българи, помаци, ахейци, манихейци.......                                               
Господа, не е ли крайно време да се разберем по някои въпроси за да може като се поставят въпроси да има шанс да се стигне до отговор.                                                                                                                                                       
Сто пъти беше уточнено, че помаците са наследници най-вече на траки и славяни. Може и други, но те са незначителен процент. Общият език е старобългарски, но могат да се различат две основни групи - архаичен славянски, който принадлежи на славяните и втори диалект, който има за основа същият старобългарски, но притежава ред особености, вероятно свързани с тракийския говор. Втората група е концентрирана днес в централните Родопи. Та като кажем "помаци", това са хора от двете етнически групи станали българи по едно и също време. По тази причина да се говори за помаци и българи е смешно защото помаците са българи от ония две споменати, горе групи.                                                                             
Като се каже "помаци" повечето тук разбират, че става въпрос за Родопските помаци. Ами другите в различните краища на страната какво да кажат?! Та като се говори за наследници трябва да се уточнява, че Родопските помаци са наследници на тракийските беси, отчасти на кикони и сатри. Иначе предполагаеми наследници на траки трябва да има навсякъде, но те в никакъв случай не са задължително помаци!                                                                                                                                                   
Защо правя тези уточнения? Защото така лесно ще дебатираме поставени въпроси и ще се концентрираме върху истинската същностна характеристика на Родопските помаци. Народът ни е велик защото не става въпрос за какви да е траки, а най-славните в античната ни история!                                                           
Ще се радвам да съм помогнал по темата.
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 11, 2011, 18:36
   При друг случай на вражеско нашествие, Орфей накара слънцето да потъмнее, точно преди битка като вдигна ръката си към небето, така че го видяха всичките войски на врага и с ужас отстъпиха в безредие пред поразяващите ги тракийски воини.
   Голяма награда да бъде заловен бе дал царят на Пелла, защото си рече: Да го нямаше Орфей, досега да съм завладял цяла Тракия, но кой може да противостои на неговите сили и мъдрост.
   И така, докато спеше Орфей веднъж, успяха да го вържат велможи, които му завиждаха и срещу злато десет таланта го предадоха на враговете му.
   И като го сложиха в укрепената тъмница на царя на Пелла, го пазеха три дузини войници на всяко преддверие по една, при зак¬лючени порти, а най-вътре самият той в тройни окови.
   Ала докато беше нощ, разтърси се целият град от силен трус -от двореца на царя до тъмницата на крепостта, и се разтвориха портите, и рухнаха стените на затвора, гдето беше Орфей. И като влязоха да го търсят, ето, младо теле стоеше оковано във веригите вместо него и надаваше силен глас. а от него нямаше нито следа.
   Затова думаха, че не е човек, а бог, защото можеше това, което човек не може, а само Бог. А той беше Орфей - сиреч, храм на Живия Бог.
   Оттогава се опитваха да го убият, та дано така да се отърват от него. ако не могат да го удържат в окови да им служи. Но и пак веднъж като го бяха простреляли със стрели отдалече, като отидоха на мястото, сто - млад елен бе прострелян вместо него, не го ловеше даже и стрела.
   А като взели елена и го занесли в дома си, та да сготвят месото на сутринта, ето - на сутринта приятел техен близък намират прострелян със стрелите им вместо елена, който мислеха, че са убили.
   Затова, страх и слухове на ужас се носеха из цяла Пелла относно тракиеца Орфей, който има власт над зверове и хора, и силата да дава победата винаги на тракийските воеводи срещу всеки техен враг.
   Някои мълвяха, че това се дължало на Арфата на Ре, която получил от върховния Бог Дион-Иисус, чрез която с изкусните си пръсти движел всичко на небето, в морето и на земята, защото нямало създание, което да не се омайва от музиката му.
   Така еподите на Орфей, изпети на Древната Реч на сътворението и неговата Божествена мъдрост, дадена му от самия Бог Дион на Тракия , донесоха мир и благоденствие на цяла Тракия за много години и никой чужд владетел, който отиваше на поход, не пропускаше да се помоли и на тракийския Бог - Бога на Орфей за успех, нито пък да се допита до тракийски оракул за съвет относно всяко свое голямо начинание.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 11, 2011, 21:28
КАКВО ОЗНАЧАВА ПЕРПЕРЕК (ПЕРПЕРИКОН) ?  на ПОМАШКИ ЕЗИК ???  8) ;) :)

До неотдавна траките бяха считани за войнолюбиви варвари с постижения единствено на бойното поле. Малко по малко обаче, с появата на укривани в миналото данни, а и с откритията на редица забележителни тракийски паметници, започна да става ясно, че дедите ни са били народ с изключително висока култура. Перперек (наричан неправилно Перперикон) е едно красноречиво доказателство за това.

Това място е обитавано от предците ни още от незапомнени времена. Било е свещено за тях и за това сред скалите биват издигнати различни храмове. Някои са градени преди хиляди години, други в Средновековието. Атмосферата край Перперек е особена, хората посетили тракийското светилище изпитват усещането, че се връщат векове назад във времето когато гласът на Орфей е отеквал по планинските ридове...
 
Какво означава обаче Перперек (Перперикон)? Древно ли е, или е дадено едва в ново време?  От Стефан Византийски знаем, че едно от древните имена на нашата земя е Перке. Върховния бог на дедите ни е носел епитета Перк(ос). Има тракийско селище Перинт край Мраморно Море и друго Перкота, разположено недалеч от   Троя.
 
Очевидно е, че името Перперек е свързано с Перке – старото название на Тракия. Перке от своя страна показва връзка с хетските думи перуна-скала и парку-висок (като скала), а също и с индо-арийските пару-планина, парвата – скалист, груб, планина. Дали обаче Перке и Перперек притежават значение скали, скалисто място?
 
Перперек пределено отговаря на определението скалист. Светилището е буквално издялано в камъните, постройките също са каменни. В Тракия са споменати и много планини: Хемус, Родопи, Пангей, Гигамер, Мерит, Орбел, Кагайон...
 
Трябва да напомня обаче и, че един от епитетите на Тракийския Конник е Перкос. Неговото име се свързва от различни изследователи с гърма, дъбовото дърво и т.н. Перк(ос) означава – този, който перка, удря, ломи...т.е. гръмовержецът.
 
В този случай също се наблюдава връзка с древните езици на хети и индо-арийци. Паркуну, парсия, парахта означават пера, троша, преследвам (удрям) на хетски. Прагатая, прашанти, партиви са санскритски думи за удрям, убивам, праскам, прах ( нещо раздробено, удряно).
 
Представените тук данни позволяват заключението, че Перперек означава камъкът на Перк(ос) – върховния тракийски бог. Неговото име прилича на древните думи за скала, но както бе вече посочено значението на древния теоним е малко по-различно.Скала означава нещо с остри ръбове (скалм е тракийска дума за меч). Древната дума пер (скала, отломък) идва от пера, перкам, ломя. Понеже името на тракийския гръмовержец също е изведено от пера, перкам, ломя, то в Пер-перек наблюдаваме едно повтаряне на частицата пер – пера, перкам бия.

Трябва да се спомене, че името на Перперек е свързано и с това на Пирин планина, наричана още Перин. Връзка показват разбира се и древния Перинт, а също и близката до Троя Перкота. Явно траките са хранели голяма почит към своя бог на гръмотевицата, за да нарекат толкова много места с неговото име.
 
Тракийския Перк(ос) изпълнява същата фунция както и древния Перун, старогерманския Тор, галския Таран, индо-арийския Паржания и разбира се хетския Тархун. Учените смятат, че се касае за общо индо-европейско божество, но съществуват данни, които свидетелстват по-скоро за това, че култ към едно балканско божество е пренесен на различни места от тракийски преселници.
 
В кавказките езици (абхазки, картвелийски и др.), които са съвсем различни от индо-европейските има думи като пире, пири, парану със значение мълния (С.Николаев, Б.Страхов). Явно се касае за заемки от индо-европейски език. Тракийското присъствие в Кавказ е доказуемо както от значителния брой топоними и хидроними, така и от материалната култура. Нашите учени си мълчат, но Р. Ходинот спомена отдавна за тракийската керамика от Триалети (Грузия).
 
Тракийското присъствие (на мизи и дардани) сред хетите е документирано още през 14-ти век преди Христа. Тракийското завоевание на Индия е описано от Ариан, Ноний, Плиний, Еврипид, Страбон...Това, че траки са се заселили в Галия се вижда от местните култове към Сбелсурд (Белсурд), Белен, Берекинтия, а и Дионис. От Хиполит пък знаем, че келтската религия е повлияна от учението на тракиеца Залмоксис. В земите на германите има доста тракийски находки – ромфеи, котли, върхове на копия...
 
Някой може да нарече всички тези неща случайност, за мен обаче те са ярко доказателство за огромното влияние на нашите деди върху народите на Европа и Азия в древността. Перперек не е само ехо на името на тракийския гръмовержец, но също и свидетелство за качествата на народа ни. Качества, които ние все още носим в кръвта си, те могат да се пробудят, ако човек пречисти себе си и започне да живее не като слаб просяк, а като светълблагородник. Дедите ни бяха уважавани за духовната си и физическа сила, как ще бъдем запомнени ние зависи само от нас.
 
Завършвам с думите на Славейков:  “Един народ расте сам с идеалите, със задачите, които взема на своите плещи и с тях той се въздига до подвизи, за които преди се е считал некадърен да стори. Ето ви и пример: С векове народа ни мърцина живя в мрак, и ражда се, и гина со скотовете скот. Кое го възроди, кое заспала мощ в юначните гърди събуди? В подвизи кое го днеска води? Ричагът всемогъщ на мъртвите народи – светия идеал!”

http://sparotok.blog.bg/politika/2011/12/11/kakvo-oznachava-perperek-perperikon.865113?utm_source=dnes&utm_medium=box&utm_campaign=blogs (http://sparotok.blog.bg/politika/2011/12/11/kakvo-oznachava-perperek-perperikon.865113?utm_source=dnes&utm_medium=box&utm_campaign=blogs)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 12, 2011, 21:03
You are not allowed to view links. Register or Login
КАКВО ОЗНАЧАВА ПЕРПЕРЕК (ПЕРПЕРИКОН) ? на ПОМАШКИ ЕЗИК ???    8) ;) :)
http://sparotok.blog.bg/politika/2011/12/11/kakvo-oznachava-perperek-perperikon.865113?utm_source=dnes&utm_medium=box&utm_campaign=blogs (http://sparotok.blog.bg/politika/2011/12/11/kakvo-oznachava-perperek-perperikon.865113?utm_source=dnes&utm_medium=box&utm_campaign=blogs)

Е, де...не правете така. Това момче е лингвист с претенции и не е добре да слагате притурки към заглавието на темата му. В друг пост вече отправих молба да не се прави така!...Защо окупирате траките. Само човек, който не познава достатъчно траките може да ползва това обобщено понятие. Родопските помаци могат да ползват само три от десетките тракийски племена като име и това са беси, сатри и кикони. Иначе ще изпаднем в положението на македонците, които от пеони решиха да станат македони и каквито още си пожелаят. Не може така!
Иначе статията е интересна, но се отнася за твърде стар лингвистичен и културен пласт. Ще се опитам да помогна малко за да стане ясно за какво се говори. "Перке" е наречена земята на по-късно наречените траки от един историк Стефан Византийски. Той е трябвало да изработи един наръчник в малък по обем вид, запознаващ хората от Византия с това кои са старите народи на тази земя /де да беше споменал и помаците :-)/...Та той систематизира този материал въз основата на География на древногръцкия историк Хекатей. Това е мразен от Херодот автор защото той разглежда светът през призмата на митологията - с една дума е бил смятан за недостоверен. Трябва да се отбележи обаче големият му принос защото точно той дава сведения за названия от чисто тракийски или даже прото-тракийски характер, все още неелинизирани и без допълнителен суфикс "сос"- "сис". Та той казва, че земята тогава се наричала Перке. Ние за улеснение и от некадърност наричаме всички живели преди нас на тази земя траки, но това съвсем не е правилно. Името Перке се отнася за хората наследници на народите от каменномедната епоха и раннобронзовата епоха. през 2800 и 2200 години следват две големи миграционни вълни и етносъставът се променя или допълва. В края на бронзовата епоха е регистрирана инвазията на дорийците, които последно познаваме от прочутата и малко преекспонирана като събитие, Троянска война. И тъй като тази тема тук е за Орфей, важно е да отбележим, че последната спомената епоха е свързана с него. Поради това, че еолийските гърци, наречени по късно атически, били в основата на старото автохтонно население, при идването на дорийците и безкрайните конфликти с тях те побързали да нарекат Орфей - тракиеца! Каква доктрина е обслужвало това!? По този начин те искали да кажат на новодошлите, че завладените земи от тях на север не са на нашествениците, а принадлежат на "древните" траки, които пък са старите народи тук и не какви да е, а със славни герои и история! Заплаха на Авторитета все още не е съществувала защото атическите гърци все още не били в своя разцвет и не предполагали тази възможност. Ако Орфей беше герой от елинистическия период, независимо, че можеше да има тракийско потекло, непременно щеше да бъде наречен елин!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 12, 2011, 21:46
Ами, така де, те и Траките от едно време, така и както Помаците от сегашне време са се делели на можество племена, родове и царства като - Родопски Помаци, Тетевнски Помаци, Гръцки Помаци, Турски Помаци, Македонските Помаци на Торбеши, Горани, и др., та какво искаме от един и същи народ който и преди векове и сега макари под различни сходни имена винаги е свикнал да се дели на множество родове и отделни царства, та, то и затова от най-многолюдния народ в ЕВропа като най-разединени са останали сега едвам една шепа люде населяващи тези територии в сегашните държави на БГ - ТР - ГР - МАК - АЛБ и т.н., все едно както да си отговорим как са се казвали болгарите пред да започнат да се наричат такива ?  8) ;D :D ;) :) 
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 12, 2011, 23:20
You are not allowed to view links. Register or Login
Ами, така де, те и Траките от едно време, така и както Помаците от сегашне време са се делели на можество премена като - Родопски Помаци, Тетевнски Помаци, Гръцки Помаци, Турски Помаци, Македонските Помаци на Торбеши, Горани, и др., та какво искаме от един и същи народ който и преди векове и сега макари под различни сходни имена винаги е свикнал да се дели на множество родове и отделни царства, та, то и затова от най-многолюдния народ в ЕВропа като най-разединени са останали сега едвам една шепа люде населяващи тези територии в сегашните държави на БГ - ТР - ГР - МАК - АЛБ и т.н., все едно както да си отговорим как са се казвали болгарите пред да започнат да се наричат такива ?  8) ;D :D ;) :)

...Виж, не съм видял тук "помаци" от турския Лазистан да коментират каквото и да било. И как да стане като не знаят "помашки"?...Не иронизирам! Искам да ти кажа, че мен това не ме въодушевява. Това не води към успокояване на хората, а обратното. Подобно на македонците децата започват да се разболяват от странната болест българофобия. Да, ама ние сме българи! Не сме турци. Турците не се женят за нас - за тях сме гето!? Нито пък сме араби или албанци. Не можем да мразим себе си?! Нашите хора имат нужда от самочувствие, но на вярна основа, а не такова, което да ги вкарва в постоянна полемика, вярно ли е или е измислица! Щеше да се съглася с този подход, ако имахме проблема на македонците, които просто окупират чужда история. Ние обаче ничия история не окупираме! Имаме си такава от най-дълбока древност та до днес! И то вярна история! Ами какво ни пречи да учим децата си на нея?...Защо да не разказваме на децата си за Орфей, на когото те са потомци!? Та най-малката ни връзка с него е това, че той независимо колко отдавна е живял е пял същите мелодии, които и ние пеем днес! Ама той не е бил мюсюлманин???...че как да е бил след като мюсюлманство не е съществувало!??? Това са нашите корени, нашата история и трябва да го приемаме независимо от днешната ни религия. Може на някой да му стане криво, но по всичко личи, че ние сме мюсюлмани не повече от 350 години, а това на фона на същата хилядолетна история си е едно нищо. Всичките ни деди са погребани тук и това е наша Родина! Който смята, че е от другаде, да не си хаби времето, а да си хуква към родината.
Така мисли аго Фита, а някои се докачат.
Title: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 14, 2011, 18:49
You are not allowed to view links. Register or Login
...Виж, не съм видял тук "помаци" от турския Лазистан да коментират каквото и да било. И как да стане като не знаят "помашки"?...Не иронизирам! Искам да ти кажа, че мен това не ме въодушевява. Това не води към успокояване на хората, а обратното. Подобно на македонците децата започват да се разболяват от странната болест българофобия. Да, ама ние сме българи! Не сме турци. Турците не се женят за нас - за тях сме гето!? Нито пък сме араби или албанци. Не можем да мразим себе си?! Нашите хора имат нужда от самочувствие, но на вярна основа, а не такова, което да ги вкарва в постоянна полемика, вярно ли е или е измислица! Щеше да се съглася с този подход, ако имахме проблема на македонците, които просто окупират чужда история. Ние обаче ничия история не окупираме! Имаме си такава от най-дълбока древност та до днес! И то вярна история! Ами какво ни пречи да учим децата си на нея?...Защо да не разказваме на децата си за Орфей, на когото те са потомци!? Та най-малката ни връзка с него е това, че той независимо колко отдавна е живял е пял същите мелодии, които и ние пеем днес! Ама той не е бил мюсюлманин???...че как да е бил след като мюсюлманство не е съществувало!??? Това са нашите корени, нашата история и трябва да го приемаме независимо от днешната ни религия. Може на някой да му стане криво, но по всичко личи, че ние сме мюсюлмани не повече от 350 години, а това на фона на същата хилядолетна история си е едно нищо. Всичките ни деди са погребани тук и това е наша Родина! Който смята, че е от другаде, да не си хаби времето, а да си хуква към родината.
Така мисли аго Фита, а някои се докачат.
Все едно аз съм го написал! Като цяло историята е ясна остава да доуточним някои дреболии!!! ;)

Митът & Орфей и Евридика е любим литературен мотив през цялата античност. Тук е поместен истинският епизод от живота на Орфей и Евридика. въз основа на който, възниква по-късният елински мит!!!

   А като дойде на възраст за женене, Орфей видя Евридика, Селиевата дъщеря, как тичаше с другарките си през полето и ето - змия усойница се изви на пътеката и я ухапа смъртоносно, та тя падна като мъртва.
   Дойдоха близки и далечни лечители и жреци да й помогнат, защото баща й беше от царския двор, но никой не можа да я спаси и същия ден тя умря.
   Девицата беше толкова красива, че даже в смъртта си върху носилката на оплакваните, тя приличаше на самата зора. Зад носилката за погребението се беше събрало голямо шествие и големи и малки ридаеха неутешимо за девойката, която беше едничко чедо на баща и майка, и най-прелестната хубавица, достойна само за някой царски син.
   Когато стигнаха до новия приготвен гроб за тялото на момичето, ето - Орфей стоеше пред входа и простря жезъла си над умря-лата.  Очите му излъчваха скръб, но погледът му беше твърд. Шествието се спря и зачака думите му.
   Но той не проговори, а застина неподвижен като статуя, сякаш, че не беше там, а някъде другаде. Настъпи тягостно мълчание, което продължи дълго. Близките се смущаваха и не знаеха какво да правят, защото младежът не изглеждаше добре и стоеше блед, безмълвен и вцепенен пред гроба.
   Толкова ли я е обичал, прошепнаха някои, да не би и той да иска да умре с нея? Да повикаме баща му да го прибере у дома и утеши, а ние да продължим с погребението?
   И докато се чудеха какво да сторят, ето - Орфей вдигна поглед към небето, сложи жезъла си изправен нагоре, като докосваше с долния му край десницата на момичето и рече: „Евридика, тебе казвам, дръж се за жезъла ми и се върни с мене в света на живите!"
   Ръката на девойката се раздвижи най-напред и хвана жезъла на Орфей, дихание задвижи гърдите й, и руменина нахлу в лицето й. И като въздъхна, бавно отвори очи и се огледа наоколо.
   „Благодаря ти, Орфей, че дойде за мен чак в царството на мъртвите, за да ме върнеш към живота. Да, ти дойде при тъмната стена и рова, които разделят световете, там където са звездите, които не изгряват, нито залязват и няма слънчев лъч.
   Ти ме повика по име в непрогледната тъмнина и ми протегна ръка сред бездънната бездна. Ти извървя заради мен стръмния път с риск за своя собствен живот. Любовта ти ме спаси и сърцето ми принадлежи само на теб, защото и аз те обикнах."
   Тогава Орфей отговори: „Не благодари на мен. скъпа Евридика, а на Този, който единствен има силата да дава Живот. Богът Дион-Иисус е този. на когото служа и Той послуша молбата ми, и ти дари нов живот.
   Той ми даде силата и думите, които отварят и затварят вратите на живота и смъртта. Той е Словото-Бог, което прави достойните измежду мъртвите - живи, а недостойните между живите - мъртви.
   Сам Той е Животът Вечен, който побеждава смъртта. Когато ти възкръсна за нов живот, змията, която те ухапа, умря за вечна смърт. А всички вие, приятели, се радвайте с нас, защото днес беше ден на погребение, а ето - стана ден на сватба."
   И в този ден Орфей взе Евридика за своя жена. От този ден тя остана в царския дворец и в храма, скрита от погледите на враговете и любопитните, вярна на своя съпруг и на завета на своя Бог.
   Затова злите езици и невярващите сред народа мълвяха, че Орфей не бил успял да я изведе от смъртта докрай. Но посветените в тайните знаят, че той успя. Те познават Евридика и знаят, че е жива и до днес, както и Анох вървя с Бога и е жив и до днес.




Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Subeyi Kurt on December 14, 2011, 19:27
You are not allowed to view links. Register or Login
...Виж, не съм видял тук "помаци" от турския Лазистан да коментират каквото и да било. И как да стане като не знаят "помашки"?...Не иронизирам! Искам да ти кажа, че мен това не ме въодушевява. Това не води към успокояване на хората, а обратното. Подобно на македонците децата започват да се разболяват от странната болест българофобия. Да, ама ние сме българи! Не сме турци. Турците не се женят за нас - за тях сме гето!? Нито пък сме араби или албанци. Не можем да мразим себе си?! Нашите хора имат нужда от самочувствие, но на вярна основа, а не такова, което да ги вкарва в постоянна полемика, вярно ли е или е измислица! Щеше да се съглася с този подход, ако имахме проблема на македонците, които просто окупират чужда история. Ние обаче ничия история не окупираме! Имаме си такава от най-дълбока древност та до днес! И то вярна история! Ами какво ни пречи да учим децата си на нея?...Защо да не разказваме на децата си за Орфей, на когото те са потомци!? Та най-малката ни връзка с него е това, че той независимо колко отдавна е живял е пял същите мелодии, които и ние пеем днес! Ама той не е бил мюсюлманин???...че как да е бил след като мюсюлманство не е съществувало!??? Това са нашите корени, нашата история и трябва да го приемаме независимо от днешната ни религия. Може на някой да му стане криво, но по всичко личи, че ние сме мюсюлмани не повече от 350 години, а това на фона на същата хилядолетна история си е едно нищо. Всичките ни деди са погребани тук и това е наша Родина! Който смята, че е от другаде, да не си хаби времето, а да си хуква към родината.
Така мисли аго Фита, а някои се докачат.

Агатамифита, според някои турски лингвисти думата булгар не означава смесване/мешане а бъркане/бъркач, разбърквач, което отговаря и на твоя характер дето се бъркаш там дето не ти е работата. Турци и Помаци не са се женили поради дългогодишната политика на фашистите които вече знаеха девиза;; Дели и владей''. Ми защо в Турция не е така аджаба. Това е така и когато турчин се ожени за рускиня, за германка и пр. Правиш ми се на нео-булгарин но ще те посъветвам това да не го изказваш в някои помашки раёни че може да ми стане мъка за теб. Все пак си ми съфорумник нали  ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 14, 2011, 19:44
You are not allowed to view links. Register or Login
според някои турски лингвисти
Кои?
You are not allowed to view links. Register or Login
  някои помашки раёни че може да ми стане мъка за теб.
Кои?

Всъшност за кои се женят Турци, Българи, Гърци ..... не е наш проблем!
Иначе аз също съм свидетел на негативно отношение на Турци спрямо помаци.

Пак се отплеснаме от темата, ама така сме Траките /да ме прощават модераторите/! :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 14, 2011, 21:18
You are not allowed to view links. Register or Login
1....... Да, ама ние сме българи! Не сме турци.
2...... Турците не се женят за нас - за тях сме гето!? Нито пък сме араби или албанци. Не можем да мразим себе си?! 
3......Нашите хора имат нужда от самочувствие, но на вярна основа, ............. полемика, вярно ли е или е измислица!
4.... Щеше да се съглася ...... проблема на македонците, .... окупират чужда история. Ние обаче ничия история не окупираме!
5....Защо да не разказваме на децата си за Орфей, на когото те са потомци!?
6.....Та най-малката ни връзка с него е това, че тезависимо колко отдавна е живял е пял същите мелодии, които и ние пеем днес!
7..... Ама той не е бил мюсюлманин???...че как да е бил след като мюсюлманство не е съществувало!???
8......Това са нашите корени, нашата история и трябва да го приемаме независимо от днешната ни религия.
9.... Може на някой да му стане криво, но по всичко личи, че ние сме мюсюлмани не повече от 350 години, а това на фона на същата хилядолетна история си е едно нищо.
10.... Всичките ни деди са погребани тук и това е наша Родина! Който смята, че е от другаде, да не си хаби времето, а да си хуква към родината.
Така мисли аго Фита, а някои се докачат.   

1. ПОМАЦИТЕ са ПОМАЦИ - нито са българи, нито са турци, може да има мешаница, но ПОМАЦИТЕ са си ПОМАЦИ и такива са били винаги, освен преди векове когата са се наричали по друг или сходен начин, най-отрано Траки до най-късно Помаки!  :)
2. ПОМАЦИТЕ - ама съвсем  никак не примират да се женят за Турци или за Българи, даже преди години ПОМАК или ПОМАКИНЯ, ако се женил(а) за турчин или българин, това било срам за целият род, селото, града или околността, щото ги смятаха за по-развалени народи, но сега вече нещата се прекършват!  :)
3. ПОМАЦИТЕ - си имат достатъчно самочувствие, но от години за съжаление и Турците, пък особено Българите се опитвали да си придават важности на техен гръб и понеже, те самите били комплексирани от техният си етнос, понеже винаги са били на по-ниско социално ниво от тях, едва ли не с цел повдигане на тяхното ниско самочувствие, са се опитвали да се гордеят, ама никой горд Помак не ги е ръснал за слива такива дето са били уж по-ербаб бабаити!  :)
4. ПОМАЦИТЕ - никога не са окупирали територии като македонците или други техни сродни народи, защото е знайно, че винаги чужди нашественици са окупирали Помашките територии, като най-плодородни и запасени с богатства от води, дървесина, пасища, зелени площи, руди, земи, работилници, занаяти, и много други богатства. Даже, земите на Помаците или на техните най-стари деди Траките, винаги са били окупирани от нашественици и окупатори, ту от Прабългарите, ту от Славяните, ту от Византите, ту от Османците, ту от РусоСъветяните и какви ли не още окупатори да се очакват за в бъдеще!  :)
5. ПОМАЦИТЕ - си знаят и за Аго им Орфейня и за Аго им Спартака и другите техни Аги, ама различните шовинисти Панславинисти и Пантюркисти, винаги са си налагали техните си теории с цел - кражба на народ за да се уедрят, и то кражба на един от най-хубавият народ на Балканите - този на Помаците който преди векове е бил най-многолюден, но са го притопявали в техните си насилствени маси за да модернизират собственият си изостанал народ по онези времена. Помаците, винаги са били наследници на своите си наследодатели Траките и от тогава до днес са се омешвали малко и с другите народи-нашественици, но винаги в гена им има остатъчен преобладаващ 70% тракийски и 30 % друг нашествен ген!  :)
6. ПОМАЦИТЕ - с тяхната богат култура на дедите Траките им оставена до днес - песни, музика, обичаи, заровени богатства които излизат всеки ден по земите на Помаците, писменост-тракийска която ужким е изчезнала, говор-който ужким е изчезнал и тези последните две богатства още никой няма смелост да ги каже дали са изчезнали или са присвоени от нашествениците и са ги "възродили" като свои с видоизменения, и един куп други богатства на тяхната цивилизация която от години  и векове се - романизира, елинизира, славянизира, българизира и сега американизира или евроизира!  :)
7. ПОМАЦИТЕ - винаги са били мюсюлмани, но и те като всички други народи периодично са се отклонявали като езичници от истинската религия   на своя единствен Господ - Аллах, който е такъв откакто е създаден Човека и Земята, редом с приемственото предаване на тази религия и вяра при отклоняване в друга посока , като се почне от Първият, та до  Последният Пророк, Исляма има обяснение, приема ги и счита за пратеници на Господа-Аллаха, докато другите изкривени религии се сектанизират със своите Свети Книги, които периодично ги видоизменят на срещи, събори или на други събрания!  :)
8. ПОМАЦИТЕ - имат своите корени, история, бит, обичаи и традиции коит са едни от най-мнгобройните и затова всеки друг народ граби от тях, понеже ПОМАЦИТЕ винаги са били и най-миролюбиви народи на Европата, освен чат-пат, като им прекипи от разни шовинисти и нацисти!  :)
9. ПОМАЦИТЕ - са мюсюлмани откакто съществува Исляма и Човека, като накрая поправена вече религия на нейните отклонения, а някои сигурно станали и по-късно такива когато са прозряли, че това е тяхната истинска правилна религия, даже като тяхна най-близка до техните предишни езически обичаи, дори са станали такива фанатици във вярата си, че дори от векове са учили и другите мюсюламни да не се отклоняват от нея, и некои от арабите, особено пък турците които са били винаги по-слаборелигиозни и затова и в новата Турция винаги Помаците са им били най-добрите им учители по религия и вероучение!  :)
10. ПОМАЦИТЕ - винаги са имали една Родина и това е онази територия, която поради разни Балкански и Световни вражди е била разделена между пет-шест по-нови държави - Турция, Гърция, България, Македония, Албания, Косово, Босна  и затова, ако на некой не му отърва тази реалност и истина, много му здраве от Аго Помако!  :)
.... А, пъка аго Фита, кво си счита, да си рита, по който си скача и се докача!  ;D :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 14, 2011, 23:12
Хубаво, ама темата е за аго ти Орфея! ;) Може да си самопреместиш поста! :)
Освен това точка 1. противоречи на останалите.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Radoslav on December 14, 2011, 23:20
Помаците сме си българи. Навремето сме приели исляма ама тва по никъв начин не може да ни измени кръвта. Ето говорим си български с християните си мясаме. Даже мога да кажа че се и обичаме. Не мога да ви разбера що толкова искат някой хора да се делят и да се правят на квито не са.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 14, 2011, 23:32
You are not allowed to view links. Register or Login
Помаците сме си българи. Навремето сме приели исляма ама тва по никъв начин не може да ни измени кръвта. Ето говорим си български с християните си мясаме. Даже мога да кажа че се и обичаме. Не мога да ви разбера що толкова искат някой хора да се делят и да се правят на квито не са.
За онези Помаци които са българи има отворена отделна тема за тях, тъй като има и Помаци които говорят с Турците мюсюлмани един и същи език - турски и също си мясат, но това дали ги прави Турци?  ??? 8) :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Radoslav on December 14, 2011, 23:34
Как помак ще мяса на турчин бе? Ти добре ли си? Нищо общо нямаме с тях. А помаци де говорят турски има в Турция щото са се асимилирали. Ние в България пък винаги сме си говорели български още по турско време даже.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: SIVEK on December 15, 2011, 05:24
You are not allowed to view links. Register or Login
Помаците сме си българи. Навремето сме приели исляма ама тва по никъв начин не може да ни измени кръвта. Ето говорим си български с християните си мясаме. Даже мога да кажа че се и обичаме. Не мога да ви разбера що толкова искат някой хора да се делят и да се правят на квито не са.
През 1912 година Българската армия опожарява село Барутин, като пощадява само къщата на Хасан Хюсеин Дервиш. В нея била останала само една сляпа старица, която взела българските войски за свои.На 13 март 1972 година урановият рудник в близост до селото е обграден от униформена и цивилна полиция, с цел смяна на имената на миньорите. Те се съпротивляват, като настава ръкопашен бой. Миньорите са смазани от бой и закарани в Девин, където са сменени имената им. По-твърдите са осъдени. На 16 март цялото село е обградено от полиция, военни части от Девин и Гоце Делчев, танкове, бронетранспортьори, комунистически активисти от съседните села и две противопожарни коли с гореща вода. Жителите на селото се били събрали в центъра. Настанал бой, селяните успели да пробият противопожарните коли с кирки, но скоро след това „възродителите“ успели да ги разпръснат по домовете им. В крайна сметка много жители на селото получили огнестрелни рани, две жени загиват, шестима други са сериозно ранени, а пребитите са стотици.[5]

Радославе така ли се обичате  ??? :( Малко тъжна е тази ваша обич нали.





Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: KaraIbrahim on December 15, 2011, 10:36
You are not allowed to view links. Register or Login


Радославе така ли се обичате  ??? :( Малко тъжна е тази ваша обич нали.



  Може и да не му е тъжно на Радослав.Ако си пада по садо-мазо  ;D
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Radoslav on December 15, 2011, 23:00
You are not allowed to view links. Register or Login
През 1912 година Българската армия опожарява село Барутин, като пощадява само къщата на Хасан Хюсеин Дервиш. В нея била останала само една сляпа старица, която взела българските войски за свои.На 13 март 1972 година урановият рудник в близост до селото е обграден от униформена и цивилна полиция, с цел смяна на имената на миньорите. Те се съпротивляват, като настава ръкопашен бой. Миньорите са смазани от бой и закарани в Девин, където са сменени имената им. По-твърдите са осъдени. На 16 март цялото село е обградено от полиция, военни части от Девин и Гоце Делчев, танкове, бронетранспортьори, комунистически активисти от съседните села и две противопожарни коли с гореща вода. Жителите на селото се били събрали в центъра. Настанал бой, селяните успели да пробият противопожарните коли с кирки, но скоро след това „възродителите“ успели да ги разпръснат по домовете им. В крайна сметка много жители на селото получили огнестрелни рани, две жени загиват, шестима други са сериозно ранени, а пребитите са стотици.[5]

Радославе така ли се обичате  ??? :( Малко тъжна е тази ваша обич нали.
Бе аланкоолу тва да не са го направили обикновените хора християни бе? Тва е било направено от управниците на държавата. Кво са виновни обикновените хорица че имали ненормалници да ги управляват. С обикновените християни винаги сме се уважавали и обичали. Не ми се прави на интересен и разбирач.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: SIVEK on December 16, 2011, 00:32
You are not allowed to view links. Register or Login
Бе аланкоолу тва да не са го направили обикновените хора християни бе? Тва е било направено от управниците на държавата. Кво са виновни обикновените хорица че имали ненормалници да ги управляват. С обикновените християни винаги сме се уважавали и обичали. Не ми се прави на интересен и разбирач.
Радославе това  е самата истина кои го е правил и защо може да попиташ родителите си.Това те са го преживели и го знаят но такива кат теб който ,
  не знаят на кои свят  се намират, и не искат да научат ........... :-X.За хора който гледат напред без да виждат къде стъпват, стигат бездната без да разберат защо и как се е получило.Така че продъжаваи напред с високо вдигната глава.,,Не ми се прави на интересен и разбирач''...................... без коментар.Аз не искам и не мога да ти кажа с кого и какво да обичаш всеки сам си избира приятелите и сам си сърба попарата.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 16, 2011, 01:03
You are not allowed to view links. Register or Login
Как помак ще мяса на турчин бе? Ти добре ли си? Нищо общо нямаме с тях. А помаци де говорят турски има в Турция щото са се асимилирали. Ние в България пък винаги сме си говорели български още по турско време даже.

Както Помаците в Турция да са се асимилирали, така и в Болгарята също са асимилирани от болгарците, защото Помаците в Болгарята до 12-та са говорили най-малко 3 езика - османски (османо-турски), византски, помашко-болгарски, а най-веч тракийски (ограбен славоно-болгарски) , а болгарския като език и писменост в Болгарята се въвежда официално и с бая ритници около 1923-та, тъй като и Помаците и Болгарите и Турците са си мясали бая еднакво, тъй като от 700-то и после от 1400-то лето започнали бая да се омесват с Помаците или с многолюдните Траки, но не повече в съотношение 70:30 % съставки, а ако има повече смески, то вероятно требва да са били единици, а и такива е могло да има малко бройки но те са били в резултат на случайни малформациии възникнали случайно, както може би и в Барутин, но под въздействие на странични фактори - примерно като от лъчението на урановите рудници в Барутин или пък на случайно дълго пътуващи по друмищата "Родниници" стоящи под лъчите на жежкото слънце и облъчени от многото радиационни или слънчеви лъчи, които в повечето случаи прегряват мозъчните им клетки и след това стават много поучителни за Помаците, които пък са били съвсем различен народ от Орфейя или неговите събратя и родственици, но изглежда такава е била волята на Аллаха !      ::) 8) ??? :) ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 16, 2011, 09:13
Европомак, това за византийския език не го казвай другаде! ;) :) Насилието при смяна на имената не е нищо в сравнение с насилието при смяната на религията!!! Защо в Америка като станеш американски гражданин името ти трябва да Американско?
Радославе, от тия тикви семе недей да взимаш!!!

Айде и тая тема оспамихте!!!  :(
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 16, 2011, 10:40
 Вологез за какво семе балнуваш та на вас и да ви дадът от тикви ще искарате трънки.
На авая си биеш този скъцан тъпан тук всеки знае от каде е душъл  и за каде отива на теб ти е объркана историята не на нас.
Даваш постояни примери за Америка голям американец си станал няма що като та гледам национализма не ти дава мир и там.
Какво искаш да ни кажиш с тая снимка не се разбира много но личи си че ти пречи отърви се от омразата.
Ела заедно да построим една нова България която пренадлежи на нас ПОМАЦИТЕ и българите да ни завидят душмани.
Иначе ние си сме добре тук до Орфей-яца там кадето трябва да сме а ти бесней там в Америка и гледай поне малко да се научиш на демокрация.

Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 16, 2011, 21:43
(За остров Самотраки) Този гръцки остров е населен с души, които са го обитавали и преди хилядолетия. Съвременните хора още не знаят много неща за него. Близо до бреговете на острова, но на голяма дълбочина, има много интересни неща за археолозите. Виждам ги – това са парчета от мраморни колони, изработени с голямо майсторство. Били са част от големи храмове и дворци. Още не са открити, но ще дойде ден, когато ще бъдат извадени от морето и ще предизвикат голяма сензация. След много години островът няма да бъде част от гръцката държава, а ще принадлежи на Италия.

Фараони в Тракия
Д-р Васил Добрев разчете име на египетски владетел върху каменен скарабей от с. Любча. Откри и крилат слънчев диск.
Все повече са доказателствата за идването на египтяните в древна Тракия.
Повече от 30 години Смолянският музей ревниво пази най-ценния си експонат – фигурка на свещения за египтяните скарабей, издялана от камък, без дори да предполага какви тайни на историята крие. По убедителен начин изписаните на гърба му йероглифи доказват, че казаното от бащата на историята Херодот и баба Ванга е вярно: а именно - египтяните са били тук преди 4000 години. Името на фараона – Монтухотеп IV, който най-вероятно е изпратил експедиция в Тракия, разчете известният eгиптолог д-р Васил Добрев. Той няма нужда от представяне, но ако все пак някой е пропуснал филмите на „Дискавъри" с д-р Васко, както още го наричат, или материалите му във водещи издания у нас и в чужбина, следва да отбележим, че Добрев защитава докторска степен в Сорбоната през 1992 г., автор е на  нова теория за произхода на Сфинкса, а в момента води разкопки на платото Сакара, където очаква да намери „изчезналия фараон" (Узеркаре от VІ династия).

Скарабеят, открит край с. Любча

Той е сред малкото учени, които вземат на сериозно думите на Херодот. И успява да ги подплати с факти и исторически издържани хипотези. Директна връзка с Египет той открива още в крилатия слънчев диск от светилището Палеокастро, който повече от 30 години бе погрешно мислен за каменен идол. Египтологът превежда директно от фараонски топоними и названия като Странджа, Перперек, Перелик, Сютка... Какво означават, ще прочетете в текста. И ще се изумите. Пътуването в миналото на Древна Тракия и Египет ще продължи с неизвестната история на една от най-красивите жени по онова време - тракийката от Родопите - Родопис. Тази омайна хетера е прототипът на любимата приказна героиня Пепеляшка. Ще ви разкажем и за Орфей в Египет, донесъл от там вярата за бога Слънце. Елате с нас да прочетем историята под  друг ъгъл и да разкрием египетските мистерии в древна Тракия.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 16, 2011, 21:57
You are not allowed to view links. Register or Login
  тук всеки знае от каде е душъл
От къде? Заядливко! :) :) :)
You are not allowed to view links. Register or Login
(За остров Самотраки) Този гръцки остров

:) :) :)
You are not allowed to view links. Register or Login
Ще ви разкажем и за Орфей в Египет, донесъл от там вярата за бога Слънце. Елате с нас да прочетем историята под  друг ъгъл и да разкрием египетските мистерии в древна Тракия.
:) :) :)
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: pirin22 on December 16, 2011, 23:35
 8)
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: pirin22 on December 16, 2011, 23:36
N
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 17, 2011, 20:51
Тракиецът Орфей е ходил в Египет.Донася вярата в един Бог - Слънцето.
Безкръвното хранене и други ценности на духа, които коренно променят битуващите обичаи в тракийските земи
много преди появата на християнството.Как се обяснява това?
Title: Re: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 17, 2011, 21:09
You are not allowed to view links. Register or Login
Тракиецът Орфей е ходил в Египет.Донася вярата в един Бог - Слънцето.
Безкръвното хранене и други ценности на духа, които коренно променят битуващите обичаи в тракийските земи
много преди появата на християнството.Как се обяснява това?
Зависи за кой Орфей говориш. Пра отецът Орфей нямам как да е ходил в египет защото е живял близо 1500 години преди египет да е основан от цар египт. Орфеат, живял 13 век преди христос е ходил до египет но какво е донесъл.....? Всъшност като прочетеш Орфизъм за напреднали ще видиш, че Орфей проповядва ранно християнските ценности с тая разли, че казва - бог словото!
Забранява всякакви жертопринушения, а даровете за бога са хлебни питки с мед и плодове!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 18, 2011, 00:17
You are not allowed to view links. Register or Login
Агатамифита, според някои турски лингвисти думата булгар не означава смесване/мешане а бъркане/бъркач, разбърквач, което отговаря и на твоя характер дето се бъркаш там дето не ти е работата. Турци и Помаци не са се женили поради дългогодишната политика на фашистите които вече знаеха девиза;; Дели и владей''. Ми защо в Турция не е така аджаба. Това е така и когато турчин се ожени за рускиня, за германка и пр. Правиш ми се на нео-булгарин но ще те посъветвам това да не го изказваш в някои помашки раёни че може да ми стане мъка за теб. Все пак си ми съфорумник нали  ;)

Ей, момче,  :) не обсъждай неща, които не са по темата. Темата е за Орфей, а това, че той не е бил мюсюлманин не виждам с какво да те засяга та камо ли да не го тачиш като свой герой!.....И не разбирам какви "фашисти" те гонят, какъв "нео-булгарин"?....А съветите за изказвания в "помашки раёни" и това какво би могло да ми се случи си ги запази. Аз винаги говоря каквото мисля и никой до сега не ме е оспорвал защото е истина, която и ти и всички тук много добре знаем. А ако искаш да ти обясня защо това е така, задай въпроса си в друга подходяща тема и аз ще ти обясня подробно!
Title: Re: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 18, 2011, 00:55
You are not allowed to view links. Register or Login
Зависи за кой Орфей говориш. Пра отецът Орфей нямам как да е ходил в египет защото е живял близо 1500 години преди египет да е основан от цар египт. Орфеат, живял 13 век преди христос е ходил до египет но какво е донесъл.....? Всъшност като прочетеш Орфизъм за напреднали ще видиш, че Орфей проповядва ранно християнските ценности с тая разли, че казва - бог словото!
Забранява всякакви жертопринушения, а даровете за бога са хлебни питки с мед и плодове!

   Аз мога ли да знам кой пръска тези внушения за пътуване на Орфей в Египет? Това са недоказани неща и изглежда обслужват нечия теза. Не е  добре да се доверява човек на поетични разкази или такива с чисто митологичен характер. Че орфизмът има доста общи неща с Египетски мистерии - това е така. Но приликата идва оттам, че йерархичната схема на божествата е еднаква и оттам схващането за религиозна представеност е сходно. Ibrahim65 е улучил пътеката дотолкова, доколкото има прилика между орфизма и смяната на Амон с Атон-Ра от Аменхотеп IV. Аз мисля, че дори да не е имало пътуване, Орфей спокойно е могъл да знае за този култ защото, ако приемем фактите относно датировките за верни, то той е имал около 45 години да направи това. Ние днес се осведомяваме на часа за всичко, но тогава е ставало с години. Някой е носил първа информация, после втори я потвърждавал и т. н. Аз лично не залагам на тезата за египетският произход защото е доказано, че култовете в района на Балканите носят характер на местни идеи и доразвиване. Това, че те са сходни с Египетски е въпрос повече на еднаквости във възприятията. Друга възможност, която не е за подценяване е индо-иранският характер на траките, наследници на далеч по-древни народи с такова потекло. Напълно възможно е тези идеи да се коренят там, а не непременно възникнали в Тракия и непременно Египет. Соларни са култовете сред много народи от този ареал. Та дори и славяните почитали Бога-Слънце. Късният Митра също е соларно божество - той има корона със седем лъча на главата си "седемте светли духа". / Българската розета със седем лъча значи същото/ В Елевзинските мистерии също се следва този цикъл от шест месеца на Светлината и седми - "везни", във който се преминава в царството на Змиата-Мрака. Давам го за пример защото орфиците се занимават точно с този въпрос за влизането на душата в подземното царство и нейното възраждане.    Та в крайна сметка, аз залагам повече на това, че този култ е тукашна версия на общоизвестната и стъпва като база на стари трако-пеласгийски практики.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 18, 2011, 09:54
Първата плоча на Орфеевия завет, намерена в по-ново време, в която е записано името на Орфей, е датирана на около 5000 г. пр.н.ера, следователно Праотецът Орфей е живял някъде в този период, или преди него. Гърците в своите митове не правят разлика между праотеца на Тракия - Орфей, и неговия потомък - Орфеос (може да се нарече Орфей II), който живее и върши своите велики дела в един много по-късен период - около 1200 -1100 г. пр.н.ера, ако се съди по това, че е учил в Египет при жреца Са-Озирис, който е известен внук на Рамзес II (1279-1212 пр.н.ера). Това е периодът, непосредствено след Троянската война (1260-1240 г. пр. н. ера). Сред гръцките източници единствено Павзаний (II век) потвърждава съществуването на двама Орфея - древният Орфей - великият праотец на Тракия, и по-късният Орфей - също тракиец и също велик герой на Тракия.  Древно-гръцкият мит за Орфей и Евридика се отнася до първия Орфей, а митът за Язон, Орфей, аргонавтите и Златното Руно, се отнася до втория Орфей.
 Орфеос (може да сс нарече Орфей II). живее и твори в периода не-посредствено след Троянската война . За него се казва, че е потомък на великия Орфей и син на Орфеевия Вечен Завет, и че гой възстановява именно този Орфе-ев Завет - „Божия завет на бащите си с народа си - Завета, който Ресос наруши и потомците са забравили". С други думи, Орфеос (Орфей II) възстановява и актуализира отново в своята нова епоха Делото на Праотеца на Тракия Орфей (Орфей 1), като възстановява Заветните отношения на тракийския народ със своя Бог - Дион Исус (Слънцедатния Исус) и съответствуващото на това храмово мистериално (литургично) служение. Гръцкият митологичен епизод с търсенето на Златното Руно, очевидно е израз на стремленията на героя да намери и възстанови онази Древна Мъдрост („Златното Руно"), която е Наследството на траките от времената на Златния век на Праотеца Орфей, но е била загубила част от своите материални носители (писани свитъци, плочки, светини) и своята актуалност за съвременниците. Освен, че възстановява множество древни „орфееви ръкописи" за Храмовата Библиотека в свещения тракийски град Пере, Орфеос  също записва за първи път множество устни традиции, останали живи в народната памет под формата на еподи (.лревни литургични напеви" и „свещени народни песни"), които сам пее и музицира, което го прави „блестящо-известен", като „най-великия певец на всички времена, когото слуша цялата природа, и всички живи и неживи твари". Самият той наследява от своя предшественик в Пере - Върховната Оракулска Власт, което само по себе си говори най-красноречиво за нивото на духовно-интелектуално и йерархично-социално израстване на Орфеос сред най-елитното жреческо съсловие в обществото на своето съвремие Поради неговата изключително широка и много-профилна дейност, както и съименност с Праотеца на Тракия Орфей (Орфей 1). в последствие много от делата на двамата велики тракийци, потомците са „компилирали" в един единствен митологичен образ, който е достигнал до наши дни просто като .Легендарния Орфей". И въпреки, че Праотецът Орфей е живял в около 5-то хилядолетие пр. н. ера, а Орфеос - в периода непосредствено след Троянската война (около 1200 -1100 г. пр. н. ера), компилацията на двамата герои в един единствен митологичен образ, е наложила и компилация на времената на различните епохи, в които живеят - в едно единствено измислено „митологично време", в което компилираният образ живее в народната памет - и това е времето малко (едно поколение!) преди събитията на Троянската война.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 18, 2011, 21:00

„Траките и тяхната писменост”.

Надписа от тракийското скално светилище Белинташ,
 открит за първи път от туристи от Бургас през лятото на 2006г.,
 потвърждава тезата, че нашите предци от Родопите са имали писменост по-ранна от гръцката!
Надписът е намерен в Белинташ, светилището на бесите, посветено на бог Сабазий в Родопите.
В края на 2008 е заснет, измерен и документиран.
Дълъг е 70 см, височината на знаците е 20 см и съдържа поредица от 14 или 15 знака,
 издълбани в хоризонтална скала при древното скално светилище Белинташ - на възраст около IV-V хил. пр.Хр.
Надписът е поредното доказателство, че траките не са били безписмен народ и в отделни случаи са записвали послания върху скалата
(А, дали само там:), използвайки фонетична или пиктографска писменост.
. Ето защо, постулатът, че траките са безписмени, просто не е верен!!!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 18, 2011, 23:00
You are not allowed to view links. Register or Login
За него се казва, че е потомък на великия Орфей и син на Орфеевия Вечен Завет, и че гой възстановява именно този Орфе-ев Завет - „Божия завет на бащите си с народа си - Завета, който Ресос наруши и потомците са забравили". С други думи, Орфеос (Орфей II) възстановява и актуализира отново в своята нова епоха Делото на Праотеца на Тракия Орфей (Орфей 1), като възстановява Заветните отношения на тракийския народ със своя Бог - Дион Исус (Слънцедатния Исус) и съответствуващото на това храмово мистериално (литургично) служение. Гръцкият митологичен епизод с търсенето на Златното Руно, очевидно е израз на стремленията на героя да намери и възстанови онази Древна Мъдрост („Златното Руно"), която е Наследството на траките от времената на Златния век на Праотеца Орфей, но е била загубила част от своите материални носители (писани свитъци, плочки, светини) и своята актуалност за съвременниците. Освен, че възстановява множество древни „орфееви ръкописи" за Храмовата Библиотека в свещения тракийски град Пере, Орфеос  също записва за първи път множество устни традиции, останали живи в народната памет под формата на еподи (.лревни литургични напеви" и „свещени народни песни"), които сам пее и музицира, което го прави „блестящо-известен", като „най-великия певец на всички времена, когото слуша цялата природа, и всички живи и неживи твари". Самият той наследява от своя предшественик в Пере - Върховната Оракулска Власт

   Велики вожде, здраво ме стресираш с разни съмнителни текстове. Всъщност те са си текстове, но подходът е съмнителен. Горе съм ти подчертал някои изрази, които ползват всички велики манипулатори - както е казано, знае се отдавна, безспорно е ясно, със сигурност се твърди, всеизвестно е ....и куп други от този сорт. Като видиш такова нещо, червената лампа трябва да ти светне веднага, че става въпрос за голям мераклия, историк! Гледам да го кажа по-шеговито за да е весело  :) ..Това горе май е от Гигов?! Не знам за теб, но за мен това е литература от езотеричен характер. Хубави внушения прави, но стават само за екранизация на холивудска продукция или на Стилян от ББТза съжаление. Никой и никога не говори за праотец Орфей I, а Пере е само спомената област а не град. Знаеш ли защо въпросът с Орфей още стои неразнищен?...Защото между гръцки и български историци няма никаква кореспонденция и още по-лошо, воля за такова сътрудничество. Иначе много бързо щеше да стане ясно, че половината текстове цитиране горе ги няма никъде и са чиста спекулация с незнанието на хората. Само на теб като приятел ще кажа, че спекулациите за многото Орфеевци произхождат не от това, че е имало наистина няколко, а от етимологията на думата. Орфикус в мистериите от Елевзина е бил и Асклепий!?...Помисли сам по въпроса.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 18, 2011, 23:13
You are not allowed to view links. Register or Login
Това горе май е от Гигов?!
Тракийски Хроники - книга Нави от северен Египет. Това е текст от книгата, не мой коментар! ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 18, 2011, 23:24
You are not allowed to view links. Register or Login
„Траките и тяхната писменост”.

Надписа от тракийското скално светилище Белинташ,
 открит за първи път от туристи от Бургас през лятото на 2006г.,
 потвърждава тезата, че нашите предци от Родопите са имали писменост по-ранна от гръцката!
Надписът е намерен в Белинташ, светилището на бесите, посветено на бог Сабазий в Родопите.
В края на 2008 е заснет, измерен и документиран.
Дълъг е 70 см, височината на знаците е 20 см и съдържа поредица от 14 или 15 знака,
 издълбани в хоризонтална скала при древното скално светилище Белинташ - на възраст около IV-V хил. пр.Хр.
Надписът е поредното доказателство, че траките не са били безписмен народ и в отделни случаи са записвали послания върху скалата
(А, дали само там:), използвайки фонетична или пиктографска писменост.
. Ето защо, постулатът, че траките са безписмени, просто не е верен!!!

Ibrahim-е, а представяш ли си, че може да има и друга вероятност? ...Да е дошъл гост на това свято място / не какъв да е /, да си е водил писар със себе си и да е поръчал докато получи отговор от боговете да се изпише този текст на каменна плоча!?...И като гледам знаците, до колкото съм запознат с история на писмеността той трябва да е бил финикиец! Знаците са финикийски! Защо да не е имало и тогава туризъм и круизи из Тракийско море с посещение на Великото светилище? И поради това, че Николай Овчаров, за радост на траките още не е бил роден, Перперик"он" не е бил обект от такава величина!? Това са фонетични знаци, от които се ползва днешната гръцка азбука, също кирилицата, но съдържа и някои чисто финикийски знаци като "-> " нагоре и надолу и "+". Като лаик в тази наука, виждам обаче, че се редуват по 2, 3 или 4-буквени знака /не повече!/ ограничени с двата символа от ляво и дясно. Ако това е писменост на език, то той трябва да е сричков - като Ти-ти-ка-ка у индианците или, а символите просто да са разделители между тях с някаква особено функция, която оставяме на лингвистите....И все пак, ако не го е надписал самият Гигов, какво ли е написал финикиеца там?....
Title: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 18, 2011, 23:41
You are not allowed to view links. Register or Login
Тракийски Хроники - книга Нави от северен Египет. Това е текст от книгата, не мой коментар! ;)

Е, ти сега взе да ме агитираш за Египетски фашизъм  :)..Нали знаеш какво е Нави? Осведомени служби казват, че на някаква "научна" конференция Гигов и д-р Стефан Гайд спали в съседни стаи и тъй като упражнявали четенето си на глас не е изяснено и до днес кой от кого е приписал...Майтап! Да не се разсърдиш!?
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 18, 2011, 23:52
КАКВА Е БИЛА ХРАНАТА НА ТРАКИТЕ?

Какво знаем за ястията на народът на Орфей
Висок ръст и мускулесто тяло се постигат не само с упорити тренировки, но и благодарение на качествена храна.
 Такава в нашите земи е имало в изобилие и то още в най-дълбока древност. Важно е да се знае, че в Европа организираното земеделие и скотовъдство възниква първо на Балканите. Опита на предците ни в отглеждането на житни култури, плодове и т.н. е бил значителен.
 Жито се е изнасяло както за Гърция, така и за Рим...
Траките са притежавали огромни стада от коне, кози, овце, едър рогат добитък..
Като храна типична за траките е определен чесъна. Възможно е нашите деди да са расли зрави и силни благодарение на него.
 Този вид лук е съдържа естествен антибиотик, който убива и подтиска вирусите.
 Аристофан се ужасява от тракийския обичай да се яде чесън, но едва ли е предполагал какъв би бил ефекта върху неговото здраве, ако бе опитал от парливата тракийска храна...
Виждаме, че не само царете, но дори и простолюдието на Тракия е имало достъп до богата и разнообразна храна. Тя е допринесла значително за оформянето на  дедите ни като здрав и силен народ. Разбира се важен фактор са били също трудолюбието войнствения дух и не на последно място чистосърдечието...
Title: Re: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 19, 2011, 08:47
You are not allowed to view links. Register or Login
Е, ти сега взе да ме агитираш за Египетски фашизъм  :)..Нали знаеш какво е Нави? Осведомени служби казват, че на някаква "научна" конференция Гигов и д-р Стефан Гайд спали в съседни стаи и тъй като упражнявали четенето си на глас не е изяснено и до днес кой от кого е приписал...Майтап! Да не се разсърдиш!?
Аз знам къде е точно е манастира в Египет и смятам живот и здраве догодина с някой от наща група да го посетим! Гайд всушност само е превел книгата, като под линия е направил много неумесни кометари1 ;) Но аз съм от хората, дето от всяка книга извлича това дето ми трябва.
А сърденето да го оставим състрана! :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 19, 2011, 22:47
You are not allowed to view links. Register or Login
................ Орфеат, живял 13 век преди христос е ходил до египет но какво е донесъл.....? Всъшност като прочетеш Орфизъм за напреднали ще видиш, че Орфей проповядва ранно християнските ценности с тая разли, че казва - бог словото!
Забранява всякакви жертопринушения, а даровете за бога са хлебни питки с мед и плодове!
Ааййее, то немаше начин да не дойде и време гаь и Аго Орфейя да не го помъчат вечь и да не го направет Ристиенин, още от преди бая-бая летовници как пейгамбериньа Иса (Исус) да не се появи по тея Помашки земли на Траките и когаш Помаките най веч са апвали повечко, мед, печени питки и чевермета с чеснови питки ожарени в пещове и фурни направени от глина и кал?!?  :o ;D :) ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 20, 2011, 01:07
You are not allowed to view links. Register or Login
Ааййее, то немаше начин да не дойде и време гаь и Аго Орфейя да не го помъчат вечь и да не го направет Ристиенин, още от преди бая-бая летовници как пейгамбериньа Иса (Исус) да не се появи по тея Помашки земли на Траките и когаш Помаките най веч са апвали повечко, мед, печени питки и чевермета с чеснови питки ожарени в пещове и фурни направени от глина и кал?!?  :o ;D :) ;)

   Вологез иска да каже, че много неща от ранното християнство са сходни с Орфизма...Ранното християнство не е съвсем сходно с това, което е то днес. При него бог е благодат от светлина и огън....Това е заимствано на свой ред от Зороастризма и последващия Митраизъм. А в орфическите мистерии се наблюдава подобен модел на пътя на душата както в християнството - има небесно - Рай, земно -Битие и подземно царство -Ад...Възкресението на душата е вид прераждане. Предполагам, че това има предвид Вологез.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 20, 2011, 10:13
You are not allowed to view links. Register or Login
  ова е заимствано на свой ред от Зороастризма и последващия Митраизъм.
Исляма също.
You are not allowed to view links. Register or Login
Ааййее, то немаше начин да не дойде и време гаь и Аго Орфейя да не го помъчат вечь и да не го направет Ристиенин,
По Девинско по-добре знаят! ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 20, 2011, 14:17
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също.

Е, с исляма е по-различно. По-скоро ислямът е оформен предимно от персийска религия...Не че е искал. Като се разширяваш винаги печелиш едно, но губиш друго. Отнася се за всички религии. Такава е и конкретната причина за сектанствата, които се появяват винаги на места, които са в периферията на разширяване и със собствено мнение от централната теократична власт.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 20, 2011, 16:43
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също. По Девинско по-добре знаят! ;)
Ний, незнаем по Диовленско какво по-знает, и какво по-незнает, но по Помашките райони, а така също и по Велинградско, е оново което правет и съвсем ясно незнает, защото така, както секъде се изпълняват традиционно Исляма, в много от сегашните им обичаи, традиции и празниците, съществуват и такива които са вплетени толкоз силно с Исляма, които с нищо от техното изпълневане не влизат противоречие на нормите от Ислямската религия, но повечето въпреки това, ги изпълняват - като неразделна част от техният по стар бит , много-много от преди ранното христиенство да се появи около тех и техните съседи, или още по-точно от времето на Аго Орфейя и неговите езически следовници Траките и доста по-късно при фанатичните мюсюлмани Помаките,  че даже и не пречи на никои от тех да се правет тези обичаи в съчетание с мюсюлманскиет обичай на правене на курбани, молитви за дъжд, обичаи и обреди за берекет, за летни празници , от край време в съчетано изпълнение от местниет водач - Имама или Ходжата на селото или района.  ::)
Даже, тук в некои други теми некои присвоители христиени, пък едва ли не се опитваха да ги представет като преминаване през периода на листиеството, но пък  без да вземат под внимание това, че в повечето случаи по тези места нема абсолютно никакви ристиенски останки на обичаи, традиции, бит или артефакти дори от най-късното ристиенство, което се е появило като комшийско съжителстване в съседните на тех помашки села, махали или райони, ца което има сведения и писмена в по-новата история на Османската държава и могат да бидат видени от секой, които се опитват като историчари да омешават помаклъка с комшулука без да видет онова, че тоза Помаклък е приел в повечето случаи Исляма още от най-ранно време когато стъпва на днешните Балкани чрез Помаките които до тогава са били едни бачкатори и изпълнителни езичници и с най-близко възприятие към Ислямското учение, без да преминават през некви други междинни ристиенски сектантски форми на преобръщане наложено им с огън и меч от Кнеза им Бориса, или от некой друг болгарски релгиозен диктатор или управник.  8)
А, и нема начин, как така насилствено наложена чужда религия, за която се предава като нежелана от поколения на поколения едно след друго, при първа възможност нема да се се отхвърли като гнет и натрапена, като имал или получавал своята свобода тоз Помашки народ да пази така ревностно и с цената на живота дори, кат се почне още от Помашките кланета през 12-та, та се стигне до Ахмашките подигравателни кръстилки на бившето помако-ченге лейтената Саруев подвизаващо се в наши дни и все за смех и джумбюш и на Помаци и на Болгари, кат е знайно от векове дори, че Помака е бил винаги по-фанатик верващ муслиманин дори от комшията му османеца или туркина, който дори е обучавал на религия и праведност народа на Туркията още от времето на помака Мустафа Кемал,та чак до наши дни и сега, все Помалъка ги учи на религия, дори и през 20-те години, когато се и опитвал и успешно им направил една по-модерна держава, която до днес задминава по успех и ристиенската Европа, като успешно е взел най-доброто още от времето на Аго им Орфейя и Спартака, ча чак до миджьо им Помака от Родопата и Балкана!  ;D :) ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on December 20, 2011, 16:44
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също. По Девинско по-добре знаят! ;)
Ний, а неверно и Вий, хич незнаем по Диовленско и Сарнишко, какво по-знает, и какво по-незнает, но по Помашките райони, а така също и по Велинградско, е оново което правет и съвсем ясно незнает, защото така, както секъде се изпълняват традиционно Исляма, в много от сегашните им обичаи, традиции и празниците, съществуват и такива които са вплетени толкоз силно с Исляма, които с нищо от техното изпълневане не влизат противоречие на нормите от Ислямската религия, но повечето въпреки това, ги изпълняват - като неразделна част от техният по стар бит , много-много от преди ранното христиенство да се появи около тех и техните съседи, или още по-точно от времето на Аго Орфейя и неговите езически следовници Траките и доста по-късно при фанатичните мюсюлмани Помаките,  че даже и не пречи на никои от тех да се правет тези обичаи в съчетание с мюсюлманскиет обичай на правене на курбани, молитви за дъжд, обичаи и обреди за берекет, за летни празници , от край време в съчетано изпълнение от местниет водач - Имама или Ходжата на селото или района.  ::)
Даже, тук в некои други теми некои присвоители христиени, пък едва ли не се опитваха да ги представет като преминаване през периода на листиеството, но пък  без да вземат под внимание това, че в повечето случаи по тези места нема абсолютно никакви ристиенски останки на обичаи, традиции, бит или артефакти дори от най-късното ристиенство, което се е появило като комшийско съжителстване в съседните на тех помашки села, махали или райони, ца което има сведения и писмена в по-новата история на Османската държава и могат да бидат видени от секой, които се опитват като историчари да омешават помаклъка с комшулука без да видет онова, че тоза Помаклък е приел в повечето случаи Исляма още от най-ранно време когато стъпва на днешните Балкани чрез Помаките които до тогава са били едни бачкатори и изпълнителни езичници и с най-близко възприятие към Ислямското учение, без да преминават през некви други междинни ристиенски сектантски форми на преобръщане наложено им с огън и меч от Кнеза им Бориса, или от некой друг болгарски релгиозен диктатор или управник.  8)
А, и нема начин, как така насилствено наложена чужда религия, за която се предава като нежелана от поколения на поколения едно след друго, при първа възможност нема да се се отхвърли като гнет и натрапена, като имал или получавал своята свобода тоз Помашки народ да пази така ревностно и с цената на живота дори, кат се почне още от Помашките кланета през 12-та, та се стигне до Ахмашките подигравателни кръстилки на бившето помако-ченге лейтената Саруев подвизаващо се в наши дни и все за смех и джумбюш и на Помаци и на Болгари, кат е знайно от векове дори, че Помака е бил винаги по-фанатик верващ муслиманин дори от комшията му османеца или туркина, който дори е обучавал на религия и праведност народа на Туркията още от времето на помака Мустафа Кемал,та чак до наши дни и сега, все Помалъка ги учи на религия, дори и през 20-те години, когато се и опитвал и успешно им направил една по-модерна держава, която до днес задминава по успех и ристиенската Европа, като успешно е взел най-доброто още от времето на Аго им Орфейя и Спартака, ча чак до миджьо им Помака от Родопата и Балкана!  ;D :) ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on December 23, 2011, 00:03
You are not allowed to view links. Register or Login
Исляма също. По Девинско по-добре знаят! ;)

Вологез, я аз да внеса трезва нотка в темата...тука всеки върти ли върти, само и само да организира някаква разправия та да изпъкне като голям таен революционер 8)
   Та по темата за Орфей! Кажи ми, там по вашия вилает къде има големи могилни насипи с кръгова каменна крепида? Преди време бях чул някой да коментира такъв въпрос като го свързваше с възможност за голямото светилище на Дионис. Даже ми се струва, че това беше човек от някакво сдружение "Дионис", без претенция да съм налучкал името.
Title: Ynt: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 23, 2011, 00:21
You are not allowed to view links. Register or Login
   Та по темата за Орфей! Кажи ми, там по вашия вилает къде има големи могилни насипи с кръгова каменна крепида? Преди време бях чул някой да коментира такъв въпрос като го свързваше с възможност за голямото светилище на Дионис. Даже ми се струва, че това беше човек от някакво сдружение "Дионис", без претенция да съм налучкал името.
Могили има по Цигов чарк и околности, но нямат нищо общо със светилището. Всъшност светилището е евакоирано от Вологез в пещара или няколко пещери. Свещенният за бесите град Пере също е бил скрит и Римляни и саюзните им Одриси са пили стодена Родопска вода! Всъшност светилището не толкова важно колкото хранилището(библиотеката)! Защо мислиш, че Павел се е заел лично с покръстването на бесите (вярващите) и по-късно ислямизацията? Нещата не са толкова прости!!!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ibrahim65 on December 24, 2011, 20:58
Господин EvroPOMAK това съм го пуснал спициялно за теб
слушаи към края как повтарат твоите думи. 



Истината за Орфей 1 of 9 (http://www.youtube.com/watch?v=MObzW8NeHXc#)

Произлиза от местност най-гъсто населено от ПОМАЦИ от не запомнени времена.

Истината за Орфей 2 of 9 (http://www.youtube.com/watch?v=7xo-GQCOmOM#)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on December 24, 2011, 23:30
   А като стана Орфей на четиридесет години и имаше синове и дъщери, тогава му се яви Бог Иисус в храма и му рече: Орфее, ти ме познаваш добре, но не и народът ти, ти си мой приятел и знаеш любовта и силата ми, ала не и всички сред народа ти.
   Като преминеш в страната на блажените, в горната Тракия, кой ще води людете ми, и кой ще ги учи на пътищата ми, та да устоят пред враговете си и да намерят пътя на Живота Вечен в моя град?
   Трябва ги да им бъдеш посредник, та да направим Завета Си с тях. Та да знаят що е добро и що е зло, и да пазят завета Ми, за да ги следва добро през всичките дни на живота им.
   И тогава Орфей послуша Господа и направи плочи и написа върху плочите Думите на Завета Господен - на Древната Реч ги написа за спомен пред ангели и човеци, и пред всички видими и невидими сили, които разбират Речта Божия.
   И ги положи в Тевата на Завета, която се нарече Кивотът Божий на Завета в Орфей, заради словото Господно, че Орфей ще е посредник на Завета Му с людете на земята.
   И така и стана. И не са ли плочите помазани на Господния Завет в Орфей и до днес в Тракия, и не учи ли всяко дете от първия си ден на обучение, думите на Завета, та да ги помни и пази довека?
   И докато пазеха Завета на своя Бог и изпълняваха всичките Му заповеди, людете живееха в мир и безопасност, и изобилие и радост царяха в земята им.
   И не са ли записани и другите велики дела на Орфей в Книгата на Тракийските Нави, и не бяха ли последните му дела по-много даже от първите? Ето, всичко е записано за потомците, и се пази за вечни векове.
   И синовете на Орфей и внуците му - всички царуваха в различни краища на Тракия, но най-превъзходен от всички тях беше внукът му Татул, което значи „по образа Божий". На него Орфей предаде всички тайни книги и знания, които беше приел, и той беше неговата утеха в старините му.
" „всичко е записано... и се пази..."
   А Тат, както го зовеше галено дядо му, беше дете кротко и
смирено, и което прилягаше в четене и изучаване на Божиите
знаци повече от всичките ученици на Орфей и прекарваше усамо-
тено в храма на Бог Днон-Иисус от най-ранна възраст.
   И веднъж, когато беше вече на седем години и спеше при големия каменен олтар при Пере/ще рече градът на Ре или Ре-мово, селището на РЕ/ . Сиреч „Божий дом", ето събуди го глас в съня му, който му рече: „Тат, сине!", и той отвърна „Ето ме, дядо", понеже мислеше, че го вика Орфей.
   Ала като се озърна, не видя никого и отново се унасяше, като чу отново: „Тат, синко, ела тук" и понечи да се обърне да види откъде го викаше дядо му.
   И като беше обърнат, видя, и ето врата се отвори в стените, и имаше много светлина. Тогава Тат стана бързо и като мина през вратата, която не беше виждал никога ггреди в храма, се озова в голяма осветена пещера.
   И там в средата на пещерата видя висок трон, бял като най-чист бял мрамор, а на трона седеше Един , чието лице беше бляскаво като слънцето, когато свети в силата си.
   И внезапно го обзе голям страх и от ужас трепереше цялото му тяло, и нямаше сили дори да вдигне лицето си, но падна като мъртъв пред нозете на седящия на Трона.
   И седящият му каза: Не бой се, Тат, укрепи се, сине човешки, не бой се, защото Аз съм Богът на твоите бащи - Богът на Атам, на Севт, на Анох и на Орфей.
   Аз съм първият и последният, Аз съм устата и окото, и десницата, която движи всичко видимо и невидимо.
   Теб съм избрал от утробата на майка ти, да извършиш волята ми и да управляваш мъдро народа ми, като го учиш да пази Завета на бащите си и така да му бъде добре."
   Тат повдигна глава и извика с възхищение: „О, това си наистина ти, Боже-Слънце Иисусе, да, ти наистина обитаваш в Тракия и тук, в този храм, е твоят дом.
   Дай, моля, мъдрост и сила на слугата си да извърши всичката ти съвършена воля, според както си казал." И като се впусна да целуне десницата на седящия на трона, Татул изведнъж се озова отново край големия каменен олтар в храма и разбра, че е видял видение.
   Треперейки от вълнение от видяното, той изтича да разкаже за станалото на дядо си. Като го видя, още отдалече, Орфей извика: „О Тат, ти си се срещнал с Всемогъщия, ето сега съм свободен да се прибера при бащите си, защото знам, че имам достоен наследник и продължител."
   Четири нощи по-късно Орфей се възнесе в горния град/Нома или Пашино бърдо - първото/, и оттогава никой не го видя повече. Жреците в храма узнаха повелята му, че негов заместник е Тат/Татул/.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on January 16, 2012, 11:51
Привет Вологез!
Виж какво пише за вашето злато!...И още: не занемарявай темата за Орфей Родопееца - само тя си струва в тоя форум!
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1187177 (http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1187177)
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: ЖАРКО ЖЕГЛЕВ on January 16, 2012, 15:50
Quote
Вологез
Advanced member

Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
« Отговор #84 -: Декември 24, 2011, 23:30 »
Цитат
   А като стана Орфей на четиридесет години и имаше синове и дъщери, тогава му се яви Бог Иисус в храма и му рече: Орфее, ти ме познаваш добре, но не и народът ти, ти си мой приятел и знаеш любовта и силата ми, ала не и всички сред народа ти.

ot Wikipedia 
Quote
Според древногръцката митология Орфей е живял поколение преди Троянската война и е сред аргонавтите ,осъществили похода за Златното руно към Колхида.
 Предполага се, че това е било ок. 1400 пр.н.е. Животът му е обвеян с древни предания и легенди, станали повод да бъде считан за митичен, а не реален герой

To biva biva izmislici pak na tova i vie li si mu vqrvate?
Prekaleno mnogo svobodno sa4inenie .
Sa4inenie za babi i dqdovci.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on January 16, 2012, 16:24
Quote
ot Wikipedia 

To biva biva izmislici pak na tova i vie li si mu vqrvate?
Prekaleno mnogo svobodno sa4inenie .
Sa4inenie za babi i dqdovci.

Абе, маньи, маньи, то и помака Орфейя го покръстиха хиляди години преди пророка Исус да се е родил и езическото християнство да са разпростре по света, ама, то, на, пустата покръстителска слабост на болгарето, нема да са изкорени, нивгашь!  :o ;D ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on January 16, 2012, 19:59
You are not allowed to view links. Register or Login
Привет Вологез!
Виж какво пише за вашето злато!...И още: не занемарявай темата за Орфей Родопееца - само тя си струва в тоя форум!
http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1187177 (http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=1187177)
Написали са половината на това което сме им казали! ;) Темата за Орфей не е занемарена!
Title: Re: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on January 16, 2012, 20:02
You are not allowed to view links. Register or Login
To biva biva izmislici pak na tova i vie li si mu vqrvate?
Знаеш ли за кой Орфей става въпрос?  То бива бива простотия ........ :)

You are not allowed to view links. Register or Login
Абе, маньи, маньи, то и помака Орфейя
Нали помаките бяха славяни? ;) Ако са беси значи са били християни!!! :)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on January 16, 2012, 22:29
You are not allowed to view links. Register or Login
Знаеш ли за кой Орфей става въпрос?  То бива бива простотия ........ :)
 Нали помаките бяха славяни? ;) Ако са беси значи са били християни!!! :)
Помаките никога не са били славяни и не могат да бидат, виж им ДНК-то и ще го разбереш!  ::)
Аа, и с тия беси, стига ги беси на християнският кол, че и те като едно от множеството тракийски племена, никога не са встъпвали в християнство преди то да се появи като видоизменена езическа религия!  8)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on January 16, 2012, 23:13
You are not allowed to view links. Register or Login
никога не са встъпвали в християнство преди то да се появи като видоизменена езическа религия! 
Бих го казал така. Самата библия е била написана така, че да бъде угодна на бесите и да не противоречи на основните тяхни вярвания. Промяната е започнала с основаването на България и опит да се върне езичеството и втори път, когато Родопа пада под византийска власт(тогава изчезва и библия Бесика). Гръцките попове и владици са изели почти цялата религиозна бесска книжнина, по-голямата част е унищожена, но не малка част е отнесена в гърция, най-вероятно в Атон. Разкопките направени в Родопите на ранно християнски църкви(като Николица в Ракитово -4-ти век) показват, че по това време е нямало светци, а в една църква даже е открита живопис и изображения на Орфей!
Title: Ynt: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Subeyi Kurt on January 16, 2012, 23:23
You are not allowed to view links. Register or Login
Бих го казал така. Самата библия е била написана така, че да бъде угодна на бесите и да не противоречи на основните тяхни вярвания. Промяната е започнала с основаването на България и опит да се върне езичеството и втори път, когато Родопа пада под византийска власт(тогава изчезва и библия Бесика). Гръцките попове и владици са изели почти цялата религиозна бесска книжнина, по-голямата част е унищожена, но не малка част е отнесена в гърция, най-вероятно в Атон. Разкопките направени в Родопите на ранно християнски църкви(като Николица в Ракитово -4-ти век) показват, че по това време е нямало светци, а в една църква даже е открита живопис и изображения на Орфей!

Безпочвени бабини деветини. Забил си се в бесите като щраус в пясъка и нищо друго не видиш.Давай нещо по-конкретно та и факти. ''Има документи - има факти''-
казваше едно време един доктор :D
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on January 20, 2012, 12:06
You are not allowed to view links. Register or Login
Бих го казал така. Самата библия е била написана така, че да бъде угодна на бесите и да не противоречи на основните тяхни вярвания. Промяната е започнала с основаването на България и опит да се върне езичеството и втори път, когато Родопа пада под византийска власт(тогава изчезва и библия Бесика). Гръцките попове и владици са изели почти цялата религиозна бесска книжнина, по-голямата част е унищожена, но не малка част е отнесена в гърция, най-вероятно в Атон. Разкопките направени в Родопите на ранно християнски църкви(като Николица в Ракитово -4-ти век) показват, че по това време е нямало светци, а в една църква даже е открита живопис и изображения на Орфей!
Вологез, прати някоя снимка от тази църква, ако има... А иначе си прав. Не ги слушай зевзеците - те са неуки. Срещу бесите се е водила сериозна война в духовен план. Те са били претендентите за духовни водачи и по тази причина са положени големи усилия да бъдат игнорирани. От църковни композитори има, до колкото знам, опити да се прокарат химни написани на родопска скала. ...Трябва да са звучали като днешните родопски песни. Но не би - отхвърлени са!
You are not allowed to view links. Register or Login
Безпочвени бабини деветини. Забил си се в бесите като щраус в пясъка и нищо друго не видиш.Давай нещо по-конкретно та и факти. ''Има документи - има факти''-
казваше едно време един доктор :D
Факти ли? Ето ти фатки: http://images.ask.com/fr?q=%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9+%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%83%D1%89%D0%B8%D1%86%D0%B0&desturi=http%3A%2F%2Fliternet.bg%2Fpublish9%2Fmkoeva%2Fteoria%2Franna.htm&initialURL=http%3A%2F%2Fwww.ask.com%2Fpictures%3Fqsrc%3D167%26o%3D14590%26l%3Ddis%26q%3D%25D1%2586%25D1%258A%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%2520%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9%2520%25D0%259F%25D0%25B5%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2589%25D0%25B8%25D1%2586%25D0%25B0&fm=i&ac=24&fsel=1&ftURI=http%3A%2F%2Fimages.ask.com%2Ffr%3Fq%3D%25D1%2586%25D1%258A%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%2B%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9%2B%25D0%259F%25D0%25B5%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2589%25D0%25B8%25D1%2586%25D0%25B0%26desturi%3Dhttp%253A%252F%252Fliternet.bg%252Fpublish9%252Fmkoeva%252Fteoria%252Franna.htm%26imagesrc%3Dhttp%253A%252F%252Fliternet.bg%252Fpublish9%252Fmkoeva%252Fteoria%252Fimage%252F10.jpg%26thumbsrc%3Dhttp%253A%252F%252Fmedia5.picsearch.com%252Fis%253FC734CPInvkGBMxjIVJeUkzPn0RB0ylwpUj3NyA7cPG0%26o%3D14590%26l%3Ddis%26thumbuselocalisedstatic%3Dfalse%26thumbwidth%3D87%26thumbheight%3D128%26fn%3D10.jpg%26imagewidth%3D270%26imageheight%3D397%26fs%3D29%26f%3D2%26fm%3Di%26fsel%3D1%26ftbURI%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.ask.com%252Fpictures%253Fq%253D%2525D1%252586%2525D1%25258A%2525D1%252580%2525D0%2525BA%2525D0%2525B2%2525D0%2525B0%2525D1%252582%2525D0%2525B0%252B%2525D0%2525BA%2525D1%252580%2525D0%2525B0%2525D0%2525B9%252B%2525D0%25259F%2525D0%2525B5%2525D1%252580%2525D1%252583%2525D1%252589%2525D0%2525B8%2525D1%252586%2525D0%2525B0%2526page%253D1%2526o%253D14590%2526l%253Ddis%2526pstart%253D0&qt=0 (http://images.ask.com/fr?q=%D1%86%D1%8A%D1%80%D0%BA%D0%B2%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B9+%D0%9F%D0%B5%D1%80%D1%83%D1%89%D0%B8%D1%86%D0%B0&desturi=http%3A%2F%2Fliternet.bg%2Fpublish9%2Fmkoeva%2Fteoria%2Franna.htm&initialURL=http%3A%2F%2Fwww.ask.com%2Fpictures%3Fqsrc%3D167%26o%3D14590%26l%3Ddis%26q%3D%25D1%2586%25D1%258A%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%2520%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9%2520%25D0%259F%25D0%25B5%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2589%25D0%25B8%25D1%2586%25D0%25B0&fm=i&ac=24&fsel=1&ftURI=http%3A%2F%2Fimages.ask.com%2Ffr%3Fq%3D%25D1%2586%25D1%258A%25D1%2580%25D0%25BA%25D0%25B2%25D0%25B0%25D1%2582%25D0%25B0%2B%25D0%25BA%25D1%2580%25D0%25B0%25D0%25B9%2B%25D0%259F%25D0%25B5%25D1%2580%25D1%2583%25D1%2589%25D0%25B8%25D1%2586%25D0%25B0%26desturi%3Dhttp%253A%252F%252Fliternet.bg%252Fpublish9%252Fmkoeva%252Fteoria%252Franna.htm%26imagesrc%3Dhttp%253A%252F%252Fliternet.bg%252Fpublish9%252Fmkoeva%252Fteoria%252Fimage%252F10.jpg%26thumbsrc%3Dhttp%253A%252F%252Fmedia5.picsearch.com%252Fis%253FC734CPInvkGBMxjIVJeUkzPn0RB0ylwpUj3NyA7cPG0%26o%3D14590%26l%3Ddis%26thumbuselocalisedstatic%3Dfalse%26thumbwidth%3D87%26thumbheight%3D128%26fn%3D10.jpg%26imagewidth%3D270%26imageheight%3D397%26fs%3D29%26f%3D2%26fm%3Di%26fsel%3D1%26ftbURI%3Dhttp%253A%252F%252Fwww.ask.com%252Fpictures%253Fq%253D%2525D1%252586%2525D1%25258A%2525D1%252580%2525D0%2525BA%2525D0%2525B2%2525D0%2525B0%2525D1%252582%2525D0%2525B0%252B%2525D0%2525BA%2525D1%252580%2525D0%2525B0%2525D0%2525B9%252B%2525D0%25259F%2525D0%2525B5%2525D1%252580%2525D1%252583%2525D1%252589%2525D0%2525B8%2525D1%252586%2525D0%2525B0%2526page%253D1%2526o%253D14590%2526l%253Ddis%2526pstart%253D0&qt=0)
Тази църква наречена "червената" е принадлежала на бесите - тя е от IV век. Не е лошо да се пита, но е далеч по-полезно да се прочете нещо преди това. Демек - като влизаш в бой не е лошо и да си носиш оръжието все пак ...Това е само съвет от аго Фита...да не вземеш да се засегнеш?
You are not allowed to view links. Register or Login
Помаките никога не са били славяни и не могат да бидат, виж им ДНК-то и ще го разбереш!  ::)
Аа, и с тия беси, стига ги беси на християнският кол, че и те като едно от множеството тракийски племена, никога не са встъпвали в християнство преди то да се появи като видоизменена езическа религия!  8)
А ти Evropomak най-напред прочети последните публикации с информация от турските архиви за процеса на ислямизация. Там ще разбереш как точно се е казвал пра-пра дядо ти...Важното е, че името му е точно славянско. Недейте да се нагърбвате с глупавата роля да носите вода от сух кладенец! Хората от средните Родопи имат определено тракийска кръв, а тези от района наречен Чеч са преобладавящи славяни - именника го доказва. Останалото е живот на инат, който вие продължавате да си го тренирате като спорт....но само толкова!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on January 20, 2012, 19:40
Църквата в местността Николица, гр. Ракитово е раннохристиянска, трикорабна, кръстокуполна базилика. Построена е през периода ІV – VІ век от тракийското племе беси, което в края на ІV век приема християнството от мисионера епископ Никита Ремесиански.Център на Епископията ''Велептус''.  Съществувала е до средата на ХVІІ век, разрушена до основи след помохамеданчването на Чепинския край. Два века е забравена, но некрополът около нея се използва до ХІХ век. Върху останките й е построен параклис през 1923 година.
Базиликата е разкрита от археолозите през 1962 година. Размерите й са 32 х 17 метра. На изток тя завършва с три различни апсиди. Средната е тристранна отвън и полукръгла отвътре, а страничните са кръгли отвън и отвътре. На запад църквата завършва с притвор, който е бил на два етажа. От двете страни на притвора са построени допълнителни помещения, завършващи с кръгли апсиди. Северното помещение е разчистено и е било баптистерий, а южното не е разчистено, защото попада под стадиона. От притвора се е влизало в главното помещение (централения кораб) на църквата през Триумфална арка. На запад притворът е завършвал с три полукръгли ниши, което е уникален архитектурен елемент – подобно оформяне на фасада на църква не е открито до момента.
Стените на църквата са с дебелина 1.30 метра. Основте й са на дълбочина 1.70 метра. Върху квадратното помещение, което се образува от пресичането на главният кораб с напречния, се е издигал купол, който е почивал върху четири перпендикулярни една на друга арки. В църквата се е влизало освен от запад през притвора и Триумфалната арка и директно от север и юг през врати на страничните помещения (кораби). В пода на централната апсида е открита малка крипта, в която са съхранявани мощите на неизвестен светец.
По своята архитектура тази базилика е сходна на църквата „Св. София” в София, на базиликата над Белово, на Еленската църква при Пирдоп, които са построени през същия исторически период.

В Костандово има две раннохристиянски църкви, а в крепостта ''Цепина'' една.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on January 21, 2012, 22:06
You are not allowed to view links. Register or Login
Църквата в местността Николица, гр. Ракитово е раннохристиянска, трикорабна, кръстокуполна базилика. Построена е през периода ІV – VІ век от тракийското племе беси, което в края на ІV век приема християнството от мисионера епископ Никита Ремесиански.Център на Епископията ''Велептус''.  Съществувала е до средата на ХVІІ век, разрушена до основи след помохамеданчването на Чепинския край. Два века е забравена, но некрополът около нея се използва до ХІХ век. Върху останките й е построен параклис през 1923 година.
Базиликата е разкрита от археолозите през 1962 година. Размерите й са 32 х 17 метра. На изток тя завършва с три различни апсиди. Средната е тристранна отвън и полукръгла отвътре, а страничните са кръгли отвън и отвътре. На запад църквата завършва с притвор, който е бил на два етажа. От двете страни на притвора са построени допълнителни помещения, завършващи с кръгли апсиди. Северното помещение е разчистено и е било баптистерий, а южното не е разчистено, защото попада под стадиона. От притвора се е влизало в главното помещение (централения кораб) на църквата през Триумфална арка. На запад притворът е завършвал с три полукръгли ниши, което е уникален архитектурен елемент – подобно оформяне на фасада на църква не е открито до момента.
Стените на църквата са с дебелина 1.30 метра. Основте й са на дълбочина 1.70 метра. Върху квадратното помещение, което се образува от пресичането на главният кораб с напречния, се е издигал купол, който е почивал върху четири перпендикулярни една на друга арки. В църквата се е влизало освен от запад през притвора и Триумфалната арка и директно от север и юг през врати на страничните помещения (кораби). В пода на централната апсида е открита малка крипта, в която са съхранявани мощите на неизвестен светец.
По своята архитектура тази базилика е сходна на църквата „Св. София” в София, на базиликата над Белово, на Еленската църква при Пирдоп, които са построени през същия исторически период.

В Костандово има две раннохристиянски църкви, а в крепостта ''Цепина'' една.

Това , за което разправяш е доста сериозно съоръжение! Аз мислех, че става въпрос за нещо малко и като видях снимки на основите направо се изненадах. И това с трите ниши на запад е наистина особено нещо...Всъщност, те няма как да са три - трябва да са две и тритата ниша да е изход. И какво прави там управата по тоя въпрос? Защо не направите инициатива да се спечелят пари от някъде по тези европроекти и да се проведе допълнително археология и консервация...Такива неща са си направо рядкост по нашите земи. Какво като е църква - това си е история и не пречи на мюсюлманството. Даже  за да е добър мюсюлманин човек не трябва да плюе по корените си. Макар, че вашият край там е малко особен доколкото знам. Ракитовци със сигурност са повечето местни кореняци, но Велинградчани са доста преселници от Македонско, нали така?
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on January 22, 2012, 18:01
Работим по въпроса за реставрация и консервация на обекта, но не е само той. Сега приоритет са палеонтологичното находище и крепоста ''Цепина''. Според Пазарджишкия исторически музей църквата е първа от този вид и е около 50 години по-стара от Св. София! Човека на снимката, който коси е помак! ;) До църквата има действащ параклис построен от помака Дриков и батачанина Божанов, със средства и по желание на Дриков, който е сънувал сън. Историята на тоя параклис е много интересна!  На километър и половина на юг има друга църква, на един връх и се говори, че двете са били свързани с тунел-хранилище. Представи си колко хора трябва да са живели в района за да има епископска църква!? Много е вероятно печенегите на С. Д.  да са се молили тук! :D :D :D
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on January 22, 2012, 18:18
Древната музика и музикални инструменти от земята на Орфей
Д-р Анна К. Бошнакова
Анна Бошнакова е магистър по социална и културна антропология и доктор по история на философията. Занимава се с философия на музиката и философия на визуалната култура. Автор е на книги, студии и статии, посветени на античната музика, религия, култура и философия. Преподавател по философия на
музиката в СУ „Св. Климент Охридски".

Елинският географ и историк Страбон, който използвал сведенията на Деметрий, родом от северозападния мало-азийски полис Скепсис, оставил едно историческо сведение, че цялата музика и музикални инструменти в Елада били заимствани от Тракия и Азия, т.е. идвала от север и от изток. Страбон записал, че и тези, които се занимавали усърдно с музика се считали за траки. Това били Орфей, Музей, Тамирис, Евмолп и Лин.
Митовете разказват за брата на Орфей, тракийският певец на име Лин. Според Хезиод, Лин бил син на музата Урания. Той бил учител на Херакъл и веднъж си позволил да удари своя непослушен ученик. Тогава Херакъл стоварил върху главата му китарата и го убил. В древна Елада Лин бил любимец, когото певци и китаристи оплаквали по време на празненства и хорови танци като пеели „ай линон". Този възглас "ай-линон", който означавал "повей, Линос!" по-късно принадлежал към възгласите в трагедията. Исторически свидетелства за Лин не съществуват, но Херодот разказва своя версия, според която Линовата песен се откривала по начина си на изпълнение и в Египет, и във Финикия, и на остров Кипър, и на други места. При всеки народ обаче тя имала свое название. Например в Египет се наричала "манерос". Херодот се пита откъде египтяните знаели тази песен и си отговаря, че очевидно си я пеели открай време. Сред митичните певци от Тракия бил и прочутият пред-сказател и жрец Музей, син на Семела (Луната) и ученик на Орфей. Негова родина се смятала страната на музите Пиерия, населявана в дълбока древност също от траки. Съчинител на оракулски предсказания, на жертвени и други религиозни песни, той въвел в Атина мистериите, наречени по-късно от елините „орфически". Разказвало се още, че той получил достойно наследство - лирата на самия Орфей.
Тамирис също бил тракийски певец, син на музиканта Филамон и нимфата Агриопа. Похвалил се, че ще надпее и надсвири дори Музите. Състезавал се с тях при условие, че ако ги надсвири, ще си вземе една от тях, а ако те го победят, ще го лишат от това, което те си изберат. Омир възпял Тамирис в своята "Илиада". Там се разказва как при Дорион в Пелопонес, Музите срещнали певеца и му отнели в яростта си красивата песен, зрението му и го накарали да забрави изкусното свирене на китара. Запленен от трагичната съдба на талантливия и смел творец, Софокъл написал през 5 в. пр. Хр. драмата "Тамирис", в която на млади години сам изпълнявал главната роля. Според тази изгубена трагедия на Софокъл, в сравнение с всички останали Тамирис пеел с по-красив глас и по-мелодично. Историята оставя впечатлението, че в тази трагедия се отложил епизод от музикалната предистория, сякаш, че в Дорион местните Музи отхвърлили тракийската музика, защото усетили в нея надменност или (по-скоро по ред причини) тя била неразбираем и непонятна за елините. Седем века по-късно, при посещението си в Делфи, античният пътешественик Павзаний бил развъл¬нуван от една картина на художника Полигнот, на която слепият Тамирис бил представен с разпуснати до рамене¬те коси и със счупена китара-форминкс (тракийска китара) в краката му.


Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Фита on January 23, 2012, 00:22
You are not allowed to view links. Register or Login
Работим по въпроса за реставрация и консервация на обекта, но не е само той. Сега приоритет са палеонтологичното находище и крепоста ''Цепина''. Според Пазарджишкия исторически музей църквата е първа от този вид и е около 50 години по-стара от Св. София! Човека на снимката, който коси е помак! ;) До църквата има действащ параклис построен от помака Дриков и батачанина Божанов, със средства и по желание на Дриков, който е сънувал сън. Историята на тоя параклис е много интересна!  На километър и половина на юг има друга църква, на един връх и се говори, че двете са били свързани с тунел-хранилище. Представи си колко хора трябва да са живели в района за да има епископска църква!? Много е вероятно печенегите на С. Д.  да са се молили тук! :D :D :D

Вологез, това за размерите наистина е така! При кампанията по изгарянето на манастирите от Ихтиман до Асеновград са разрушени около 200, но те повечето са били неголеми постройки. Докато това при вас е сериозно нещо и наистина е строено за много хора!
   Въобще, там сте с доста сериозен потенциал! Има още много неразкрити енеолитни селища, а само по предметите, които досега са намерени е видно, че културата е много интересна. Има една Мадона от Ракитово, която е уникат. Действайте там и не е лошо да претендирате за находките да си остават при вас след като се опишат! Културен туризъм може да си направите така.
   А за хората и това, че помагат без оглед на религията, то винаги си е било така! Нашите хора не са просто мюсюлмани, а много духовни хора! За това понякога ме е яд като ги въвличат в какви ли не чужди простотии и то от хора, които нямат и грам от тяхното разбиране за вяра!
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on February 08, 2012, 22:16
По оцелели откъси от творби на Орфей нека възкресим заглавията на личното му творчество - с кратки данни за съдържанието им. Всички тези книги, след смъртта му, са били изгорени.
Поезия:
88 химни за мистериите.
 Съкратеното название на тази книга е „Хевой". Това са химни за силата на природата и за различните тайнства.
Аргонавтика.
Епическа поема на Орфей за Похода на аргонавтите с цар Язон до Колхида и за превземането на Златното руно. Съдържала е 1384 хекзаметъра.
Триножник.
Триножникът е атрибут в светилищните обреди, където се прорицава.
Свещени песни за Бакх. Песни, които въз-хвалявали Дионисовото начало в Родопите. По-късно Орфей реформира Дионисовите празници.
Свещени слова.
Поема в 24 части.
Посвещения. Книга, използвана от Питагор и Платон. Съдържала е заклинателни и очистителни формули, както и гадания в хекзаметри.
Литика (Pierres).
 Магически песни за целебните свойства на камъните. Прочути са били Орфеевите огърлици със скъпоценни камъни „Урим", „Тумим" и „Хошен".

Космогонични творби:
Космогония.
 Книга за астралните знания на Орфей. Космосът за него е едно блестящо сребърно яйце, от което се излюпва най-напред бог Фанес. Орфей пръв в света определя Земята като кръгла, за да използват този Орфеев стих по-сетне Ератостен, Питагор, Галилей и Коперник.
Теогония.
 Книга за божествата. По модела на тази книга Хезиод създал своята „Теогония".
Було (Мрежа на душата). Книга за светилищните тайнства.
Деметриада.
Книга, с която Орфей и Евмолп поставят основите на Елевзинските мистерии.

Оракули.
Книга на Орфей, записана от поета Ономакрит в VI век пр. н. е., изда-дена много по-късно в Лайпциг. (Все още неоткрита.)

Други книги:
Изкуството на тайните и на обредите.
Ритуална книга, предназначена за посветените в различните тайн¬ства.
Книга за мутациите, химията и алхимията. Чрез това заглавие някои учени свързват Орфей с Фауст, но по-правилно е да се свързва Фауст с Орфей.
Корибантите.
 Книга за земните тайни и земетресенията. Това са стихове-молби за смекчаване на страховете.
Магическа ботаника.
 Книга за целебните свойства на родопските билки, от които са се учели Хипократ и Гален.
Кратер (Peplos).
 Книга или отделна песен за ритуалната дреха. Орфей и орфиците са се обличали в бяло. Като върховен жрец Орфей се е обличал с пурпурен плащ.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on February 08, 2012, 22:33
Това всичико е бая хубаво където се казва за нашейять помак - Аго Орфейянья, ама само, че дедо Кольо Гигов, и то кать стар преселен "македонец" в Пашмаклийско, все повече и повеч, баш по "македонски" пише и бришье, размишлевайки и народа развеселевайки, че дедите на Помаките - Траките , били единствено и само Болгарите, кать пък не му излиза верна теорията на "Славянците" и "Протоболгарците", все преселници или малко и нашественици в днешната земля Болгарска, ама инак е добър чилякь и макар да обърква родословието на Траките с Помаките и с Ахмаките, то да му биде и туй простено от Аллаха за негово големо многопознание и поредно присвоеване на Ахмашките нови теории и територии!  ::) 8) ;D :) ;)
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Svetlina on February 09, 2012, 11:37
По инерция Европомаков изкарва и Орфей мюсюлманин!!!
Голяма култура и цивилизация, няма що.
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: EvroPOMAK on February 09, 2012, 22:16
You are not allowed to view links. Register or Login
По инерция Европомаков изкарва и Орфей мюсюлманин!!!
Голяма култура и цивилизация, няма що.

Аго Орфейя, по онуй неговото време не е бил мюсюлманин, но неговите по-късни наследници от 7 век насам, навред попадащи в некои от сегашните земи на (Болгарията, Макодонията, Грекията, Туркията и Албанията) са станали такива и са все още такива като Трако-мюсюлмани или по сегашному зовущи се Помако-мюсюлмани!   8)
А, и, наскоро те предупредих да не обсъждаш моите мегдански приказки, колкото и "кяфурско - неверни" да са те, както и азье не обръщам хич внимание на твойте шовинистични тъпизми - анадънь му - МА !  :(
Болгарските Шовинисти-Нацисти, както и сръбските такива изроди, ама, хич не ме валнуват, какво ще си умуват за Помаците, а и другите такива човеко-подобия където ги има под път и над път, навред по Балканите и точно с техни извратени нарцистични теории и истории, хептен затриват разбирателството между всички народи !!!  :o :(
Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: Turas on February 12, 2012, 20:34
                                   Легенда ли е Орфей?
Безсмъртно е само онова, което стане легенда. Какво са Данте и Беатриче, Петрарка и Лаура, Ромео и Жулиета пред любовта на Орфей и Евридика. Изминали са хилядолетия, а това име-легенда топли сърцата ни, гали с музика душата ни, тръпнем пред неговото обаяние.
 Легендата лети през вековете, но през XIII век пр. н.е. тази легенда е била жива реалност.
 Орфей е бил човек от плът и кръв, гениален поет, музикант и лекар, Върховен жрец на траките, човек недостижим. Той е живял в Родопа планина (днешна България) и затова често Родопа планина се нарича Орфеевата планина.
Какви ли чувства е изпитвал Херодот (V в. пр.н.е.), когато е изписвал : „Тракийският народ - след индийския - е най-голям от всички!
Деветдесет различни племена на траките са били пръснати по земите от Дунав до Среди¬земно море, което тогава се е наричало Тракийско море. Най-висши достижения в духовната култура постигат бесите, едно племе от сатрите, които са били прорицатели и жреци. А най-високият връх сред посветените е Орфей. Както е в стиховете:
Родопа, имаш много върхове, но два достигат небесата чак: вълшебникът на песните Орфей
и жадният за свобода Спартак.

Между Микенската цивилизация и Омировата епоха има едно свързващо културно звено, изградено от Орфей и Дионис, а като цяло от митологията на траките. Шлиман повярва на Омир и чрез негови стихове откри Троя.
 От разкритията на Шлиман и от развалините на Троя и Микена името на Дионис се прероди в научна сензация. Дионисовият театър на Акропола (съществуващ и днес - Атина, Гърция) е жив свидетел на онова древно жизне-любие на траките, които слизат от върховете на Родопа планина, за да се появи могъщият клон на древногръцкия театър. Сам Орфей слиза от Родопа планина, създава и освещава светилището в Делфи, играе роля на арбитър между воюващите гръцки градове-държави и създава условия да се появи единна Гърция. Затова Орфей е любим и на гърците.
Времето на Орфей вече е датирано - XIII век пр.н.е. - едно поколение преди Троянската война. Орфей живее 5 века преди Омир. Доомировият период в създаването на древната цивилизация - това е приносът на траките в световната цивилизация, който в древността се е наричал Орфически период в световната цивилизация (XIII-VIII век пр.н.е.).
Еврипид се възхищава и предрича, че славата на Орфей и Дионис ще слезе от Родопите, за да станат велики за Елада.
В родопското светилище на Дионис е роден, отгледан и израсъл вълшебният певец Орфей. Но къде точно е това светилище? - То все още се търси и спорът е дълъг. Но всички извори ни насочват към Средните Родопи (днешния Смолянски край). В древно време в Родопите имало четири големи и главни светилища: на Дионис, на Кронос, на Уранос, на Юпитер. Около тях имало още десетки други, по-малки светилища. Смолянският край може да се нарече Орфеевият пръстен от големите светилища, където е живял и творил Орфей.
Бащата на историята Херодот доуточнява: „Бесите са населявали южните страни на Родопите и служели като жреци на друго тракийско племе, наречено сатри, което пък населявало центъра на Родопите. Това племе от никой завоевател не било поробвано, дори и от самия Ксеркс, който е заробил всички други племена. Те (сатрите) са населявали най-високите планински места и са имали храм-светилище на най-високата родопска местност, наречена Ниса, в чест на Дионисия, бог на веселбата."
Най-високите върхове на Родопите са Перелик (2191 м.) и Карлък (2188 м). Те са един до друг, а в пазвите им е древното село Гела. Родопчани казват, че Карлък и Перелик са най-съвършеното творение на Господа - това са стожерите на планината. Името Карлък се разширява в народната памет до планински масив между Смолян, Широка лъка и Мугла. Не случайно проф. Богдан Филов официално преименува връх Карлък на връх Орфей (1942-1943 г.).
Това е земята Меропа - по-старото име на Смолянския край. А Меропа означава „голям, прочут, славен край". Карлък означава „скъп и мил" - сърцето на планината. Перелик е син на слънцето. И в цялото море от родопски песни единствено връх Карлък е възпят с конкретното си име - в песента „Бяла съм, бяла, юначе". Това е нравственият химн на планината.
Овидий възпява Орфей и го нарича Орфей Родопеец и героят родопски. По повод смъртта на Орфей Вергилий пише: „... и заридаха родопски вършини." Много други поети наричат Орфей „родопския певец и родопския герой".
От древния Филипопол (Пловдив) по билото на планината Чернатица, където още личат древните калдъръми, е преминавал най-древният път на траките - към светилищата, а след това надолу към Бялото море. Документирано е идването на двама велики мъже в родопското светилище на Дионис, където са търсели прорицания. Това са Александър Македонски и по-късно Октавий - бащата на Октавиан Август.
Да цитираме Ариан за похода на Александър Македонски през Родопите: „Александър потеглил от Амфиополис и навлязъл в онази част от Тракия, която е заселена с т.нар. независими траки. От лявата му страна останали гр. Филипи и планината Орбел. Разказват, че на десетия ден, след като преминал река Нест (Места), той достигнал планината Хемус (Стара Планина)".
Светоний пише, че „Александър Македонски се изкачил на най-високия връх в Родопите и там в светилището намерил жрица, прилична на Делфийската Пития. Тази прорицателка предсказала бъдните походи на Александър Велики към Индия." Александър Ма-кедонски е бил в Родопите през 335 г. пр.н.е.
 Октавий, бащата на бъдещия римски император Октавиан Август, посетил Родопите през 60-59 г. пр.н.е. Той също бил в светилището на Дионис в Родопите и се допитал до оракула (жена) за съдбата на сина си. (По време на прорицанието синът бил тригодишен). Родопската прорицателка предрекла, че това дете ще стане римски император. По-късно това прорицание се сбъднало.
От времето на Орфей до времето на Окта-вий били изминали близо 1300 години. Това подсказва, че повече от хилядолетие светилището на Дионис (Орфеевият роден край) е било действащо и е имало световна слава. Щом императори го предпочитали за прорицание.
Село Гела е едно от най-старите родопски селища - с 33-вековна история. Тук бяха открити гробове с хокерни погребения, скални рисунки, кости, изтлели като паяжина, оброчни плочи, неразчетена писменост. Бяха намерени скални гробове с жлебове, гравирани плочки с делфини, монети в устата на мъртвите (Харонов обол) - за преминаване на река Стикс към Подземното царство.
 В Смолянския край бе намерена статуетка на бог Дионис (с. Триград), скални рисунки с космически послания и вакханки (Девин), скарабей от Египет (с. Любча), мумия на жена (с. Мугла), неразчетена писменост - три плочи от землищата на селата Върбово - Гела - Мугла.
Никак не е случайно, че в Девинския край е идвал английският учен Хуитемор - специалист по египетска археология. Орфей се е учил в Египет, в Храма на Карнак (Луксор) и родопско-египетските връзки са неизследвани. В Смолянския край е идвал и руският вицеконсул в Одрин, г-н Лишин, както и английският консул в Цариград. Те са издирвали старини в Смолян, Девин и връх Виденица (Доспатския край).
Авторът издаде и своето изследване Орфей в Египет, 2002 и 2008 г. (бел.съст.) 2 Т. Константинов, Орфей - превод от гръцки. Вж. сп. „Родопски напредък", кн. 3, 1904.
С музикалната си дарба Орфей е повлиял на Гърция и Египет. На гръцки език е изписано: „И пръв той (Орфей) въвел много от нравствените знания между гърците, а най-много се удава нему и основаването на египетските празници, които празници са били празнувани в чест на богинята Деметра, още и празни¬ците на Дионисия". Голям е бил древният културен обмен между средиземноморските държави.
Реките Сура и Рата (Доспатския край) и до днес носят най-старинните си имена от времето на траките. Етимологията им се докосва до санскритски език. Името Кастракли (над Тешел) съдържа името на траките. Същото е и с Орфеевград (до село Любча), както и местността Орфенското. Същото име е запазено и в името на остров Самотраки, където се провеждали прочутите мистерии на Орфей.
Хосе Ласама Лима - един поет от Куба, пише в наше време: „Първата среща на човешкия род с поезията, това е орфическият момент от историята - раждането на човешкото въображение - онова вдъхновение, което затрептява между тялото и пространството."
Векът на Орфей - XIII в. пр.н.е. - е свързан с царуването на четирима тракийски царе. Това са Харопс - цар на траките и дядо на Орфей, Ойагър - баща на Орфей, самият Орфей - Върховен жрец и цар на траките, и Рез - цар на траките, загинал при стените на Троя по време на сън. Цар Рез е бил съюзник на троянците и им се е притекъл на помощ. Той е възпят от Омир в Десета песен на Илиада.
Петият тракийски цар по време на Троянската война е бил Полиместор. Той преобръща хода на историята, като се отмята от съюза с троянците и се съюзява с ахейците. При него бил изпратен с дарове най-малкият син на Приам, Полидор. Той му донесъл златни съкровища с молба за помощ при Троя. Но По-лиместор се полакомил, убил любимия син на Приам и заграбил златните съкровища. Така дошла гибелта на Троя, която довела и до гибелта на траките. По-късно пленената съпруга на Приам - Хекуба - си отмъстила на изменника, като лично убила децата на Полиместор и със собствените си пръсти и нокти го ослепила.
Йоан Цец признава първичността на поезията на Орфей, като пише: „Омир заемал стихове и идеи от Орфей."
Орфей се е родил в светилището на Дионис в Родопите през XIII в. пр.н.е. - „едно поколение преди Троянската война" (това е стих от Аполоний Родоски за Похода на аргонавтите, сред които е бил и Орфей като втори човек след цар Язон). Тогава родопските светилища на Дионис, Кронос, Юпитер и Уран са били в разцвета си.
Името на Орфей означава „магнитна светлина". Нека вникнем в първата част на тази двуосновна дума: „Ор" - Орфей, Оренда, Оракул, Ореол, Орар... Все думи от светилищните тайнства. Към това подсказва и Платон: „Поезията са смятали за магнит, божествена сила, магнезийска, хераклийска". Поезията и музиката са магнитната светлина на Орфей, с които той е обайвал всичко живо. В египетските йероглифи О е знак за духовна светлина, а Ор в Египет също е магнит. Поезията винаги са смятали за дар Божи, за астрална и магнетична сила.
Едуар Шюре определя века на Орфей: „Това беше във времето на Мойсея - пет века преди Омир и тринадесет века преди Христа". Походът на аргонавтите потвърждава тази датировка - „едно поколение преди Троянската война „ - думи на Аполоний Родоски в неговата книга Аргонавтика (III век пр.н.е.).
Платон, Избрани диалози (диалог "Йон"). С., 1982. Едуар Шюре, Велики посветени, II. С., 1991, с. 78.
Може да обобщим: Орфей е роден и живял през XIII век пр.н.е. в светилищната част на Родопите. Той e бил аргонавт до Колхида с цар Язон. Бащите са били аргонавти, а синовете са воювали при Троя. Лаерт - бащата на Одисей - е бил заедно с Орфей до Колхида, а синът му е воювал при Троя. Отделни аргонавти - вече стари - също са воювали при Троя. Такъв е бил аргонавтът Нестор, може би най-старият боец при Троя. (Възпят от Омир.) Подобен е случаят с аргонавта Пелей - бащата на Ахил, а Ахил е главен герой пред стените на Троя. Така е и с аргонавта Тела-мон - бащата на Големия Аякс, както и с аргонавта Ойлей - бащата на Малкия Аякс, както и с Тедей - бащата на Диомед - все бащи-герои при Колхида и синове-герои пред стените на Троя.
Не може да има съмнение, че Орфей е живял „едно поколение преди Троянската война", защото е бил аргонавт, втори човек на кораба Арго след цар Язон, певецът, който спечелва Златното руно с омайните си песни. Орфей е бил убит преди Троянската война. И самата Троянска война е спечелена с хитрост чрез Дървения кон, а не с десетгодишната си открита храброст.
Jean Coman, Zalmoxis et Orphee, p. 177-184. Вж. Известия на Археологическия институт, т. XVI, 1950.
Жан Коман определя Орфей като предвестник на цивилизацията със свое място в културата и историята на Европа.  Швейцарският класически филолог Бьоме не се съмнява, че Орфей е историческа личност: „Той практикува особена заклинателна поезия, много от чиито формули биват заети по-късно от Омир и Хезиод". А заклинанията винаги са били практикувани заедно с музика.
Поетът Ономакрит от Атина е първият записвач на поемите на Омир - Илиада и Одисея (по времето на Пизистрат - VI век пр.н.е.). Когато записва Омировите поеми, Ономакрит попада и на следи от Орфеевото творчество и така съставя книгата Оракули. За всеки записан стих от Омир Пизистрат е заплащал на Ономакрит по един обол, а Ономакрит - безплатно - записвал и Орфеевите творби. Могъл е лично да ги съпостави. Ономакрит давал преднина на Орфей, поради което бил наказан.
Павзаний (II век) дава най-висока оценка за Орфей, като го сравнява с Омир. Той пише: „По красота химните на Орфей биха могли да се поставят на второ място след Омировите, а в изразяването на почит към Бога те дори ги надминават". По времето на Павзаний все още са били оцелели две книги на Орфей - Свещени слова (поема в 24 части) и Мрежа на душата.
Орфей е бил недостижим не само като поет и певец, но и като гениален изобретател на музикални инструменти. Да ги изброим. Той (Орфей) пръв създава „костенурчеста" лира, систрон, набла, самбика, магадис, барбит, лира, салпинкс, сиринга, кавал, флейта, китара, пектида, форминкс и много други. Правел е флейти от тръстики, пеещи бърдучета и флейти от пищял на щъркел. Говори с нов поетичен език и има вълшебен глас - „глас като лилия нежен".
Орфей слиза от Родопите, завладява духовно Гърция и я обединява чрез светилището в Делфи, създава прочутите мистерии на остров Самотраки (бил е в Египет), участва в Похода на аргонавтите с цар Язон, достига до Колхида, оказва широкомащабно влияние на цяла Европа.
„Познай себе си и ти ще познаеш Вселената и Боговете!" - Това е гениална идея на Орфей, която води човека до себепознание. Раят и адът са в човешкото сърце. Раят е човешката любов, а адът е невъзможността да обичаш. „Мой бог е любовта!" - това е ядката на Орфеевото учение.
Орфей умира от насилствена смърт - разкъсан е на части. Тялото му е погребано в Родопите, а главата и лирата са захвърлени във водите на река Хебър (Марица), за да достигнат до морето. Орфей дари хората с песен, с вътрешна топлина. Красотата, поезията и музиката са големите му дарове. На гръцки език е изписано: „Тираните на Тракия изгорили книгите му (на Орфей). Изгонили учениците му. Гръцките владетели последвали техния пример - заличавали паметта му. Унищожили последните му следи. След няколко века се съмнявали в съществуването му."
Орфей останал под забрана. Но тъкмо тогава се раждат легендите. И през всичките векове не е умирала Орфеевата идея за без¬смъртието на душата, за силата на поезията и музиката. Затова Платон пише: „Мнозина предлагат ръкописи на Орфей".
„Родопа - това е родният край на Орфей!" - изрече проф. Любомир Далчев, когато поставяше паметника си Орфей и Родопа в град Смолян (1969 година).

Title: Re: Орфей Родопееца - помака от Родопите - Orpheus Pomak from the Rhodopes !
Post by: botev on August 11, 2012, 22:50
http://play.novatv.bg/play/278831/?autostart=true (http://play.novatv.bg/play/278831/?autostart=true)