Author Topic: Куман съм !!!  (Read 66467 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline kumanturk

  • Candidate member
  • *
  • Posts: 1
Куман съм !!!
« on: December 28, 2008, 03:13 »
добър ден  или вечер както и да е !

аз съм тюрк ! от кумански раса !!!

и според мен помаците не са турци ! те са някакви мелези народ !!! и плус !!! куманците са дошли в балканите с авари хуни !

според вас ако човек е с руса коса и светни очи , той само може да е булгарин или славянин така ли ?

открих този сахт чрез гоогле ! и видях че сте писали глупави неща за куманите !!!
куманите са били част на западна тюркиски кханат ! визанците ни наричали с различни имена  ( ку , комани , огуриди ) !
първо дума на куман се вижда в византски и в арменски епика ! когаро александер македонски срещнали с кумани в иточна европа и северна кафказия ! а след това ни виждат с хуни !а с сдруго ни име он-огурски клан на тюрките ! след хуни  идва ред на авари . и после кумани върнали са кум днешни украйна и там са обидинели с маджарски кланове под команда на Арпад Кхан . това станало през 6 век ! и след това куманите пак са дошли към балканите , които са избягали от монголи ! наричаме им саръ ( жълт ) къпчаци а това станало през 1290 год!

а до идваме какаво означава дума cumans  в стара латински езика!
cu = руса
mans = мъже
демек куман означава човек с руса коса в латинска езика

а древни славяни ни наричали Polovtsy  ! и това ппак означава човек с руса коса ! дори арабите ни записали като слвяни в итория !

искам да кажа че турците имат руса коса и светни очи ! като мой баща и моя родители . имам уйгурка приятелка , и тя ми каза също имат тюрки с руса коса и светни очи в азиа  . дори тя ми каза че китайци им показали че старо тюрките били с руса коса и светни очи . както и да е !

помаците да си вярват както им се иска !
но турците бяха в балканите преди  българи ! гордея че съм тюрк от кумански бодун !  и престанете да говорете глупости за куманите !
не ни смесвайте с помаци или с османски турци ... корен ни е същ с османски тюрки , но ние сме кумани . не сме от кайък или кънък бодуни . наш бодун е кумани ( огур ) ...

Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #1 on: December 28, 2008, 09:06 »
You are not allowed to view links. Register or Login
добър ден  или вечер както и да е !

аз съм тюрк ! от кумански раса !!!

и според мен помаците не са турци ! те са някакви мелези народ !!! и плус !!! куманците са дошли в балканите с авари хуни !

според вас ако човек е с руса коса и светни очи , той само може да е булгарин или славянин така ли ?

открих този сахт чрез гоогле ! и видях че сте писали глупави неща за куманите !!!
куманите са били част на западна тюркиски кханат ! визанците ни наричали с различни имена  ( ку , комани , огуриди ) !
първо дума на куман се вижда в византски и в арменски епика ! когаро александер македонски срещнали с кумани в иточна европа и северна кафказия ! а след това ни виждат с хуни !а с сдруго ни име он-огурски клан на тюрките ! след хуни  идва ред на авари . и после кумани върнали са кум днешни украйна и там са обидинели с маджарски кланове под команда на Арпад Кхан . това станало през 6 век ! и след това куманите пак са дошли към балканите , които са избягали от монголи ! наричаме им саръ ( жълт ) къпчаци а това станало през 1290 год!

а до идваме какаво означава дума cumans  в стара латински езика!
cu = руса
mans = мъже
демек куман означава човек с руса коса в латинска езика

а древни славяни ни наричали Polovtsy  ! и това ппак означава човек с руса коса ! дори арабите ни записали като слвяни в итория !

искам да кажа че турците имат руса коса и светни очи ! като мой баща и моя родители . имам уйгурка приятелка , и тя ми каза също имат тюрки с руса коса и светни очи в азиа  . дори тя ми каза че китайци им показали че старо тюрките били с руса коса и светни очи . както и да е !

помаците да си вярват както им се иска !
но турците бяха в балканите преди  българи ! гордея че съм тюрк от кумански бодун !  и престанете да говорете глупости за куманите !
не ни смесвайте с помаци или с османски турци ... корен ни е същ с османски тюрки , но ние сме кумани . не сме от кайък или кънък бодуни . наш бодун е кумани ( огур ) ...

Lichno az ne sam dostatachno kompetentna sas istoriyata, zatova iskam da pomolya nashite saforumtsi, kato Pomak BG, Plamen Paskov, Teo, Chechliya, Shaban, Gugu... Za koito az mislya, che sa dostatachno kompetentni po temata i shte mogat da dadat svoeto profesionalno mneneie po tozi vapros..?

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #2 on: December 28, 2008, 11:38 »
kumanturk-Добре дошъл в Сайта ни! Хубаво е,че се гордееш че си куман,както аз се гордея че съм помак.Във Форума ни обаче никой не обижда вас куманите,както и да се говорят глупости както ти казваш,уважавам мнението ви,както и вие нашето:).........Куманите (наричани още половци и кипчаци) са изчезнал номадски тюркоезичен народ, който се е формирал в степите на Азия и е нахлул в Европа през 10 век. Първоначално те се появяват в земите на Източна Украйна, след което се разселват в Долнодунавската равнина.Многократно преминават река Дунав и извършват набези в България (тогава част от Византия), а също периодично нападат Унгария и Киевска Рус. През 1089 г. са отблъснати от унгарския крал Ласло I, а по-късно са победени и от русите. През 1241 г. войските им са разгромени от новопоявилите се в Европа татари. Много кумански племена бягат в Унгария и България, където трайно се устанояват и са асимилирани сред местното население. Онези кумани, които остават в земите на днешна Русия, са подчинени от Златната орда.През 13 век куманите от Молдова и Влашко са покръстени в римокатолическата традиция и е формиран т.нар. Кумански диоцез, който обхващал днешните Румъния и Република Молдова. Диоцезът съществува до 1523 г. Куманите и Второто българско царство-Куманите имат съществена роля във възстановяването и подема на Второто българско царство. Много от тях вземат участие в борбите срещу Византия и високи постове сред българската аристокрация. Ето как обобщава ролята на куманите историкът Пламен Павлов:-...много от събитията в историята на Второто българско царство не биха били разбрани напълно, ако игнорираме участието в тях на съюзниците или наемните отряди от кумани, татари и алани. Няма спор обаче, че сред тях най-съществен принос за българската историческа съдба през XII-XIV в. имат куманите. Този интересен, в някои отношения дори "загадъчен" народ дал на България не само своята съюзна помощ, бележити военачалници, династичните родове на Тертеровци и Шишмановци, но е оставил свои следи и в българската традиционна култура.Заселилите се кумани по нашите земи постепенно са претопени сред местното население, но въпреки това оставят доста следи в българската култура и топонимия. Пример за това е името наград Куманово, днес в Република Македония. Според някои историци и етнографи от куманите произлизат шопите в Западна България. Езикът на куманите-Куманският език спада към западния клон на кипчакските езици, които принадлежат към източната група тюркски езици. Въпреки това етническият произход на куманите не е доказан. Според средновековните сведения, те са били светлокоси и светлооки, което предполага че са имали европеиден произход. Някои историци изказват предположения, че куманите са наследници на индоевропейски или угро-фински народ, който се е оказал изолиран в тюркска културна среда и езикът му е бил тюркизиран. В подкрепа на тези хипотези е фактът, че в кипчакските езици има множество думи с угро-фински и индоевропейски произход, които не изглежда да са заемки от съседните народи.

С?що такива сведения за живота на куманит? ни дава и Робе р т ъ д е К л а р ?, който описва 4-я кръстоносенъ походъ като участникъ въ него. Той пише: „И тъй ще ви кажа, какви хора с? тиякумани. Това е едно диво племе, което нито оре, нито с?е, нито има колиби или к?щи. Т? иматъ плъстени палатки — жив?лища, въ които се криятъ; проживяватъ (хранятъ се) съ мл?ко, сирене и месо. Въ тая страна има толкова мухи и мушици, че т? не см?ятъ да изл?затъ отъ палаткит? си и дори късно презъ зимата. Зиме т? излизатъ отъ палаткит? си и отъ страната си, за да правятъ нахлувания (за грабежъ), та ще ви кажа, какво правятъ т?.

Tova sa nakratko oficialni danni ot svetovnata enciklopediq,drugoto e v spora ni da dopylnim fakti,razbira se kato hipotezi ili pod formata na komentar! 

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #3 on: December 28, 2008, 14:33 »
Shte e interesno kakto kaza Rahmie i drugi  ot Foruma ni da spodelqt,ili po skoro faktite  sa nalice,edno takova emocionalno izkazvane na  novoregistriraniq dnes kumanturk e tema za diskusiq ,ako si zaslujava tuk mu e mqstoto! Po gore iznesenite fakti ot men ne sa pisanici ili hipotezi,a fakti vzeti ot svetovnata istoriq,inache kazano vseki neka si kaje mnenieto,nali sme zatova tuk...

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #4 on: December 28, 2008, 18:25 »
Какво да кажа?Пак ще бъда обвинен във Пантюркизъм но, днес все още има много следи,които ни водят до следите на Куманите във бита на Помаците?Но бих искал да поздравя този наш съфорумец,който смело се исказва за своя корен.Всеки има право да каже и да търси корена си.Но едно искам пак да повторя че , има един народ който сега се казва Помашки народ и този народ има правото да  съществува.Този народ вече минимум 1000 г,даже повече съществува във пространството.Аз съм твърдо за признаването на  Помашкия народ!!!!
1.Дали Помаците са Траки?
На този въпрос ще отговоря така....във една от махалите на моето село (Шуменско,близо до Плиска) се намира огромна тракийска могила.Селото сега е изцяло Турско.Възможно ли е да имам корени на Траките?Разбира се,че може защото, Траките са изчезнали много отдавна,но те са се асимилирали но,все пак са запазили гена си.Така че аз турчина днес,може да имам и прабългарски корен и тракийски.Затова да се каже че, Помаците са изцяло Тракийци.Абсолютно невъзможно!
2.Дали са Славяни?
Хайде сега да влезем на болната тема и да кажем че са Славяни!Но не е така,Славяните и Помашкака култура силно се отличава.Дали Смоляните са Помаци....тогава всички народи биха казали себе си че са Смоляни.Значи тогава излиза че ,да се твърди че Помаците са Славяни е погрешен път.Въпреки че езика им е славянски.Освен това има  ли данни за езика на Помаците които са говорили преди 1000г.Има исказвания но,....за съжаление все са смътни и неясни за обяснение.Повечето ги приемам като хиптези.Освен това при идването на Османците тук на Блаканите заварва един народ който нито е Български,нито македонски,нито гръцки.Народ отличаващ се от тези изброените във бит и култура.И разбира се най важното кръвта вода не става и тяхната самобитност.
3.Нека сега да вземем данните които ги има навсякъде.И разбира се да погледнем към историята.За Куманите толкова малко е писано и то неизчерпателно.Аз приготвях една тема  за връзката на Куманите със Помаците но все нямам време.Разбира се историците които се свързах във връзка със Куманите ме разочароваха със не достатъчните си данни.Попаднах на една много добра следа.Книгата на Иззет Гювенилир.Книгата се казва--- "Гора-скалата която се намира във Шар Планина"
Книгата му, много  ми хареса,защот е съобразен със мненията на Горански учени.Тази книга ни води към следите на Куманите.Тук във тази книга ще намерите много за бита на Горанци,за фолклора им,традициите им и последователноста  към която ни отвежда.Самата Планина Шар е тюркска дума.Реката Вардар, е тюркска дума,Бившето име на Мусалла е Тангра.Съществуването на местноста ЧЕЧ.... и най накрая има Византийски  документи за столицата  Куманово и за съюза на Кумано-Печенежкия съюз.Куманите под натиска на различни народностни групи след разпада на Кумано-Печенежкия съюз се разпръскват и бързо се асимилират.Днес във Румъния и във Молдавия можете да име се натъкнете на следите им.А и планината Карп-Ат си е чисто тюркска дума.
Освен това,нека да търсим следите на  Ислама не само от Османци , от Юрюци които се преселили тук във Родопите или по точно във тези земи на западна Тракия и Македония.Нека да вземе и тази обоснованост че един от пътищата за проникването на ислама са именно Куманите които слизайки от надолу към Балканите от Украйна и по горни ширини са имали допир със Донско-Волжска Велика България които приемат във това време ислама.Следите са много и те все водят към Куманите.Защо тогава да отречем това?Напротив аз бих се гордял със богата им култура и бит и наследство.

Историте на другите народи съзнателно не говорят за Тюркските следи ...и по тоя начин един Велик народ,  асимилирайки  се от съседните народи напълно изчезва.Но все пак остават някои остовчета,каквито са днес Гораните и Помаците и Торбешите.Давам ви линк на книгата на Иззет Гювенилир:

You are not allowed to view links. Register or Login

You are not allowed to view links. Register or Login

Прочетет тази книга и моля да спорим.Аз твърдя че Помаците имат във себе си много неща от Славните Кумани.Без да отричам и другите твърдения.Тази книга ми се видя много достоверна защото се базира на дадености и съществуващи следи и данни.За съжаление е на турски език.

Ако желаете мога да направя и превод на някои страници.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #5 on: December 28, 2008, 21:33 »
Teo,naistina shte e interesno da chuem i tvoqta poziciq po obshirno za Kumanite,znam che imash dosta fakti i istoriq za tova,ne znam zashto mi se struva che ima dosta obshti neshta v istoriqta na kumanite s nas pomacite!!!Kumanturk otreche za takava vryzka mejdu kumani i pomaci,kak mislish? Predvaritelno blagodarq.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #6 on: December 28, 2008, 22:11 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Teo,naistina shte e interesno da chuem i tvoqta poziciq po obshirno za Kumanite,znam che imash dosta fakti i istoriq za tova,ne znam zashto mi se struva che ima dosta obshti neshta v istoriqta na kumanite s nas pomacite!!!Kumanturk otreche za takava vryzka mejdu kumani i pomaci,kak mislish? Predvaritelno blagodarq.

Аз го подкрепям !По думите му разбирам че се ограничава от думата турчин.Казва за себе си че е Тюрк!Мене Помаците много ме интересуват защото считам че Помаците имат много общи неща със Куманите.Самата книга която ви давам като линк е плод на  учени във взаимодействие със Горански учени.Прочетете книгата и ще ви стане ясно.Там са посочени много  данни които са намерени във Горански населени места и техните връзки със съществуващите данни които се използват от Гораните.Турците са част от морето на тюрките.Но всеки народ е отделен.Помашкият народ  е един отделен.Дали са славяни или тюрки въпроса е ....да го оставим  на времето и на изследванита които все още не са завършени.Предлагам ви една блестяща книга.Мога да ви преведа някои по важни страници но,за всичко време нямам.Може би на Гугъл има преводачка и от там може да се преведе.Но аз за себ си вече съм убеден че Куманската връзка със Помаците е много по голяма от колкото да се твърди че Помаците=Славяни.Единственото нещо между тези две общност е езика.а това е нищо от морето доказателства от асимилации на различни народи.Има неща които един народ не може да изкорени от самата си същност изведнъж.Езикът най-бързо се променя но дадени фолклорни елементи,бит култура които са присъщи за една дадена група народност не могат да изчезнат веднага.Книгата която дадох за пример е изчепателен отговор на бит,култура,обичаи,наследствени дадености на дадена народностна група и разбира се думи които са се унаследили във времето.Стотици доказателства са открити във много скали във Шар Планина които са образци от тюркси надписи и образци от печати или обозначения.Все още тези тюркски надписи се използват във Горанските села.Самите имена на местности...показват че тук са били тюрките.Защо ги свързвам Гораните и Помаците със Тюрките....ами много просто обичаите им са типични белези от тюркската култура.

Offline Dobrev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 500
  • Gender: Male
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #7 on: December 29, 2008, 00:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Какво да кажа?Пак ще бъда обвинен във Пантюркизъм но, днес все още има много следи,които ни водят до следите на Куманите във бита на Помаците?Но бих искал да поздравя този наш съфорумец,който смело се исказва за своя корен.Всеки има право да каже и да търси корена си.Но едно искам пак да повторя че , има един народ който сега се казва Помашки народ и този народ има правото да  съществува.Този народ вече минимум 1000 г,даже повече съществува във пространството.Аз съм твърдо за признаването на  Помашкия народ!!!!
1.Дали Помаците са Траки?
На този въпрос ще отговоря така....във една от махалите на моето село (Шуменско,близо до Плиска) се намира огромна тракийска могила.Селото сега е изцяло Турско.Възможно ли е да имам корени на Траките?Разбира се,че може защото, Траките са изчезнали много отдавна,но те са се асимилирали но,все пак са запазили гена си.Така че аз турчина днес,може да имам и прабългарски корен и тракийски.Затова да се каже че, Помаците са изцяло Тракийци.Абсолютно невъзможно!
2.Дали са Славяни?
Хайде сега да влезем на болната тема и да кажем че са Славяни!Но не е така,Славяните и Помашкака култура силно се отличава.Дали Смоляните са Помаци....тогава всички народи биха казали себе си че са Смоляни.Значи тогава излиза че ,да се твърди че Помаците са Славяни е погрешен път.Въпреки че езика им е славянски.Освен това има  ли данни за езика на Помаците които са говорили преди 1000г.Има исказвания но,....за съжаление все са смътни и неясни за обяснение.



Ха ха ха,
Тео пак започна с програмата си. Честито!
Скоро не бях се смял толкова.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #8 on: December 29, 2008, 01:30 »
Боян,ako imash fakti po gore izloji gi da razberem,taka po sebe si e neuvajenie kym truda na Teo,ako se otricha neshto da se argumentirame s fakti ili poziciq,.nali :)

Offline Marlboro

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1355
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #9 on: December 29, 2008, 07:56 »
Бившето име на Мусалла е Тангра.
sled idvaneto na osmanskata imperiq tozi vruh se kazva Mashallah-Musala

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #10 on: December 29, 2008, 08:10 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Бившето име на Мусалла е Тангра.
sled idvaneto na osmanskata imperiq tozi vruh se kazva Mashallah-Musala
   Kakvo obshto ima tova v temata za Kumani?

Пламен Пасков

  • Guest
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #11 on: December 29, 2008, 15:07 »
You are not allowed to view links. Register or Login
добър ден  или вечер както и да е !

аз съм тюрк ! от кумански раса !!!
Добър да е.
Но дайте сега сериозно, ако можете:

1. Откъде знаете, че сте тюрк? Ярко, но моментно хрумване, или твърди доказателства? Представете се, ако нямате нищо против.
2. Куманска раса няма. Няма и тюркска раса. Расите, доколкото са известни, са 3 основни и още няколко междинни:

основните са:
- европеидна
- монголоидна
- негроидна


междуинни (без да броиме мелезите и метисите) са:
- дравидите (индийците)
- австралийските аборигени


Тюрките (всички истинни) са от МОНГОЛОИДНАТА раса.
Те, в различните епохи, благодарение на завоевания и административна власт, са постигнали езикова и/или религиозна асимилация на много подопечни народи от европеидната раса, които са останали тюркоезични и до днес, но! Първо, европеидните тюркофони са малцинство (както се и полага на завладени от повечето и по-силните), и второ - голямата част от тях имат ясно дефинирана история, която е не-тюркска по култура, бит, археология, антропология и даже по лингвистически особенности (остатъците от битовия им език)

Quote
и според мен помаците не са турци ! те са някакви мелези народ !!! и плус !!! куманците са дошли в балканите с авари хуни !
Че не са турци, не са, щото турци има от Ататюрк насам, а помаци има от 19 век (като понятие), ислямизацията на тези райони в България - от 16-17 век, а пъврите завладявания на ислямизирани владетели - от края на 14 век.
Като оставим настрана "ласкавото" ви определение за помаците като за "мелези плус", ще ви помоля да се опитате да подредите по хронология: кога са били хуните на Балканите, кога са били аварите, и, ако искате наистина да убедите някого, да се потрудите да определите и да докажете: какви, аджеба, са хуните и аварите като народи и култури?
Иначе става "през куп за грош"

Quote
според вас ако човек е с руса коса и светни очи , той само може да е булгарин или славянин така ли ?
Не, защо?
Може да е скандинавец, германец, келт...помориец (има такъв северен  европеиден не-славянски народ в Русия)
Това какво следва да докаже или какво следва да опровергае, според вас?

Quote
открих този сахт чрез гоогле ! и видях че сте писали глупави неща за куманите !!!
куманите са били част на западна тюркиски кханат ! визанците ни наричали с различни имена  ( ку , комани , огуриди ) !
Щом всички ние сме глупавите, а само вие, "куманинът", сте умника, дайте вашите данни, но, по възможност, поднесено като за пред нормални хора, а не като за пред полуграмотни наивни дебили, които ще ви вярват на твърденията без доказателства от ваша страна.
Щото аудиторията тука на гръмки праскания не вярва - иска доказателства...
Прочее, като ги нарочихте куманите за част от западно-тюркския хаганат (имало е такова нещо, признавам, но колко кумани е имало там, понятие си нямам) дайте извори, автори, хронисти, хроники, даннни за това.
А за разпънатото название " ку , комани , огуриди" направо ще ви питам: кой и кога ви го каза, или къде и от кого сте го чели.

Quote
първо дума на куман се вижда в византски и в арменски епика !
Отлично!
Щом говорите за арменски или византийски епос, значи, има какво да цитирате.
Дайте сега да ви видим данните от епосите?

Quote
когаро александер македонски срещнали с кумани в иточна европа и северна кафказия !
Двойка по история.
Александър Македонски изобщо не е стигал до Северен Кавказ. даже не е тръгвал натам, защото Аристотел му препоръчал да не се занимава със "скитите", и решил да тръгне да покорява Персия, което и направил.
Прочее, ако вие имате други данни за срещи и раздели между Александър Македоснки и кумани - където и да е, при каквито и да е обстоятелства, ще ви помоля да ги изложите, защото иначе всичко става банално смешно.

Quote
а след това ни виждат с хуни !
Кой и къде е видял кумани с хуни?
Хуните след смъртта на Атила се разпадат като държавно образование, и основната част от тях са останали в Панония, като след миграцията на маджарите се смесват с тях и се асимилират.
Кумани в района на Южна Украйна се появяват много векове по-късно, а на Балканите  - още по-късно.
Вие грешите минимум с векове, за десетилетия няма да издребняваме.
И, най-накрая - дайте все пак малко данни и източници, цитирайте съвременници, които могат да подкрепят и макар и една дума от голословните ви заявления, за Бога!

Quote
се появяват ва с сдруго ни име он-огурски клан на тюрките !
А сега де...Нерде Ямбол, нерде Стамбол...
Кога и къде се появяват, не разбрах? През коя епоха, при кой владетел, кой хронист го е писал, кой археолог го е намерил и доказал, къде са оставени каменни или други надписи за тези "появявания"?

Quote
след хуни  идва ред на авари . и после кумани върнали са кум днешни украйна и там са обидинели с маджарски кланове под команда на Арпад Кхан .
Верно? дали не е обратното?
Още веднъж: къде сте го чели?
Няколко корекции за развинтеното въображение:
Родословието на унгарците и държавността им е от двама братя: Арпад и Мадьяр. Ханове са нямали никога.
Те имат дълга миграция от приуралските степи до южна Украйна, където след неколкократните им нападения над Борисова и Симеонова България (IX-X век) ядат толкова бой, че бягат презглава през северните краища на тогавашна България, прекосяват Карпатите на бегом и се спасяват в блатата на Тиса (Панония). Толкоз...150-200 години след това те са по-тихи от водата и по-ниски от тревата, до възцаряването на Андраш II.
Но, за разлика от вашите писания обаче, си имат хроники, документи, хронисти, които всичко това добросъвестно и прилежно са записвали и отразили, и сега е възможно да бъде прочетено - кеф ти в оригинал, кеф ти в превод. Аз ходя в Унгария минимум 3-4 пъти годишно, и естественно, общуваме много интензивно на тема история, и винаги научавам много нови неща. Но думата "кумани" за тези години не съм чул нито веднъж...а скоро ще станат 10 години.

Quote
това станало през 6 век ! и след това куманите пак са дошли към балканите , които са избягали от монголи ! наричаме им саръ ( жълт ) къпчаци а това станало през 1290 год!
Отново хронологически карашик-тумбак и тюрлю-гювеч.
Котешки каваци!
Намерете ми макар и един-единствен документ от VI, ако искате, и от VII, пък даже и от VIII век, където не за тези описани събития (плод на невежество и фантазия) да става дума, ами даже и просто думата "куманин" да е указан!
Повтарям: един-единствен?
За това, че монголите са консолидирани от Темучин чак в края на XII-началото на XIII век, и до 1236 година даже до континента Европа не са стигали (щото Чингиз хан лично се пробвал три пъти, и три пъти българският кан Челбир такъв бой му е хвърлил, такива унизителни поражения му е нанесъл, че финала на войните им е станал известен като "овнешката война", която свършила с това, че българите заставили монголците да платят по 1 овен за пленен войник, по 10 овни за малък началник и по 100 овни за предводител на тумен (голяма конна армия), и си устроили угощение пред монголците, които се обърнали и духнали обратно. Чингиз-хан е завещал на синовете си - никога повече да не тръгват на Запад през България, и те са го спазили! Чак 30 години по-късно внукът му: Бату-хан (Батий) събира 350,000 конница не само монголи, но и татари, и се осмелява да тръгне още веднъж в тази посока!
Така че, в указания от вас VI век никакви монголци никакви кипчаци и кумани не са гонили, за да идват на Балканите, а си стояли разединени и са дъвчели изсушено конско и овнешко в Монголия в юртите си.

Quote
а до идваме какаво означава дума cumans  в стара латински езика!
cu = руса
mans = мъже
демек куман означава човек с руса коса в латинска езика
Освен с иронична усмивка, с друго не мога да го коментирам
Щото латинците други руси хора не са виждали, и тези войни с галия, с германските племена, с брити, сакси, пикти все с пъснички хора са ги водили, та пъврите руси, дето видяли, казали: "О! Най-после рус човек да видим! Честито на куманите, останалите са перхидролени ментета!"

Quote
а древни славяни ни наричали Polovtsy  ! и това ппак означава човек с руса коса ! дори арабите ни записали като слвяни в итория !
Не чак толкова древни.
И не се знае - колко са славяни или даже дали мнозинството дали са били славяни.
Наистина ги наричат половци, но "преводът" на думата е, хм...меко казано, неточен и много далече не от десятката, а даже от мишената.
Но, като казахте за арабите - те са били хора културни, със сериозно отношение не само към науката и изкуствата, но и към историята, и са си записвали всичко акуратно.
Прочее, като го твърдите това - кажете - кой арабски хронист е курдисал куманите за славяни, през кой век, в коя своя хроника?

Quote
искам да кажа че турците имат руса коса и светни очи !
Има, естественно!
Щото са толкова турци, колкото американците днес са англо-саксонци!

Quote
като мой баща и моя родители . имам уйгурка приятелка , и тя ми каза също имат тюрки с руса коса и светни очи в азиа  . дори тя ми каза че китайци им показали че старо тюрките били с руса коса и светни очи . както и да е !
Тази уйгурка, ако не е от монголоидната раса, да знаете, че и тя нещо не е съвсем уйгурка...
Но, като ви го е казала, що не я питахте - откъде го знае тя това и кога и къде го е виждала? След като Руската империя, а след това и СССР владяха земите на тюрките -централна Азия за близо 200 години? Че то в Казахстан и днес 42% от населението са руснаци. Те какви са? кумани, тюрки, според вас?

Quote
помаците да си вярват както им се иска !
но турците бяха в балканите преди  българи ! гордея че съм тюрк от кумански бодун !  и престанете да говорете глупости за куманите !
Айде сега, успокойте се, не се пенете толкова, и ако можете, кажете нещо смисленно:
откъде, за Бога, се появиха тези турци на Балканите ПРЕДИ българите, когато българите са на Балканите от хилядолетия, а турци има от Ататюрк насам, и то само на административно ниво, а не на реално етническо?
И, да повторя въпроса си: откъде знаете, че сте тюрк от кумански бодун? Как така куманите са хем синеоки блондини, хем монголоидни тюрки?
Призива ви "и престанете да говорете глупости за куманите !" е по-основателно да го съотнесете към себе си. най-малкото което е, докато не докажете писанията си и не отговорите на въпросите ми, въпреки, че за всеки полуграмотен човек са с предизвестен отговор.

Quote
не ни смесвайте с помаци или с османски турци ... корен ни е същ с османски тюрки , но ние сме кумани . не сме от кайък или кънък бодуни . наш бодун е кумани ( огур ) ...
Ако и ей това се потрудите да докажете и ако извадите данни поне за една дума от това свое изречение, имате едно "Браво!" от мене  ;)

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #12 on: December 29, 2008, 18:18 »
Kyde go nashiq nov chlen kumanturk da otgovori na postingite na Plamen,na Teo,na men,....,nali toi vika che ne razbirame tuka ot istoriq  :)???

Offline Marlboro

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1355
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #13 on: December 30, 2008, 10:17 »
You are not allowed to view links. Register or Login
   Kakvo obshto ima tova v temata za Kumani?
Nazmi,kogato 4etqh po foruma tova mi izhfur4a ot glavata nqkude bqh 4el,4e turkoezi4nite sa vqrvali na Tanri-Tangra.
Za turkoezi4nite (kumani,pe4enezi,avari,tatari i tn.n) tova ozna4avalo (veliko ,vsemogu6to,visoko) I taka koga sa do6li osmanliite sa narekli vurha Mashalah,v dneshno vreme turcite kazvat na( veliko,hubavo ,visoko)-Mashalah.
Izvinqvam se kude otklonih temata.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Ynt: Куман съм !!!
« Reply #14 on: December 31, 2008, 03:28 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Nazmi,kogato 4etqh po foruma tova mi izhfur4a ot glavata nqkude bqh 4el,4e turkoezi4nite sa vqrvali na Tanri-Tangra.
Za turkoezi4nite (kumani,pe4enezi,avari,tatari i tn.n) tova ozna4avalo (veliko ,vsemogu6to,visoko) I taka koga sa do6li osmanliite sa narekli vurha Mashalah,v dneshno vreme turcite kazvat na( veliko,hubavo ,visoko)-Mashalah.
Izvinqvam se kude otklonih temata.


Темата не е отклонена.Напротив ни насочва към една следа.Трябва да се отчете когато е била със това си име -Тангра,това място не е била във пределите на тогавашна България.Тогава кои са тези хора които, живели във тези места и вярвали на Тангра и са променили имена на реки и планини и местности и са оставили многобройни следи и доказателства които сега във Областа Гора още се използват от местните Горани.Данните и печатите които са намерени във Шар Планина са със надписи от Орхунската азбука.Във тия места единствените които са живели няколко века и които са използвали Орхунската писменост са Куманите.Дали днескашните Горани , Торбеси и Помаци са наследници на Куманите?Интересно ми е кажете си мнението!Ако битът и културата на Гораните  не беше близка със тази на Тюркските народи ...и следите изписани във скалите не бяха във употреба ...щях да кажа....чиста случайност.Но,има едно но,....

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42