Author Topic: Истината за Батак ?!?  (Read 88237 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

musov

  • Guest
Истината за Батак ?!?
« on: November 09, 2009, 21:29 »
Истината за Батак според устната традиция на Вълкосел

В село Вълкосел от много време, от поколение на поколение, от баща на син се предава една друга истина -  истината за събитията в Батак. Както всички знаят, сега известните ни факти са преди всичко от Записките по българските въстания на Захари Стоянов, както и от множеството кости, положени в черква в Батак. Събитията са били описани във вестниците за да привлекат вниманието на европейската общественост. Впрочем,  досега е имало не един опит за доказване на преувеличенията, които са направени, от български и чужди учени, но да не се спирам подробно на това.
 Според преданията в събитията в Батак са участвали и хора и от Вълкосел, както и от селата Боголин, Абланица, Слащен  и др. Това твърдение се потвърждава още и от няколко книги. Но каква е била причината за събиране на чета!? Известно е, че от Абланица през Батак е минавал древен път,  който е свързвал Солун и Атина със Пловдив. По него ежедневно са преминавали помаци, които са пътували за Пловдив -  едни били студенти, други войници и по търговски причини, разбира се. Някои от тях обаче не се завръщали. Били избивани и ограбвани от батачани. Това се случвало често и в продължение на много години. Докато един ден, връщайки се от Пловдив, бива убит синът на Ахмед ага Барутанлията от с.Барутин. Барутанлията дава заповед да се събере чета, която да отиде в Батак и да накаже виновните. Четата далеч не била толкова многобройна, колкото е описана в Записките по българските въстания – 3000 помаци. Когато пристигнали, те няколко пъти призовали виновните да излязат и да си признаят.  Това, разбира се, не се случило.  Четата събрала няколко от първенците на селото и на пън били заклани 14 човека за назидание на останалите. Палачът бил от Вълкосел, чийто фамилия няма да назовавам, поради мерки за сигурност.  Именно той, а и много други   участници от различните села , след това разказват за истината за събитията през онези времена –били убити само 14 човека.  Костите в черквата в Батак са на помаците, убити от батачани. Това е устната традиция на Вълкосел.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Re: Истината за Батак
« Reply #1 on: November 09, 2009, 21:34 »
@Musov, dobre doshyl otnovo v sayta.
Tova  koeto si pisal e mogo smela i blagorodna postypka.
Ti sam kazvash 4e tova e ustnata tradiciq koqto dosega se e ignorirala.
Priemi pozdravite mi i bydi uveren 4e svetyt trqbva da razbere i mnenieto na  vyzrastnite hora ot selo Vylkosel.
Ndqvam se forumcite ni da proqvqt uvajenie, da ne syzdavat psihoza, zaplahi i spamove.
redno e da se 4iue i glasyt na pomacite...

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Истината за Батак
« Reply #2 on: November 09, 2009, 21:49 »
Устата традиция на Вълкосел разбира се, че ще бъде такава. Костите в църквата на Батак били на помаци... Не ми с ще да съм краен и да казвам, че такава глупост не бях чувал.

Offline gulizar

  • Member
  • **
  • Posts: 11
  • Gender: Female
  • Аз съм като роза-красива, но бодлива!
Re: Истината за Батак
« Reply #3 on: November 09, 2009, 21:52 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Истината за Батак според устната традиция на Вълкосел

В село Вълкосел от много време, от поколение на поколение, от баща на син се предава една друга истина -  истината за събитията в Батак. Както всички знаят, сега известните ни факти са преди всичко от Записките по българските въстания на Захари Стоянов, както и от множеството кости, положени в черква в Батак. Събитията са били описани във вестниците за да привлекат вниманието на европейската общественост. Впрочем,  досега е имало не един опит за доказване на преувеличенията, които са направени, от български и чужди учени, но да не се спирам подробно на това.
 Според преданията в събитията в Батак са участвали и хора и от Вълкосел, както и от селата Боголин, Абланица, Слащен  и др. Това твърдение се потвърждава още и от няколко книги. Но каква е била причината за събиране на чета!? Известно е, че от Абланица през Батак е минавал древен път,  който е свързвал Солун и Атина със Пловдив. По него ежедневно са преминавали помаци, които са пътували за Пловдив -  едни били студенти, други войници и по търговски причини разбира се. Някои от тях обаче не се завръщали. Били избивани и ограбвани от батачани. Това се случвало често и в продължение на много години. Докато един ден, връщайки се от Пловдив, бива убит синът на Ахмед ага Барутанлията от с.Барутин. Барутанлията дава заповед да се събере чета, която да отиде в Батак и да накаже виновните. Четата далеч не била толкова многобройна, колкото е описана в Записките по българските въстания – 3000 помаци. Когато пристигнали, те няколко пъти призовали виновните да излязат и да си признаят.  Това, разбира се, не се случило.  Четата събрала няколко от първенците на селото и на пън били заклани 14 човека за назидание на останалите. Палачът бил от Вълкосел, чийто фамилия няма да назовавам, поради мерки за сигурност.  Именно той, а и много други   участници от различните села , след това разказват за истината за събитията през онези времена –били убити само 14 човека.  Костите в черквата в Батак са на помаците, убити от батачани. Това е устната традиция на Вълкосел.


В учебниците по история случаят Батак е описан по-различно. Хубаво е да видя , че тук се пише една по-различна история. Устните разкази са единствените ни источници и споделянето им е правилна стъпка. Склонна съм да вярвам повече на подобни разкази. Изкривяването и изопачаването не носи полза за никой. Създава се напрежение и омраза.

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Re: Истината за Батак
« Reply #4 on: November 10, 2009, 05:23 »
Приветствам Мусов за темата и абсолютно съм сигуриен че, последната дума за Батак ще кажат само помаците.Зарад тази селска и махленска драма Помаците са подложени на нечувани мъчения......и многобройно са изтезавани зарад вяра и идентичност. Най важното  е че, Баташкият "проблем" е до така степен драматизиран че, днес пак е изблик на омраза и фалшива патос.Истинта за тези събития каза самата иследователка на събитиата  Мартина Балева.Тя каза че батакчани след две години от събитията много смътно си спомнят за тези събития.А много съм слушал че, костите "специлано поставени накуп" не са на батакчани.А и кой батакчанин не би заровил костите на роднини и близки?

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Истината за Батак
« Reply #5 on: November 10, 2009, 08:53 »
You are not allowed to view links. Register or Login
А и кой батакчанин не би заровил костите на роднини и близки?

Който го няма. Чиято фамилия е изтрита.
Когато се заговори за Батак ако може да се говори за възмущение което ме хваща, то не е към помаците.

А последна дума... Надали ще бъде на хората от села и паланки. По целия свят това са историците.

musov

  • Guest
Re: Истината за Батак
« Reply #6 on: November 10, 2009, 09:25 »
You are not allowed to view links. Register or Login
По целия свят това са историците.

Много историци са опровергали измислиците - 3000 помаци, 6000 убити... Тук става въпрос за Устна традиция, която аз само написвам във форума. Спестете си личните нападки срещу мен. Който иска, може сам да провери достоверността, освен това тази теория е подкрепена и от още няколко книги!

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Истината за Батак
« Reply #7 on: November 10, 2009, 09:44 »
Устната традиция става за форум и мегдан, но за да придобие тежест трябва да влезе в книга, написана от историк.

Науката е плява само за неуките.

musov

  • Guest
Re: Истината за Батак
« Reply #8 on: November 10, 2009, 09:47 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Устната традиция става за форум и мегдан, но за да придобие тежест трябва да влезе в книга, написана от историк.

Науката е плява само за неуките.

Устната традиция е преди 100-150 години. Освен това се разказва не само в едно села, а във всички. Рано или късно ще влезе и в книга. Тук във форума е мястото да споделяме каквото знаем, и точно това правим.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Истината за Батак
« Reply #9 on: November 10, 2009, 09:53 »
Така е и устната традиция при индианците. Рано или късно ще влезе в книга, но зависи дали за история или за митове и легенди.

Shumarov

  • Guest
Re: Истината за Батак
« Reply #10 on: November 10, 2009, 09:59 »
Устната традиция, която тука се отрича от някои колеги е източника на много историческа информация на смятания за титан на овчата мисъл Николай Хайтов.Спомнете си какви смехории ни беше изтипосал във филма "Капитан Петко войвода".
Аз разбирам колко деликатна и болезнена е темата за Батак и допускам, че ще причини много негативни емоции.Но нека да не се предизвикваме към крайни отношения.Историята, която много съфорумници смятат за единствен достоверен източник знаеме, че е бивала манипулирана много пъти през времето.Така, че не е фатално по мое мнение, ако се чуят и мнения от така наречената устна традиция.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Истината за Батак
« Reply #11 on: November 10, 2009, 10:06 »
Никой не отрича устната традиция, но тя е суровия материал за науката история. В устната традиция има много истина, както и много неистина. Устната традиция е в пряко отношение с историята, но не е казано, че е задължително да е приета като достоверна. Ако аз в живота си имам случка, от която не съм горд ще я предам в устната традиция позамазана с надеждата, че след време ще бъде забравена и преиначена.

Пример за недостоверна устна традиция е Крали Марко. А капитан Петко си беше екшън герой на времето.

musov

  • Guest
Re: Истината за Батак
« Reply #12 on: November 10, 2009, 10:16 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Никой не отрича устната традиция, но тя е суровия материал за науката история. В устната традиция има много истина, както и много неистина. Устната традиция е в пряко отношение с историята, но не е казано, че е задължително да е приета като достоверна. Ако аз в живота си имам случка, от която не съм горд ще я предам в устната традиция позамазана с надеждата, че след време ще бъде забравена и преиначена.

Пример за недостоверна устна традиция е Крали Марко. А капитан Петко си беше екшън герой на времето.

Прав си, но имай предвид, че това се говори не от един чове, а от стотици.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Re: Истината за Батак
« Reply #13 on: November 10, 2009, 10:31 »
това не значи нищо. За крали Марко също говорят хиляди.

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Re: Истината за Батак
« Reply #14 on: November 10, 2009, 10:50 »
Почти същата история са ми я разказвали и нашите старци от село.
Няма да се хабя, като почна да давам обяснения и да се мъча да обеждавам някои тук за Батак, само ще кажа, че в тази история има 95% истина, от колкото в другата "офицялна" история истината е само една,- че в Батак се е случило нещо(клане)! или около 0,01% ;D
това е истината, всичко останало в тази история е измислица

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42