Author Topic: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА!  (Read 67364 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #15 on: May 31, 2011, 22:23 »
Здравейте приятели, вече мога и така да ви наричам, ако позволите разбира се, и аз искам да взема отношение по филма, и мога да кажа че съм много разорачарован, очаквах нещо по силно но и на това берекят.Мен ма изненадаха главните герои, особено Зейнепа която е чиста ПОМАКИНЯ от Корница, но сега категорично отказва да е такава, просто спори че е туркиня.Питам каква е цената за да се прероди човек в нещо друго ,няма значение в какво Българин, Турчин ,или Гаджал може би кариерата, или` ПРОСТОТИЯТА `затова казаните ми думи по нагоре за Зейнепа си ги взимам обратно.Вярвам че ще дойде време да видим  и много по хубави неща ,но когато му дойде времето за сега толкос ,а да имаше и един филм Открадната очи.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #16 on: May 31, 2011, 22:59 »
You are not allowed to view links. Register or Login
.............. Българо-езичните, не дизертират. Техните дядовци са умирали,те да не прискачат синура.
Българо-езичните и то христиени, не само дезертират, ами бегат най-силно и то по тая логика, най-много предават своята родина, оти бегат най-далече от своята родина - чак по Северните и Южни Америки, дори и по Австралиите и Океаниите, та да не могат хич да се връщат от дезертьорството си.  ::)
А, за Помаците, като разноезични, винаги се връщат в някоя от родините си, ако имат възможност, че те Помаците май имат най-много родини на света - поне 4-5 такива, която невгаш е била една, ама разни-безобразни са я разделили с мрежи и с граници.  :o ;D ;)

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #17 on: June 01, 2011, 08:05 »
Дилмано,Дилмано, вижда се че няма нужда от такива филми.Само събуждат комплексите на така наречините евро.Не се прави на друга Балева.Не забравяй своя род.Болгаро-еэичници не забравяйте че сте болгари,а след това евро.Жалко за тези хора,но эа тях е било най-важно името и  сами са избрали да напуснат.Никой не рязъл глави,не бесил,на кол не набивал.Колкото мога да вярвам на репортерите,спомням си как в Европа покаэваха сърдечно приемане в Турция.Как се късът омраэните български паспорти. Как се чакаше на Турски кораби във Варна.Такива възможности не са имали тракийските българи,нито сираците от беломорска Тракия.Эа тях направи филм,или вэеми по-хубаво име, не такова болгаро-езично.Сега е свобода и всеки може да има каквото си иска.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #18 on: June 01, 2011, 08:48 »
Мене ме боли повече за Българите който напуснаха България така и неможаха да се справят с живота си и испъкна един много жалък портрет представят ги за цигани когато кажиш че си от България.

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #19 on: June 01, 2011, 09:57 »
Ibrahim65,прав си,прогонини от комунистическа мафия,без да знаят езици ,без блиски и приятели се лутат по света.Тези хора са за жалост.На тези българи никой не помага,за тях филми се не правят.Нямат европейски фундуши,както циганите.Някога,някой дано ги събуди.А сега душманите нека се радват.На тези които са успели,а са забравели от къде са излезли,има поговорка.,,Пази боже сляп да прогледа,,.Българите не са имали и нямат приятели.Сами да си стъпят на краката.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #20 on: June 01, 2011, 10:08 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дилмано,Дилмано, вижда се че няма нужда от такива филми.Само събуждат комплексите на така наречините евро.Не се прави на друга Балева.Не забравяй своя род.Болгаро-еэичници не забравяйте че сте болгари,а след това евро.Жалко за тези хора,но эа тях е било най-важно името и  сами са избрали да напуснат............Сега е свобода и всеки може да има каквото си иска.
Едва ли требва да се бега от същността на сказанието, чрез заобикалки и висопарни слова от рода на горните - "бедни ми, бедно геройче,  що не падна вав филмовата битка при Босфора" !  ???
Драги "Daczo", ако не можеш да приемеш в своят си обширен мироглед, че на света съществуват и такива некви си там хорица като Помаците - дори и единица да са, тогава що изобщо да си философстваме и да си плямпаме тука?  :o  ::)
Ако, искаш тебя да те възприемат като такъв, какъвто си имаш мерак да се имаш, то едва ле требва да оспорваш на другите, как и що сакат да се имат.  8)
Иии, има нужда от такива филми, даже и от още по-показателни филми има полза, особено пък филми за Помаците в Туркията, в Гъркията, в Макродонията и Албанията, ама хептен голема нужда има да се правет, ама йок, то кой да ги прави - "Веждичката" с луличката ли?   :D
Дори и шовинистите имат файда от това, само и само, дори за показ на "езичеството" на "езичниците".  ;D
"Бедни ни бедни геройье, што не паднаахме в битката за мечтата да си топим краката по плажовете на трите морета, ам, избегахме без да им видим файдата !"  8) :) ;)

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #21 on: June 01, 2011, 11:29 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дилмано,Дилмано, вижда се че няма нужда от такива филми.Само събуждат комплексите на така наречините евро.Не се прави на друга Балева.Не забравяй своя род.Болгаро-еэичници не забравяйте че сте болгари,а след това евро.Жалко за тези хора,но эа тях е било най-важно името и  сами са избрали да напуснат.Никой не рязъл глави,не бесил,на кол не набивал.Колкото мога да вярвам на репортерите,спомням си как в Европа покаэваха сърдечно приемане в Турция.Как се късът омраэните български паспорти. Как се чакаше на Турски кораби във Варна.Такива възможности не са имали тракийските българи,нито сираците от беломорска Тракия.Эа тях направи филм,или вэеми по-хубаво име, не такова болгаро-езично.Сега е свобода и всеки може да има каквото си иска.

  daczo,daczo,
Ти си спомняш неща,които си видял в телевизора.А те,по разбираеми причини,не бяха отразени реално.
Сигурен съм,че и на бягството на беломорските българи не си бил свидетел.Откъде тогава можеш да знаеш какви възможности са имали те?
  Непонятно ми е защо се отричат едни факти,чиито очевидци и потърпевши още са живи и ги помнят.И защо се оплюва филм,който съвсем точно отразява тези факти?И съвсем по йезуитски начин се измества темата в друга посока,намесват се неща,които нямат нищо общо със случилото се през 80-те.

  Апропо,ти,уважаеми  daczo смяташ ли се за болгароезичник?Ако да,не е зле да си пооправиш граматиката ;D

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #22 on: June 01, 2011, 12:08 »
 KaraIbrahim ,филма е добър.2.Пиша както ми харесва.3.Извинете, забравих че истината е само ваша.Виждам че си ме разбрал,че моята граматика не ти попречила. Българо-езичник.

Offline

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 145
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #23 on: June 01, 2011, 14:23 »
Филма е добър,поздрави на Дилмана и екипът й!
Нека да има повече такива филми,за да се видят последствията от политиката и  репресиите на комунистите.
Много разбити съдби и животи,няма значение дали става въпрос за помаци,турци или др.

Daczo дали някой ще се кмплексира или не, не е важно.Това е петно върху историята на България лепнато от БКП,факти които не бива да се пренебрегват и трябва да се поучим тях,като общество.
А какъв избор са имали тези хора,само те си знаят.Защото познавам семейства(турци) на които не им е бил даден такъв!

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #24 on: June 02, 2011, 03:31 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Мен ма изненадаха главните герои, особено Зейнепа която е чиста ПОМАКИНЯ от Корница, но сега категорично отказва да е такава, просто спори че е туркиня.  Питам каква е цената за да се прероди човек в нещо друго ,няма значение в какво Българин, Турчин ,или Гаджал може би кариерата, или` ПРОСТОТИЯТА `затова казаните ми думи по нагоре за Зейнепа си ги взимам обратно..

Ибрахим, вие май не сте гледали филма? КЪДЕ точно Зейнеп твърди, че е туркиня?  Тя споменава единствено, че във всички села, в които тя, семейството й (баща й, майка й, брат й и семейство Бабечки - нейните братовчеди) са живели, хората са ги приемали за свои. Зейнеп е едва 15 -годишна, когато милицията изселва семейството й от Корница и след това е била принудително заселвана в още две села.

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #25 on: June 02, 2011, 03:49 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Дилмано,Дилмано, вижда се че няма нужда от такива филми.Само събуждат комплексите на така наречините евро.Не се прави на друга Балева.Не забравяй своя род.Болгаро-еэичници не забравяйте че сте болгари,а след това евро.Жалко за тези хора,но эа тях е било най-важно името и  сами са избрали да напуснат.Никой не рязъл глави,не бесил,на кол не набивал.Колкото мога да вярвам на репортерите,спомням си как в Европа покаэваха сърдечно приемане в Турция.Как се късът омраэните български паспорти. Как се чакаше на Турски кораби във Варна.Такива възможности не са имали тракийските българи,нито сираците от беломорска Тракия.Эа тях направи филм,или вэеми по-хубаво име, не такова болгаро-езично.Сега е свобода и всеки може да има каквото си иска.
daczo, дразни ме провинциализма и на българи, и на помаци, и на турци. В случая ме дразнят клишетата, които си изсипал с пълни шепи.
1. Какво сега ни вклин, ни в ръкав намесваш Балева? И стига сте й размятали името на Балева, особено пък тия, които изобщо не сте чели какво е написала, а сте чели единствено лъжите на Труд и 24 часа за нея. Балева никога и никъде не е отричала баташкото клане. Божидар Димитров, този самозван историк- кадесар пусна тази опашата лъжа. Балева прави едно изследване, по -скоро изкуствоведско защо в народната памет се знае за Батак, а не се знае за същите кланета в други 100 села.
2. Това вископарно клише "не забравяй своя род" в какъв точно контекст ми го казваш? И нали точно затова е този филм - за да не забравяме българската история?  За разлика от теб не съм забравила нито български език, нито съм спряла да се интересувам от бъгарската история. А тя - като всяка история си има и славни, и позорни страници - и те трябва да се знаят. За да може от едните да вземаме пример и да черпим кураж, а от другите - поука.
3.Няма да ми казваш за какво да  пиша или да правя филми и за какво -не.  Правя интервюта с живи хора. Утре като си отидат, историята им ще бъде забравена. Като си толкова ербап и си от такъв патриотиен род, защо не си  направил ТИ интервюта с бежанците от Беломорска Тракия? Нищо не свършил, даже българкси не научил като хората, ама дава акъл на другите какво да правят и какво - не.
4. Това ли си запомнил от мъката на хората - че си били късали българските паспорти? Ще ги късат, разбира се! Защото тия паспорти бяха ФАЛШИВИ - с фалшиви насилствени имена! И на мен ако утре ми дадат паспорт с друго име и аз ще го скъсам.  И ти ще го скъсаш!

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #26 on: June 02, 2011, 04:00 »
You are not allowed to view links. Register or Login
KaraIbrahim ,филмЪТ е добър.2. Пиша, както ми харесва. 3. Извинете, забравих, че истината е само ваша. Виждам че си ме разбрал, че моята граматика не ти попречила. Българо-езичник.
1. Благодаря за оценката за филма.  2. Спазвай пълния член и пунктуацията. Има едно просто правило: заместваш думата с той или с него . Ако е той - значи е пълен член.
3. Караибрахим никъде не е твърдял, че истината е само негова. Написал е нещо разумно и с право ти задава въпрос защо изместваш темата.
4. Българоезичен е едно, а българо - езичник - съвсем друго.:)

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #27 on: June 02, 2011, 04:01 »
You are not allowed to view links. Register or Login
Филма е добър,поздрави на Дилмана и екипът й!
Нека да има повече такива филми,за да се видят последствията от политиката и  репресиите на комунистите.
Много разбити съдби и животи,няма значение дали става въпрос за помаци,турци или др.

Daczo дали някой ще се кмплексира или не, не е важно.Това е петно върху историята на България лепнато от БКП,факти които не бива да се пренебрегват и трябва да се поучим тях,като общество.
А какъв избор са имали тези хора,само те си знаят.Защото познавам семейства(турци) на които не им е бил даден такъв!
Благодаря от все сърце! И споделям мнението ви: "Това е петно върху историята на България лепнато от БКП, факти които не бива да се пренебрегват и трябва да се поучим тях като общество."

Offline Dilmana

  • Editor
  • ***
  • Posts: 535
Re: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #28 on: June 02, 2011, 10:31 »
Получих лична бележка. Понеже в съобщението се съдържат упреци, които са често срещани заблуди, смятам за важно да споделя част от отговора си и тук.
Никога, никъде и по никакъв начин, било във филма, било в казаното или написаното от мен съм си позволила да хвърля "вината върху цял един народ".
Напротив!
Сигурно  поне 1 000 пъти съм обяснявала, че няма такова нещо като колективна вина (това са сталински постановки!) и че извършилите престъпления винаги са КОНКРЕТНИ хора.
Затова никой няма право да си позволява такава груба манипулация - да твърди, че Даниела Горчева някога, някъде е обвинявала цяла група от хора - в случая "българския народ"?
Тези безотговорни приказки по инерция идват от начина на мислене на тези, които ме обвиняват в това, тъй като за тях хората не се делят на почтени и непочтени, а на българи и други.
 За да съм справедлива- това не е характерно само за българиТЕ, защото и тук, в този форум виждам подобно мислене.
Много от помаците са склонни да мислят по този начин. Колкото и да е странно - не го видях сред турците, които интервюирахме за филма. Това има обяснение - тези хора се основават на личния си опит (имали са приятели българи  и умеят да делят насилниците от приятелите, разбирайки, че не етническата принадлежност е водеща, а моралът и човечността).
 Имали са и време да премислят всичко това.
 Според мен такова мислене (ние, помаците, те - българите или ние, българите, те - другите) идва от провинциалната ограниченост .
 "ТурциТе ни клаха", "циганиТЕ ни крадат", "българиТе ни сменяха имената" и не си задават въпроса аджеба българи (съответно помаци) не крадат ли и не вършат ли насилия?
Та нали именно българи избиваха и затваряха българи  в концлагерите в Белене и Ловеч и т.н.? Но жертвите - също българи не казват българиТЕ.  Защото знаят, че има българи и българи.
И съответно: нали много помаци (турци) помагаха на насилниците - асимилатори, а обратно -  не много, но все пак имаше и българи, които се противопоставяха? 
Не може българиТЕ (помациТЕ) да са винаги жертви, а другиТЕ  - насилници.
И ако другиТЕ са жертви, да махваш с ръка - е, какво толкова, ние не сме ли страдали!
С тоя филм просто разказваме историята на тези хора. За да се знае.
Това е филм против лъжата, против манипулацията. И вземете пример от турците във филма, които отлично правят разлика между българиТЕ и насилнициТЕ.
Що се отнася до т.нар. "държавни символи". Не може едно парче плат(знаме) или парче хартийка(паспорт) да бъде по-важно  и да има по-голяма стойност от човешкото достойнство и дори от човешкия живот. На това му се казва ФЕТИШИЗЪМ.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: ГЬОЧ – ДА ПРЕКРАЧИШ ГРАНИЦАТА.!
« Reply #29 on: June 02, 2011, 13:29 »
Dilmana моля ви се не ми обеснявайте някиви неща за Зейнепа познаваме се със нейя много добре още от 1989 год но идейата беше да се издигне името на ПОМАЦИТЕ за това бяха и Корнишките сабития.Ако се интенересуваш или искаш да слезиш къ корените препоръчвам ви едно име Байрам Гета от корница.Но филма е добър лично аз очаквах по силно нещо но пак казвам и на това БЕРЕКЯТ знам много добре че за всичко се изисква пари и сретсва но още един път ви БЛАГОДАРЯ.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42